Lørdag 20. april 2024 kl. 15:09
WWW.HASLUND.INFO
 
EUROPACUP
2023/2024
DELTAGERE
  Oversigt over de deltagende klubber med angivelse af, hvor langt de nåede i turneringen
CHAMPIONS LEAGUE
● FC København vandt i 2 kvalifikationsrunde over Breidablik fra Island
● FC København vandt i 3. kvalifikationsrunde over Sparta Prag fra Tjekkiet
● FC København vandt i 4. kvalifikationsrunde over Rakow fra Polen
● FC København blev nummer 2 i Gruppe A i gruppespillet og videre til 1/8 finalerne
● FC København tabte i 1/8-finalen til Manchester City fra England
GRUPPESPIL
  Gruppe A  Bayern München - Manchester United - F.C. København - Galatasaray
  Gruppe BSevilla - Arsenal - PSV Eindhoven - Lens
  Gruppe CNapoli - Real Madrid - Braga - Union Berlin
  Gruppe DBenfica - Inter - FC Salzburg - Real Sociedad
  Gruppe EFeyenoord - Atletico Madrid - Lazio - Celtic
  Gruppe FParis SG - Dortmund - Milan - Newcastle
  Gruppe GManchester City - Leipzig - Røde Stjerne Beograd - Young Boys
  Gruppe HFC Barcelona - FC Porto - Shaktar Donetsk - Antwerpen
EUROPA LEAGUE
● Ingen danske hold i denne turnering
GRUPPESPIL
  Gruppe AWest Ham - Olympiakos Piræus - Freiburg - TSC
  Gruppe BAjax - Marseille - AEK Athen - Brighton
  Gruppe CRangers - Real Betis - Sparta Prag - Aris Limassol
  Gruppe DAtalanta - Sporting CP - Sturm Graz - Rakow
  Gruppe ELiverpool - LASK Linz - Union SG - Toulouse
  Gruppe FVillarreal - Rennes - Maccabi Haifa - Panathinaikos
  Gruppe GRoma - Slavia Prag - Sheriff - Servette
  Gruppe HLeverkusen - Qarabag - Molde - Häcken
EUROPA CONFERENCE LEAGUE
● AGF tabte i 2. kvalifikationsrunde til Club Brugge fra Belgien

● FC Midtjylland vandt i 2. kvalifikationsrunde over Progres Niederkorn fra Luxembourg
● FC Midtjylland vandt i 3. kvalifikationsrunde over Omonia Nicosia fra Cypern
● FC Midtjylland tabte i 4. kvalifikationsrunde til Legia Warszawa fra Polen

● FC Nordsjælland vandt i 3. kvalifikationsrunde over FCSB fra Rumænien
● FC Nordsjælland møder i 4. kvalifikationsrunde Partizan Beograd fra Serbien
● FC Nordsjælland blev nummer 3 i gruppe H i gruppespillet
GRUPPESPIL
  Gruppe ALille - Slovan Bratislava - Olimpija Ljubljana - Klaksvik
  Gruppe BGent - Maccabi Tel Aviv - Zorya Luhansk - Breidablik
  Gruppe CDinamo Zagreb - Viktoria Plzen - Astana - Ballkani
  Gruppe DClub Brugge - Bodø/Glimt - Besiktas - Lugano
  Gruppe EAZ - Legia Warszawa - Zrinjski - Aston Villa
  Gruppe FFerencvaros - Fiorentina - Genk - Cukaricki
  Gruppe GFrankfurt - PAOK - Helsinki JK - Aberdeen
  Gruppe H  Fenerbahce - Ludogorets - Spartak Trnava - FC Nordsjælland
OVERSIGT
  Forside
  Deltageroversigt
CHAMPIONS LEAGUE
  Indledende kvalifikationsunde
  1. kvalifikationsrunde
  2. kvalifikationsrunde 
  2. kvalifikationsrunde ikke-mester
  3. kvalifikationsrunde 
  3. kvalifikationsrunde ikke-mester
  4. kvalifikationsrunde 
  4. kvalifikationsrunde ikke-mester
  Gruppe A 
  Gruppe B
  Gruppe C
  Gruppe D
  Gruppe E
  Gruppe F
  Gruppe G
  Gruppe H
  1/8-finaler 
  Kvartfinaler
  Semifinaler
  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
EUROPA LEAGUE
  3. kvalifikationsrunde
  3. kvalifikationsrunde mester
  4. kvalifikationsrunde
  Gruppe A
  Gruppe B
  Gruppe C
  Gruppe D
  Gruppe E
  Gruppe F
  Gruppe G
  Gruppe H
  1/16-finaler
  1/8-finaler
  Kvartfinaler
  Semifinaler
  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
EUROPA CONFERENCE LEAGUE
  1. kvalifikationsrunde
  2. kvalifikationsrunde 
  2. kvalifikationsrunde mester
  3. kvalifikationsrunde 
  3. kvalifikationsrunde mester
  4. kvaifikationslrunde 
  4. kvalifikationsrunde mester
  Gruppe A
  Gruppe B
  Gruppe C
  Gruppe D
  Gruppe E
  Gruppe F
  Gruppe G
  Gruppe H 
  1/16-finaler
  1/8-finaler
  Kvartfinaler
  Semifinaler
  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  2022/2023
  Øvrige år