Mandag 17. juni 2024 kl. 23:00
WWW.HASLUND.INFO
 
EUROPACUP 2023/2024
EUROPA CONFERENCE LEAGUE, DELTAGERE
INDTRÆDEN I TURNERINGEN
OMROKERINGER
Rusland er udelukket fra deltagelse. Det har givet følgende rokeringer
● Slovakiets pokalvinder (Spartak Trnava) er flyttet fra 1. kvalifikationsrunde til 2. kvalifikationsrunde
● Slovakiets nummer 2 (Celje) er flyttet fra 1. kvalifikationsrunde til 2. kvalifikationsrunde
● Belarus pokalvinder (Torpedo) er flyttet fra 1. kvalifikationsrunde til 2. kvalifikationsrunde
● Moldovas nummer 2 (Petrocub) er flyttet fra 1. kvalifikationsrunde til 2. kvalifikationsrunde
● Litauens nummer 2 (Kauno Zalgiris) er flyttet fra 1. kvalifikationsrunde til 2. kvalifikationsrunde
● Bosnien-Herzegovinas nummer 2 (Borac Banja Luka) er flyttet fra 1. kvalifikationsrunde til 2. kvalifikationsrunde
● Finlands pokalvinder (Kuopio PS) er flyttet fra 1. kvalifikationsrunde til 2. kvalifikationsrunde
● Luxembourgs pokalvinder (Differdange) er flyttet fra 1. kvalifikationsrunde til 2. kvalifikationsrunde
● Letlands pokalvinder (FK Auda) er flyttet fra 1. kvalifikationsrunde til 2. kvalifikationsrunde
● Kosovos nummer 2 (Drita) er flyttet fra 1. kvalifikationsrunde til 2. kvalifikationsrunde
● Tjekkiets pokalvinder (Slavia Prag) er flyttet fra 2. kvalifikationsrunde til 3. kvalifikationsrunde i Europa League
● Danmarks nummer 2 (FC Nordsjælland) er flyttet fra 2. kvalifikationsrunde til 3. kvalifikationsrunde 
● Norges pokalvinder (Brann) er flyttet fra 2. kvalifikationsrunde til 3. kvalifikationsrunde
● Kroatiens pokalvinder (Hajduk Split) er flyttet fra 2. kvalifikationsrunde til 3. kvalifikationsrunde
● Belgiens pokalvinder (?) er flyttet fra 3. kvalifikationsrunde til 4. kvalifikationsrunde
● Schweizs pokalvinder (FC Lugano) er flyttet fra 3. kvalifikationsrunde til 4. kvalifikationsrunde
Kilde: Bert Kassies
1. KVALIFIKATIONSRUNDE (62)
  AlbanienKF Tirana   AlbanienVllaznia
  AlbanienEgnatia   AndorraFC Santa Coloma
  AndorraInter Club d'Escaldes   ArmenienAlashkert
  ArmenienArarat-Armenia   ArmenienPyunik
  BelarusDinamo Minsk   BelarusNeman Grodno
  Bosnien-HZeljeznicar   Bosnien-HFK Sarajevo
  EstlandNarva Trans   EstlandLevadia
  EstlandPaide Linnameeskond   FinlandHonka Espoo
  FinlandHaka   FærøerneB36
  FærøerneHB   FærøerneVikingur
  GeorgienTorpedo Kutaisi   GeorgienDinamo Batumi
  GeorgienDila   GibraltarEuropa FC
  GibraltarFCB Magpies   IrlandDundalk
  IrlandSt. Patricks   IrlandDerry City
  IslandKA Akureyri   IslandKR Reykjavik
  KasakhstanTobol   KosovoDukagjini
  KosovoGjilani
  LetlandRiga FC   LetlandFS Riga
  LiechtensteinFC Vaduz   LitauenHegelmann
  LitauenPanevezys   LuxembourgProgres Niederkorn
  LuxembourgF91 Dudelange   MaltaBirkirkara
  MaltaBalzan   MaltaGzira
  MoldovaZimbru Chisinau   MoldovaMilsami
  MontenegroSutjeska   MontenegroArsenal Tivat
  NordirlandCrusaders   NordirlandLinfield
  NordirlandGlentoran   NordmakedonienMakedonija GP
  NordmakedonienKF Shkëndija   San MarinoLa Fiorita
  San MarinoCosmos   SlovakietMSK Zilina
  SlovakietDunejska Streda   SlovenienMaribor
  SlovenienNK Domzale   WalesConnah's Quay
  WalesPennybont   WalesHaverfordwest County
2. KVALIFIKATIONSRUNDE (59) 
  AserbajdsjanNeftchi   AserbajdsjanGabala
  AserbajdsjanSabah   BelarusTorpedo
  BelgienClub Brugge   BelgienGent
  Bosnien-HBorac Banja Luka   BulgarienCSKA Sofia
  BulgarienCSKA 1948   BulgarienLevski Sofia
  CypernOmonia Nicosia   CypernAPOEL
  CypernAEK Larnaca   DanmarkAGF
  DanmarkFC Midtjylland   FinlandPS Kuopio
  GrækenlandPAOK   GrækenlandAris Thessaloniki
  HollandTwente   IsraelHapoel Beer-Sheva
  IsraelMaccabi Tel-Aviv   IsraelBeitar Jerusalem
  KasakhstanFC Aktobe   KasakhstanFC Ordabasy
  KosovoDrita   KroatienOsijek
  KroatienRijeka   LetlandAuda
  LitauenKauno Zalgiris   LuxembourgDifferdange
  MoldovaPetrocub   NorgeBodø/Glimt
  NorgeRosenborg   PolenLegia Warszawa
  PolenLech   PolenPogon
  PortugalVitoria Guimaraes   RumænienFCSB
  RumænienSepsi   RumænienCFR Cluj
  SchweizFC Luzern   SchweizFC Basel
  SerbienSD Vojvodina   SkotlandHibernian
  SlovakietSpartak Trnava   SlovenienNK Celje
  SverigeHammarby   SverigeDjurgården
  SverigeKalmar FF   TjekkietViktoria Plzen
  TjekkietBohemians Prag   TyrkietFenerbahce
  TyrkietBesiktas   TyrkietAdana Demirspor
  UkraineVorskla Poltava   UngarnZalaegerszegi
  UngarnKecskemeti   UngarnDebrecen
  ØstrigAustria Wien
2. KVALIFIKATIONSRUNDE MESTER (16)
Fra Champions League indledende kvaliffikatoinsrunde (3 deltagere)
  AndorraAtletic d'Escaldes   San MarinoTre Penne
  MontenegroBuducnost Podcoriga
Fra Champions League 1. kvaliffikationsrunde (15 deltagere)
  NordmakedonienFC Struga   MaltaHamrun
  EstlandFlora   AlbanienFK Partizani
  WalesThe New Saints   MoldovaSheriff
  IrlandShamrock Rovers   ArmenienFC Urartu
  GibraltarLincoln Red Imps   LetlandValmiera
  KosovoBallkani   UngarnFerencvaros
  GeorgienDinamo Tbilisi   NordirlandLarne
  LuxembourgSwift Hesperange
3. KVALIFIKATIONSRUNDE (9) 
  DanmarkFC Nordsjælland   HollandAZ
  KroatienHajduk Split   NorgeBrann
  PortugalAurouca   SerbienPartizan Beograd
  SkotlandHearts   UkraineDinamo Kiev
  ØstrigRapid Wien
3. KVALIFIKATIONSRUNDE MESTER (2)
Fra Champions League 1. kvaliffikationsrunde (1 deltager)
  EstlandFlora
4. KVALIFIKATIONSRUNDE (7)
  EnglandAston Villa   FrankrigLille
  ItalienFiorentina   SpanienOsasuna
  TysklandFrankfurt
Fra Europa League 3. kvaliffikationsrunde (2 deltagere)
  UkraineDnipro-1   BelgienGenk
4. KVALIFIKATIONSRUNDE, MESTER (5)
Fra Europa League 3. kvaliffikationsrunde mester (5 deltagere)
  FinlandHelsinki JK   LitauenZalgiris
  KasakhstanAstana   BelarusBATE
  IslandBreidablik
GRUPPESPIL (10)
Fra Europa League 4. kvaliffikationsrunde (10 deltagere)
  SlovenienOlimpija Ljubljana   SlovakietSlovan Bratislava
  FærøerneKlaksvik   KroatienDinamo Zagreb
  UkraineZorya Luhansk   BulgarienLudogorets
  SerbienCukaricki   SchweizLugano
  SkotlandAberdeen   Bosnien-HerzegovinaZrinskij
1/16-FINALER (8)
3'ere fra Europa League gruppespil
  GrækenlandOlympiakos Piræus   HollandAjax
  SpanienReal Betis   ØstrigSturm Graz
  BelgienUnion SG   IsraelMaccabi Haifa
  SchweizServette   NorgeMolde
OVERSIGT
  Forside
  Deltageroversigt
CHAMPIONS LEAGUE
  Indledende kvalifikationsunde
  1. kvalifikationsrunde
  2. kvalifikationsrunde 
  2. kvalifikationsrunde ikke-mester
  3. kvalifikationsrunde 
  3. kvalifikationsrunde ikke-mester
  4. kvalifikationsrunde 
  4. kvalifikationsrunde ikke-mester
  Gruppe A 
  Gruppe B
  Gruppe C
  Gruppe D
  Gruppe E
  Gruppe F
  Gruppe G
  Gruppe H
  1/8-finaler 
  Kvartfinaler
  Semifinaler
  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
EUROPA LEAGUE
  3. kvalifikationsrunde
  3. kvalifikationsrunde mester
  4. kvalifikationsrunde
  Gruppe A
  Gruppe B
  Gruppe C
  Gruppe D
  Gruppe E
  Gruppe F
  Gruppe G
  Gruppe H
  1/16-finaler
  1/8-finaler
  Kvartfinaler
  Semifinaler
  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
EUROPA CONFERENCE LEAGUE
  1. kvalifikationsrunde
  2. kvalifikationsrunde 
  2. kvalifikationsrunde mester
  3. kvalifikationsrunde 
  3. kvalifikationsrunde mester
  4. kvaifikationslrunde 
  4. kvalifikationsrunde mester
  Gruppe A
  Gruppe B
  Gruppe C
  Gruppe D
  Gruppe E
  Gruppe F
  Gruppe G
  Gruppe H 
  1/16-finaler
  1/8-finaler
  Kvartfinaler
  Semifinaler
  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  2022/2023
  2024/2025
  Øvrige år