Mandag 17. juni 2024 kl. 18:56
WWW.HASLUND.INFO
 
EUROPACUP 2023/2024
CHAMPIONS LEAGUE, DELTAGERE
INDTRÆDEN I TURNERINGEN
OMROKERINGER
Rusland er udelukket fra deltagelse. Det har givet følgende rokeringer
● Danmarks mester (FC København) er flyttet fra 1. kvalifikationsrunde til 2. kvalifikationsrunde 
● Kroatiens mester (Dinamo Zagreb) er flyttet fra 1. kvalifikationsrunde til 2. kvalifikationsrunde
● Grækenlands mester mester (AEK Athen) er flyttet fra 2. kvalifikationsrunde til 3. kvalifikationsrunde
● Belgiens mester (Antwerpen) er flyttet fra 3. kvalifikationsrunde til 4. kvalifikationsrunde
● Serbiens mester (Røde Stjerne Beograd) er flyttet fra 4. kvalifikationsrunde til gruppespil
● Serbiens nummer 2 (TSC) er flyttet fra 2. kvalifikationsrunde ikke-mester til 3. kvalifikationsrunde ikke-mester

Vinderen af Champions league 2022/2023 er allerede kvalificeret via sin liga. Det har givet følgende rokeringer
● Cypern mester (Aris Limassol) er flyttet fra 1. kvalifikationsrunde til 2. kvalifikationsrunde
● Tyrkiets mester (Galatasaray) er flyttet fra 1. kvalifikationsrunde til 2. kvalifikationsrunde
● Tjekkiets mester (Sparta Prag) er flyttet fra 2. kvalifikationsrunde til 3. kvalifikationsrunde
● Schweizs mester (Young Boys) er flyttet fra 3. kvalifikationsrunde til 4. kvalifikationsrunde
● Ukraines mester (Shakhtar Donetsk) er flyttet fra 4. kvalifikationsrunde til gruppespil
Kilde: Bert Kassies
INDLEDENDE KVALIFIKATIONSRUNDER (4)
  AndorraAtletic Club d'Escaldes   IslandBreidablik
  MontenegroBuducnost Podcoriga   San MarinoTre Penne
1. KVALIFIKATIONSRUNDE (29)
  AlbanienFK Partizani   ArmenienFC Urartu
  AserbajdsjanQarabag   BelarusBATE
  Bosnien-HerzegovinaZrinskij   BulgarienLudogorets
  EstlandFlora   FinlandHelsinki JK
  FærøerneKlaksvik   GeorgienDinamo Tbilisi
  GibraltarLincoln Red Imps   IrlandShamrock Rovers
  IsraelMaccabi Haifa   KasakhstanAstana
  KosovoBallkani   LetlandValmiera
  LitauenZalgiris   LuxembourgSwift Hesperange
  MaltaHamrun   MoldovaSheriff
  NordirlandLarne   NordmakedonienFC Struga
  PolenRakow   RumænienFarul Constanta
  SlovakietSlovan Bratislava   SlovenienOlimpija Ljubljana
  SverigeHäcken   UngarnFerencvaros
  WalesThe New Saints
2. KVALIFIKATIONSRUNDE (5) 
  CypernAris Limassol   DanmarkFC København
  KroatienDinamo Zagreb   NorgeMolde
  TyrkietGalatasaray
2. KVALIFIKATIONSRUNDE, IKKE-MESTER (4)
  BelgienGenk   GrækenlandPanathinaikos
  SchweizServette   UkraineDnipro-1
3. KVALIFIKATIONSRUNDE (2)
  GrækenlandAEK Athen   TjekkietSparta Prag
3. KVALIFIKATIONSRUNDE, IKKE-MESTER (6)
  FrankrigMarseille   HollandPSV Eindhoven
  PortugalBraga   SerbienTSC
  SkotlandRangers   ØstrigSturm Graz
4. KVALIFIKATIONSRUNDE (2) 
  BelgienAntwerpen   SchweizYoung Boys
GRUPPESPIL (26)
  EnglandManchester City   EnglandNewcastle
  EnglandManchester United   EnglandArsenal
  FrankrigParis SG   FrankrigLens
  HollandFeyenoord   ItalienMilan
  ItalienInter   ItalienNapoli
  ItalienLazio   PortugalFC Porto
  PortugalBenfica   SerbienRøde Stjerne Beograd
  SkotlandCeltic   SpanienReal Madrid
  SpanienFC Barcelona   SpanienAtletico Madrid
  SpanienReal Sociedad   SpanienSevilla
  TysklandDortmund   TysklandBayern München
  TysklandRB Leipzig   TysklandUnion Berlin
  UkraineShakhtar Donetsk   ØstrigFC Salzburg
OVERSIGT
  Forside
  Deltageroversigt
CHAMPIONS LEAGUE
  Indledende kvalifikationsunde
  1. kvalifikationsrunde
  2. kvalifikationsrunde 
  2. kvalifikationsrunde ikke-mester
  3. kvalifikationsrunde 
  3. kvalifikationsrunde ikke-mester
  4. kvalifikationsrunde 
  4. kvalifikationsrunde ikke-mester
  Gruppe A 
  Gruppe B
  Gruppe C
  Gruppe D
  Gruppe E
  Gruppe F
  Gruppe G
  Gruppe H
  1/8-finaler 
  Kvartfinaler
  Semifinaler
  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
EUROPA LEAGUE
  3. kvalifikationsrunde
  3. kvalifikationsrunde mester
  4. kvalifikationsrunde
  Gruppe A
  Gruppe B
  Gruppe C
  Gruppe D
  Gruppe E
  Gruppe F
  Gruppe G
  Gruppe H
  1/16-finaler
  1/8-finaler
  Kvartfinaler
  Semifinaler
  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
EUROPA CONFERENCE LEAGUE
  1. kvalifikationsrunde
  2. kvalifikationsrunde 
  2. kvalifikationsrunde mester
  3. kvalifikationsrunde 
  3. kvalifikationsrunde mester
  4. kvaifikationslrunde 
  4. kvalifikationsrunde mester
  Gruppe A
  Gruppe B
  Gruppe C
  Gruppe D
  Gruppe E
  Gruppe F
  Gruppe G
  Gruppe H 
  1/16-finaler
  1/8-finaler
  Kvartfinaler
  Semifinaler
  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  2022/2023
  2024/2025
  Øvrige år