Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Fredag 3. februar 2023 kl. 17:38
WWW.HASLUND.INFO
 
EUROPACUP
2021/2022
DELTAGERE
  Oversigt over de deltagende klubber med angivelse af, hvor langt de nåede i turneringen
CHAMPIONS LEAGUE
● Turneringen blev vundet af Real Madrid fra Spanien
● Brøndby tabte i 4. kvalifikationsrunde til FC Salzburg fra Østrig, og overført til Europa League gruppespil
----------
● FC Midtjylland vandt i 2. kvalifikationsrunde ikke-mester over Celtic fra Skotland
● FC Midtjylland tabte i 3. kvalifikationsrunde ikke-mester til PSV Eindhoven fra Holland, og overført til Europa League gruppespil
GRUPPESPIL
  Gruppe A:   Manchester City - Paris SG - RB Leipzig - Club Brugge
  Gruppe B:   Atletico Madrid - Liverpool - FC Porto - Milan
  Gruppe C:   Sporting Lissabon - Dortmund - Ajax - Besiktas
  Gruppe D:   Inter - Real Madrid - Shakhtar Donetsk - Sheriff Tiraspol
  Gruppe E:   Bayern München - FC Barcelona - Benfica - Dynamo Kiew
  Gruppe F:   Villarreal - Manchester United - Atalanta - Young Boys
  Gruppe G:   Lille - Sevilla - FC Salzburg - Wolfsburg
  Gruppe H:   Chelsea - Juventus - Zenit - Malmö FF
EUROPA LEAGUE
● Turneringen blev vundet af Frankfurt fra Tyskland
● Brøndby blev nummer 4 i gruppe B i gruppespillet
----------
● FC Midtjylland blev nummer 3 i gruppe F i gruppespillet, og overført til Europa Conference League 1/16-finalerne
----------
● Randers FC tabte i 4. kvalifikationsrunde til Galatasaray fra Tyrkiet, og overført til Europa Conference League gruppespil
GRUPPESPIL
  Gruppe A:   Lyon - Glasgow Rangers - Sparta Prag - Brøndby
  Gruppe B:   Monaco - PSV Eindhoven - Real Sociedad - Sturm Graz
  Gruppe C:   Napoli - Leicester - Spartak Moskva - Legia Warszawa
  Gruppe D:   Olympiakos Piræus - Frankfurt - Fenerbahce - Royal Antwerpen
  Gruppe E:   Lazio - Lokomotiv Moskva - Marseille - Galatasaray
  Gruppe F:   Sporting Braga - Røde Stjerne Beograd - Ludogorets - FC Midtjylland
  Gruppe G:   Leverkusen - Celtic - Real Betis - Ferencvaros
  Gruppe H:   Dinamo Zagreb - Genk - West Ham - Rapid Wien
EUROPA CONFERENCE LEAGUE
  Turneringen blev vundet af Roma fra Italien
● AGF tabte i 2. kvalifikationsrunde til Larne fra Nordirland
----------
● FC København vandt i 2. kvalifikationsrunde over Torpedo Zhodino fra Belarus
● FC København vandt i 3. kvalifikationsrunde over Lokomotive Plovdiv fra Bulgarien
● FC København vandt i 4. kvalifikationsrunde over Sivasspor fra Tyrkiet
● FC København blev nummer 1 i gruppe F i gruppespillet
● FC København tabte i 1/8-finalerne til PSV Eindhoven fra Holland
----------
● FC Midtjylland tabte i 1/16-finalerne til PAOK Saloniki fra Grækenland
----------
● Randers FC blev nummer 2 i gruppe D i gruppespillet
● Randers FC tabte i 1/16-finalerne til Leicester fra England
GRUPPESPIL
  Gruppe A:   LASK Linz - Maccabi Tel-Aviv - Alashkert FC - HJK Helsinki
  Gruppe B:   Gent - Partisan Beograd - FC Flora - Anorthosis
  Gruppe C:   Roma - Zorya Luhansk - CSKA Sofia - Bodø/Glimt
  Gruppe D:   AZ Alkmaar - CFR Cluj - NK Jablonec - Randers FC  
  Gruppe E:   Slavia Prag - Feyenoord - Union Berlin - Maccabi Haifa
  Gruppe F:   FC København  
  Gruppe G:   Tottenham - Rennes - Vitesse - NK Mura
  Gruppe H:   FC Basel - Qarabag - FC Kayrat - Omonia Nicosia
OVERSIGT
  Forside
  Deltageroversigt
CHAMPIONS LEAGUE
  Indledende kvalifikationsrunder
  1. kvalifikationsrunde
  2. kvalifikationsrunde
  2. kvalifikationsrunde ikke-mester 
  3. kvalifikationsrunde
  3. kvalifikationsrunde ikke-mester 
  4. kvalifikationsrunde 
  4. kvalifikationsrunde ikke-mester
  Gruppe A
  Gruppe B
  Gruppe C
  Gruppe D
  Gruppe E
  Gruppe F
  Gruppe G
  Gruppe H
  1/8-finaler
  Kvartfinaler
  Semifinaler
  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
EUROPA LEAGUE
  3. kvaifikationsrunde
  3. kvalifikationsrunde mester
  4. kvalifikationsrunde 
  Gruppe A
  Gruppe B
  Gruppe C
  Gruppe D
  Gruppe E
  Gruppe F
  Gruppe G
  Gruppe H
  1/16-finaler
  1/8-finaler
  Kvartfinaler
  Semifinaler
  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
EUROPA CONFERENCE LEAGUE
  1. kvalifikationsrunde
  2. kvalifikationsrunde
  2. kvalifikationsrunde mester
  3. kvaifikationslrunde 
  3. kvalifikationsrunde mester
  4. kvalifikationsrunde 
  4. kvalifikationsrunde mester
  Gruppe A
  Gruppe B
  Gruppe C
  Gruppe D
  Gruppe E
  Gruppe F
  Gruppe G
  Gruppe H
  1/16-finaler 
  1/8-finaler 
  Kvartfinaler
  Semifinaler
  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  2020/2021
  2022/2023
  Øvrige år