Mandag 11. december 2023 kl. 03:43
WWW.HASLUND.INFO
 
EUROPACUP
2013/2014
DELTAGERE
  Oversigt over de deltagende klubber med angivelse af, hvor langt de nåede i turneringen
CHAMPIONS LEAGUE
● Turneringen blev vundet af Real Madrid fra Spanien
● FC København blev nummer 4 i gruppe B i grupespillet
----------
● FC Nordsjælland tabte i 3. kvalifikationsrunde (ikke-mester) til Zenit fra Rusland, og overført til Europa League 4. kvalifikationsrunde
GRUPPESPIL
  Gruppe A:   Manchester United - Shakhtar Donetsk - Leverkusen - Real Sociedad
  Gruppe B:   Real Madrid - Juventus - Galatasaray - FC København  
  Gruppe C:   Benfica - Paris St. Germain - Olympiakos Piræus - Anderlecht
  Gruppe D:   Bayern München - CSKA Moskva - Manchester City - Viktoria Plzen
  Gruppe E:   Chelsea - Schalke 04 - FC Basel - Steaua Bukarest
  Gruppe F:   Arsenal - Olympique Marseille - Dortmund - Napoli
  Gruppe G:   FC Porto - Atletico Madrid - Zenit - Austria Wien
  Gruppe H:   FC Barcelona - AC Milan - Ajax - Celtic
EUROPA LEAGUE
● Turneringen blev vundet af Sevilla fra Spanien
● Esbjerg vandt i 4. kvalifikationsrunde over St. Etienne fra Frankrig
● Esbjerg blev nummer 2 i gruppe i gruppespillet
● Esbjerg tabte i 1/16-finalerne til Fiorentina fra Italien
----------
● FC Nordsjælland tabte i 4. kvalifikationsrunde til Elsborg fra Sverige
----------
● Randers FC tabte i 3. kvalifikationsrunde til Rubin Kazan fra Rusland
----------
● AaB tabte i 2. kvalifikationsrunde til Dila Gori fra Georgien
GRUPPESPIL
  Gruppe A:   Valencia - Swansea - Kuban - St. Gallen
  Gruppe B:   PSV Eindhoven - DInamo Zagreb - Chornomorets Odessa - Ludogorets Razgrad
  Gruppe C:   Standard Liége - FC Salzburg - Elfsborg - Esbjerg  
  Gruppe D:   Rubin Kazan - Wigan - NK Maribor - Zulte-Waregem
  Gruppe E:   Fiorentina - Dnipro - Ferreira - Pandurii
  Gruppe F:   Bordeaux - Apoel Nicosia - Frankfurt - Maccabi Tel-Aviv
  Gruppe G:   Dynamo Kiev - Genk - Rapid Wien - FC Thun
  Gruppe H:   Sevilla - Freiburg - Estoril - Slovan Liberec
  Gruppe I:   Olympique Lyon - Real Betis - Guimaraes - NK Rijeka
  Gruppe J:   Lazio - Trabzonspor - Legia Warszawa - Apollon Limassol
  Gruppe K:   Tottenham - Anzhi Makhachkala - Sheriff Tiraspol - Troms
  Gruppe L:   AZ Alkmaar - PAOK Saloniki - Maccabi Haifa - Shakhtyor Karaganda
  Forside
  Deltageroversigt

CHAMPIONS LEAGUE
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde
  3. kvalrunde (mester)
  3. kvalrunde (ikke mester) 
  4. kvalrunde (mester)
  4. kvalrunde (ikke-mester)
  Gruppe A  Gruppe E
  Gruppe B    Gruppe F
  Gruppe C  Gruppe G
  Gruppe D  Gruppe H
  1/8-finaler  Semifinaler
  Kvartfinaler  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

EUROPA LEAGUE
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde 
  3. kvalrunde 
  4. kvalrunde 
  Gruppe A  Gruppe G
  Gruppe B  Gruppe H
  Gruppe C    Gruppe I
  Gruppe D  Gruppe J
  Gruppe E  Gruppe K
  Gruppe F  Gruppe L
  1/16-finaler    Semifinaler
  1/8-finaler  Finale
  Kvartfinaler
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

  2012/2013
  2014/2015
  vrige r