Fredag 14. juni 2024 kl. 04:37
WWW.HASLUND.INFO
 
EUROPACUP 2013/2014
EUROPA LEAGUE, 1. KVALIFIKATIONSRUNDE
RESULTATER
04.07.2013Airbus UK Broughton (Wales) - Ventspils (Letland)   1-1 (0-0)
0-1 Simonas Paulius (48) ; 1-1 Chris Budrys (80)
11.07.2013Ventspils (Letland) - Airbus UK Broughton (Wales)   0-0)
Ventspils (Letland) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 1-1 (flest udebanem�l)
02.07.2013Bala Town (Wales) - Levadia (Estland)   1-0 (1-0)
1-0 Ian Sheridan (4)
11.07.2013Levadia (Estland) - Bala Town (Wales)   3-1
1-0 Rimo Hunt (6) ; 2-0 Rimo Hunt (21) ; 3-0 Rimo Hunt (50) ; 3-1 Ryan Jones (89)
Levadia (Estland) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-2
04.07.2013Breidablik (Island) - FC Santa Coloma (Andorra)   4-0 (3-0)
1-0 Thordur Hreidarsson (19) ; 2-0 Ellert Hreinsson (23) ; 3-0 Ellert Hreinsson (25) ; 4-0 Gudjon Lydsson, straffe (61) 11.07.2013FC Santa Coloma (Andorra) - Breidablik (Island)   0-0 (0-0)
Breidablik (Island) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-0
04.07.2013Celik Niksic (Montenegro) - Honved Budapest (Ungarn)   1-4 (1-2)
1-0 Ilija Radovic (16) ; 1-1 Gergely Delczeg (38) ; 1-2 Filip Holender (41) ; 1-3 Souleymane Diaby (52) ; 1-4 Filip Holender (62) 11.07.2013Honved Budapest (Ungarn) - Celik Niksic (Montenegro)   9-0 (3-0)
1-0 Filip Holender (14) ; 2-0 Souleymane Diaby (23) ; 3-0 Drissa Diarra (36) ; 4-0 Gergely Delczeg, straffe (49) ; 5-0 Emanuel Testardi, straffe (66) ; 6-0 Raffaele Alcibiade (67) ; 7-0 Emanuel Testardi (75) ; 8-0 Richard Kozma (81) ; 9-0 Emanuel Testardi (87) Honved Budapest (Ungarn) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 13-1 04.07.2013Chikhura (Georgien) - FC Vaduz (Liechtenstein)   0-0 (0-0)
11.07.2013FC Vaduz (Liechtenstein) - Chikhura (Georgien)   1-1
0-1 Jambul Jigauri (2) ; 1-1 Manuel Sutter (29) Chikhura (Georgien) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 1-1 (flest udebanem�l)
04.07.2013Crusaders (Nordirland) - Rosenborg (Norge)   1-2
1-0 Jordan Owens (22) ; 1-1 John Chibuike (45) ; 1-2 Jonas Svensson (78) 11.07.2013Rosenborg (Norge) - Crusaders (Nordirland)   7-2
1-0 Jon Inge H�iland (15) ; 2-0 John Chibuke (34) ; 2-1 Paul Leeman (49) ; 3-1 John Chibuke (50) ; 4-1 Borek Dockal (57) ; 5-1 Tobias Mikkelsen (60) ; 5-2 Jordan Owens (68) ; 6-2 Alexander S�rloth (72) ; 7-2 Jonas Svensson (90) Rosenborg (Norge) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 9-3
04.07.2013Drogheda (Irland) - Malm� FF (Sverige)   0-0 (0-0)
11.07.2013Malm� FF (Sverige) - Drogheda (Irland)   2-0 (1-0)
1-0 Emil Forsberg (45) ; 2-0 Simon Kroon (90) Malm� FF (Sverige) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-0
04.07.2013FC Tiraspol (Moldova) - Skonto Riga (Letland)   0-1 (0-0)
0-1 Ruslan Mingazov (51) 11.07.2013Skonto Riga (Letland) - FC Tiraspol (Moldova)   0-1 (0-0 ; 0-1)   Efter forlænget spilletid
0-1 Yevgen Zarichnyuk (80) Skonto Riga (Letland) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 1-1 (vandt 4-2 p� straffespark) 04.07.2013Fehervar (Ungarn) - Mladost Podgorica (Montenegro)   2-1 (2-1)
0-1 Bozo Markovic, straffe (3) ; 1-1 Paulo Vinicius (35) ; 2-1 Adam Gyurcso (41) 11.07.2013Mladost Podgorica (Montenegro) - Fehervar (Ungarn)   1-0 (0-0)
1-0 Ivan Knezevic, straffe (90) Mladost Podgorica (Montenegro) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-2 (flest udebanem�l)
04.07.2013FK Astana (Kasakhstan) - Botev Plovdiv (Bulgarien)   0-1 (0-1)
0-1 Tomas Jirsak (44) 11.07.2013Botev Plovdiv (Bulgarien) - FK Astana (Kasakhstan)   5-0 (0-0)
1-0 Marian Ognyanov (54) ; 2-0 Vander Sacramento Vieira, straffe (56) ; 3-0 Todor Nedelev (58) ; 4-0 Boban Grncarov (71) ; 5-0 Todor Nedelev (75) Botev Plovdiv (Bulgarien) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 6-0
04.07.2013FK Sarajevo (Bosnien) - Libertas (San Marino)   1-0 (1-0)
1-0 Alen Melunovic (19) 11.07.2013Libertas (San Marino) - FK Sarajevo (Bosnien)   1-2 (1-2)
0-1 Anes Haurdic (2) ; 1-1 Gian Luca Morelli (28) ; 1-2 Ognjen Todorovic (45) FK Sarajevo (Bosnien) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-1
04.07.2013Flora Tallinn (Estland) - Kuk�si (Albanien)   1-1 (1-0)
1-0 Sander Post (11) ; 1-1 Gerhard Progni (79) 11.07.2013Kuk�si (Albanien) - Flora Tallinn (Estland)   0-0 (0-0)
Kuk�si (Albanien) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 1-1 (flest udebanem�l)
03.07.2013Fuglafj�rdur (F�r�erne) - Linfield (Nordirland)   0-2 (0-0)
0-1 Andy Waterworh (68) ; 0-2 Philip Lowry (74) 10.07.2013Linfield (Nordirland) - Fuglafj�rdur (F�r�erne)   3-0 (1-0)
1-0 Michael Gault (40) ; 2-0 Jamie Mulgrew (55) ; 3-0 Philip Lowry (60) Linfield (Nordirland) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 5-0
04.07.2013Gandzasar Kapan (Armenien) - FK Aktobe (Kasakhstan)   1-2 (0-0)
0-1 Sergei Davydov (61) ; 0-2 Ashkat Tagybergen (78) ; 1-2 Artak Dashyan (90) 11.07.2013FK Aktobe (Kasakhstan) - Gandzasar Kapan (Armenien)   2-1
1-0 Timur Kapadze (2) ; 1-1 Narek Beglaryan (35) ; 2-1 Timur Kapadze (54) FK Aktobe (Kasakhstan) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-2
04.07.2013Hibernians (Malta) - Vojvodina Novi Sad (Serbien)   1-4
0-1 Petar Skuletic (40) ; 0-2 Selvmål, Rodolfo Soares (43) ; 0-3 Aboubakar Oumarou (50) ; 1-3 Poly Obiefule (78) ; 1-4 Nebojsa Kosovic (82) 11.07.2013Vojvodina Novi Sad (Serbien) - Hibernians (Malta)   3-2
1-0 Enver Alivodic (40) ; 1-1 Selvmål, Petar Skuletic (42) ; 1-2 Clayton Failla, straffe (47) ; 2-2 Petar Skuletic (62) ; 3-2 Petar Skuletic (67) Vojvodina Novi Sad (Serbien) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 7-3
04.07.2013Inter Baku (Aserbajdsjan) - Mariehamn (Finland)   1-1 (1-0)
1-0 Asif Mammadov (7) ; 1-1 Alanzo Adlam (72) 11.07.2013Mariehamn (Finland) - Inter Baku (Aserbajdsjan)   0-2 (0-1)
0-1 Bachana Tskhadadze, straffe (21) ; 0-2 Vagif Javadov (86) Inter Baku (Aserbajdsjan) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-1
04.07.2013Jeunesse d'Esch (Luxembourg) - PS Turku (Finland)   2-0 (1-0)
1-0 Khalid Benichou (21) ; 2-0 Chu Wang (52) 09.07.2013PS Turku (Finland) - Jeunesse d'Esch (Luxembourg)   2-1 (1-0)
1-0 Selvmål, Alexandre Vitali (38) ; 1-1 Chu Wang (80) ; 2-1 Roope Riski (87) Jeunesse d'Esch til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-2
04.07.2013KF Laci (Albanien) - Differdange (Luxembourg)   0-1 (0-0)
0-1 Philippe Lebresne (84) 09.07.2013Differdange (Luxembourg) - KF Laci (Albanien)   2-1 (0-1)
0-1 Valdan Nimani (38) ; 1-1 Omar Er Rafik (55) ; 2-1 Omar Er Rafik (75) Differdange (Luxembourg) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-1
04.07.2013KR Reykjavik (Island) - Glentoran (Nordirland)   0-0 (0-0)
11.07.2013Glentoran (Nordirland) - KR Reykjavik (Island)   0-3 (0-1)
0-1 Gary Martin (23) ; 0-2 Jonas S�varsson (65) ; 0-3 Jonas S�varsson (90) KR Reykjavik (Island) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-0
04.07.2013Kruoja (Litauen) - Dinamo Minsk (Hviderusland)   0-3 (0-0)
0-1 Hernan Figueredo (63) ; 0-2 Sergei Politevich (72) ; 0-3 Gleb Rassadkin (84) 11.07.2013Dinamo Minsk (Hviderusland) - Kruoja (Litauen)   5-0 (4-0)
1-0 Artem Bykov (5) ; 2-0 Hernan Figueredo (14) ; 3-0 Dmitri Sychev (16) ; 4-0 Dmitri Sychev (17) ; 5-0 Vladimir Khvaschinski (70) Dinamo Minsk (Hviderusland) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 8-0 04.07.2013La Fiorita (San Marino) - Valletta (Malta)   0-3 (0-1)
0-1 Denni, straffe (30) ; 0-2 Denni (50) ; 0-3 Ian Zammit (90) 11.07.2013Valletta (Malta) - La Fiorita (San Marino)   1-0 (0-0)
1-0 Ian Zammit, straffe (90) Valletta (Malta) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-0
04.07.2013Levski Sofia (Bulgarien) - Irtysh Pavlodar (Kasakhstan)   0-0 (0-0)
11.07.2013Irtysh Pavlodar (Kasakhstan) - Levski Sofia (Bulgarien)   2-0
1-0 Kamoliddin Murzoev (6) ; 2-0 Ulugbek Bakaev, straffe (13) Irtysh Pavlodar (Kasakhstan) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-0
02.07.2013Metalurg Skopje (Makedonien) - Garabag Agdam (Aserbajdsjan)   0-1 (0-0)
0-1 Reynaldo (64) 11.07.2013Garabag Agdam (Aserbajdsjan) - Metalurg Skopje (Makedonien)   1-0 (0-0)
1-0 Leroy George (85) Garabag Agdam (Aserbajdsjan) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-0
04.07.2013Milsami Orhei (Moldova) - F91 (Luxembourg)   1-0 (1-0)
1-0 Gheorghe Andronic (35) 11.07.2013F91 (Luxembourg) - Milsami Orhei (Moldova)   0-0 (0-0)
Milsami Orhei (Moldova) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 1-0
04.07.2013NK Domzale (Slovenien) - Astra Giurgiu (Rumænien )   0-1 (0-0)
0-1 Constantin Budescu (84) 11.07.2013Astra Giurgiu (Rumænien ) - NK Domzale (Slovenien)   2-0 (0-0)
1-0 Selvmål, Nejc Vidmar (50) ; 2-0 Sadat Bukari (62) Astra Giurgiu (Rumænien ) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-0
04.07.2013Prestatyn Town (Wales) - Liepajas Metalurgs (Letland)   1-2
0-1 Jurgis Kalns (16) ; 1-1 Andy Parkinson (45) ; 1-2 Ijla Sadcins (62) 11.07.2013Liepajas Metalurgs (Letland) - Prestatyn Town (Wales)   1-2 (1-0 ; 1-2)   Efter forlænget spilletid
1-0 Valerijs Afanasjevs (17) ; 1-1 Ross Stephens (77) ; 1-2 Neil Gibson (90) Prestatyn Town (Wales) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-3 (vandt 4-3 p� straffespark) 04.07.2013Rudar Pljevlja (Montenegro) - Mika Ashtarak (Armenien)   1-0 (1-0)
1-0 Dejan Damjanovic (16) 09.07.2013Mika Ashtarak (Armenien) - Rudar Pljevlja (Montenegro)   1-1 (1-0)
1-0 Rafayel Ghazaryan (45) ; 1-1 Nenad Stojanovic (85) Rudar Pljevlja (Montenegro) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-1
02.07.2013Sliema Wanderers (Malta) - Khazar Lenkoran (Aserbajdsjan)   1-1 (0-1)
0-1 Nildo Franca Junior (13) ; 1-1 Stanley Nka Ohawuchi (62) 11.07.2013Khazar Lenkoran (Aserbajdsjan) - Sliema Wanderers (Malta)   1-0 (1-0)
1-0 Rahid Amirguliyev (29) Khazar Lenkoran (Aserbajdsjan) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-1
04.07.2013Suduva (Litauen) - Turnovo (Makedonien)   2-2 (1-2)
1-0 Petar Basic (23) ; 1-1 Zoran Baldovaliev (30) ; 1-2 Dejan Blazevski, straffe (45) ; 2-2 Nerijus Valskis (85) 11.07.2013Turnovo (Makedonien) - Suduva (Litauen)   2-2 (0-1 ; 2-2)   Efter forlænget spilletid
0-1 Nerijus Valskis (43) ; 1-1 Ilija Mitrov (47) ; 1-2 Tomas Radzinevicius (52) ; 2-2 Dejan Blazevski, straffe (90) Turnovo (Makedonien) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-4 (vandt 5-4 p� straffespark) 04.07.2013Teteks Tetovo (Makedonien) - Pyunik Yerevan (Armenien)   1-1 (0-0)
0-1 Viulen Ayvazyan (81) ; 1-1 Genc Iseni (90) 11.07.2013Pyunik Yerevan (Armenien) - Teteks Tetovo (Makedonien)   1-0 (0-0)
1-0 Viulen Ayvazyan (90) Pyunik Yerevan (Armenien) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-1
04.07.2013Teuta Durres (Albanien) - Dacia Chisinau (Moldova)   3-1
1-0 Daniel Xhafej (29) ; 1-1 Vasili Pavlov (38) ; 2-1 Albi Dosti (68) ; 3-1 Bledar Mancaku (73) 11.07.2013Dacia Chisinau (Moldova) - Teuta Durres (Albanien)   2-0 (1-0)
1-0 Marian Stoleru (20) ; 2-0 Vasili Pavlov (75) Dacia Chisinau (Moldova) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-3 (flest udebanem�l)
04.07.2013Torpedo Kutaisi (Georgien) - MSK Zilina (Slovakiet)   0-3 (0-0)
0-1 Tomas Majtan (58) ; 0-2 Robert Pich (77) ; 0-3 Tomas Majtan (84) 11.07.2013MSK Zilina (Slovakiet) - Torpedo Kutaisi (Georgien)   3-3 (2-1)
1-0 Tomas Majtan (17) ; 2-0 Robert Pich (23) ; 2-1 Tornike Kapanadze (29) ; 2-2 Tornike Kapanadze (61) ; 3-2 Robert Pich (62) ; 3-3 Aleko Mzevashvili (79) MSK Zilina (Slovakiet) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 6-3
02.07.2013Trans Narva (Estland) - Gefle (Sverige)   0-3 (0-1)
0-1 Selvmål, Aleksandr Dubokin (43) ; 0-2 Mikael Dahlberg (57) ; 0-3 Jonas Lantto (90) 11.07.2013Gefle (Sverige) - Trans Narva (Estland)   5-1 (1-0)
1-0 Marcus Hansson (17) ; 2-0 Johan Oremo (47) ; 3-0 Mikael Dahlberg (50) ; 4-0 Erik T�nros (71) ; 4-1 German-Guri Lvov (82) ; 5-1 Johan Oremo (90) Gefle (Sverige) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 8-1
04.07.2013Troms� (Norge) - NK Celje (Slovenien)   1-2 (1-0)
1-0 Miika Koppinen (30) ; 1-1 Andraz Zurej (75) ; 1-2 Sebastjan Gobec, straffe (84) 11.07.2013NK Celje (Slovenien) - Troms� (Norge)   0-2
0-1 Magnus Andersen (4) ; 0-2 Morten Moldskred (16) Troms� (Norge) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-2
04.07.2013UE Santa Coloma (Andorra) - Zrinjski Mostar (Bosnien)   1-3 (1-0)
1-0 Victor Bernat (45) ; 1-1 Ivan Crnov (63) ; 1-2 Nebojsa Popovic (66) ; 1-3 Velibor Djuric (77) 11.07.2013Zrinjski Mostar (Bosnien) - UE Santa Coloma (Andorra)   1-0 (0-0)
1-0 Velibor Djuric (76) Zrinjski Mostar (Bosnien) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-1
04.07.2013Vestmanna�erne (Island) - HB (F�r�erne)   1-1 (1-0)
1-0 Gunnar Gudmundsson (16) ; 1-1 Johan Davidsen (66) 11.07.2013HB (F�r�erne) - Vestmanna�erne (Island)   0-1 (0-0)
0-1 Arnar Bergsson, straffe (90) Vestmanna�erne (Island) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-1
04.07.2013Vikingur (F�r�erne) - Inter (Finland)   1-1 (0-1)
0-1 Ville Nikkari (20) ; 1-1 Finnur Justinussen (75) 11.07.2013Inter (Finland) - Vikingur (F�r�erne)   0-1 (0-0)
0-1 Hanus Jacobsen, straffe (78) Vikingur (F�r�erne) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-1
04.07.2013Zalgiris Vilnius (Litauen) - St. Patricks (Irland)   2-2 (1-0)
1-0 Pavel Kamolov (23) ; 1-1 Conan Byrne (55) ; 1-2 Gerard O'Brien (87) ; 2-2 Kamil Bilinski (70) 11.07.2013St. Patricks (Irland) - Zalgiris Vilnius (Litauen)   1-2 (0-1)
0-1 Mantas Kuklys (45) ; 0-2 Kamil Bilinski (52) ; 1-2 Killian Brennan, straffe (85) Zalgirisi Vilnius (Litauen) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-3
  Forside
  Deltageroversigt
CHAMPIONS LEAGUE
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde
  3. kvalrunde (mester)
  3. kvalrunde (ikke mester) 
  4. kvalrunde (mester)
  4. kvalrunde (ikke-mester)
  Gruppe A  Gruppe E
  Gruppe B    Gruppe F
  Gruppe C  Gruppe G
  Gruppe D  Gruppe H
  1/8-finaler  Semifinaler
  Kvartfinaler  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder
EUROPA LEAGUE
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde 
  3. kvalrunde 
  4. kvalrunde 
  Gruppe A  Gruppe G
  Gruppe B  Gruppe H
  Gruppe C    Gruppe I
  Gruppe D  Gruppe J
  Gruppe E  Gruppe K
  Gruppe F  Gruppe L
  1/16-finaler    Semifinaler
  1/8-finaler  Finale
  Kvartfinaler
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder
  2012/2013
  2014/2015
  �vrige �r