Lørdag 15. juni 2024 kl. 12:39
WWW.HASLUND.INFO
 
EUROPACUP 2013/2014
CHAMPIONS LEAGUE, KLUB-SEEDNING
1. KVALIFIKATIONSRUNDE (4)
SEEDET
EBF�r�erne2,316
Tre PenneSan Marino1,383
IKKE SEEDET
FC LusitanosAndorra1,100
Shirak GyumriArmenien0,850
2. KVALIFIKATIONSRUNDE (32+2)
Useedede hold fra 1. kvalifikationsrunde, der kvalificerer sig til denne runde overtager det seedede holds koefficient
SEEDET
BATE BorisovHviderusland39,175
CelticSkotland37,538
Steaua BukarestRumænien 35,604
Viktoria PlzenTjekkiet28,745
Dinamo ZagrebKroatien25,916
Partizan BeogradSerbien17,425
Legia WarszawaPolen13,650
Sheriff TiraspolMoldova11,533
NK MariborSlovenien9,941
Slovan BratislavaSlovakiet8,341
ElfsborgSverige8,125
Maccabi Tel-AvivIsrael8,075
MoldeNorge7,835
HJK HelsinkiFinland6,701
EkranasLitauen6,300
Neftchi BakuAserbajdsjan5,708
Dinamo TbilisiGeorgien5,333
IKKE SEEDET
ZeljeznicarBosnien4,566
HafnarfjordurIsland4,083
ETO Gy�rUngarn3,850
The New SaintsWales3,766
Ludogorets RazgradBulgarien3,450
Sligo RoversIrland3,225
Shakhtyor KaragandaKasakhstan2,941
Sk�nderbeu Korc�Albanien2,833
BirkirkaraMalta2,541
EBF�r�erne2,316
CliftonvilleNordirland2,116
Vardar SkopjeMakedonien2,050
Daugava DaugavpilsLetland1,658
Shirak GyumriArmenien1,383 (0,850)
Sutjeska NiksicMontenegro1,300
Kaljo NommeEstland1,191
Fola EschLuxembourg0,925
3. KVALIFIKATIONSRUNDE, MESTRE (17+3)
Useedede hold fra 2. kvalifikationsrunde, der kvalificerer sig til denne runde overtager det seedede holds koefficient
SEEDET
FC BaselSchweiz59,785
Shakhtyor KaragandaKasakhstan39,175 (2,941)
CelticSkotland37,538
Steaua BukarestRumænien 35,604
Apoel NicosiaCypern35,366
Viktoria PlzenTjekkiet28,745
Dinamo ZagrebKroatien25,916
Partizan BeogradSerbien17,425
Austria Wien�strig16,575
Legia WarszawaPolen13,650
IKKE SEEDET
Sheriff TiraspolMoldova11,533
NK MariborSlovenien9,941
Ludogorets RazgradBulgarien8,341 (3,450)
ElfsborgSverige8,125
Maccabi Tel-AvivIsrael8,075
MoldeNorge7,835
Kaljo NommeEstland6,701 (1,191)
HafnarfjordurIsland6,300 (4,083)
Sk�nderbeu Korc�Albanien5,708 (2,833)
Dinamo TbilisiGeorgien5,333
3. KVALIFIKATIONSRUNDE, IKKE-MESTRE (10)
SEEDET
Olympique LyonFrankrig95,800
ZenitRusland70,766
PSV EindhovenHolland64,945
Metalist KharkivUkraine62,451
FenerbahceTyrkiet46,400
IKKE SEEDET
PAOK SalonikiGrækenland28,800
FC Salzburg�strig28,075
FC Nordsj�llandDanmark12,640
GrasshoppersSchweiz7,285
Zulte-WaregemBelgien6,880
4. KVALIFIKATIONSRUNDE, MESTRE (10)
SEEDET
FC BaselSchweiz59,785
CelticSkotland37,538
Steaua BukarestRumænien 35,604
Viktoria PlzenTjekkiet28,745
Dinamo ZagrebKroatien25,916
IKKE SEEDET
Austria Wien�strig16,575
Legia WarszawaPolen13,650
NK MariborSlovenien9,941
Ludogorets RazgradBulgarien3,450
Shakhtyor KaragandaKasakhstan2,941
4. KVALIFIKATIONSRUNDE, IKKE-MESTRE (5+5)
SEEDET
ArsenalEngland113,592
Olympique LyonFrankrig95,800
AC MilanItalien93,829
Schalke 04Tyskland84,922
ZenitRusland70,766
IKKE SEEDET
PSV EindhovenHolland64,945
FenerbahceTyrkiet46,400
PAOK SalonikiGrækenland28,800
Real SociedadSpanien17,605
FerreiraPortugal12,833
 
GRUPPESPIL (22+5+5)
Holdene deles i 4 lag á 8 hold, og hold fra samme land kan ikke komme i gruppe sammen
1. LAG
Bayern München (forsvarende mester)Tyskland146,922
FC BarcelonaSpanien157,605
ChelseaEngland137,592
Real MadridSpanien136,605
Manchester UnitedEngland130,592
ArsenalEngland113,592
FC PortoPortugal104,833
BenficaPortugal102,833
2. LAG
Atletico MadridSpanien99,605
Shakhtar DonetskUkraine94,951
AC MilanItalien93,829
Schalke 04Tyskland84,922
Olympique MarseilleFrankrig78,800
CSKA MoskvaRusland77,766
Paris St. GermainFrankrig71,800
JuventusItalien70,829
3. LAG
ZenitRusland70,766
Manchester CityEngland70,592
AjaxHolland64,945
DortmundTyskland61,922
FC BaselSchweiz59,785
Olympiakos PiræusGrækenland57,800
GalatasarayTyrkiet54,400
LeverkusenTyskland53,922
4. LAG
FC KøbenhavnDanmark47,140
NapoliItalien46,829
AnderlechtBelgien44,880
CelticSkotland37,538
Steaua BukarestRumænien 35,604
Viktoria PlzenTjekkiet28,745
Real SociedadSpanien17,605
Austria Wien�strig16,575
OTTENDEDELSFINALER (16)
De 8 gruppevindere tr�kkes mod de 8 2'ere (hold fra samme pulje samt samme land kan ikke m�de hinanden)
GRUPPE-VINDERE
Manchester UnitedEnglandGruppe A
Real MadridSpanienGruppe B
Paris SGFrankrigGruppe C
Bayern MünchenTysklandGruppe D
ChelseaEnglandGruppe E
DortmundTysklandGruppe F
Atletico MadridSpanienGruppe G
FC BarcelonaSpanienGruppe H
GRUPPE-TOERE
LeverkusenTysklandGruppe A
GalatasarayTyrkietGruppe B
OlympiakosGrækenlandGruppe C
Manchester CityEnglandGruppe D
Schalke 04TysklandGruppe E
ArsenalEnglandGruppe F
ZenitRuslandGruppe G
AC MilanItalienGruppe H
Koefficient angivet i kursiv er en minimumskoefficienter. Dette fordi holdet endnu ikke er fundet eller fordi der stadig optjenes point, og at der derfor ikke kan angives n�jagtig koefficient.
Klubbernes koefficient er fundet ved at samment�lle antal point opn�et i turneringerne 2008/2009-2012/2013 (point i kvalifikationsrunderne t�ller ikke med).
Dertil l�gges 20% af klubbens landskoefficient for samme periode (her t�llerpoint i kvalifikationsrunderne med).
Koeff. pr land (2008/09-2012/13)
Koeff. pr klub (2008/09-2012/13)
1. kvalifikationsrunde
2. kvalifikationsrunde
3. kvalifikationsrunde (mestre)
3. kvalifikationsrunde (ej-mestre) 
4. kvalifikationsrunde (mestre)
4. kvalifikationsrunde (ej-mestre)
Gruppespil 
Ottendedelsfinaler
Forside
Deltager-oversigt
CHAMPIONS LEAGUE
1. kvalifikationsrunde
2. kvalifikationsrunde
3. kvalifikationsrunde (mester)
3. kvalifikationsrunde (ikke mester) 
4. kvalifikationsrunde (mester)
4. kvalifikationsrunde (ikke-mester)
Gruppe AGruppe E
Gruppe BGruppe F
Gruppe CGruppe G
Gruppe DGruppe H
1/8-finaler  Semifinaler
  Kvartfinaler  Finale
Turneringsregler
Kvalificerede hold
Seedning i de enkelte runder
   EUROPA LEAGUE
1. kvalifikationsrunde
2. kvalifikationsrunde 
3. kvalifikationsrunde 
4. kvalifikationsrunde 
Gruppe AGruppe G
Gruppe BGruppe H
Gruppe CGruppe I
Gruppe DGruppe J
Gruppe EGruppe K
Gruppe FGruppe L
1/16-finaler    Semifinaler
1/8-finaler  Finale
  Kvartfinaler
Turneringsregler
Kvalificerede hold
Seedning i de enkelte runder
Europacup forside