Søndag 14. juli 2024 kl. 08:56
WWW.HASLUND.INFO
 
EUROPACUP 2010/2011
DELTAGERE
DELTAGEROVERSIGT PR LAND
ALBANIEN
Champions LeagueDinamo Tirana2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueKF Laci1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueBesa Kavaj�2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueKF Tirana2. kvalifikationsrunde
ANDORRA
Champions LeagueFC Santa Coloma1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueUE Santa Coloma1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFC Lusitanos1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueSant Julia2. kvalifikationsrunde
ARMENIEN Champions LeaguePyunik Yerevan2. kvalifikationsrunde Europa LeagueBanants Yerevan1. kvalifikationsrunde Europa LeagueUlisses Yerevan1. kvalifikationsrunde Europa LeagueMika Ashtarak2. kvalifikationsrunde
ASERBAJDSJAN Champions LeagueInter Baku2. kvalifikationsrunde Europa LeagueKhazar Lankaran1. kvalifikationsrunde Europa LeagueFK Baku2. kvalifikationsrunde Europa LeagueGarabag Agdam4. kvalifikationsrunde
BELGIEN Champions LeagueAA Gent3. kvalifikationsrunde (til Europa League) Champions LeagueAnderlecht4. kvalifikationsrunde (til Europa League) Europa LeagueCercle Brugge3. kvalifikationsrunde Europa LeagueClub BruggeGruppespil Europa LeagueRacing Genk4. kvalifikationsrunde Europa LeagueAA GentGruppespil Europa LeagueAnderlechtSekstendedelsfinaler
BOSNIEN Champions LeagueZeljecnicar2. kvalifikationsrunde Europa LeagueBorac Banja Luka2. kvalifikationsrunde Europa LeagueSiroki Brijeg2. kvalifikationsrunde Europa LeagueZrinjski Mostar3. kvalifikationsrunde
BULGARIEN Champions LeagueLitex Lovech3. kvalifikationsrunde (til Europa League) Europa LeagueBeroe Stara Zagora3. kvalifikationsrunde Europa LeagueCSKA SofiaGruppespil Europa LeagueLevski SofiaGruppespil Europa LeagueLitex Lovech4. kvalifikationsrunde
CYPERN Champions LeagueOmonia Nicosia3. kvalifikationsrunde (til Europa League) Europa LeagueApollon Limassol3. kvalifikationsrunde Europa LeagueApoel Nicosia4. kvalifikationsrunde Europa LeagueAnorthosis4. kvalifikationsrunde Europa LeagueOmonia Nicosia4. kvalifikationsrunde
DANMARK Champions LeagueFC KøbenhavnOttendedelsfinaler Europa LeagueFC Nordsj�lland3. kvalifikationsrunde Europa LeagueRanders FC (fairplay)3. kvalifikationsrunde Europa LeagueOBGruppespil Europa LeagueBrøndby4. kvalifikationsrunde
ENGLAND Champions LeagueChelseaKvartfinaler Champions LeagueManchester UnitedFinale, taber Champions LeagueArsenalOttendedelsfinaler Champions LeagueTottenhamKvartfinaler Europa LeagueAston Villa4. kvalifikationsrunde Europa LeagueLiverpoolOttendedelsfinaler Europa LeagueManchester CityOttendedelsfinaler
ESTLAND Champions LeagueLevadia2. kvalifikationsrunde Europa LeagueTrans Narva1. kvalifikationsrunde Europa LeagueFlora Tallinn1. kvalifikationsrunde Europa LeagueKalev Sillam�e2. kvalifikationsrunde
FINLAND Champions LeagueHJK Helsinki3. kvalifikationsrunde (til Europa League) Europa LeagueTPS Turku2. kvalifikationsrunde Europa LeagueHonka Espoo2. kvalifikationsrunde Europa LeagueInter Turku3. kvalifikationsrunde Europa LeagueMyPa-47 (fairplay)3. kvalifikationsrunde Europa LeagueHJK Helsinki4. kvalifikationsrunde
FRANKRIG Champions LeagueOlympique MarseilleOttendedelsfinaler Champions LeagueOlympique LyonOttendedelsfinaler Champions LeagueAuxerreGruppespil Europa LeagueMontpellier3. kvalifikationsrunde Europa LeagueLilleSekstendedelsfinaler Europa LeagueParis St. GermainOttendedelsfinaler
F�R�ERNE Champions LeagueHB2. kvalifikationsrunde Europa LeagueNSI1. kvalifikationsrunde Europa LeagueEB1. kvalifikationsrunde Europa LeagueVikingur2. kvalifikationsrunde
GEORGIEN Champions LeagueOlimpi Rustavi2. kvalifikationsrunde Europa LeagueGeorgia Tbilisi2. kvalifikationsrunde Europa LeagueDinamo Tbilisi3. kvalifikationsrunde Europa LeagueZestafoni3. kvalifikationsrunde
GR�KENLAND Champions LeaguePAOK Saloniki3. kvalifikationsrunde (til Europa League) Champions LeaguePanathinaikosGruppespil Europa LeagueOlympiakos Piræus3. kvalifikationsrunde Europa LeagueAEK AthenGruppespil Europa LeagueAris SalonikiSekstendedelsfinaler Europa LeaguePAOK SalonikiSekstendedelsfinaler
HOLLAND Champions LeagueTwenteGruppespil (til Europa League) Champions LeagueAjaxGruppespil (til Europa League) Europa LeaguePSV EindhovenKvartfinaler Europa LeagueAZ AlkmaarGruppespil Europa LeagueFeyenoord4. kvalifikationsrunde Europa LeagueFC UtrechtGruppespil Europa LeagueTwenteKvartfinaler Europa LeagueAjaxOttendedelsfinaler
HVIDERUSLAND Champions LeagueBATE Borisov3. kvalifikationsrunde (til Europa League) Europa LeagueTorpedo Zhodino2. kvalifikationsrunde Europa LeagueDnepr Mogilev4. kvalifikationsrunde Europa LeagueDinamo Minsk4. kvalifikationsrunde Europa LeagueBATE BorisovSekstendedelsfinaler
IRLAND Champions LeagueBohemians2. kvalifikationsrunde Europa LeagueDundalk2. kvalifikationsrunde Europa LeagueSporting Fingal2. kvalifikationsrunde Europa LeagueShamrock Rovers3. kvalifikationsrunde
ISLAND Champions LeagueHafnarfjordur2. kvalifikationsrunde Europa LeagueFylkir1. kvalifikationsrunde Europa LeagueKR Reykjavik2. kvalifikationsrunde Europa LeagueBreidablik2. kvalifikationsrunde
ISRAEL Champions LeagueHapoel Tel AvivGruppespil Europa LeagueBnei Yehuda2. kvalifikationsrunde Europa LeagueMaccabi Haifa3. kvalifikationsrunde Europa LeagueMaccabi Tel Aviv4. kvalifikationsrunde
ITALIEN Champions LeagueAS RomaOttendedelsfinaler Champions LeagueInterKvartfinaler Champions LeagueAC MilanOttendedelsfinaler Champions LeagueSampdoria4. kvalifikationsrunde (til Europa League) Europa LeagueNapoliSekstendedelsfinaler Europa LeagueJuventusGruppespil Europa LeaguePalermoGruppespil Europa LeagueSampdoriaGruppespil
KASAKHSTAN Champions LeagueFK Aktobe3. kvalifikationsrunde (til Europa League) Europa LeagueTobol Kustanai1. kvalifikationsrunde Europa LeagueShakhtyor Karaganda1. kvalifikationsrunde Europa LeagueFK Atyrau2. kvalifikationsrunde Europa LeagueFK Aktobe4. kvalifikationsrunde
KROATIEN Champions LeagueDinamo Zagreb3. kvalifikationsrunde (til Europa League) Europa LeagueCibalia Vinkovci2. kvalifikationsrunde Europa LeagueNK Sibenik2. kvalifikationsrunde Europa LeagueHajduk SplitGruppespil Europa LeagueDinamo ZagrebGruppespil
LETLAND Champions LeagueLiepajas Metalurgs2. kvalifikationsrunde Europa LeagueSkonto Riga1. kvalifikationsrunde Europa LeagueVentspils2. kvalifikationsrunde Europa LeagueFK Jelgava2. kvalifikationsrunde
LIECHTENSTEIN Europa LeagueFC Vaduz2. kvalifikationsrunde
LITAUEN Champions LeagueEkranas2. kvalifikationsrunde Europa LeagueFK Tauras2. kvalifikationsrunde Europa LeagueSuduva2. kvalifikationsrunde Europa LeagueFK Siauliai2. kvalifikationsrunde
LUXEMBOURG Champions LeagueJeunesse d'Esch2. kvalifikationsrunde Europa LeagueF911. kvalifikationsrunde Europa LeagueGrevenmacher1. kvalifikationsrunde Europa LeagueDifferdange2. kvalifikationsrunde
MAKEDONIEN Champions LeagueRenova Dzepciste2. kvalifikationsrunde Europa LeagueMetalurg Skopje1. kvalifikationsrunde Europa LeagueRabotnicki3. kvalifikationsrunde Europa LeagueTeteks Tetovo3. kvalifikationsrunde
MALTA Champions LeagueBirkirkara2. kvalifikationsrunde Europa LeagueSliema Wanderers1. kvalifikationsrunde Europa LeagueValletta2. kvalifikationsrunde
MOLDOVA Champions LeagueSheriff Tiraspol4. kvalfikationsrunde (til Europa League) Europa LeagueIskra-Stal Ribnita2. kvalifikationsrunde Europa LeagueOlimpia Balti2. kvalifikationsrunde Europa LeagueDacia Chisinau2. kvalifikationsrunde Europa LeagueSheriff TiraspolGruppespil
MONTENEGRO Champions LeagueRudar Pljevlja2. kvalifikationsrunde Europa LeagueZeta Golubovci1. kvalifikationsrunde Europa LeagueMogren Budva2. kvalifikationsrunde Europa LeagueBuducnost3. kvalifikationsrunde
NORDIRLAND Champions LeagueLinfield2. kvalifikationsrunde Europa LeagueGlentoran1. kvalifikationsrunde Europa LeaguePortadown2. kvalifikationsrunde Europa LeagueCliftonville3. kvalifikationsrunde
NORGE Champions LeagueRosenborg4. kvalifikationsrunde (til Europa League) Europa LeagueStab�k2. kvalifikationsrunde Europa LeagueMolde3. kvalifikationsrunde Europa LeagueAalesund3. kvalifikationsrunde Europa LeagueRosenborgGruppespil
POLEN Champions LeagueLech Poznan3. kvalifikationsrunde (til Europa League) Europa LeagueWisla Krakow3. kvalifikationsrunde Europa LeagueRuch Chorzow3. kvalifikationsrunde Europa LeagueJagiellonia Bialystok3. kvalifikationsrunde Europa LeagueLech PoznanSekstendedelsfinaler
PORTUGAL Champions LeagueBenficaGruppespil (til Europa League) Champions LeagueSporting BragaGruppespil (til Europa League) Europa LeagueFC PortoFinale, vinder Europa LeagueSporting LissabonSekstendedelsfinaler Europa LeagueMaritimo Funchal4. kvalifikationsrunde Europa LeagueBenficaSemifinaler Europa LeagueSporting BragaFinale, taber
RUM�NIEN Champions LeagueUnirea Urziceni3. kvalifikationsrunde (til Europa League) Champions LeagueCFR ClujGruppespil Europa LeagueDinamo Bukarest3. kvalifikationsrunde Europa LeagueFC Vaslui4. kvalifikationsrunde Europa LeagueSteaua BukarestGruppespil Europa LeagueFC Timisoara4. kvalifikationsrunde Europa LeagueUnirea Urziceni4. kvalifikationsrunde
RUSLAND Champions LeagueRubin KazanGruppespil (til Europa League) Champions LeagueSpartak MoskvaGruppespil (til Europa League) Champions LeagueZenit4. kvalifikationsrunde (til Europa League) Europa LeagueLokomotiv Moskva4. kvalifikationsrunde Europa LeagueCSKA MoskvaOttendedelsfinaler Europa LeagueSibir Novosibirsk4. kvalifikationsrunde Europa LeagueZenitOttendedelsfinaler Europa LeagueRubin KazanSekstendedelsfinaler Europa LeagueSpartak MoskvaKvartfinaler
SAN MARINO Champions LeagueTre Fiori1. kvalifikationsrunde Europa LeagueFaetano1. kvalifikationsrunde Europa LeagueTre Penne2. kvalifikationsrunde
SCHWEIZ Champions LeagueYoung Boys4. kvalifikationsrunde (til Europa League) Champions LeagueFC BaselGruppespil (til Europa League) Europa LeagueFC Luzern3. kvalifikationsrunde Europa LeagueGrasshoppers4. kvalifikationsrunde Europa LeagueLausanne SportsGruppespil Europa LeagueYoung BoysSekstendedelsfinaler Europa LeagueFC BaselSekstendedelsfinaler
SERBIEN Champions LeaguePartizan BeogradGruppespil Europa LeagueOFK Beograd3. kvalifikationsrunde Europa LeagueSpartak Zlatibor Voda3. kvalifikationsrunde Europa LeagueRøde Stjerne Beograd3. kvalifikationsrunde
SKOTLAND Champions LeagueCeltic3. kvalifikationsrunde (til Europa League) Champions LeagueGlasgow RangersGruppespil (til Europa League) Europa LeagueHibernian3. kvalifikationsrunde Europa LeagueDundee United4. kvalifikationsrunde Europa LeagueMotherwell4. kvalifikationsrunde Europa LeagueCeltic4. kvalifikationsrunde Europa LeagueGlasgow RangersOttendedelsfinaler
SLOVAKIET Champions LeagueMSK ZilinaGruppespil Europa LeagueFC Nitra1. kvalifikationsrunde Europa LeagueDukla Banska2. kvalifikationsrunde Europa LeagueSlovan Bratislava4. kvalifikationsrunde
SLOVENIEN Champions LeagueNK Koper2. kvalifikationsrunde Europa LeagueOlimpija Ljubljana1. kvalifikationsrunde Europa LeagueNova Gorica2. kvalifikationsrunde Europa LeagueNK Maribor4. kvalifikationsrunde
SPANIEN Champions LeagueFC BarcelonaFinale, vinder Champions LeagueReal MadridSemifinaler Champions LeagueValenciaOttendedelsfinaler Champions LeagueSevilla4. kvalifikationsrunde (til Europa League) Europa LeagueAtletico MadridGruppespil Europa LeagueGetafeGruppespil Europa LeagueVillarrealSemifinaler Europa LeagueSevillaSekstendedelsfinaler
SVERIGE Champions LeagueAIK Stockholm3. kvalifikationsrunde (til Europa League) Europa LeagueGefle (fairplay)2. kvalifikationsrunde Europa LeagueIFK Göteborg3. kvalifikationsrunde Europa LeagueKalmar FF3. kvalifikationsrunde Europa LeagueElfsborg4. kvalifikationsrunde Europa LeagueAIK Stockholm4. kvalifikationsrunde
TJEKKIET Champions LeagueSparta Prag4. kvalifikationsrunde (til Europa League) Europa LeagueFK Jablonec3. kvalifikationsrunde Europa LeagueBanik Ostrava3. kvalifikationsrunde Europa LeagueViktoria Plzen3. kvalifikationsrunde Europa LeagueSparta PragSekstendedelsfinaler
TYRKIET Champions LeagueFenerbahce3. kvalifikationsrunde (til Europa League) Champions LeagueBursasporGruppespil Europa LeagueTrabzonspor4. kvalifikationsrunde Europa LeagueGalatasaray4. kvalifikationsrunde Europa LeagueBesiktasSekstendedelsfinaler Europa LeagueFenerbahce4. kvalifikationsrunde
TYSKLAND Champions LeagueBayern MünchenOttendedelsfinaler Champions LeagueSchalke 04Semifinaler Champions LeagueWerder BremenGruppespil Europa LeagueStuttgartSekstendedelsfinaler Europa LeagueLeverkusenOttendedelsfinaler Europa LeagueDortmundGruppespil
UKRAINE Champions LeagueDynamo Kiev4. kvalifikationsrunde (til Europa League) Champions LeagueShakhtar DonetskKvartfinaler Europa LeagueMetalist KharkivSekstendedelsfinaler Europa LeagueKarpaty LvivGruppespil Europa LeagueDnipro4. kvalifikationsrunde Europa LeagueTavria Simferopol4. kvalifikationsrunde Europa LeagueDynamo KievKvartfinaler
UNGARN Champions LeagueDebrecen3. kvalifikationsrunde (til Europa League) Europa LeagueZalaegerszeg1. kvalifikationsrunde Europa LeagueVideoton2. kvalifikationsrunde Europa LeagueETO Gy�r4. kvalifikationsrunde Europa LeagueDebrecenGruppespil
WALES Champions LeagueNew Saints3. kvalifikationsrunde (tilEuropa League) Europa LeagueLlanelli1. kvalifikationsrunde Europa LeaguePort Talbot1. kvalifikationsrunde Europa LeagueBangor City3. kvalifikationsrunde Europa LeagueNew Saints4. kvalifikationsrunde
�STRIG Champions LeagueFC Salzburg4. kvalfikationsrunde (til Europa League) Europa LeagueAustria Wien4. kvalifikationsrunde Europa LeagueRapid WienGruppespil Europa LeagueSturm Graz4. kvalifikationsrunde Europa LeagueFC SalzburgGruppespil
OVERSIGT
  Forside
  Albanien  Luxembourg
  Andorra  Makedonien
  Armenien  Malta
  Aserbajdsjan  Moldova
  Belgien  Montenegro
  Bosnien  Nordirland
  Bulgarien  Norge
  Cypern  Polen
  Danmark  Portugal
  England  Rumænien
  Estland  Rusland
  Finland  San Marino
  Frankrig  Schweiz
  F�r�erne  Serbien
  Georgien  Skotland
  Grækenland  Slovakiet
  Holland  Slovenien
  Hviderusland  Spanien
  Irland  Sverige
  Island  Tjekkiet
  Israel  Tyrkiet
  Italien  Tyskland
  Kasakhstan  Ukraine
  Kroatien  Ungarn
  Letland  Wales
  Liechtenstein  Østrig
  Litauen
CHAMPIONS LEAGUE
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde
  3. kvalrunde (mester) 
  3. kvalrunde (ikke mester)
  4. kvalrunde (mester) 
  4. kvalrunde (ikke mester)
  Gruppe A  Gruppe E
  Gruppe B  Gruppe F
  Gruppe C  Gruppe G
  Gruppe D    Gruppe H
  1/8-finale 
  Kvartfinale
  Semifinale
  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder
EUROPA LEAGUE
  1. kvalrunderunde 
  2. kvalrunderunde 
  3. kvalrunderunde 
  4. kvalrunderunde 
  Gruppe A  Gruppe G
  Gruppe B  Gruppe H 
  Gruppe C  Gruppe I
  Gruppe D  Gruppe J
  Gruppe E  Gruppe K
  Gruppe F  Gruppe L
  1/16-finaler
  1/8-finaler
  Kvartfinaler
  Semifinaler
  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder
  2009/2010
  2011/2012
  �vrige �r