Søndag 14. juli 2024 kl. 09:27
WWW.HASLUND.INFO
 
EUROPACUP 2010/2011
CHAMPIONS LEAGUE, 3. KVALRUNDE (MESTER)
1. KAMP2. KAMP
28.07.2010BATE BORISOV - FC K�BENHAVN   0-0 (0-0)
04.08.2010FC K�BENHAVN - BATE BORISOV   3-2 (2-2)
1-0 Cesar Santin (2) ; 2-0 William Kvist J�rgensen (27) ; 2-1 Artyom Kontsevoi (40) ; 2-2 Pavel Nekhaychik (44) ; 3-2 Dame N'Doye (59)
FC København til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-2. BATE Borisov overf�res til Europa League, 4. kvalifikationsrunde
 
27.07.2010Omonia Nicosia - FC SALZBURG   1-1 (0-1)
0-1 Gonzalo Zarate (8) ; 1-1 Lomana LuaLua, straffe (90)
04.08.2010FC SALZBURG - Omonia Nicosia   4-1 (3-0)
1-0 Dusan Svento (21) ; 2-0 Franz Schiemar (37) ; 3-0 Franz Schiemar (40) ; 4-0 Joaquin Boghossian (58) ; 4-1 Hernan Rengifo (90)
FC Salzburg til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 5-2. Omonia Nicosia overf�res til Europa League, 4. kvalifikationsrunde
 
27.07.2010LITEX LOVECH - MSK ZILINA   1-1 (0-0)
0-1 Tomas Majtan (65) ; 1-1 Wellington (78)
04.08.2010MSK ZILINA - LITEX LOVECH   3-1 (0-0)
0-1 Sandrinho (50) ; 1-1 Emil Rilke (52) ; 2-1 Tomas Oravec (70) ; 3-1 Momodou Ceesay (84)
MSK Zilina til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-2. Litex Lovech overf�res til Europa League, 4. kvalifikationsrunde
 
27.07.2010Sparta Prag - LECH POZNAN   1-0 (0-0)
1-0 Erich Brabec (75)
04.08.2010LECH POZNAN - Sparta Prag   0-1 (0-0)
0-1 Jiri Kladrubsky, straffe (50)
Sparta Prag til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-0. Lech Poznan overf�res til Europa League, 4. kvalifikationsrunde
 
27.07.2010NEW SAINTS - Anderlecht   1-3
0-1 Sacha Kljestan (7) ; 0-2 Jonathan Legear (18) ; 1-2 Craig Jones (52) ; 1-3 Matias Suarez (73)
03.08.2010Anderlecht - NEW SAINTS   3-0 (1-0)
1-0 Tom De Sutter (17) ; 2-0 Romelu Lukaku (69) ; 3-0 Romelu Lukaku (74)
Anderlecht til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 6-1. New Saints overf�res til Europa League, 4. kvalifikationsrunde
 
28.07.2010FK AKTOBE - HAPOEL TEL AVIV   1-0 (0-0)
1-0 Samat Smakov, straffe (67)
03.08.2010HAPOEL TEL AVIV - FK AKTOBE   3-1 (3-0)
1-0 Eran Zahavi (16) ; 2-0 Ben Sahar (31) ; 3-0 Selvmål, Khalifa Elhadj Ba (35) ; 3-1 Murat Tleshev (90)
Hapoel Tel Aviv til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-2. FK Aktobe overf�res til Europa League, 4. kvalifikationsrunde
 
28.07.2010SHERIFF TIRASPOL - Dinamo Zagreb   1-1
0-1 Sammir (3) ; 1-1 Aleksandr Erokhin (35)
04.08.2010Dinamo Zagreb - SHERIFF TIRASPOL   1-1 (0-1)   Efter forlænget spilletid
0-1 Vladimir Volkov (16) ; 1-1 Sammir, straffe (55)
Sheriff Tiraspol til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-2 (vandt 6-5 p� straffespark). Dinamo Zagreb overf�res til Europa League, 4. kvalifikationsrunde
 
28.07.2010DEBRECEN - FC Basel   0-2 (0-1)
0-1 Valentin Sotcker (34) ; 0-2 Granit Xhaka (90)
04.08.2010FC Basel - DEBRECEN   3-1 (1-0)
1-0 Cagdas Atan (26) ; 2-0 Scott Chipperfield (59) ; 3-0 Xherdan Shaqiri (64) ; 3-1 Adamo Coulibaly (74)
FC Basel til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 5-1. Debrecen overf�res til Europa League, 4. kvalifikationsrunde
 
28.07.2010AIK Stockholm - Rosenborg   0-1 (0-1)
0-1 Markus Henriksen (33)
04.08.2010Rosenborg - AIK Stockholm   3-0 (0-0)
1-0 Rade Prica (55) ; 2-0 Vadim Demidov (64) ; 3-0 Mikael Lustig (76)
Rosenborg til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-0. AIK Stockholm overf�res til Europa League, 4. kvalifikationsrunde
 
28.07.2010Partizan Beograd - HJK Helsinki   3-0
1-0 Ivica Iliev (8) ; 2-0 Sasa Ilic (42) ; 3-0 Cleo (90)
04.08.2010HJK Helsinki - Partizan Beograd   1-2
0-1 Cleo (9) ; 1-1 Mohamed Kamara (38) ; 1-2 Cleo (90)
Partizan Beograd til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 5-1. HJK Helsinki overf�res til Europa League, 4. kvalifikationsrunde

  Forside
  Deltageroversigt
CHAMPIONS LEAGUE
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde
  3. kvalrunde (mester) 
  3. kvalrunde (ikke mester)
  4. kvalrunde (mester) 
  4. kvalrunde (ikke mester)
  Gruppe A  Gruppe E
  Gruppe B  Gruppe F
  Gruppe C  Gruppe G
  Gruppe D    Gruppe H
  1/8-finale 
  Kvartfinale
  Semifinale
  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder
EUROPA LEAGUE
  1. kvalrunde 
  2. kvalrunde 
  3. kvalrunde 
  4. kvalrunde 
  Gruppe A  Gruppe G
  Gruppe B  Gruppe H 
  Gruppe C  Gruppe I
  Gruppe D  Gruppe J
  Gruppe E  Gruppe K
  Gruppe F  Gruppe L
  1/16-finaler
  1/8-finaler
  Kvartfinaler
  Semifinaler
  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder
  2009/2010
  2011/2012
  �vrige �r