Tirsdag 16. juli 2024 kl. 02:07
WWW.HASLUND.INFO
 
EUROPACUP 2009/2010
UEFA-CUP, DELTAGERE
INDTR�DEN I TURNERINGEN

1. KVALIFIKATIONSRUNDE (46)
AlbanienDinamo TiranaVllaznia
ArmenienBanantsMika Ashtarak
AserbajdsjanSimurq ZagatalaInter Baku
BosnienSiroki Brijeg
CypernAnorthosis
EstlandTrans NarvaKalju Nomme
FinlandFC Lahti
F�r�erneB36NSI
GeorgienOlimpi RustaviZestafoni
HvideruslandDynamo MinskMTZ-Ripo
IrlandSligo Rovers
IslandKeflavikFram
IsraelBnei Yehuda
KasakhstanOkzhetpes KokshetauIrtysh Pavlodar
KroatienSlaven Koprivnica
LetlandDinaburg
LitauenVetra Vilnius
LuxembourgUN K�erjengGrevenmacher
MakedonienRenova Dzepciste
MaltaVallettaBirkirkara
MoldovaZimbru Chisinau
MontenegroBuducnostSutjeska Niksic
NordirlandLinfieldDistillery
PolenPolonia Warszawa
SlovakietSpartak Trnava
SlovenienRudar Velenje
SverigeHelsingborg
UngarnHaladas Szombathely
WalesLlanelli FCThe New Saints
Fair-playMotherwell (Skotland)Randers FC (Danmark)Rosenborg (Norge)
 
2. KVALIFIKATIONSRUNDE (57)
AlbanienFlamurtari
AndorraSanta Coloma
ArmenienGandzasar Kapan
AserbajdsjanGarabag Agdam
BelgienAA Gent
BosnienFK SarajevoSlavija Sarajevo
BulgarienCherno More Varna
CypernOmonia Nicosia
DanmarkAaBBrøndby
EstlandFlora Tallinn
FinlandHJK HelsinkiHonka Espoo
F�r�erneHB
GeorgienDinamo Tbilisi
GrækenlandLarissa
HollandNAC Breda
HvideruslandNaftan Novopolotsk
IrlandSt. PatricksDerry City
IslandKR Reykjavik
IsraelMaccabi Netanya
KasakhstanTobol Kustanai
KroatienNK Rijeka
LetlandLiepajas MetalurgsSkonto Riga
LiechtensteinFC Vaduz
LitauenFBK KaunasSuduva
LuxembourgDifferdange 03
MakedonienRabotnickiMilano Kumanovo
MaltaSliema Wanderers
MoldovaDacia ChisinauIskra-Stal Ribnita
MontenegroOFK Petrovac
NordirlandCrusaders
NorgeTroms�
PolenLegia Warszawa
PortugalFerreira
Rumænien Steaua Bukarest
San MarinoJuvenes Dogana
SchweizFC Basel
SerbienRøde Stjerne BeogradFK Sevojno
SkotlandFalkirk
SlovakietMSK Zilina
SlovenienNova Gorica
SverigeElfsborg
TjekkietSigma Olomouc
TyrkietGalatasaray
UkraineMetalurg Donetsk
UngarnUjpest TE
WalesBangor City
�strigRapid WienSturm Graz
 
3. KVALIFIKATIONSRUNDE (30)
BelgienClub Brugge
BulgarienCSKA Sofia
CypernKinyras Peyias
DanmarkOB
EnglandFulham
FrankrigLille
GrækenlandPAOK Saloniki
HollandPSV Eindhoven
IsraelHapoel Tel Aviv
ItalienAS Roma
KroatienHajduk Split
NorgeV�lerengenFredrikstad
PolenLech Poznan
PortugalSporting Braga
Rumænien FC Vaslui
RuslandKrylia Sovetov Samara
SchweizYoung Boys
SerbienVojvodina Novi Sad
SkotlandAberdeen
SlovakietMFK Kosice
SlovenienIB Ljubljana
SpanienAthletic Bilbao
SverigeIFK Göteborg
TjekkietSlovan Liberec
TyrkietFenerbahce
TysklandHamburger SV
UkraineMetalist Kharkiv
UngarnHonved Budapest
�strigAustria Wien
 
4. KVALIFIKATIONSRUNDE (41)
BelgienGenk
BulgarienLitex Lovech
EnglandEvertonAston Villa
FrankrigGuingampToulouse
GrækenlandAEK Athen
HollandHeerenveenAjax
ItalienLazioGenoa
PortugalFunchalBenfica
Rumænien Dinamo BukarestCFR Cluj
RuslandAmkar PermZenit
SchweizFC Sion
SkotlandHearts
SpanienValenciaVillarreal
TjekkietFK Teplice
TyrkietTrabzonspor
TysklandWerder BremenHertha Berlin
UkraineVorskla Poltava
CL 3. kvalifikationsrunde (mester)FK Aktobe (Kasakhstan)FK Baku (Aserbajdsjan)Dinamo Zagreb (Kroatien)
BATE Borisov (Hviderusland)Slavia Prag (Tjekkiet)Levadia (Estland)
NK Maribor (Slovenien)Partizan Beograd (Serbien)Slovan Bratislava (Slovakiet)
Stab�k (Norge)
CL 3. kvalifikationsrunde (ikke-mester)Sivasspor (Tyrkiet)Dynamo Moskva (Rusland)Sparta Prag (Tjekkiet)
Twente (Holland)Shakhtar Donetsk (Ukraine)
 
GRUPPESPIL (10)
CL 4. kvalifikationsrunde (mester)FC Salzburg (�strig)FC København (Danmark)Levski Sofia (Bulgarien)
Sheriff Tiraspol (Moldova)Ventspils (Letland)
CL 4. kvalifikationsrunde (ikke-mester)Panathinaikos (Grækenland)Celtic (Skotland)Anderlecht (Belgien)
FC Timisoara (Rumænien )Sporting Lissabon (Portugal)
 
1/16-FINALER (8)
CL GruppespilJuventus (Italien)Wolfsburg (Tyskland)Olympique Marseille (Frankrig)
Atletico Madrid (Spanien)Liverpool (England)Rubin Kazan (Rusland)
Unirea (Rumænien )Standard Liége (Belgien)

  Turneringsstruktur
  Forside
  Deltageroversigt
CHAMPIONS LEAGUE
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde 
  3. kvalrunde (mester) 
  3. kvalrunde (ikke mester)
  4. kvalrunde (mester) 
  4. kvalrunde (ikke mester)
  Gruppe A  Gruppe E
  Gruppe B  Gruppe F
  Gruppe C  Gruppe G
  Gruppe D  Gruppe H
  1/8-finale
  Kvartfinale
  Semifinale
  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder
EUROPA LEAGUE
  1. kvalrunde 
  2. kvalrunde 
  3. kvalrunde 
  4. kvalrunde 
  Gruppe A  Gruppe G
  Gruppe B  Gruppe H
  Gruppe C  Gruppe I
  Gruppe D  Gruppe J
  Gruppe E  Gruppe K 
  Gruppe F  Gruppe L
  1/16-finaler 
  1/8-finaler
  Kvartfinaler
  Semifinaler
  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder
  2008/2009
  2010/2011
  �vrige �r