Mandag 24. juni 2024 kl. 22:56
WWW.HASLUND.INFO
 
EUROPACUP 2007/2008
UEFA-CUP, KLUB-SEEDNING
1. KVALIFIKATIONSRUNDE (74)
Holdene i denne runde er inddelt i forskellige geografiske grupper. I den enkelte gruppe vil halvdelen af holdene v�re seedet og den anden halvdel useeedet
NORD, SEEDET
OBDanmark15,129
V�lerengaNorge11,509
FC MidtjyllandDanmark9,129
BrannNorge6,509
Lillestr�m (fairplay)Norge6,509
AIK StockholmSverige4,478
HelsingborgSverige3,478
H�cken (fairplay)Sverige3,478
MyPa (fairplay)Finland3,419
Metalurgs LiepajaLetland2,859
Skonto RigaLetland2,859
SudavaLitauen2,419
EkranasLitauen2,419
Haka ValkeakoskiFinland2,419
HJK HelsinkiFinland2,419
DroghedaIrland2,144
NORD, IKKE SEEDET
St. PatricksIrland2,144
IBK KeflavikIsland1,649
KR ReykjavikIsland1,649
Dinamo MinskHviderusland1,539
Dinamo BrestHviderusland1,539
Trans NarvaEstland1,209
Flora TallinnEstland1,209
GlentoranNordirland0,714
DungannonNordirland0,714
Rhyl FCWales0,659
CarmarthenWales0,659
B36F�r�erne0,549
EBF�r�erne0,549
K�erjengLuxembourg0,549
EtzellaLuxembourg0,549
LibertasSan Marino0,000
CENTRAL/�ST, SEEDET
PetrzalkaSlovakiet13,574
GroclinPolen11,610
Young BoysSchweiz7,870
Ried�strig6,105
Mattersburg�strig6,105
MTK BudapestUngarn5,674
GKS BelchatovPolen5,610
Honved BudapestUngarn4,674
Dinamo TbilisiGeorgien4,034
Zlate MoravceSlovakiet3,574
CENTRAL/�ST, IKKE SEEDET
Zimbru ChisinauMoldova3,364
Nistru OtaciMoldova2,364
Ameri TbilisiGeorgien2,034
FC VaduzLiechtenstein1,980
FC BanantsArmenien1,154
Mika AshtarakArmenien1,154
MKT ArazAserbajdsjan1,044
NeftchiAserbajdsjan1,044
FK AlmatyKasakhstan0,769
FK AktobeKasakhstan0,769
SYD, SEEDET
Partisan BeogradSerbien31,256
LitexBulgarien19,112
Maccabi Tel AvivIsrael14,338
Hajduk splitKroatien7,533
Vojvodina Novi SadSerbien6,256
FK BezanijaSerbien6,256
AnorthosisCypern5,492
Nova GoricaSlovenien4,271
Slaven BeluboKroatien3,533
Omonia NicosiaCypern3,492
NK KoperSlovenien3,271
SYD, IKKE SEEDET
ZrinjskiBosnien3,189
Siroki BrijegBosnien3,189
Vardar SkopjeMakedonien2,924
RabotnickiMakedonien1,924
BesaAlbanien1,264
Teuta DurresAlbanien1,264
Sliema WanderersMalta0,549
HiberniansMalta0,549
Santa ColomaAndorra0,000
Rudar PljevljaMontenegro0,000
BuducnostMontenegro0,000
2. KVALIFIKATIONSRUNDE (37+27)
Holdene i denne runde er inddelt i forskellige geografiske grupper. I den enkelte gruppe vil halvdelen af holdene v�re seedet og den anden halvdel useeedet
NORD GRUPPE 1, SEEDET
Blackburn (toto)England36,618
V�lerengaNorge11,509
AaB (toto)Danmark7,129
AIK StockholmSverige4,478
HelsingborgSverige3,478
NORD GRUPPE 1, IKKE SEEDET
MyPa (fairplay)Finland3,419
Metalurgs LiepajaLetland2,859
EkranasLitauen2,419
HJK HelsinkiFinland2,419
DroghedaIrland2,144
NORD GRUPPE 2, SEEDET
OBDanmark15,129
Standard LiégeBelgien14,594
DunfermlineSkotland10,065
FC MidtjyllandDanmark9,129
FredrikstadNorge6,509
BrannNorge6,509
NORD GRUPPE 2, IKKE SEEDET
Hammarby (toto)Sverige3,478
H�cken (fairplay)Sverige3,478
SudavaLitauen2,419
Haka ValkeakoskiFinland2,419
Dinamo MinskHviderusland1,539
K�erjengLuxembourg0,549
CENTRAL/�ST GRUPPE 1, SEEDET
FC BaselSchweiz54,870
Hamburger SV (toto)Tyskland34,640
DneprUkraine29,726
PetrzalkaSlovakiet13,574
SionSchweix8,870
CENTRAL/�ST GRUPPE 1, IKKE SEEDET
Ried�strig6,105
Mattersburg�strig6,105
GKS BelchatovPolen5,610
Honved BudapestUngarn4,674
Mika AshtarakArmenien1,154
CENTRAL/�ST GRUPPE 2, SEEDET
Lens (toto)Frankrig51,706
ZenitRusland38,921
Austria Wien�strig30,105
GroclinPolen11,610
Rapid Wien (toto)�strig10,105
CENTRAL/�ST GRUPPE 2, IKKE SEEDET
JablonecTjekkiet8,852
Young BoysSchweiz7,870
Dinamo TbilisiGeorgien4,034
Zlate MoravceSlovakiet3,574
FC Tobol (toto)Kasakhstan0,769
SYD GRUPPE 1, SEEDET
ZrinjskiBosnien31,256 (3,189)
GalatasarayTyrkiet26,791
Leiria (toto)Portugal16,107
CFR ClujRumænien 13,254
Otelul Galati (toto)Rumænien 13,254
SYD GRUPPE 1, IKKE SEEDET
Lokomotiv SofiaBulgarien10,112
Maccabi NetanyaIsrael6,338
AnorthosisCypern5,492
Slaven BeluboKroatien3,533
RabotnickiMakedonien1,924
SYD GRUPPE 2, SEEDET
Sampdoria (toto)Italien28,809
Atletico Madrid (toto)Spanien25,374
CSKA SofiaBulgarien20,112
Hapoel Tel AvivIsrael19,338
LitexBulgarien19,112
Maccabi Tel AvivIsrael14,338
SYD GRUPPE 2, IKKE SEEDET
ErcieyssporTyrkiet8,791
Hajduk splitKroatien7,533
Vojvodina Novi SadSerbien6,256
Omonia NicosiaCypern3,492
Siroki BrijegBosnien3,189
BesaAlbanien1,264
1. RUNDE (32+48)
Holdene i denne runde er inddelt i forskellige grupper. I den enkelte gruppe vil halvdelen af holdene v�re seedet og den anden halvdel useeedet
GRUPPE 1, SEEDET
Rapid BukarestRumænien 40,254
Lokomotiv MoskvaRusland38,921
AEK AthenGrækenland36,414
BoltonEngland32,618
FiorentinaItalien21,809
GRUPPE 1, IKKE SEEDET
GroningenHolland14,995
FC N�rnbergTyskland14,640
FC MidtjyllandDanmark9,129
Austria Salzburg�strig9,105
RabotnickiMakedonien1,924
GRUPPE 2, SEEDET
VillarealSpanien78,374
LeverkusenTyskland45,640
ZenitRusland38,921
GalatasarayTyrkiet26,791
EvertonEngland24,618
GRUPPE 2, IKKE SEEDET
Leiria (toto)Portugal16,107
Standard LiégeBelgien14,594
Metalist KharkivUkraine9,726
SionSchweiz8,870
Bate BorisovHviderusland1,539
GRUPPE 3, SEEDET
PanathinakosGrækenland55,414
BordeauxFrankrig49,706
Sparta PragTjekkiet37,852
Atletico Madrid (toto)Spa25,374
EmpoliItalien21,809
GRUPPE 3, IKKE SEEDET
OBDanmark15,129
PetrzalkaSlovakiet13,574
FC Z�richSchweiz9,870
ErcieyssporTyrkiet8,791
Tampere UnitedFinland2,419
GRUPPE 4, SEEDET
AZ AlkmaarHolland63,995
AnderlechtBelgien41,594
SochauxFrankrig36,706
Sampdoria (toto)Ita28,809
Spartak MoskvaRusland27,921
GRUPPE 4, IKKE SEEDET
PanioniosGrækenland16,414
FerreiraPortugal14,107
Rapid Wien (toto)�st10,105
AaB (toto)Dan7,129
H�cken (fairplay)Sverige3,478
GRUPPE 5, SEEDET
AjaxHolland65,995
PalermoItalien42,809
Blackburn (toto)Eng36,618
Sporting BragaPortugal27,107
RennesFrankrig20,706
GRUPPE 5, IKKE SEEDET
Dinamo ZagrebKroatien17,533
Mlada BoleslavTjekkiet13,852
Lokomotiv SofiaBulgarien10,112
LarissaGrækenland8,414
Hammarby (toto)Sve3,478
GRUPPE 6, SEEDET
Bayern MünchenTyskland73,640
Club BruggeBelgien45,594
HeerenveenHolland35,995
DneprUkraine29,726
CSKA SofiaBulgarien20,112
GRUPPE 6, IKKE SEEDET
ToulouseFrankrig17,706
BelenensesPortugal14,107
AberdeenSkotland11,065
BrannNorge6,509
HelsingborgSverige3,478
GRUPPE 7, SEEDET
FC BaselSchweiz54,870
Real ZaragozaSpanien40,374
Hamburger SV (toto)Tys34,640
Austria Wien�strig30,105
Hapoel Tel AvivIsrael19,338
GRUPPE 7, IKKE SEEDET
LitexBulgarien19,112
Aris SalonikiGrækenland13,414
V�lerengaNorge11,509
AIK StockholmSverige4,478
FK SarajevoBosnien4,189
GRUPPE 8, SEEDET
Lens (toto)51,706
TottenhamEngland40,618
Dinamo BukarestRumænien 34,254
GetafeSpanien25,374
Røde Stjerne BeogradSerbien19,256
IKKE SEEDET
FC KøbenhavnDanmark19,129
TwenteHolland12,995
GroclinPolen11,610
AnorthosisCypern5,492
ElfsborgSverige2,478
GRUPPESPIL (40+0)
Holdene deles i 5 lag á 8 hold. Hold fra samme land kan ikke komme i gruppe sammen
1. LAG
VillarealSpanien78,374
Bayern MünchenTyskland73,640
AZ AlkmaarHolland63,995
PanathinakosGrækenland55,414
FC BaselSchweiz54,870
BordeauxFrankrig49,706
LeverkusenTyskland45,640
AnderlechtBelgien41,594
2. LAG
TottenhamEngland40,618
Lokomotiv MoskvaRusland38,921
ZenitRusland38,921
Sparta PragTjekkiet37,852
AEK AthenGrækenland36,414
Hamburger SV (toto)Tys34,640
BoltonEngland32,618
Austria Wien�strig30,105
3. LAG
Spartak MoskvaRusland27,921
Sporting BragaPortugal27,107
GalatasarayTyrkiet26,791
GetafeSpanien25,374
Atletico Madrid (toto)Spa25,374
EvertonEngland24,618
FiorentinaItalien21,809
RennesFrankrig20,706
4. LAG
Hapoel Tel AvivIsrael19,338
Røde Stjerne BeogradSerbien19,256
FC KøbenhavnDanmark19,129
ToulouseFrankrig17,706
Dinamo ZagrebKroatien17,533
PanioniosGrækenland16,414
FC N�rnbergTyskland14,640
Mlada BoleslavTjekkiet13,852
5. LAG
Aris SalonikiGrækenland13,414
AberdeenSkotland11,065
FC Z�richSchweiz9,870
LarissaGrækenland8,414
AaB (toto)Dan7,129
BrannNorge6,509
HelsingborgSverige3,478
ElfsborgSverige2,478
3. RUNDE (24+8)
De 8 gruppevindere tr�kkes mod de 8 3'ere (hold fra samme pulje kan ikke m�de hinanden). De 8 2'ere tr�kkes mod de 8 hold overf�rt fra Champions League
GRUPPE-VINDERE
VillarealSpanien78,374
Bayern MünchenTyskland73,640
BordeauxFrankrig49,706
LeverkusenTyskland45,640
Hamburger SV (toto)Tys34,640
GetafeSpanien25,374
Atletico Madrid (toto)Spa25,374
EvertonEngland24,618
GRUPPE-TOERE
PanathinakosGrækenland55,414
FC BaselSchweiz54,870
TottenhamEngland40,618
Spartak MoskvaRusland27,921
Sporting BragaPortugal27,107
FiorentinaItalien21,809
FC N�rnbergTyskland14,640
HelsingborgSverige3,478
GRUPPE-TREERE
AnderlechtBelgien41,594
ZenitRusland38,921
AEK AthenGrækenland36,414
BoltonEngland32,618
GalatasarayTyrkiet26,791
AberdeenSkotland11,065
FC Z�richSchweiz9,870
BrannNorge6,509
FRA CHAMPIONS LEAGUE
PSV EindhovenHolland81,995
BenficaPortugal67,107
Werder BremenTyskland63,640
Sporting LissabonPortugal52,107
Olympique MarseilleFrankrig51,706
Glasgow RangersSkotland47,065
Slavia PragTjekkiet32,852
RosenborgNorge31,509

Klubbernes koefficient er fundet ved at samment�lle antal point opn�et i turneringerne 2002/2003-2006/2007 (point i kvalifikationsrunderne t�ller ikke med).
Dertil l�gges 33% af klubbens lands koefficient for samme periode (her t�ller point i kvalifikationsrunderne med).
Koeff. pr land (2002/03-2006/07)
Koeff. pr klub (2002/03-2006/07)
1. kvalifikationsrunde 
2. kvalifikationsrunde 
1. runde 
Gruppespil 
3. runde
  Forside
Deltager-oversigt
CHAMPIONS LEAGUE
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde 
3. kvalifikationsrunde 
Gruppe AGruppe E
Gruppe BGruppe F
Gruppe CGruppe G
Gruppe DGruppe H
1/8-finale
Kvartfinale
Semifinale
  Finale
Turneringsregler
Kvalificerede hold
Seedning i de enkelte runder
UEFA-CUP
1. kvalifikationsrunde 
2. kvalifikationsrunde 
  1. runde 
Gruppe AGruppe E
Gruppe B  Gruppe F
Gruppe CGruppe G 
Gruppe DGruppe H
  3. runde
4. runde
  Kvartfinaler
  Semifinaler
  Finale
Turneringsregler
Kvalificerede hold
Seedning i de enkelte runder
2006/2007
2008/2009
�vrige �r