Søndag 14. juli 2024 kl. 09:56
WWW.HASLUND.INFO
 
EUROPACUP 2005/2006
CHAMPIONS LEAGUE, GRUPPE B
 
STILLING OG RESULTATER
KLUBKVUTFI+/-P
Arsenal6510102+816
Ajax6321106+411
FC Thun611449-54
Sparta Prag602429-72
 Arsenal og Ajax til ottendelsfinaler. FC Thun til UEFA-cup

HoldArsenalAjaxSparta PragFC Thun
Arsenal 0 - 03 - 02 - 1
Ajax1 - 2 2 - 12 - 0
Sparta Prag0 - 21 - 1 0 - 0
FC Thun0 - 12 - 41 - 0 

DATOKAMP
14.09.2005Arsenal - FC THUN   2-1 (0-0)
1-0 Gilberto (51) ; 1-1 Nelson Ferreira (53) ; 2-1 Dennis Bergkamp (90+2)
14.09.2005Sparta Prag - Ajax   0-0 (0-0)
1-0 Miroslav Matusovic (66) ; 1-1 Wesley Sneijder (90+1)
27.09.2005Ajax - Arsenal   1-2 (0-1)
0-1 Fredrik Ljungberg (2) ; 0-2 Robert Pires, straffe (69) ; 1-2 Marcus Rosenberg (71)
27.09.2005FC THUN - Sparta Prag   1-0 (0-0)
1-0 Selver Hodzic (89)
18.10.2005Ajax - FC THUN   2-0 (1-0)
1-0 Yannis Anastasiou (36) ; 2-0 Yannis Anastasiou (55)
18.10.2005Sparta Prag - Arsenal   0-2 (0-1)
0-1 Thierry Henry (21) ; 0-2 Thierry Henry (74)
02.11.2005FC THUN - Ajax   2-4 (0-1)
0-1 Wesley Sneijder (27) ; 1-1 Mauro Lustrinelli (56) ; 1-2 Yannis Anastasiou (63) ; 2-2 Adriano (74) ; 2-3 Nigel de Jong (90+1) ; 2-4 Nourdin Boukhari (90+3)
02.11.2005Arsenal - Sparta Prag   3-0 (1-0)
1-0 Thierry Henry (23) ; 2-0 Robin van Persie (82) ; 3-0 Robin van Persie (86)
22.11.2005Ajax - Sparta Prag   2-1 (0-0)
1-0 Nigel de Jong (68) ; 2-0 Nigel de Jong (89) ; 2-1 Martin Petras (90)
22.11.2005FC THUN - Arsenal   0-1 (0-0)
0-1 Robert Pires, straffe (88)
07.12.2005Arsenal - Ajax   0-0 (0-0)
07.12.2005Sparta Prag - FC THUN   0-0 (0-0)

OVERSIGT
  Forside
  Deltageroversigt
CHAMPIONS LEAGUE
  1. kvalifikationsrunde
  2. kvalifikationsrunde 
  3. kvalifikationsrunde 
  Gruppe A
  Gruppe B
  Gruppe C
  Gruppe D
  Gruppe E
  Gruppe F
  Gruppe G
  Gruppe H
  1/8-finaler
  Kvartfinaler
  Semifinaler
  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder
UEFA-CUP
  1. kvalifikationsrunde 
  2. kvalifikationsrunde 
  1. runde 
  Gruppe A
  Gruppe B 
  Gruppe C
  Gruppe D
  Gruppe E
  Gruppe F
  Gruppe G
  Gruppe H
  3. runde
  4. runde
  Kvartfinaler
  Semifinaler
  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder
  2004/2005
  2006/2007
  Øvrige år