|
|
|
Fredag 29. marts 2024 kl. 13:40
|
| | |
EUROPACUP 1993/1994 DELTAGERE
| |
| DELTAGEROVERSIGT PR LAND
|
| | ALBANIEN
|
| | Champions League | Partisan Tirana | Kvalifikationsrunde |
| | Pokalvindere | Albpetrol | Kvalifikationsrunde |
| |
| | BELGIEN
|
| | Champions League | Anderlecht | Gruppespil |
| | Pokalvindere | Standard Liége | 2. runde | |
| UEFA-cup | Waregem | 1. runde | |
| UEFA-cup | Royal Antwerpen | 2. runde | |
| UEFA-cup | Mechelen | 3. runde | |
|
|
| BULGARIEN
|
|
| Champions League | Levski Sofia | 2. runde | |
| Pokalvindere | CSKA Sofia | 2. runde | |
| UEFA-cup | Botev Plovdiv | 1. runde | |
| UEFA-cup | Lokomotiv Plovdiv | 1. runde | |
|
| CYPERN
|
|
| Champions League | Omonia Nicosia | Kvalifikationsrunde |
|
| Pokalvindere | Apoel Nicosia | 1. runde | |
| UEFA-cup | Apollon Limassol | 2. runde | |
|
| CZEKOSLOVAKIET
|
|
| Champions League | Sparta Prag | 2. runde | |
| Pokalvindere | FC Kosice | 1. runde | |
| UEFA-cup | Boby Brno | 1. runde | |
| UEFA-cup | Dunajska Streda | 1. runde | |
| UEFA-cup | Slavia Prag | 1. runde | |
| UEFA-cup | Slovan Bratislava | 1. runde | |
|
| DANMARK | NÅET TIL | |
| ENGLAND
|
|
| Champions League | Manchester United | 2. runde | |
| Pokalvindere | Arsenal | Finale, vinder |
|
| UEFA-cup | Aston Villa | 2. runde | |
| UEFA-cup | Norwich | 3. runde | |
|
| ESTLAND
|
|
| Champions League | Norma | Kvalifikationsrunde |
|
| Pokalvindere | Nikol | Kvalifikationsrunde |
|
|
| FINLAND
|
|
| Champions League | HJK Helsinki | 1. runde | |
| Pokalvindere | MyPa | Kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | Kuusysi | 2. runde | |
|
| FRANKRIG
|
|
| Champions League | AS Monaco | Semifinale | |
| Pokalvindere | Paris St. Germain | Semifinale | |
| UEFA-cup | Auxerre | 1. runde | |
| UEFA-cup | Nantes | 1. runde | |
| UEFA-cup | Bordeaux | 3. runde | |
|
| F�R�ERNE
|
|
| Champions League | B68 | Kvalifikationsrunde |
|
| Pokalvindere | HB | 1. runde | |
|
| GEORGIEN
|
|
| Champions League | Dinamo Tbilisi | Kvalifikationsrunde |
|
|
| GR�KENLAND
|
|
| Champions League | AEK Athen | 1. runde | |
| Pokalvindere | Panathinaikos | 2. runde | |
| UEFA-cup | Olympiakos Piræus | 2. runde | |
| UEFA-cup | OFI Kreta | 3. runde | |
|
| HOLLAND
|
|
| Champions League | Feyenoord | 2. runde | |
| Pokalvindere | Ajax | Kvartfinale | |
| UEFA-cup | Twente | 1. runde | |
| UEFA-cup | Vitesse | 1. runde | |
| UEFA-cup | PSV Eindhoven | 1. runde | |
|
| HVIDERUSLAND
|
|
| Champions League | Dynamo Minsk | 1. runde | |
| Pokalvindere | Neman Grodno | Kvalifikationsrunde |
|
|
| IRLAND
|
|
| Champions League | Cork City | 1. runde | |
| Pokalvindere | Shelbourne | 1. runde | |
| UEFA-cup | Bohemians | 1. runde | |
|
| ISLAND
|
|
| Champions League | IA Akranes | 1. runde | |
| Pokalvindere | Valur | 1. runde | |
| UEFA-cup | KR Reykjavik | 1. runde | |
|
| ISRAEL
|
|
| Champions League | Beitar Jerusalem | 1. runde | |
| Pokalvindere | Maccabi Haifa | 2. runde | |
|
| ITALIEN
|
|
| Champions League | AC Milan | Finale, vinder |
|
| Pokalvindere | Torino | Kvartfinale | |
| Pokalvindere | Parma | Finale, taber | |
| UEFA-cup | Lazio | 2. runde | |
| UEFA-cup | Juventus | Kvartfinale | |
| UEFA-cup | Inter | Finale, vinder |
|
| UEFA-cup | Cagliari | Semifinale | |
|
| KROATIEN
|
|
| Champions League | Croatia Zagreb | 1. runde | |
| Pokalvindere | Hajduk Split | 1. runde | |
|
| LETLAND
|
|
| Champions League | Skonto Riga | 1. runde | |
| Pokalvindere | Yelgava | Kvalifikationsrunde |
|
|
| LIECHTENSTEIN
|
|
| Pokalvindere | Balzers | 1. runde | |
|
| LITAUEN
|
|
| Champions League | Ekranes | Kvalifikationsrunde |
|
| Pokalvindere | Zalgiris | Kvalifikationsrunde |
|
|
| LUXEMBOURG
|
|
| Champions League | Avenir Beggen | Kvalifikationsrunde |
|
| Pokalvindere | F91 | Kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | US Luxembourg | 1. runde | |
|
| MALTA
|
|
| Champions League | Floriana | 1. runde | |
| Pokalvindere | Sliema Wanderers | Kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | Valletta | 1. runde | |
|
| MOLDOVA
|
|
| Champions League | Zimbru Chisinau | Kvalifikationsrunde |
|
|
| NORDIRLAND
|
|
| Champions League | Linfield | 1. runde | |
| Pokalvindere | Bangor | Kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | Crusaders | 1. runde | |
|
| NORGE
|
|
| Champions League | Rosenborg | 1. runde | |
| Pokalvindere | Lillestr�m | 1. runde | |
| UEFA-cup | Kongsvinger | 2. runde | |
|
| POLEN
|
|
| Champions League | Lech Poznan | 2. runde | |
| Pokalvindere | GKS Katowice | 1. runde | |
|
| PORTUGAL
|
|
| Champions League | FC Porto | Semifinale | |
| Pokalvindere | Benfica | Semifinale | |
| UEFA-cup | Maritimo | 1. runde | |
| UEFA-cup | Sporting Lissabon | 3. runde | |
| UEFA-cup | Boavista | Kvartfinale | |
|
| RUM�NIEN
|
|
| Champions League | Steaua Bukarest | 2. runde | |
| Pokalvindere | Universitatea Craiova | 2. runde | |
| UEFA-cup | Dinamo Bukarest | 1. runde | |
| UEFA-cup | Gloria Bistrita | 1. runde | |
| UEFA-cup | Rapid Bukarest | 1. runde | |
|
| RUSLAND
|
| Champions League | Spartak Moskva | Gruppespil |
|
| Pokalvindere | Torpedo Moskva | 1. runde | |
| UEFA-cup | Dynamo Moskva | 1. runde | |
| UEFA-cup | Spartak Vladikavkaz | 1. runde | |
| UEFA-cup | Lokomotiv Moskva | 1. runde | |
|
| SCHWEIZ
|
|
| Champions League | Aarau | 1. runde | |
| Pokalvindere | FC Lugano | 1. runde | |
| UEFA-cup | Young Boys | 1. runde | |
| UEFA-cup | Servette | 2. runde | |
|
| SKOTLAND
|
|
| Champions League | Glasgow Rangers | 1. runde | |
| Pokalvindere | Aberdeen | 2. runde | |
| UEFA-cup | Hearts | 1. runde | |
| UEFA-cup | Dundee United | 1. runde | |
| UEFA-cup | Celtic | 2. runde | |
|
| SLOVENIEN
|
|
| Champions League | Olimpija Ljubljana | Kvalifikationsrunde |
|
| Pokalvindere | Publikum | Kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | Maribor Branik | 2. runde | |
|
| SPANIEN
|
|
| Champions League | FC Barcelona | Finale, taber | |
| Pokalvindere | Real Madrid | Kvartfinale | |
| UEFA-cup | Atletico Madrid | 2. runde | |
| UEFA-cup | Valencia | 2. runde | |
| UEFA-cup | Deportivo La Coruna | 3. runde | |
| UEFA-cup | Tenerife | 3. runde | |
|
| SVERIGE
|
|
| Champions League | AIK Stockholm | 1. runde | |
| Pokalvindere | Degerfors | 1. runde | |
| UEFA-cup | IFK Norrk�ping | 1. runde | |
| UEFA-cup | �ster | 1. runde | |
|
| TYRKIET
|
|
| Champions League | Galatasaray | Gruppespil |
|
| Pokalvindere | Besiktas | 2. runde | |
| UEFA-cup | Kocaelispor | 1. runde | |
| UEFA-cup | Trabzonspor | 2. runde | |
|
| TYSKLAND
|
|
| Champions League | Werder Bremen | Gruppespil |
|
| Pokalvindere | Leverkusen | Kvartfinale | |
| UEFA-cup | Bayern München | 2. runde | |
| UEFA-cup | Frankfurt | Kvartfinale | |
| UEFA-cup | Dortmund | Kvartfinale | |
| UEFA-cup | Karlsruhe | Semifinale | |
|
| UKRAINE
|
|
| Champions League | Dinamo Kiev | 1. runde | |
| Pokalvindere | Karpaty Lvov | Kvalifikationsrunde |
|
| UEFA-cup | Dnepr | 2. runde | |
|
| UNGARN
|
|
| Champions League | Kispest-Honved | 1. runde | |
| Pokalvindere | Ferencvaros | 1. runde | |
| UEFA-cup | Vac | 1. runde | |
| UEFA-cup | MTK Budapest | 2. runde | |
|
| WALES
|
|
| Champions League | Cwmbran | Kvalifikationsrunde |
|
| Pokalvindere | Cardiff City | 1. runde | |
|
| �STRIG
|
|
| Champions League | Austria Wien | 2. runde | |
| Pokalvindere | Tirol | 2. runde | |
| UEFA-cup | Admira | 1. runde | |
| UEFA-cup | Austria Salzburg | Finale, taber | |
|
|