Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Onsdag 24. juli 2019 kl. 08:05
WWW.HASLUND.INFO
 
SENESTE OPDATERINGER
23. JULI 2019
EUROPACUP 2019/2020 
CHAMPIONS LEAGUE, 2. KVALIFIKATIONSRUNDE (MESTER) 1. KAMP   
●   The New Saints (Wales) - FC Køb. (Danmark)  0-2●   FC Saburtalo (Georgien) - Dinamo Zagreb (Kroatien)  0-2
●   FK Sutjeska (Montenegro) - APOEL Nicosia (Cypern)  0-1
CHAMPIONS LEAGUE, 2. KVALIFIKATIONSRUNDE (IKKE-MESTER) 1. KAMP 
●   PSV Eindhoven (Holland) - FC Basel (Schweiz)  3-2●   Vik. Plzen (Tjekkiet) - Olympiakos Piræus (Grækenland)  0-0
EUROPA LEAGUE, 2. KVALIFIKATIONSRUNDE (MESTER) 1. KAMP 
●   Ararat-Arm. (Armenien) - Lin. Red Imps (Gibraltar)  2-0●   KF Shkë. (Nordmakedonien) - F91 Dude. (Luxembourg)  1-2
●   FC Santa Coloma (Andorra) - FC Astana (Kasakhstan)  0-0●   Tre Penne (San Marino) - Suduva (Litauen)  0-5
●   HB (Færøerne) - Linfield (Nordirland)  2-2
22. JULI 2019
DANMARKSTURNERINGEN 2019/2020 
3F SUPERLIGA, GRUNDSPIL 
● OB - Lyngby  4-1
22. JULI 2019
EUROPACUP 2019/2020 
CHAMPIONS LEAGUE, 3. KVALIFIKATIONSRUNDE (MESTER) LODTRÆKNING   
●   Røde Stjerne Beograd (Serbien) / HJK Helsinki (Finland) - The New Saints (Wales) / FC København (Danmark) 
●   CFR Cluj (Rumænien) / Maccabi Tel-Aviv (Israel) - Celtic (Skotland) / Nomme Kalju (Estland) 
●   FC Saburtalo (Georgien) / Dinamo Zagreb (Kroatien) - Ferencvaros (Ungarn) / Valletta (Malta) 
●   FK Sutjeska (Montenegro) / APOEL Nicosia (Cypern) - Dundalk (Irland) / Qarabag (Aserbajdsjan) 
●   NK Maribor (Slovenien) / AIK Stockholm (Sverige) - BATE Borisov (Hviderusland) / Rosenborg (Norge) 
●   PAOK Saloniki (Grækenland) - Ajax (Holland) 
CHAMPIONS LEAGUE, 3. KVALIFIKATIONSRUNDE (IKKE-MESTER) LODTRÆKNING 
●   Club Brugge (Belgien) - Dynamo Kiev (Ukraine) 
●   Istanbul Basaksehir (Tyrkiet) - Viktoria Plzen (Tjekkiet) / Olympiakos Piræus (Grækenland) 
●   Krasnodar (Rusland) - FC Porto (Portugal) 
●   PSV Eindhoven (Holland) / FC Basel (Schweiz) - LASK Linz (Østrig) 
EUROPA LEAGUE, 3. KVALIFIKATIONSRUNDE (IKKE-MESTER) LODTRÆKNING   
●   FC Midtjylland (Danmark) - Glasgow Rangers (Skotland) / Progres Niederkorn (Luxembourg) 
●   Lechia Gdansk (Polen) / Brøndby (Danmark) - Sporting Braga (Portugal) 
●   Torino (Italien) / Debrecen (Ungarn) - Shakhtyor Soligorsk (Hviderusland) / Esbjerg (Danmark) 
●   AEK Larnaca (Cypern) / Levski Sofia (Bulgarien) - Gent (Belgien) / Viitorul Constanta (Rumænien) 
●   Alashkert FC (Armenien) / Steaua Bukarest (Rumænien) - Mlada Boleslav (Tjekkiet) / FC Ordabasy (Kasakhstan) 
●   Arsenal Tula (Rusland) / Neftchi Baku (Aserbajdsjan) - Bnei Yehuda (Israel) 
●   Austria Wien (Østrig) - Shamrock Rovers (Irland) / Apollon Limassol (Cypern) 
●   Connah's Quay Nomads (Wales) / Partizan Beograd (Serbien) - Malatyaspor (Tyrkiet) / Olimpija Ljubljana (Slovenien) 
●   CSKA Sofia (Bulgarien) / Osijek (Kroatien) - Buducnost (Montenegro) / Zorya Luhansk (Ukraine) 
●   FC Luzern (Schweiz) / Klaksvik (Færøerne) - Espanyol (Spanien) / Stjarnan (Island) 
●   FC Mariupol (Ukraine) - AZ Alkmaar (Holland) / Häcken (Sverige) 
●   FC Pyunik (Armenien) / FK Jablonec (Tjekkiet) - Wolverhampton (England) / Crusaders (Nordirland) 
●   FC Thun (Schweiz) - Spartak Moskva (Rusland) 
●   Fehervar FC (Ungarn) / FC Vaduz (Liechtenstein) - FC Flora (Estland) / Frankfurt (Tyskland) 
●   Feyenoord (Holland) - Gabala (Aserbajdsjan) / Dinamo Tbilisi (Georgien) 
●   Haugesund (Norge) / Sturm Graz (Østrig) - PSV Eindhoven (Holland) / FC Basel (Schweiz) 
●   Honved Budapest (Ungarn) / Universitatea Craiova (Rumænien) - AEK Athen (Grækenland) 
●   IFK Norrköping (Sverige) / FK Liepaja (Letland) - Hapoel Be'er Sheva (Israel) / FC Kairat (Kasakhstan) 
●   Legia Warszawa (Polen) / Kuopio PS (Finland) - Dunajska Streda (Slovakiet) / Atromitos (Grækenland) 
●   Lokomotiv Plovdiv (Bulgarien) / Spartak Trnava (Slovakiet) - RC Strasbourg (Frankrig) / Maccabi Haifa (Israel) 
●   Molde (Norge) / Cukaricki (Serbien) - Aris Saloniki (Grækenland) / AEL Limassol (Cypern) 
●   NK Domzale (Slovenien) / Malmö FF (Sverige) - FC Utrecht (Holland) / Zrinjski Mostar (Bosnien) 
●   Rijeka (Kroatien) - Chikhura (Georgien) / Aberdeen (Skotland) 
●   Royal Antwerpen (Belgien) - Viktoria Plzen (Tjekkiet) / Olympiakos Piræus (Grækenland) 
●   Sparta Prag (Tjekkiet) - Trabzonspor (Tyrkiet) 
●   Ventspils (Letland) / Gzira United (Malta) - Jeunesse d'Esch (Luxembourg) / Guimaraes (Portugal) 
EUROPA LEAGUE, 3. KVALIFIKATIONSRUNDE (MESTER) LODTRÆKNING   
●   Valur (Island) / Ludogorets (Bulgarien) - The New Saints (Wales) / FC København (Danmark) 
●   Ararat-Armenia (Armenien) / Lincoln Red Imps (Gibraltar) - FC Saburtalo (Georgien) / Dinamo Zagreb (Kroatien) 
●   CFR Cluj (Rumænien) / Maccabi Tel-Aviv (Israel) - Tre Penne (San Marino) / Suduva (Litauen) 
●   FC Santa Coloma (Andorra) / FC Astana (Kasakhstan) - Ferencvaros (Ungarn) / Valletta (Malta) 
●   FK Partizani (Albanien) / Sheriff Tiraspol (Moldova) - NK Maribor (Slovenien) / AIK Stockholm (Sverige) 
●   FK Sarajevo (Bosnien) - BATE Borisov (Hviderusland) / Rosenborg (Norge) 
●   FK Sutjeska (Montenegro) / APOEL Nicosia (Cypern) - HB (Færøerne) / Linfield (Nordirland) 
●   KF Shkëndija (Nordmakedonien) / F91 Dudelange (Luxembourg) - Celtic (Skotland) / Nomme Kalju (Estland) 
●   Piast Gliwice (Polen) / Riga FC (Letland) - Røde Stjerne Beograd (Serbien) / HJK Helsinki (Finland) 
●   Slovan Bratislava (Slovakiet) / KF Feronikeli (Kosovo) - Dundalk (Irland) / Qarabag (Aserbajdsjan) 
21. JULI 2019
DANMARKSTURNERINGEN 2019/2020 
3F SUPERLIGA, GRUNDSPIL 
● FC Midtjylland - FC Nordsjælland  2-1● Silkeborg - AC Horsens  0-3
● AaB - SønderjyskE  1-1● Randers FC - Brøndby  2-2
● Esbjerg - Hobro  1-1
19. JULI 2019
DANMARKSTURNERINGEN 2019/2020 
3F SUPERLIGA, GRUNDSPIL 
● FC København - AGF  2-1
18. JULI 2019
EUROPACUP 2019/2020 
EUROPA LEAGUE, 1. KVALIFIKATIONSRUNDE 2. KAMP   
Inter Turku (Finland) - Brøndby (Danmark)  2-0● KS Cracovia (Polen) - Dunajska Streda (Slovakiet)  2-2
● Apollon Limassol (Cypern) - Kauno Zalgiris (Litauen)  4-0● Legia Warszawa (Polen) - Europa FC (Gibraltar)  3-0
● B36 (Færøerne) - Crusaders (Nordirland)  2-3● Levski Sofia (Bulgarien) - Ruzomberok (Slovakiet)  2-0
● Ballymena (Nordirland) - Malmö FF (Sverige)  0-4● Mak. GP (Nordmakedonien) - Alashkert FC (Armenien)  0-3
● Buducnost (Montenegro) - Narva Trans (Estland)  4-1● Milsami (Moldova) - Steaua Bukarest (Rumænien)  1-2
● Dinamo Minsk (Hviderusland) - FK Liepaja (Letland)  1-2● Neftchi Baku (Aserbajdsjan) - Spe. Nisporeni (Moldova)  6-0
● Engordany (Andorra) - Dinamo Tbilisi (Georgien)  0-1● NK Domzale (Slovenien) - Balzan FC (Malta)  1-0
● FC Kairat (Kasakhstan) - Siroki Brijeg (Bosnien)  2-1● NK Mura (Slovenien) - Maccabi Haifa (Israel)  2-3
● FC Tobol (Kasakhstan) - Jeunesse d'Esch (Luxembourg)  1-1● Petrocub Hincesti (Moldova) - AEK Larnaca (Cypern)  0-1
● FC Vaduz (Liechtenstein) - Breidablik (Island)  2-1● Progres Niederkorn (Luxembourg) - Cork City (Irland)  1-2
● FC Vitebsk (Hviderusland) - Kuopio PS (Finland)  1-1● Radnicki Nis (Serbien) - FC Flora (Estland)  2-2
● FCI Levadia (Estland) - Stjarnan (Island)  3-2● Riga FS (Letland) - Olimpija Ljubljana (Slovenien)  0-2
● Fehervar FC FC (Ungarn) - FK Zeta (Montenegro)  0-0● Rovaniemi PS (Finland) - Aberdeen (Skotland)  1-2
● FK Kukësi (Albanien) - Debrecen (Ungarn)  1-1● Shkupi (Nordmakedonien) - FC Pyunik (Armenien)  1-2
● Glasgow Rangers (Skotland) - St. Joseph's FC (Gibraltar)  6-0● Shkupi (Nordmakedonien) - FC Pyunik (Armenien)  1-2
● Hajduk Split (Kroatien) - Gzira United (Malta)  1-3● Spartak Trnava (Slovakiet) - Radnik Bijeljina (Bosnien)  2-0
● Hapoel Be'er Sheva (Israel) - Laci (Albanien)  1-0● Teuta Durrës (Albanien) - Ventspils (Letland)  1-0
● Haugesund (Norge) - Cliftonville (Nordirland)  5-1● Torpedo Kutaisi (Georgien) - FC Ordabasy (Kasakhstan)  0-2
● Hibernians (Malta) - Shakhtyor Soligorsk (Hviderusland)  0-1● Uni. Craiova (Rumænien) - Sabail FK (Aserbajdsjan)  3-2
● IFK Norrköping (Sverige) - St. Patrick's (Irland)  2-1● Zalgiris (Litauen) - Honved Budapest (Ungarn)  1-1
● Kilmarnock (Skotland) - Connah's Quay Nomads (Wales)  0-2● Zri. Mostar (Bosnien) - Aka. Pandev (Nordmakedonien)  3-0
● KR Reykjavik (Island) - Molde (Norge)  0-0
UEFA KOEFFICIENTER
 Klub-koefficienter 2015/2016 - 2019/2020 (seedning 2020/2021)
 Lande-koefficienter 2015/2016 - 2019/2020 (deltagere og indtræden 2020/2021)
 Lande-koefficienter 2016/2017 - 2020/2021 (deltagere og indtræden 2021/2022)
 Lande-koefficienter 2017/2018 - 2021/2022 (deltagere og indtræden 2022/2023)
 Lande-koefficienter 2018/2019 - 2022/2023 (deltagere og indtræden 2023/2024)
 Lande-koefficienter 2019/2020 - 2023/2024 (deltagere og indtræden 2024/2025)
17. JULI 2019
EUROPACUP 2019/2020 
CHAMPIONS LEAGUE, 1. KVALIFIKATIONSRUNDE 2. KAMP 
● AIK Stockholm (Sverige) - Ararat-Armenia (Armenien)  3-1● Celtic (Skotland) - FK Sarajevo (Bosnien)  2-1
● Piast Gliwice (Polen) - BATE Borisov (Hviderusland)  1-2● Rosenborg (Norge) - Linfield (Nordirland)  4-0
● Riga FC (Letland) - Dundalk (Irland)  0-0● FK Sutjeska (Montenegro) - Slovan Bratislava (Slovakiet)  1-1
● CFR Cluj (Rumænien) - FC Astana (Kasakhstan)  3-1● Qarabag (Aserbajdsjan) - FK Partizani (Albanien)  2-0
● Ludogorets (Bulgarien) - Ferencvaros (Ungarn)  2-3● NK Maribor (Slovenien) - Valur (Island)  2-0
EUROPA LEAGUE, 1. KVALIFIKATIONSRUNDE 2. KAMP 
● Chikhura (Georgien) - Fola Esch (Luxembourg)  2-1
16. JULI 2019
EUROPACUP 2019/2020 
CHAMPIONS LEAGUE, 1. KVALIFIKATIONSRUNDE 2. KAMP 
● Valletta (Malta) - F91 Dudelange (Luxembourg)  1-1● FC Saburtalo (Georgien) - Sheriff Tiraspol (Moldova)  1-3
● HB (Færøerne) - HJK Helsinki (Finland)  2-2● Røde Stjerne Beograd (Serbien) - Suduva (Litauen)  2-1
● KF Shkëndija (Nordmakedonien) - Nomme Kalju (Estland)  1-2● KF Feronikeli (Kosovo) - The New Saints (Wales)  0-1
EUROPA LEAGUE, 1. KVALIFIKATIONSRUNDE 2. KAMP 
● FC Banants (Armenien) - Cukaricki (Serbien)  0-5● OFK Titograd (Montenegro) - CSKA Sofia (Bulgarien)  0-0
● Klaksvik (Færøerne) - FK Riteriai (Litauen)  0-0
15. JULI 2019
DANMARKSTURNERINGEN 2019/2020 
3F SUPERLIGA, GRUNDSPIL 
● Hobro - AGF  1-1
14. JULI 2019
DANMARKSTURNERINGEN 2019/2020 
3F SUPERLIGA, GRUNDSPIL 
● SønderjyskE - Randers FC  2-1● Lyngby - AaB  2-0
● Brøndby - Silkeborg  3-0● OB - FC København  2-3
● AC Horsens - FC Nordsjælland  0-3
RUNDE FØDSELSDAGE 2019
31.07Per Krøldrup40 år
04.08Bo Svensson40 år
04.08Iver Schriver70 år
05.08Birger Mauritzen70 år
14.08Morten Olsen70 år
14.08Stig Tøfting50 år
20.08Per Madsen75 år
27.08René Henriksen50 år
06.09Ole Skouboe70 år
09.09Kristen Nygaard70 år
20.09Lars Jacobsen40 år
30.09Benno Larsen70 år
01.10Kurt Jørgensen60 år
02.10Søren Larsen70 år
02.10Niels Yde75 år
06.10Ejner Jensen90 år
16.10Michael Larsen50 år
21.10Jakob Kjeldbjerg50 år
25.10Henrik Jensen60 år
02.11Niels Møller80 år
12.11Brian Chrøis60 år
18.11Michael Birkedal60 år
23.11Thomas Gaardsøe40 år
10.12Jan Pettersson70 år
29.12John Helt60 år

HAR RUNDET I ÅR
04.01Jens Jørgen Hansen80 år
08.01Per Bartram75 år
14.01Lars Høgh60 år
17.01Asbjørn Sennels40 år
18.01Carsten Dethlefsen50 år
22.01Pierre Larsen60 år
25.01Michael Schäfer60 år
27.01Per Røntved70 år
04.02Johnny Mølby50 år
10.02Mads Jørgensen40 år
15.02Hans Ewald Hansen75 år
22.02Brian Laudrup50 år
24.02Steen Rømer Larsen70 år
17.03Svend Erik Christensen70 år
27.03Torsten Andersen70 år
30.03Per Pedersen50 år
02.04John Lauridsen60 år
16.04Bjarne Jensen60 år
22.05Kenneth Brylle60 år
07.06Keld Bak75 år
08.06Mogens Berg75 år
25.06Daniel Jensen40 år
28.06Mogens Haastrup80 år
07.07Flemming Mortensen75 år
13.07John Danielsen80 år
17.07Michael Manniche60 år
 

 
Avisen for alle med interesse for Brønshøj-Husum-Tingbjerg

Er du til gamle
landskamp-magasiner?
www.kampprogrammer.dk

Dansk fodbold Livescore
www.flashScore.dk