Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Torsdag 30. juni 2016 kl. 16:03

WWW.HASLUND.INFO
FORSIDE DANSK FODBOLD INTERNATIONAL FODBOLD KALENDER

 
 
SENESTE OPDATERINGER
 
28. JUNI 2016
  EUROPACUP 2016/2017
  CHAMPIONS LEAGUE, 1. KVALIFIKATIONSRUNDE 1. KAMP:
● FC Flora (Estland) - Lincoln Red Imps (Gibraltar)  2-1● FC Santa Coloma (Andorra) - Alashkert FC (Armenien)  0-0
● The New Saints (Wales) - Tre Penne (San Marino)  2-1● Valletta (Malta) - B36 (Færøerne)  1-0
  EUROPA LEAGUE, 1. KVALIFIKATIONSRUNDE 1. KAMP:
● FK Partizani (Albanien) - Slovan Bratislava (Slovakiet)  0-0● Rabotnicki (Makedonien) - Buducnost (Montenegro)  1-1
● Kapaz (Aserbajdsjan) - Dacia Chisinau (Moldova)  0-0● St. Patrick's (Irland) - Jeunesse d'Esch (Luxembourg)  1-0
27. JUNI 2016
  EM 2016
  EM 2016 OTTENDEDELSFINALER
● Italien - Spanien  2-0● England - Island  1-2
26. JUNI 2016
  EM 2016
  EM 2016 OTTENDEDELSFINALER
● Frankrig - Irland  2-1● Ungarn - Belgien  0-4
● Tyskland - Slovakiet  3-0
25. JUNI 2016
  EM 2016
  EM 2016 OTTENDEDELSFINALER
● Schweiz - Polen  1-1● Kroatien - Portugal  0-1
● Wales - Nordirland  1-0
24. JUNI 2016
  VM 2018 KVALIFIKATION
  AFRIKA, 3. OMGANG GRUPPE A LODTRÆKNING
● Tunesien - Libyen - DR Congo - Guinea
  AFRIKA, 3. OMGANG GRUPPE B LODTRÆKNING
● Zambia - Cameroun - Algeriet - Nigeria
  AFRIKA, 3. OMGANG GRUPPE C LODTRÆKNING
● Gabon - Mali - Elfenbenskysten - Marokko
  AFRIKA, 3. OMGANG GRUPPE D LODTRÆKNING
● Senegal - Sydafrika - Burkina Faso - Kap Verde
  AFRIKA, 3. OMGANG GRUPPE E LODTRÆKNING
● Ghana - Egypten - Congo - Uganda
23. JUNI 2016
  DBU POKALEN 2016/2017
  DBU POKALEN, 1. RUNDE 
● Avedøre - B1908  ● Karlslunde - HB Køge 
● B1909 - FC Sønderborg  ● Løgstør - Skive 
● B1913 - Kolding IF  ● Maribo - FC Roskilde 
● B93 - AB Tårnby  ● Middelfart - Esbjerg 
● Ballerup-Skovlunde - Skovshoved  ● Morud - Otterup 
● Birkelse - Vendsyssel FF  ● Måløv - Fredensborg 
● Brædstrup - Lystrup  ● NB Bornholm - Taastrup FC 
● Christiansbjerg IF - Kjellerup  ● Nr. Aaby - Dalum 
● CSC - FC Helsingør  ● NUBI - Jammerbugt FC 
● FC Græsrødderne - AB  ● OKS - Næsby 
● FC Nakskov - Holbæk  ● Ringkøbing - Hobro 
● FC Svendborg - FC Fredericia  ● Rosenhøj - Ledøje-Smørum 
● Flemløse/Hårby - Sædding/Guldager  ● Silkeborg KFUM - Brabrand 
● Frederiksværk - Brønshøj  ● Tarm - AC Horsens 
● Fremad Amager - Avarta  ● Tjæreborg - Vejle 
● GVI - HIK  ● Tårnby FF - Fremad Valby 
● Herlev - Hvidovre  ● Vanløse - Frem 
● Herlufsholm - Nykøbing FC  ● Varde - Marstal/Rise 
● Holstebro - Lyseng  ● Vatanspor - Odder 
● Horslunde - Døllefjelde Musse  ● Aabyhøj - FC Skanderborg 
● IF Færoyar - VB 1968  ● Aalborg Freja - Thisted 
● IF Skjold Birkerød - Jægersborg  ● Aarhus Fremad - VSK Aarhus 
● IF Skjold Sæby - Nørresundby  ● Aarslev - Marienlyst 
● Jyderup - KFUM Roskilde 
22. JUNI 2016
  EM 2016
  EM 2016 GRUPPE E
● Italien - Irland  0-1● Sverige - Belgien  0-1
  EM 2016 GRUPPE F
● Island - Østrig  2-1● Ungarn - Portugal  3-3
  EM 2016 3'ERNE
● Stillingen blandt 3'erne
21. JUNI 2016
  EM 2016
  EM 2016 GRUPPE C
● Ukraine - Polen  0-1● Nordirland - Tyskland  0-1
  EM 2016 GRUPPE D
● Tjekkiet - Tyrkiet  0-2● Kroatien - Spanien  2-1
20. JUNI 2016
  EUROPACUP 2016/2017
  CHAMPIONS LEAGUE, 1. KVALIFIKATIONSRUNDE LODTRÆKNING:
● Flora Tallinn (Estland) - Lincoln Red Imps (Gibraltar)  ● Valletta (Malta) - B36 (Færøerne) 
● The New Saints (Wales) - Tre Penne (San Marino)  ● FC Santa Coloma (Andorra) - Alashkert FC (Armenien) 
  CHAMPIONS LEAGUE, 2. KVALIFIKATIONSRUNDE LODTRÆKNING: 
● Crusaders (Nordirland) - FC København (Danmark) 
● Dinamo Tbilisi (Georgien) - FC Santa Coloma (Andorra)/Alashkert FC (Armenien) 
● Qarabag (Aserbajdsjan) - F91 Dudelange (Luxembourg) 
● Zalgiris (Litauen) - FC Astana (Kasakhstan) 
● Hapoel Be'er Sheva (Israel) - Sheriff Tiraspol (Moldova) 
● Skënderbeu Korcë (Albanien) - Ferencvaros (Ungarn) 
● Olimpija Ljubljana (Slovenien) - Trencin (Slovakiet) 
● BATE Borisov (Hviderusland) - SJK Seinäjoki (Finland) 
● FC Salzburg (Østrig) - FK Liepaja (Letland) 
● Valletta (Malta)/B36 (Færøerne) - Røde Stjerne Beograd (Serbien) 
● Vardar (Makedonien) - Dinamo Zagreb (Kroatien) 
● Rosenborg (Norge) - IFK Norrköping (Sverige) 
● The New Saints (Wales)/Tre Penne (San Marino) - APOEL Nicosia (Cypern) 
● Dundalk (Irland) - Hafnarfjordur (Island) 
● Zrinjski Mostar (Bosnien) - Legia Warszawa (Polen) 
● Flora Tallinn (Estland)/Lincoln Red Imps (Gibraltar) - Celtic (Skotland) 
● Ludogorets (Bulgarien) - Mladost Podgorica (Montenegro) 
  EUROPA LEAGUE, 1. KVALIFIKATIONSRUNDE LODTRÆKNING: 
● FC Midtjylland (Danmark) - Suduva (Litauen)  ● Valur (Island) - Brøndby (Danmark) 
● FC Infonet (Estland) - Hearts (Skotland)  ● Videoton (Ungarn) - FC Zaria Balti (Moldova) 
● Stabæk (Norge) - Connah's Quay Nomads (Wales)  ● UE Santa Coloma (Andorra) - Lokomotiva Zagreb (Kroatien) 
● Ventspils (Letland) - Vikingur Gøta (Færøerne)  ● FC Pyunik (Armenien) - College Europa (Gibraltar) 
● Linfield (Nordirland) - Cork City (Irland)  ● Cukaricki (Serbien) - FC Ordabasy (Kasakhstan) 
● Levadia (Estland) - HB (Færøerne)  ● Rabotnicki (Makedonien) - Buducnost (Montenegro) 
● Atlantas (Litauen) - HJK Helsinki (Finland)  ● Zimbru Chisinau (Moldova) - Chikhura (Georgien) 
● IFK Göteborg (Sverige) - Llandudno (Wales)  ● Sloboda Tuzla (Bosnien) - Beitar Jerusalem (Israel) 
● St. Patrick's (Irland) - Jeunesse d'Esch (Luxembourg)  ● FK Kukësi (Albanien) - Rudar (Montenegro) 
● KR Reykjavik (Island) - Glenavon (Nordirland)  ● Nefthci Baku (Aserbajdsjan) - Balzan FC (Malta) 
● Shamrock Rovers (Irland) - Rovaniemi PS (Finland)  ● Admira Wacker (Østrig) - Spartak Myjava (Slovakiet) 
● Aberdeen (Skotland) - Fola Esch (Luxembourg)  ● Beroe (Bulgarien) - Radnik Bijeljina (Bosnien) 
● Nomme Kalju (Estland) - FK Trakai (Litauen)  ● La Fiorita (San Marino) - Debrecen (Ungarn) 
● Dinamo Minsk (Hviderusland) - FK Spartaks (Letland)  ● FC Vaduz (Liechtenstein) - Sileks (Makedonien) 
● Breidablik (Island) - FK Jelgava (Letland)  ● Maccabi Tel-Aviv (Israel) - ND Gorica (Slovenien) 
● Runavik (Færøerne) - Shakhtyor Soligorsk (Hviderusland)  ● Gabala (Aserbajdsjan) - Samtredia (Georgien) 
● AIK Stockholm (Sverige) - Bala Town (Wales)  ● Teuta Durrës (Albanien) - FC Kairat (Kasakhstan) 
● Differdange (Luxembourg) - Cliftonville (Nordirland)  ● Spartak Trnava (Slovakiet) - Hibernians (Malta) 
● Odd Grenland (Norge) - Mariehamn (Finland)  ● FC Banants (Armenien) - Omonia Nicosia (Cypern) 
● NK Domzale (Slovenien) - FC Lusitanos (Andorra)  ● Shkëndija Tetovo (Makedonien) - KS Cracovia (Polen) 
● FK Bokelj Kotor (Montenegro) - SD Vojvodina (Serbien)  ● Slavia Sofia (Bulgarien) - Zaglebie Lubin (Polen) 
● AEK Larnaca (Cypern) - Folgore (San Marino)  ● FC Aktobe (Kasakhstan) - MTK Budapest (Ungarn) 
● Dila Gori (Georgien) - FC Shirak (Armenien)  ● FK Partizani (Albanien) - Slovan Bratislava (Slovakiet) 
● Siroki Brijeg (Bosnien) - Birkirkara (Malta)  ● Kapaz (Aserbajdsjan) - Dacia Chisinau (Moldova) 
  EUROPA LEAGUE, 2. KVALIFIKATIONSRUNDE LODTRÆKNING: 
● SønderjyskE (Danmark) - Strømsgodset (Norge) 
● Hibernian (Skotland) - Valur (Island)/Brøndby (Danmark) 
● FC Midtjylland (Danmark)/Suduva (Litauen) - FC Vaduz (Liechtenstein)/Sileks (Makedonien) 
● NK Maribor (Slovenien) - Levski Sofia (Bulgarien) 
● Dila Gori (Georgien)/FC Shirak (Armenien) - Spartak Trnava (Slovakiet)/Hibernians (Malta) 
● Piast Gliwice (Polen) - IFK Göteborg (Sverige)/Llandudno (Wales) 
● Dinamo Minsk (Hviderusland)/FK Spartaks (Letland) - St. Patrick's (Irland)/Jeunesse d'Esch (Luxembourg) 
● FK Partizani (Albanien)/Slovan Bratislava (Slovakiet) - Breidablik (Island)/FK Jelgava (Letland) 
● FK Partizani (Albanien) - Slavia Sofia (Bulgarien)/Zaglebie Lubin (Polen) 
● Sloboda Tuzla (Bosnien)/Beitar Jerusalem (Israel) - FC Banants (Armenien)/Omonia Nicosia (Cypern) 
● FK Bokelj Kotor (Montenegro)/SD Vojvodina (Serbien) - Stabæk (Norge)/Connah's Quay Nomads (Wales) 
● Admira Wacker (Østrig)/Spartak Myjava (Slovakiet) - Kapaz (Aserbajdsjan)/Dacia Chisinau (Moldova) 
● Nomme Kalju (Estland)/FK Trakai (Litauen) - Maccabi Haifa (Israel) 
● Aberdeen (Skotland)/Fola Esch (Luxembourg) - Ventspils (Letland)/Vikingur Gøta (Færøerne) 
● Runavik (Færøerne)/Shakhtyor Saligorsk (Hviderusland) - NK Domzale (Slovenien)/FC Lusitanos (Andorra) 
● Häcken (Sverige) - Linfield (Nordirland)/Cork City (Irland) 
● Austria Wien (Østrig) - FK Kukësi (Albanien)/Rudar (Montenegro) 
● Teuta Durrës (Albanien)/FC Kairat (Kasakhstan) - Maccabi Tel-Aviv (Israel)/ND Gorica (Slovenien) 
● FC Aktobe (Kasakhstan)/MTK Budapest (Ungarn) - Gabala (Aserbajdsjan)/Samtredia (Georgien) 
● La Fiorita (San Marino)/Debrecen (Ungarn) - Torpedo Zhodino (Hviderusland) 
● Beroe (Bulgarien)/Radnik Bijeljina (Bosnien) - Atlantas (Litauen)/HJK Helsinki (Finland) 
● CSMS Iasi (Rumænien) - Hajduk Split (Kroatien) 
● Shamrock Rovers (Irland)/Rovaniemi PS (Finland) - UE Santa Coloma (Andorra)/Lokomotiva Zagreb (Kroatien) 
● Videoton (Ungarn)/FC Zaria Balti (Moldova) - Cukaricki (Serbien)/FC Ordabasy (Kasakhstan) 
● Nefthci Baku (Aserbajdsjan)/Balzan FC (Malta) - Shkëndija Tetovo (Makedonien)/KS Cracovia (Polen) 
● Differdange (Luxembourg)/Cliftonville (Nordirland) - AEK Larnaca (Cypern)/Folgore (San Marino) 
● Grasshoppers (Schweiz) - KR Reykjavik (Island)/Glenavon (Nordirland) 
● AIK Stockholm (Sverige)/Bala Town (Wales) - FC Pyunik (Armenien)/College Europa (Gibraltar) 
● Zimbru Chisinau (Moldova)/Chikhura (Georgien) - Osmanlispor (Tyrkiet) 
● Levadia (Estland)/HB (Færøerne) - Slavia Prag (Tjekkiet) 
● PAS Giannina (Grækeland) - Odd Grenland (Norge)/Mariehamn (Finland) 
● Genk (Belgien) - Rabotnicki (Makedonien)/Buducnost (Montenegro) 
● Siroki Brijeg (Bosnien)/Birkirkara (Malta) - FC Infonet (Estland)/Hearts (Skotland) 
 
  EM 2016
  EM 2016 GRUPPE B
● Rusland - Wales  0-3● Slovakiet - England  0-0
19. JUNI 2016
  EM 2016
  EM 2016 GRUPPE A
● Rumænien - Albanien  0-1● Schweiz - Frankrig  0-0
18. JUNI 2016
  DANMARKSTURNERINGEN 2015/2016
  KANALSPORT DIVISIONEN OPRYKNINGSSPIL 
● AB - Fremad Amager  6-4● Hvidovre - Frem  0-2
● Brabrand - Brønshøj  2-2● Middelfart - Marienlyst  1-4
● Thisted - Nykøbing FC  2-3
  KANALSPORT DIVISIONEN NEDRYKNINGSSPIL
● Avarta - Næsby  2-1● Skovbakken - Dalum  0-1
● Holbæk - FC Svendborg  1-2● Jammerbugt FC - AB Tårnby  3-3
● B1908 - Kolding IF  2-1
 
  EM 2016
  EM 2016 GRUPPE E
● Belgien - Irland  3-0
  EM 2016 GRUPPE F
● Island - Ungarn  1-1● Portugal - Østrig  0-0
17. JUNI 2016
  DANMARKSTURNERINGEN 2015/2016
  KANALSPORT DIVISIONEN OPRYKNINGSSPIL 
● Aarhus Fremad - HIK  1-0
  KANALSPORT DIVISIONEN NEDRYKNINGSSPIL
● B93 - Odder  2-1
 
  EM 2016
  EM 2016 GRUPPE D
● Tjekkiet - Kroatien  2-2● Spanien - Tyrkiet  3-0
  EM 2016 GRUPPE E
● Italien - Sverige  1-0
16. JUNI 2016
  EM 2016
  EM 2016 GRUPPE B
● England - Wales  2-1
  EM 2016 GRUPPE C
● Ukraine - Nordirland  0-2● Tyskland - Polen  0-0
15. JUNI 2016
  EM 2016
  EM 2016 GRUPPE A
● Frankrig - Albanien  2-0● Rumænien - Schweiz  1-1
  EM 2016 GRUPPE B
● Rusland - Slovakiet  1-2
14. JUNI 2016
  EM 2016
  EM 2016 GRUPPE F
● Østrig - Ungarn  0-2● Portugal - Island  1-1
13. JUNI 2016
  EM 2016
  EM 2016 GRUPPE D
● Spanien - Tjekkiet  1-0
  EM 2016 GRUPPE E
● Irland - Sverige  1-1● Belgien - Italien  0-2
12. JUNI 2016
  EM 2016
  EM 2016 GRUPPE C
● Polen - Nordirland  1-0● Tyskland - Ukraine  2-0
  EM 2016 GRUPPE D
● Tyrkiet - Kroatien  0-1
12. JUNI 2016
  LANDSHOLDSSPILLERE
  Børge Bach, AaB, døde 8. juni 2016, 71 år gammel
11. JUNI 2016
  DANMARKSTURNERINGEN 2015/2016
  KANALSPORT DIVISIONEN OPRYKNINGSSPIL 
● Brønshøj - Middelfart  3-1● Marienlyst - AB  0-3
● Frem - Thisted  1-3● HIK - Brabrand  1-0
● Fremad Amager - Hvidovre  2-1● Nykøbing FC - Aarhus Fremad  2-0
  KANALSPORT DIVISIONEN NEDRYKNINGSSPIL
● AB Tårnby - Skovbakken  4-1● Odder - B1908  5-2
● Dalum - Avarta  3-0● Kolding IF - B93  3-2
● Næsby - Holbæk  4-1● FC Svendborg - Jammerbugt FC  3-3
 
  EM 2016
  EM 2016 GRUPPE A
● Albanien - Schweiz  0-1
  EM 2016 GRUPPE B
● Wales - Slovakiet  2-1● England - Rusland  1-1
10. JUNI 2016
  EM 2016
  EM 2016 GRUPPE A
● Frankrig - Rumænien  2-1
7. JUNI 2016
  A-LANDSHOLDET
  Danmark - Bulgarien  4-0
6. JUNI 2016
  DANMARKSTURNERINGEN 2016/2017
Program for Superligaens grundspil er fastlagt
VELKOMMEN
www.haslund.info er primært udarbejdet af

- Henrik Haslund
- Christian Haslund
- Palle 'Banks' Jørgensen

Har du kommentarer til indholdet på disse sider, foreslag til nye ting eller har du fundet fejl, er du meget velkommen til at skrive til os.

Venlig hilsen
Henrik Haslund
 

 
Avisen for alle med interesse for Brønshøj-Husum
 

 
Er du til gamle
landskamp-magasiner?
www.kampprogrammer.dk
 

 
RUNDE FØDSELSDAGE 2016
08.07Søren Lyng50 år
11.07Johnny Hansen50 år
14.07Heine Fernandez50 år
19.07Ulrich Thychosen60 år
05.08Kurt Grønning80 år
29.08Jon Dahl Tomasson40 år
01.09Marc Nygaard40 år
10.09Henrik Agerbeck60 år
18.09Tobias Mikkelsen30 år
30.09Frank Arnesen60 år
06.10Erik Sørensen70 år
08.10Ivan Lykke70 år
09.10Ivan Nielsen60 år
17.10Jørn Sørensen80 år
02.11Michael Christensen60 år
05.11Kasper Schmeichel30 år
25.11Leif Raaby70 år
27.11Erling Sørensen80 år
28.11Per Friis75 år
03.12Flemming Povlsen50 år
12.12Jørgen Kristensen70 år
23.12Flemming Ahlberg70 år

HAR RUNDET I ÅR
02.01Michael Jakobsen30 år
26.02Bent Løfqvist80 år
28.02Ulrik Laursen40 år
11.03Thomas Gravesen40 år
15.03Vagn Birkeland90 år
25.03Thomas Frandsen40 år
31.03Carsten Pedersen50 år
01.04Nicolai Stokholm40 år
12.04Mogens Hansen60 år
21.04Allan Hansen60 år
03.05Egon Rasmussen80 år
07.05Jes Høgh50 år
15.05Søren Berg40 år
17.05Henrik Larsen50 år
19.05Valdemar Hansen70 år
19.05Henrik Eigenbrod60 år
20.05Carsten Fredgaard40 år
27.05Lasse Schöne30 år
11.06Leon Jessen30 år
12.06Thomas Sørensen40 år
25.06Ulrik le Fevre70 år