www.haslund.info
 
FORSIDE DANSK FODBOLD INTERNATIONAL FODBOLD KALENDER
Lørdag 23. august 2014 kl. 21:08
 
 
SENESTE OPDATERINGER
 
23. AUGUST 2014
DANMARKSTURNERINGEN 2014/2015
NORDICBET LIGA 
  • Brønshøj - Viborg  1-2
  • 2. DIVISION ØST
  • Herlev - B93  1-4
  • B1908 - Søllerød-Vedbæk  2-3
  • Rishøj - Nykøbing FC  1-0
  • 2. DIVISION VEST
  • Skovbakken - FC Sydvest  3-0
  • Brabrand - Varde  0-1
  • Næsby - Thisted  3-2
  • Jammerbugt FC - Kolding IF  2-1
  • Odder - Middelfart  0-1
  •  
    22. AUGUST 2014
    DANMARKSTURNERINGEN 2014/2015
    NORDICBET LIGA
  • FC Roskilde - HB Køge  1-1
  • 2. DIVISION ØST
  • HIK - GVI  1-0
  •  
    21. AUGUST 2014
    EUROPACUP 2014/2015
    EUROPA LEAGUE, 4. KVALIFIKATIONSRUNDE 1. KAMP: 
  • Panathinaikos (Græ) - FC Midtjylland (Dan)  4-1
  • FK Aktobe (Kas) - Legia Warszawa (Pol)  0-1
  • Dynamo Moskva (Rus) - Omonia Nicosia (Cyp)  2-2
  • Garabag Agdam (Ase) - Twente (Hol)  0-0
  • AEL Limassol (Cyp) - Tottenham (Eng)  1-2
  • Karabükspor (Tyr) - St. Etienne (Fra)  1-0
  • Dinamo Minsk (Hvi) - Funchal (Por)  2-0
  • Apollon Limassol (Cyp) - Lokomotiv Moskva (Rus)  1-1
  • Trabzonspor (Tyr) - FK Rostov (Rus)  2-0
  • ZImbru Chisinau (Mol) - PAOK Saloniki (Græ)  1-0
  • Grasshoppers (Sch) - Club Brugge (Bel)  1-2
  • Asteras Tripolis (Græ) - Maccabi Tel-Aviv (Isr)  2-0
  • Olympique Lyon (Fra) - Astra Giurgiu (Rum)  1-2
  • RNK Split (Kro) - Torino (Ita)  0-0
  • NK Rijeka (Kro) - Sheriff Tiraspol (Mol)  1-0
  • FK Astana (Kas) - Villarreal (Spa)  0-3
  • Ruch Chorzow (Pol) - Metalist Kharkiv (Kas)  0-0
  • HJK Helsinki (Fin) - Rapid Wien (Øst)  2-1
  • PSV Eindhoven (Hol) - Shakhtior Saligorsk (Hvi)  1-0
  • Elfsborg (Sve) - Rio Ave (Por)  2-1
  • Petrolul Ploesti (Rum) - Dinamo Zagreb (Kro)  1-3
  • Young Boys (Sch) - Debrecen (Ung)  3-1
  • Zorya Luhansk (Ukr) - Feyenoord (Hol)  1-1
  • Zwolle (Hol) - Sparta Prag (Tje)  1-1
  • Partizan Beograd (Ser) - Neftchi Baku (Ase)  3-2
  • Spartak Trnava (Svk) - FC Zürich (Sch)  1-3
  • Real Sociedad (Spa) - Krasnador (Rus)  1-0
  • Lokeren (Bel) - Hull (Eng)  1-0
  • FK Sarajevo (Bos) - Mönchengladbach (Tys)  2-3
  •  
    20. AUGUST 2014
    DANMARKSTURNERINGEN 2014/2015
    2. DIVISION ØST
  • B93 - HIK  1-1
  •  
    DBU POKALEN
    DBU POKALEN, 1. RUNDE
  • Viborg - AGF  0-2
  •  
    EUROPACUP 2014/2015
    CHAMPIONS LEAGUE, 4. KVALIFIKATIONSRUNDE (MESTER) 1. KAMP: 
  • AaB (Dan) - Apoel Nicosia (Cyp)  1-1
  • Slovan Bratislava (Svk) - BATE Borisov (Hvi)  1-1
  • NK Maribor (Slo) - Celtic (Sko)  1-1
  • CHAMPIONS LEAGUE, 4. KVALIFIKATIONSRUNDE (IKKE-MESTER) 1. KAMP:
  • Lille (Fra) - FC Porto (Por)  0-1
  • Standard Liége (Bel) - Zenit (Rus)  0-1
  • EUROPA LEAGUE, 4. KVALIFIKATIONSRUNDE 1. KAMP:
  • Dnipro (Ukr) - Hajduk Split (Kro)  2-1
  • Stjarnan (Isl) - Inter (Ita)  0-3
  •  
    19. AUGUST 2014
    DBU POKALEN
    DBU POKALEN, 1. RUNDE
  • FC Randoms - AB Tårnby  0-10
  •  
    EUROPACUP 2014/2015
    CHAMPIONS LEAGUE, 4. KVALIFIKATIONSRUNDE (MESTER) 1. KAMP:
  • FC Salzburg (Øst) - Malmö FF (Sve)  2-1
  • Steaua Bukarest (Rum) - Ludogorets Razgrad (Bul)  1-0
  • CHAMPIONS LEAGUE, 4. KVALIFIKATIONSRUNDE (IKKE-MESTER) 1. KAMP: 
  • FC København (Dan) - Leverkusen (Tys)  2-3
  • Besiktas (Tyr) - Arsenal (Eng)  0-0
  • Napoli (Ita) - Athletic Bilbao (Spa)  1-1
  •  
    18. AUGUST 2014
    DANMARKSTURNERINGEN 2014/2015
    SUPERLIGAEN
  • Hobro - FC Nordsjælland  0-0
  •  
    17. AUGUST 2014
    DANMARKSTURNERINGEN 2014/2015
    SUPERLIGAEN
  • FC Vestsjælland - Silkeborg  2-0
  • Randers FC - OB  0-2
  • Brøndby - SønderjyskE  2-0
  • NORDICBET LIGA
  • FC Roskilde - Vejle  2-2
  • AC Horsens - AB  1-0
  • FC Fredericia - Lyngby  2-1
  • Viborg - Skive  0-0
  • 2. DIVISION ØST
  • Avarta - B1908  3-0
  • Hvidovre - Holbæk  4-3
  • Fremad Amager - Rishøj  2-1
  • 2. DIVISION VEST
  • FC Svendborg - Odder  1-3
  • Marienlyst - Næstved  3-1
  •  
    16. AUGUST 2014
    DANMARKSTURNERINGEN 2014/2015
    SUPERLIGAEN
  • AaB - Esbjerg  1-1
  • NORDICBET LIGA 
  • Brønshøj - Vendsyssel FF  0-1
  • 2. DIVISION ØST
  • Avedøre - Herlev  3-2
  • GVI - Svebølle  0-0
  • Frem - Nykøbing FC  2-1
  • Søllerød-Vedbæk - FC Helsingør  1-2
  • 2. DIVISION VEST
  • Kolding IF - Skovbakken  1-2
  • FC Sydvest - Brabrand  1-1
  • Middelfart - Jammerbugt FC  0-6
  • Thisted - Kolding B  4-1
  • Varde - Næsby  2-2
  •  
    15. AUGUST 2014
    DANMARKSTURNERINGEN 2014/2015
    SUPERLIGAEN
  • FC København - FC Midtjylland  1-2
  • 2. DIVISION VEST
  • Kjellerup - Ringkøbing  1-4
  •  
    14. AUGUST 2014
    DANMARKSTURNERINGEN 2014/2015
    NORDICBET LIGA
  • HB Køge - AGF  0-0
  •  
    DBU POKALEN
    DBU POKALEN, 2. RUNDE LODTRÆKNING 
  • SC Egedal - FC Nordsjælland 
  • Hvidovre - FC Roskilde 
  • Herlev - B93 
  • Næsby - Næstved el. HB Køge 
  • Greve - Nykøbing FC 
  • FC Randoms el. AB Tårnby - AB
  • Svebølle - FC Vestsjælland 
  • Brønshøj - OB 
  • Ledøje-Smørum - Fremad Amager 
  • Gilleleje - HIK 
  • Rødovre - Avedøre 
  • Kalundborg - Lyngby 
  • FC Lejre - Søllerød-Vedbæk 
  • B73 Slagelse - B1908 
  • Esbjerg IF92 - SønderjyskE 
  • Lindholm - Esbjerg 
  • Viborg el. AGF - Hobro 
  • FC Sønderborg - Silkeborg 
  • Brabrand - AC Horsens 
  • Kolding Boldklub - Randers FC 
  • Marienlyst - Skive 
  • Vejgaard - Vejle 
  • Aarhus Fremad - FC Fredericia 
  • Lyseng - Odder 
  • Varde - Ringkøbing 
  • Marstal/Rise - Jammerbugt FC 
  • OKS - Skovbakken 
  • FC Svendborg - Kjellerup 
  •  
    13. AUGUST 2014
    DBU POKALEN
    DBU POKALEN, 1. RUNDE
  • Tarup/Paarup - FC Svendborg  2-4
  • Skalbjerg/Vissenbjerg - OKS  0-1
  • Kolding IF - FC Fredericia  0-4
  • Nyborg - Varde  0-5
  • Brabrand - FC Skanderborg  3-2
  • Skive - Vendsyssel FF  2-0
  • Hirtshals - Jammerbugt FC  0-3
  • Nakskov - Svebølle  1-7
  • Maribo - Nykøbing FC  0-7
  • FB - Greve  0-3
  • Herlev - GVI  5-4
  • Avarta - Lyngby  0-2
  • Holbæk - B1908  1-1
  • FC Helsingør - Fremad Amager  0-3
  • Hellas - FC Roskilde  0-8
  • Taastrup FC - AB  0-8
  • Jægersborg - B93  0-3
  • HIK - Frem  2-1
  •  
    12. AUGUST 2014
    DBU POKALEN
    DBU POKALEN, 1. RUNDE 
  • Vojens - Næsby  0-1
  • Glamsbjerg - FC Sønderborg  0-6
  • Middelfart - Marienlyst  1-1
  • Marstal/Rise - FC Sydvest  1-1
  • Søndersø - Esbjerg IF 92  0-3
  • Harte - Vejle  0-4
  • Viby - AC Horsens  1-4
  • Aabyhøj - Aarhus Fremad  2-4
  • Lyseng - FC Djursland  4-1
  • Herning KFUM - Odder  0-8
  • Vejlby - Skovbakken  0-3
  • RKG - Vejgaard  1-2
  • B73 Slagelse - Ringsted  2-0
  • Kalundborg - Frem Sakskøbing  4-2
  • Ledøje-Smørum - Rishøj  4-1
  • Skovshoved - Hvidovre  0-1
  • Boldklubben Rødovre - FA 2000  2-1
  • Blovstrød - Brønshøj  1-9
  • FC Lejre - Vanløse  4-3
  • Gilleleje - B77 Rødovre  2-0
  • VB 1968 - Søllerød-Vedbæk  0-2
  • SC Egedal - Birkerød  3-2
  • Holstebro - Kjellerup  0-1
  • Hedensted - Ringkøbing  1-4
  • Lindholm - Thisted  3-3
  • Morud - Kolding BK  1-2
  •  
    11. AUGUST 2014
    DANMARKSTURNERINGEN 2014/2015
    SUPERLIGAEN
  • Esbjerg - Silkeborg  0-0
  •  
    10. AUGUST 2014
    DANMARKSTURNERINGEN 2014/2015
    SUPERLIGAEN
  • FC København - Hobro  0-3
  • Brøndby - OB  1-1
  • SønderjyskE - FC Midtjylland  1-3
  • NORDICBET LIGA
  • Vendsyssel FF - FC Roskilde  2-0
  • AB - FC Fredericia  2-0
  • AGF - Viborg  0-2
  • 2. DIVISION ØST
  • Svebølle - B93  1-1
  • FC Helsingør - Avarta  4-1
  • Holbæk - GVI  2-1
  • Nykøbing FC - Fremad Amager 
  • 2. DIVISION VEST
  • Kolding B - Varde  4-2
  • Næstved - Kjellerup  1-4
  •  
    9. AUGUST 2014
    DANMARKSTURNERINGEN 2014/2015
    SUPERLIGAEN
  • AaB - FC Nordsjælland 
  • 2. DIVISION ØST
  • HIK - Avedøre  2-1
  • Herlev - Søllerød-Vedbæk  1-0
  • B1908 - Frem  0-1
  • Rishøj - Hvidovre  2-2
  • 2. DIVISION VEST
  • Skovbakken - Middelfart  2-0
  • Jammerbugt FC - FC Svendborg  1-1
  • Odder - Marienlyst  2-0
  • Næsby - FC Sydvest  5-0
  •  
    8. AUGUST 2014
    DANMARKSTURNERINGEN 2014/2015
    SUPERLIGAEN
  • Randers FC - FC Vestsjælland  1-0
  • NORDICBET LIGA 
  • Vejle - HB Køge  1-3
  • Skive - AC Horsens  1-0
  • Lyngby - Brønshøj  1-1
  • 2. DIVISION VEST
  • Brabrand - Kolding IF  1-1
  • Ringkøbing - Thisted  4-3
  •  
    EUROPACUP 2014/2015
    CHAMPIONS LEAGUE, 4. KVALIFIKATIONSRUNDE (MESTER) LODTRÆKNING: 
  • AaB (Dan) - Apoel Nicosia (Cyp) 
  • NK Maribor (Slo) - Celtic (Sko) 
  • FC Salzburg (Øst) - Malmö FF (Sve) 
  • Steaua Bukarest (Rum) - Ludogorets Razgrad (Bul)
  • Slovan Bratislava (Svk) - BATE Borisov (Hvi) 
  • CHAMPIONS LEAGUE, 4. KVALIFIKATIONSRUNDE (IKKE-MESTER) LODTRÆKNING: 
  • FC København (Dan) - Leverkusen (Tys) 
  • Besiktas (Tyr) - Arsenal (Eng) 
  • Standard Liége (Bel) - Zenit (Rus) 
  • Lille (Fra) - FC Porto (Por) 
  • Napoli (Ita) - Athletic Bilbao (Spa)
  • EUROPA LEAGUE, 4. KVALIFIKATIONSRUNDE LODTRÆKNING: 
  • Panathinaikos (Græ) - FC Midtjylland (Dan) 
  • FK Astana (Kas) - Villarreal (Spa) 
  • Asteras Tripolis (Græ) - Maccabi Tel-Aviv (Isr) 
  • Garabag Agdam (Ase) - Twente (Hol) 
  • Zimbru Chisinau (Mol) - PAOK Saloniki (Græ) 
  • Olympique Lyon (Fra) - Astra Giurgiu (Rum) 
  • Elfsborg (Sve) - Rio Ave (Por) 
  • Grasshoppers (Sch) - Club Brugge (Bel) 
  • Apollon Limassol (Cyp) - Lokomotiv Moskva (Rus) 
  • Spartak Trnava (Svk) - FC Zürich (Sch) 
  • Dinamo Minsk (Hvi) - Funchal (Por) 
  • Trabzonspor (Tyr) - FK Rostov (Rus) 
  • FK Aktobe (Kas) - Legia Warszawa (Pol) 
  • Ruch Chorzow (Pol) - Metalist Kharkiv (Ukr) 
  • Stjarnan (Isl) - Inter (Ita) 
  • Real Sociedad (Spa) - Krasnador (Rus) 
  • FK Sarajevo (Bos) - Mönchengladbach (Tysk) 
  • Zwolle (Hol) - Sparta Prag (Tje) 
  • Dnipro (Ukr) - Hajduk Split (Kro) 
  • HJK Helsinki (Fin) - Rapid Wien (Øst) 
  • Omonia Nicosia (Cyp) - Dynamo Moskva (Rus) 
  • Neftchi Baku (Ase) - Partizan Beograd (Ser) 
  • Karabükspor (Tyr) - St. Etienne (Fra) 
  • NK Rijeka (Kro) - Sheriff Tiraspol (Mol) 
  • Young Boys (Sch) - Debrecen (Ung) 
  • AEL Limassol (Cyp) - Tottenham (Eng) 
  • Petrolul Ploesti (Rum) - Dinamo Zagreb (Kro) 
  • RNK Split (Kro) - Torino (Ita) 
  • Lokeren (Bel) - Hull City (Eng) 
  • PSV Eindhoven (Hol) - Shakhtior Saligorsk (Hvi) 
  • Feyenoord (Hol) - Zorya Luhansk (Ukr) 
  •  
    7. AUGUST 2014
    EUROPACUP 2014/2015
    EUROPA LEAGUE, 3. KVALIFIKATIONSRUNDE 2. KAMP: 
  • Esbjerg (Dan) - Ruch Chorzow (Pol)  2-2
  • Ermis Aradippou (Cyp) - Young Boys (Sch)  0-2
  • Krasnador (Rus) - Diosgyöri (Ung)  3-0
  • AIK Stockholm (Sve) - FK Astana (Kas)  0-3
  • St. Pölten (Øst) - PSV Eindhoven (Hol)  2-3
  • Chikhura (Geo) - Neftchi Baku (Ase)  2-3
  • CFR Cluj (Rum) - Dinamo Minsk (Hvi)  0-2
  • Spartak Trnava (Svk) - St. Johnstone (Sko)  1-1
  • Viktoria Plzen (Tje) - Petrolul Ploesti (Rum)  1-4
  • Torino (Ita) - Brommapojkarna (Sve)  4-0
  • Hull City (Eng) - Trencin (Svk)  2-1
  • Metalurg Skopje (Mak) - Omonia Nicosia (Cyp)  0-1
  • Rio Ave (Por) - IFK Göteborg (Sve)  0-0
  • NK Rijeka (Kro) - Vikingur (Fær)  4-0
  • Zimbru Chisinau (Mol) - Grödig (Øst)  0-1
  • Brøndby (Dan) - Club Brugge (Bel)  0-2
  • Chernomorets (Ukr) - RNK Split (Kro)  0 - 0
  • Molde (Nor) - Zorya Luhansk (Ukr)  1-2
  • Slovan Liberec (Tje) - Astra Giurgui (Rum)  2-3
  • Hapoel Kiryat Shmona (Isr) - Dynamo Moskva (Rus)  1-2
  • Shakhtior Saligorsk (Hvi) - Zulte Waregem (Bel)  2-2
  • Lech Poznan (Pol) - Stjarnan (Isl)  0-0
  • Rosenborg (Nor) - Karabükspor (Tyr)  1-1
  • Hajduk Split (Kro) - Shakhtyor Karaganda (Kas)  3-0
  • Atromitos (Græ) - FK Sarajevo (Bos)  1-3
  • Asteras Tripolis (Græ) - Mainz 05 (Tys)  3-1
  • Olympique Lyon (Fra) - Mlada Boleslav (Tje)  2-1
  • Hafnarfjordur (Isl) - Elfsborgs (Sve)  2-1
  • Aberdeen (Sko) - Real Sociedad (Spa)  2-3
  •  
    UEFA KOEFFICIENTER
  • Klub-koefficienter 2010/2011 - 2014/2015 (seedning 2015/2016)
  • Lande-koefficienter 2010/2011 - 2014/2015 (deltagere og indtræden 2016/2017)
  • SEEDNING
  • Champions League 2014/2015, 4. kvalifikationsrunde
  • Europa League 2014/2015, 4. kvalifikationsrunde
  •  
    6. AUGUST 2014
    EUROPACUP 2014/2015
    CHAMPIONS LEAGUE, 3. KVALIFIKATIONSRUNDE (MESTER) 2. KAMP: 
  • Dinamo Zagreb (Kro) - AaB (Dan)  0-2
  • Apoel Nicosia (Cyp) - HJK Helsinki (Fin)  2-0
  • Sheriff Tiraspol (Mol) - Slovan Bratislava (Svk)  0-0
  • FC Salzburg (Øst) - Garabag Agdam (Ase)  2-0
  • Malmö FF (Sve) - Sparta Prag (Tje)  2-0
  • Steaua Bukarest (Rum) - FK Aktobe (Kas)  2-1
  • Celtic (Sko) - Legia Warszawa (Pol)  0-2
  • Partizan Beograd (Ser) - Ludogorets Razgrad (Bul)  2-2
  • CHAMPIONS LEAGUE, 3. KVALIFIKATIONSRUNDE (IKKE-MESTER) 2. KAMP: 
  • FC København (Dan) - Dnipro (Ukr)  2-0
  • Zenit (Rus) - AEL Limassol (Cyp)  3-0
  • Besiktas (Tyr) - Feyenoord (Hol)  3-1
  • 5. AUGUST 2014
    EUROPACUP 2014/2015
    CHAMPIONS LEAGUE, 3. KVALIFIKATIONSRUNDE (MESTER) 2. KAMP:
  • BATE Borisov (Hvi) - Debrecen (Ung)  3-1
  • Maccabi Tel-Aviv (Isr) - NK Maribor (Slo)  2-2
  • CHAMPIONS LEAGUE, 3. KVALIFIKATIONSRUNDE (IKKE-MESTER) 2. KAMP:
  • Panathinaikos (Græ) - Standard Liége (Bel)  1-2
  • Lille (Fra) - Grasshoppers (Sch)  1-1
  •  
    4. AUGUST 2014
    DANMARKSTURNERINGEN 2014/2015
    SUPERLIGAEN
  • FC Midtjylland - Randers FC  3-1
  •  
    3. AUGUST 2014
    DANMARKSTURNERINGEN 2014/2015
    SUPERLIGAEN
  • FC Nordsjælland - Esbjerg  3-2
  • Hobro - Brøndby  2-0
  • NORDICBET LIGA 
  • Brønshøj - AGF  0-5
  • HB Køge - Viborg  2-3
  • AC Horsens - Lyngby  0-2
  • AB - Vendsyssel FF  2-2
  • FC Fredericia - Vejle  1-1
  •  
    2. AUGUST 2014
    DANMARKSTURNERINGEN 2014/2015
    SUPERLIGAEN
  • FC Vestsjælland - FC København  2-2
  • OB - AaB  1-1
  •  
    DBU POKALEN
    DBU POKALEN, 1. RUNDE 
  • Avedøre - NB Bornholm  1-1
  •  
    1. AUGUST 2014
    DANMARKSTURNERINGEN 2014/2015
    SUPERLIGAEN
  • Silkeborg - SønderjyskE  0-2
  • NORDICBET LIGA
  • FC Roskilde - Skive  2-3
  •  
    31. JULI 2014
    EUROPACUP 2014/2015
    EUROPA LEAGUE, 3. KVALIFIKATIONSRUNDE 1. KAMP: 
  • Ruch Chorzow (Pol) - Esbjerg (Dan)  0-0
  • Shakhtyor Karaganda (Kas) - Hajduk Split (Kro)  4-2
  • Neftchi Baku (Ase) - Chikhura (Geo)  0-0
  • Astra Giurgui (Rum) - Slovan Liberec (Tje)  3-0
  • Omonia Nicosia (Cyp) - Metalurg Skopje (Mak)  3 - 0
  • Karabükspor (Tyr) - Rosenborg (Nor)  0-0
  • Trencin (Svk) - Hull City (Eng)  0-0
  • Zorya Luhansk (Ukr) - Molde (Nor)  1-1
  • Petrolul Ploesti (Rum) - Viktoria Plzen (Tje)  1-1
  • Zulte Waregem (Bel) - Shakhtior Saligorsk (Hvi)  2-5
  • Stjarnan (Isl) - Lech Poznan (Pol)  1-0
  • Diosgyöri (Ung) - Krasnador (Rus)  1-5
  • IFK Göteborg (Sve) - Rio Ave (Por)  0-1
  • Real Sociedad (Spa) - Aberdeen (Sko)  2-0
  • St. Johnstone (Sko) - Spartak Trnava (Svk)  1-2
  • Club Brugge (Bel) - Brøndby (Dan)  3-0
  • FK Astana (Kas) - AIK Stockholm (Sve)  1-1
  • Elfsborgs (Sve) - Hafnarfjordur (Isl)  4-1
  • Dynamo Moskva (Rus) - Hapoel Kiryat Shmona (Isr)  1-1
  • Brommapojkarna (Sve) - Torino (Ita)  0-3
  • Mlada Boleslav (Tje) - Olympique Lyon (Fra)  1-4
  • Dinamo Minsk (Hvi) - CFR Cluj (Rum)  1-0
  • Young Boys (Sch) - Ermis Aradippou (Cyp)  1-0
  • Vikingur (Fær) - NK Rijeka (Kro)  1-5
  • RNK Split (Kro) - Chernomorets (Ukr)  2-0
  • Mainz 05 (Tys) - Asteras Tripolis (Græ)  1-0
  • FK Sarajevo (Bos) - Atromitos (Græ)  1-2
  • PSV Eindhoven (Hol) - St. Pölten (Øst)  1-0
  • Grödig (Øst) - Zimbru Chisinau (Mol)  1-2
  •  
    30. JULI 2014
    EUROPACUP 2014/2015
    CHAMPIONS LEAGUE, 3. KVALIFIKATIONSRUNDE (MESTER) 1. KAMP: 
  • AaB (Dan) - Dinamo Zagreb (Kro)  0-1
  • FK Aktobe (Kas) - Steaua Bukarest (Rum)  2-2
  • HJK Helsinki (Fin) - Apoel Nicosia (Cyp)  2-2
  • NK Maribor (Slo) - Maccabi Tel-Aviv (Isr)  1-0
  • Garabag Agdam (Ase) - FC Salzburg (Øst)  2-1
  • Ludogorets Razgrad (Bul) - Partizan Beograd (Ser)  0-0
  • Legia Warszawa (Pol) - Celtic (Sko)  4-1
  • CHAMPIONS LEAGUE, 3. KVALIFIKATIONSRUNDE (IKKE-MESTER) 1. KAMP: 
  • Dnipro (Ukr) - FC København (Dan)  0-0
  • Grasshoppers (Sch) - Lille (Fra)  0-2
  • Feyenoord (Hol) - Besiktas (Tyr)  1-2
  • AEL Limassol (Cyp) - Zenit (Rus)  1-0
  • Standard Liége (Bel) - Panathinaikos (Græ)  0-0
  •  
    29. JULI 2014
    EUROPACUP 2014/2015
    CHAMPIONS LEAGUE, 3. KVALIFIKATIONSRUNDE (MESTER) 1. KAMP:
  • Sparta Prag (Tje) - Malmö FF (Sve)  4-2
  • Debrecen (Ung) - BATE Borisov (Hvi)  1-0
  • Slovan Bratislava (Svk) - Sheriff Tiraspol (Mol)  2-1
  •  
    28. JULI 2014
    DANMARKSTURNERINGEN 2014/2015
    SUPERLIGAEN
  • Brøndby - Silkeborg  2-0
  • NORDICBET LIGA
  • Vendsyssel FF - FC Fredericia  2-1
  •  
    27. JULI 2014
    DANMARKSTURNERINGEN 2014/2015
    SUPERLIGAEN
  • Randers FC - Hobro  2-1
  • Esbjerg - SønderjyskE  1-1
  • NORDICBET LIGA
  • AGF - FC Roskilde  2-2
  • Viborg - AC Horsens  1-1
  •  
    26. JULI 2014
    DANMARKSTURNERINGEN 2014/2015
    SUPERLIGAEN
  • FC København - FC Nordsjælland  2-1
  • AaB - FC Midtjylland  2-0
  • NORDICBET LIGA 
  • Vejle - Brønshøj  2-1
  •  
    25. JULI 2014
    DANMARKSTURNERINGEN 2014/2015
    SUPERLIGAEN
  • FC Vestsjælland - OB  3-1
  • NORDICBET LIGA
  • Lyngby - AB  1-0
  • Skive - HB Køge  1-1
  •  
    24. JULI 2014
    EUROPACUP 2014/2015
    EUROPA LEAGUE, 2. KVALIFIKATIONSRUNDE 2. KAMP: 
  • Esbjerg (Dan) - Kairat Almaty (Kas)  1-0
  • Shakhtyor Karaganda (Kas) - Atlantas (Lit)  3-0
  • MyPa-47 (Fin) - Dinamo Minsk (Hvi)  0-0
  • Krasnador (Rus) - Kalev Sillamäe (Est)  5-0
  • Inter Baku (Ase) - Elfsborg (Sve)  0-1
  • FC Vaduz (Lie) - Ruch Chorzow (Pol)  0-0
  • AIK Stockholm (Sve) - Linfield (Nir)  2-0
  • Tromsø (Nor) - Vikingur (Fær)  1-2
  • Grödig (Øst) - Cukaricki (Ser)  1-2
  • IFK Göteborg (Sve) - ETO Györ (Ung)  0-1
  • Zorya Luhansk (Ukr) - KF Laci (Alb)  2-1
  • Groningen (Hol) - Aberdeen (Sko)  1-2
  • Asteras Tripolis (Græ) - PS Rovaniemi (Fin)  4-2
  • Sligo Rovers (Irl) - Rosenborg (Nor)  1-3
  • Siroki Brijeg (Bos) - Mlada Boleslav (Tje)  0-4
  • NK Koper (Slo) - Neftchi Baku (Ase)  0-2
  • FK Jagodina (Ser) - CFR Cluj (Rum)  0-1
  • Crusaders (Nir) - Brommapojkarna (Sve)  1-1
  • St. Pölten (Øst) - Botev Plovdiv (Bul)  2-0
  • Stjarnan (Isl) - Motherwell (Sko)  3-2
  • Hapoel Be'er Sheva (Isr) - RNK Split (Kro)  0-0
  • Omonia Nicosia (Cyp) - Buducnost (Mon)  0-0
  • Haugesund (Nor) - FK Sarajevo (Bos)  1-3
  • Zimbru Chisinau (Mol) - CSKA Sofia (Bul)  0-0
  • Shakhtior Saligorsk (Hvi) - Derry City (Irl)  5-1
  • Chikhura (Geo) - Bursaspor (Tyr)  0-0
  • Slovan Liberec (Tje) - MFK Kosice (Svk)  3-0
  • Flamurtari (Alb) - Petrolul Ploesti (Rum)  1-3
  • Lech Poznan (Pol) - Kalju Nomme (Est)  3-0
  • Spartak Trnava (Svk) - Zestafoni (Geo)  3-0
  • Hapoel Tel-Aviv (Isr) - FK Astana (Kas)  1-0
  • Zawisza Bydgoszcz (Pol) - Zulte Waregem (Bel)  1-3
  • Vojvodina Novi Sad (Ser) - Trencin (Svk)  3-0
  • Hajduk Split (Kro) - Dundalk (Irl)  1-2
  • Ferencvaros (Ung) - NK Rijeka (Kro)  1-2
  • Diosgyöri (Ung) - Litex (Bul)  1-2
  • Nova Gorica (Slo) - Molde (Nor)  1-1
  • Hafnarfjordur (Isl) - Neman Grodno (Hvi)  2-0
  • St. Johnstone (Sko) - FC Luzern (Sch)  1-1
  • 23. JULI 2014
    EUROPACUP 2014/2015
    CHAMPIONS LEAGUE, 2. KVALIFIKATIONSRUNDE 2. KAMP:
  • FK Aktobe (Kas) - Dinamo Tbilisi (Geo)  3-0
  • Ventspils (Let) - Malmö FF (Sve)  0-1
  • HJK Helsinki (Fin) - Rabotnicki (Mak)  2-1
  • Steaua Bukarest (Rum) - Strømsgodset (Nor)  2-0
  • NK Maribor (Slo) - Zrinjski Mostar (Bos)  2-0
  • St. Patricks (Irl) - Legia Warszawa (Pol)  0-5
  • EUROPA LEAGUE, 2. KVALIFIKATIONSRUNDE 2. KAMP:
  • Zeljeznicar (Bos) - Metalurg Skopje (Mak)  2-2
  •  
    22. JULI 2014
    EUROPACUP 2014/2015
    CHAMPIONS LEAGUE, 2. KVALIFIKATIONSRUNDE 2. KAMP:
  • Sutjeska Niksic (Mon) - Sheriff Tiraspol (Mol)  0-3
  • F91 (Lux) - Ludogorets Razgrad (Bul)  1-1
  • Maccabi Tel-Aviv (Isr) - FC Santa Coloma (And)  2-0
  • Skënderbeu Korcë (Alb) - BATE Borisov (Hvi)  1-1
  • Zalgiris Vilnius (Lit) - Dinamo Zagreb (Kro)  0-2
  • Celtic (Sko) - KR Reykjavik (Isl)  4-0
  • Levadia (Est) - Sparta Prag (Tje)  1-1
  • Garabag Agdam (Ase) - Valletta (Mal)  4-0
  • The New Saints (Wal) - Slovan Bratislava (Svk)  0-2
  • HB (Fær) - Partizan Beograd (Ser)  1-3
  • Debrecen (Ung) - Cliftonville (Nir)  2-0
  •  
    21. JULI 2014
    DANMARKSTURNERINGEN 2014/2015
    SUPERLIGAEN
  • Esbjerg - Randers FC  0-1
  •  
    20. JULI 2014
    DANMARKSTURNERINGEN 2014/2015
    SUPERLIGAEN
  • OB - Hobro  1-2
  • Silkeborg - FC København  0-0
  • FC Midtjylland - Brøndby  3-1
  •  
    19. JULI 2014
    DANMARKSTURNERINGEN 2014/2015
    SUPERLIGAEN
  • SønderjyskE - AaB  0-0
  • VELKOMMEN
    www.haslund.info er primært udarbejdet af

    - Henrik Haslund
    - Christian Haslund
    - Palle 'Banks' Jørgensen

    Har du kommentarer til indholdet på disse sider, foreslag til nye ting eller har du fundet fejl, er du meget velkommen til at skrive til os.

    Venlig hilsen
    Henrik Haslund

    Avisen for alle med interesse for Brønshøj-Husum

    Efterårets busture
    Mere info her

    Er du til gamle
    landskamp-magasiner?
    www.kampprogrammer.dk


    Dansk fodbold Livescore
    www.resultat.dk


    RUNDE FØDSELSDAGE 2014
    16.08Ole Kjær60 år
    17.08Niclas Jensen40 år
    20.08Per Madsen70 år
    21.08Vagn Hedeager75 år
    24.08Jan Sørensen60 år
    29.08Kenneth Perez40 år
    28.09Christian Andersen70 år
    02.10Niels Yde70 år
    06.10Ejner Jensen85 år
    07.10Mogens Machon80 år
    07.10Simon Poulsen30 år
    22.10Mikkel Thygesen30 år
    02.11Niels Møller75 år
    21.11Knud Petersen80 år
    12.12Daniel Agger30 år
    18.12Peter Hertz60 år
    26.12Henning Gronemann (f. Jensen) 85 år

    HAR RUNDET I ÅR
    04.01Jens Jørgen Hansen75 år
    06.01Thomas Rytter40 år
    08.01Per Bartram70 år
    13.01Claus Nielsen50 år
    21.01Knud Herbert Sørensen80 år
    03.02Kim Brodersen50 år
    06.02Hans Erfurt50 år
    11.02Thomas Larsen60 år
    15.02Hans Ewald Hansen70 år
    21.02Søren Skov60 år
    24.02Flemming Nielsen80 år
    12.03Hans Andersen75 år
    21.03Lars Lunde50 år
    25.03Johnny Hansen (Ikast)50 år
    28.03Ulrik Moseby50 år
    28.03Poul Jensen80 år
    13.04Anders Lindegaard30 år
    22.04Eigil Misser80 år
    09.05Frank Pingel50 år
    20.05Claus Larsen60 år
    07.06Keld Bak70 år
    08.06Mogens Berg70 år
    15.06Michael Laudrup50 år
    25.06Morten Bisgaard40 år
    28.06Mogens Haastrup75 år
    07.07Flemming Mortensen70 år
    13.07John Danielsen75 år
    16.07Flemming Nielsen60 år
    Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster