Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Mandag 26. august 2019 kl. 10:27
WWW.HASLUND.INFO
 
EUROPACUP
UEFA-KOEFFICIENT 2015/2016 - 2019/2020
Opdateret med kampe spillet 22. august 2019
RUNDER
I Champions League spilles en Forrunde samt 1., 2., 3. og 4. kvalifikationsrunde for mestrene, mens der spilles 2., 3. og 4. kvalifikationsrunde for ikke-mestrene. Derefter gruppespil
I Europa League spilles en Forrunde samt 1., 2., 3. og 4. kvalifikationsrunde. Derefter gruppespil
DANMARKS MULIGHEDER FOR AT AVANCERE PÅ LISTEN
#LANDHoldKoefficØstrigHollandTjekkietCypern
11.Holland5 / 428,750
CL - Ajax
EL - AZ Alkmaar
EL - Feyenoord
EL - PSV Eindhoven
EL - FC Utrecht
12.Østrig5 / 328,5251,500
CL - FC Salzburg
CL - LASK Linz
EL - Wolfsberger
EL - Austria Wien
EL - Sturm Graz
13.Tjekkiet5 / 125,90014,50013,500
CL - Slavia Prag
EL - Mlada Boleslav
EL - Sparta Prag
EL - Viktoria Plzen
EL - FK Jablonec
14.Danmark4 / 125,75012,50011,5001,000
EL - FC København
EL - FC Midtjylland
EL - Brøndby
EL - Esbjerg
15.Cypern4 / 225,00014,50014,5004,0003,000
CL - APOEL Nicosia
EL - Apollon Limassol
EL - AEK Larnaca
EL - AEL Limassol
Oversigten er efter idé af Henrik Hansen   
KOEFFICIENT-LISTE
ANTAL HOLD
● Champions League: 4   /   Europa League: 3
INDTRÆDEN
● Champions League: Mester samt nummer 2, 3 og 4 i gruppespillet
● Europa League: Pokalvinder og nummer 5 i gruppespil, nummer 6 i 2. kvalifikationsrunde
#LAND2015/162016/172017/182018/192019/20TOTAL
1.Spanien7723,92820,14219,71419,5713,00086,355
2.England7714,25014,92820,07122,6423,00074,891
3.Tyskland7716,42814,5719,85715,2142,85758,927
4.Italien7711,50014,25017,33312,6422,78558,510
ANTAL HOLD
● Champions League: 3   /   Europa League: 3
INDTRÆDEN
● Champions League: Mester samt nummer 2 i gruppespil, nummer 3 i 3. kvalifikationsrunde (ikke-mester)
● Europa League: Pokalvinder og nummer 4 i gruppespil, nummer 5 i 2. kvalifikationsrunde
● Hvis vinder af EL 2019/2020 kvalificerer sig via egen liga begynder Frankrigs nummer 3 i gruppespillet
#LAND2015/162016/172017/182018/192019/20TOTAL
5.Frankrig6611,08314,41611,50010,5832,66650,248
ANTAL HOLD
● Champions League: 3   /   Europa League: 3
INDTRÆDEN
● Champions League: Mester samt nummer 2 i gruppespil, nummer 3 i 3. kvalifikationsrunde (ikke-mester)
● Europa League: Pokalvinder i gruppespil, nummer 4 i 3. kvalifikationsrunde og nummer 5 i 3. kvalifikationsrunde
#LAND2015/162016/172017/182018/192019/20TOTAL
6.Rusland6511,5009,20012,6007,5831,83342,716
ANTAL HOLD
● Champions League: 2   /   Europa League: 3
INDTRÆDEN
● Champions League: Mester i gruppespil, nummer 2 i 3. kvalifikationsrunde (ikke-mester)
● Europa League: Pokalvinder i gruppespil, nummer 3 i 3. kvalifikationsrunde og nummer 4 i 2. kvalifikationsrunde
#LAND2015/162016/172017/182018/192019/20TOTAL
7.Portugal5510,5008,0839,66610,9002,50041,649
8.Belgien557,40012,5002,6007,8002,30032,600
9.Ukraine549,8005,5008,0005,6001,70030,600
ANTAL HOLD
● Champions League: 3   /   Europa League: 3
INDTRÆDEN
● Champions League: Mester i gruppespil, nummer 2 i 2. kvalifikationsrunde (ikke-mester)
● Europa League: Pokalvinder og nummer 4 i gruppespil, nummer 5 i 2. kvalifikationsrunde
#LAND2015/162016/172017/182018/192019/20TOTAL
10.Tyrkiet546,6009,7006,8005,5001,80030,400
ANTAL HOLD
● Champions League: 2   /   Europa League: 3
INDTRÆDEN
● Champions League: Mester i 4. kvalifikationsrunde, nummer 2 i 2. kvalifikationsrunde (ikke-mester)
● Europa League: Pokalvinder i gruppespil, nummer 3 i 3. kvalifikationsrunde og nummer 4 i 2. kvalifikationsrunde
● Hvis vinder af CL 2019/2020 kvalificerer sig via egen liga begynder Østrigs mester i gruppespillet
#LAND2015/162016/172017/182018/192019/20TOTAL
11.Holland545,7509,1002,9008,6002,40028,750
12.Østrig533,8007,3759,7506,2001,40028,525
ANTAL HOLD
● Champions League: 2   /   Europa League: 3
INDTRÆDEN
● Champions League: Mester i 3. kvalifikationsrunde, nummer 2 i 2. kvalifikationsrunde (ikke-mester)
● Europa League: Pokalvinder i 3. kvalifikationsrunde, nummer 3 og 4 i 2. kvalifikationsrunde
#LAND2015/162016/172017/182018/192019/20TOTAL
13.Tjekkiet517,3005,5005,5006,5001,10025,900
14.Danmark  415,5008,5005,2504,8751,62525,750
ANTAL HOLD
● Champions League: 2   /   Europa League: 3
INDTRÆDEN
● Champions League: Mester i 2. kvalifikationsrunde, nummer 2 i 2. kvalifikationsrunde (ikke-mester)
● Europa League: Pokalvinder i 3. kvalifikationsrunde, nummer 3 og 4 i 2. kvalifikationsrunde
#LAND2015/162016/172017/182018/192019/20TOTAL
15.Cypern423,0005,5007,0006,1253,37525,000
ANTAL HOLD
● Champions League: 1   /   Europa League: 3
INDTRÆDEN
● Champions League: Mester i 2. kvalifikationsrunde
● Europa League: Pokalvinder i 3. kvalifikationsrunde, nummer 2 i 2. kvalifikationsrunde, nummer 3 i 1. kvalifikationsrunde
#LAND2015/162016/172017/182018/192019/20TOTAL
16.Grækenland535,4005,8005,1005,1002,30023,700
17.Kroatien424,5005,1255,1255,7502,12522,625
ANTAL HOLD
● Champions League: 1   /   Europa League: 3
INDTRÆDEN
● Champions League: Mester i 1. kvalifikationsrunde
● Europa League: Pokalvinder i 2. kvalifikationsrunde, nummer 2 og 3 i 1. kvalifikationsrunde
#LAND2015/162016/172017/182018/192019/20TOTAL
18.Serbien424,2502,8756,3756,0002,75022,250
19.Skotland423,0004,3754,0006,7504,00022,125
20.Norge427,2501,3754,0005,3753,25021,250
21.Schweiz535,3004,3006,5003,9000,70020,700
22.Sverige424,7502,7505,3754,1253,50020,500
23.Israel422,2506,7505,6252,6252,37519,625
24.Kasakhstan414,6252,7504,2504,2502,87518,750
ANTAL HOLD
● Champions League: 1   /   Europa League: 3
INDTRÆDEN
● Champions League: Mester i 1. kvalifikationsrunde (dog ikke Liechtenstein)
● Europa League: Pokalvinder, nummer 2 og nummer 3 i 1. kvalifikationsrunde (Liechtenstein dog kun pokalvinder)
#LAND2015/162016/172017/182018/192019/20TOTAL
25.Hviderusland415,1253,0003,2505,0002,25018,625
26.Aserbajdsjan414,3754,2504,3752,3752,12517,500
27.Polen415,5003,8752,8752,2502,12516,625
28.Bulgarien411,0004,2504,0004,0002,50015,750
29.Slovakiet413,7502,1251,8755,1252,25015,125
30.Rumænien422,2503,3002,9002,3753,37514,200
31.Liechtenstein105,0002,5002,0001,5002,50013,500
32.Slovenien411,0002,2504,6253,1251,87512,875
33.Ungarn411,6251,8751,6253,2502,75011,125
34.Litauen410,7500,5002,3752,6251,6257,875
35.Armenien411,6251,1250,6251,5002,7507,625
36.Letland411,6251,3750,7501,6252,0007,375
37.Albanien402,1250,8752,6251,0000,7507,375
38.Nordmakedonien401,5001,2503,1251,0000,5007,375
39.Luxembourg410,7500,7500,8752,6252,0007,000
40.Bosnien401,5000,5001,3752,0001,5006,875
41.Moldova401,2500,8752,7501,1250,7506,750
42.Irland400,7002,6251,1251,0001,2506,700
43.Finland401,0001,7501,2500,8751,6256,500
44.Georgien400,6251,1250,1251,6252,2505,750
45.Malta400,8751,2501,3751,5000,7505,750
46.Island401,1251,0001,1251,5000,6255,375
47.Wales401,5001,0000,5001,0001,0005,000
ANTAL HOLD
● Champions League: 1   /   Europa League: 3
INDTRÆDEN
● Champions League: Mester i 1. kvalifikationsrunde
● Europa League: Pokalvinder og nummer 2 i 1. kvalifikationsrunde, nummer 3 i indledende runde
#LAND2015/162016/172017/182018/192019/20TOTAL
48.Nordirland410,7500,5000,7500,5002,3754,875
ANTAL HOLD
● Champions League: 1   /   Europa League: 3
INDTRÆDEN
● Champions League: Mester i 1. kvalifikationsrunde
● Europa League: Pokalvinder i 1. kvalifikationsrunde, nummer 2 og 3 i indledende runde
#LAND2015/162016/172017/182018/192019/20TOTAL
49.Gibraltar300,7501,5000,5001,0001,0004,750
ANTAL HOLD
● Champions League: 1   /   Europa League: 3
INDTRÆDEN
● Champions League: Mester i 1. kvalifikationsrunde
● Europa League: Pokalvinder, nummer 2 og 3 i indledende runde
#LAND2015/162016/172017/182018/192019/20TOTAL
50.Montenegro401,0000,8751,1250,3751,0004,375
51.Estland401,0001,3750,6250,5000,8754,375
ANTAL HOLD
● Champions League: 1   /   Europa League: 2
INDTRÆDEN
● Champions League: Mester i indledende runde
● Europa League: Pokalvinder og nummer 2 i indledende runde
#LAND2015/162016/172017/182018/192019/20TOTAL
52.Kosovo200,0000,0000,0002,5001,5004,000
53.Færøerne400,3750,3750,7501,1251,1253,750
54.Andorra300,1660,1660,1660,8331,5002,831
ANTAL HOLD
● Champions League: 1   /   Europa League: 1
INDTRÆDEN
● Champions League: Mester i indledende runde
● Europa League: Pokalvinder i indledende runde
#LAND2015/162016/172017/182018/192019/20TOTAL
55.San Marino300,0000,0000,1660,5000,0000,666
Kolonne 3 og 4 viser, hvor mange hold landet i sæsonen 2019/2020 har med samt hvor mange hold, der stadig er med i turneringerne.
Der er givet 4 bonuspoints pr hold der er med i gruppespillet i Champions League.
Ranglisten bruges til at afgøre landets antal af klubber i Champions League og UEFA-cup for 2021/2022 samt på hvilket tidspunkt holdet træder ind i turnerin-gen.

Endvidere bruges ranglisten til seedning i turneringerne 2020/2021

  Klub-koefficienter

  2014/2015 - 2018/2019
Deltagere 2020/21 / Seedning 2019/20
  2016/2017 - 2020/2021
Deltagere 2022/23 / Seedning 2021/22

  Forside