Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Torsdag 24. oktober 2019 kl. 08:12
WWW.HASLUND.INFO
 
EUROPACUP
UEFA-KOEFFICIENT 2015/2016 - 2019/2020
Opdateret med kampe spillet 22. oktober 2019
RUNDER
I Champions League spilles en Forrunde samt 1., 2., 3. og 4. kvalifikationsrunde for mestrene, mens der spilles 2., 3. og 4. kvalifikationsrunde for ikke-mestrene. Derefter gruppespil
I Europa League spilles en Forrunde samt 1., 2., 3. og 4. kvalifikationsrunde. Derefter gruppespil
DANMARKS MULIGHEDER FOR AT AVANCERE PÅ LISTEN
#LANDHoldKoefficTjekkietDanmarkGrækenlandCypernKroatien
13.Tjekkiet5 / 127,100
CL - Slavia Prag
14.Danmark4 / 126,5003,000
EL - FC København
15.Grækenland5 / 125,3009,0006,000
CL - Olympiakos Piræus
16.Cypern4 / 125,0009,0006,0002,000
EL - APOEL Nicosia
17.Serbien4 / 224,75010,0007,0003,0001,000
CL - Røde Stjerne Beograd
EL - Partizan Beograd
18.Kroatien4 / 124,62510,0008,0003,0002,0001,000
CL - Dinamo Zagreb
Oversigten er efter idé af Henrik Hansen   
KOEFFICIENT-LISTE
ANTAL HOLD
● Champions League: 4   /   Europa League: 3
INDTRÆDEN
● Champions League: Mester samt nummer 2, 3 og 4 i gruppespillet
● Europa League: Pokalvinder og nummer 5 i gruppespil, nummer 6 i 2. kvalifikationsrunde
#LAND2015/162016/172017/182018/192019/20TOTAL
1.Spanien7723,92820,14219,71419,5716,50089,855
2.England7714,25014,92820,07122,6426,28578,176
3.Tyskland7716,42814,5719,85715,2145,42861,498
4.Italien7611,50014,25017,33312,6424,78560,510
ANTAL HOLD
● Champions League: 3   /   Europa League: 3
INDTRÆDEN
● Champions League: Mester samt nummer 2 i gruppespil, nummer 3 i 3. kvalifikationsrunde (ikke-mester)
● Europa League: Pokalvinder og nummer 4 i gruppespil, nummer 5 i 2. kvalifikationsrunde
● Hvis vinder af EL 2019/2020 kvalificerer sig via egen liga begynder Frankrigs nummer 3 i gruppespillet
#LAND2015/162016/172017/182018/192019/20TOTAL
5.Frankrig6511,08314,41611,50010,5834,50052,082
ANTAL HOLD
● Champions League: 3   /   Europa League: 3
INDTRÆDEN
● Champions League: Mester samt nummer 2 i gruppespil, nummer 3 i 3. kvalifikationsrunde (ikke-mester)
● Europa League: Pokalvinder i gruppespil, nummer 4 i 3. kvalifikationsrunde og nummer 5 i 3. kvalifikationsrunde
#LAND2015/162016/172017/182018/192019/20TOTAL
6.Rusland6411,5009,20012,6007,5832,66643,549
ANTAL HOLD
● Champions League: 2   /   Europa League: 3
INDTRÆDEN
● Champions League: Mester i gruppespil, nummer 2 i 3. kvalifikationsrunde (ikke-mester)
● Europa League: Pokalvinder i gruppespil, nummer 3 i 3. kvalifikationsrunde og nummer 4 i 2. kvalifikationsrunde
#LAND2015/162016/172017/182018/192019/20TOTAL
7.Portugal5510,5008,0839,66610,9004,30043,449
8.Belgien547,40012,5002,6007,8005,00035,300
9.Holland545,7509,1002,9008,6006,40032,750
ANTAL HOLD
● Champions League: 3   /   Europa League: 3
INDTRÆDEN
● Champions League: Mester i gruppespil, nummer 2 i 2. kvalifikationsrunde (ikke-mester)
● Europa League: Pokalvinder og nummer 4 i gruppespil, nummer 5 i 2. kvalifikationsrunde
#LAND2015/162016/172017/182018/192019/20TOTAL
10.Ukraine539,8005,5008,0005,6003,20032,100
ANTAL HOLD
● Champions League: 2   /   Europa League: 3
INDTRÆDEN
● Champions League: Mester i 4. kvalifikationsrunde, nummer 2 i 2. kvalifikationsrunde (ikke-mester)
● Europa League: Pokalvinder i gruppespil, nummer 3 i 3. kvalifikationsrunde og nummer 4 i 2. kvalifikationsrunde
● Hvis vinder af CL 2019/2020 kvalificerer sig via egen liga begynder Østrigs mester i gruppespillet
#LAND2015/162016/172017/182018/192019/20TOTAL
11.Tyrkiet546,6009,7006,8005,5002,40031,000
12.Østrig533,8007,3759,7506,2002,80029,925
ANTAL HOLD
● Champions League: 2   /   Europa League: 3
INDTRÆDEN
● Champions League: Mester i 3. kvalifikationsrunde, nummer 2 i 2. kvalifikationsrunde (ikke-mester)
● Europa League: Pokalvinder i 3. kvalifikationsrunde, nummer 3 og 4 i 2. kvalifikationsrunde
#LAND2015/162016/172017/182018/192019/20TOTAL
13.Tjekkiet517,3005,5005,5006,5002,30027,100
14.Danmark  415,5008,5005,2504,8752,37526,500
ANTAL HOLD
● Champions League: 2   /   Europa League: 3
INDTRÆDEN
● Champions League: Mester i 2. kvalifikationsrunde, nummer 2 i 2. kvalifikationsrunde (ikke-mester)
● Europa League: Pokalvinder i 3. kvalifikationsrunde, nummer 3 og 4 i 2. kvalifikationsrunde
#LAND2015/162016/172017/182018/192019/20TOTAL
15.Grækenland515,4005,8005,1005,1003,90025,300
ANTAL HOLD
● Champions League: 1   /   Europa League: 3
INDTRÆDEN
● Champions League: Mester i 2. kvalifikationsrunde
● Europa League: Pokalvinder i 3. kvalifikationsrunde, nummer 2 i 2. kvalifikationsrunde, nummer 3 i 1. kvalifikationsrunde
#LAND2015/162016/172017/182018/192019/20TOTAL
16.Cypern413,0005,5007,0006,1253,37525,000
17.Serbien424,2502,8756,3756,0005,25024,750
ANTAL HOLD
● Champions League: 1   /   Europa League: 3
INDTRÆDEN
● Champions League: Mester i 1. kvalifikationsrunde
● Europa League: Pokalvinder i 2. kvalifikationsrunde, nummer 2 og 3 i 1. kvalifikationsrunde
#LAND2015/162016/172017/182018/192019/20TOTAL
18.Kroatien414,5005,1255,1255,7504,12524,625
19.Skotland423,0004,3754,0006,7505,75023,875
20.Schweiz535,3004,3006,5003,9002,00022,000
21.Norge417,2501,3754,0005,3753,50021,500
22.Sverige414,7502,7505,3754,1254,00021,000
23.Israel402,2506,7505,6252,6252,37519,625
24.Hviderusland405,1253,0003,2505,0002,50018,875
ANTAL HOLD
● Champions League: 1   /   Europa League: 3
INDTRÆDEN
● Champions League: Mester i 1. kvalifikationsrunde (dog ikke Liechtenstein)
● Europa League: Pokalvinder, nummer 2 og nummer 3 i 1. kvalifikationsrunde (Liechtenstein dog kun pokalvinder)
#LAND2015/162016/172017/182018/192019/20TOTAL
25.Kasakhstan414,6252,7504,2504,2502,87518,750
26.Aserbajdsjan414,3754,2504,3752,3752,87518,250
27.Bulgarien411,0004,2504,0004,0003,62516,875
28.Polen405,5003,8752,8752,2502,12516,625
29.Slovakiet413,7502,1251,8755,1253,00015,875
30.Rumænien412,2503,3002,9002,3753,87514,700
31.Liechtenstein105,0002,5002,0001,5002,50013,500
32.Slovenien401,0002,2504,6253,1252,00013,000
33.Ungarn411,6251,8751,6253,2503,25011,625
34.Litauen400,7500,5002,3752,6251,6257,875
35.Luxembourg410,7500,7500,8752,6252,7507,750
36.Armenien401,6251,1250,6251,5002,7507,625
37.Letland401,6251,3750,7501,6252,2507,625
38.Albanien402,1250,8752,6251,0000,7507,375
39.Nordmakedonien401,5001,2503,1251,0000,5007,375
40.Bosnien401,5000,5001,3752,0001,5006,875
41.Moldova401,2500,8752,7501,1250,7506,750
42.Irland400,7002,6251,1251,0001,2506,700
43.Finland401,0001,7501,2500,8751,6256,500
44.Georgien400,6251,1250,1251,6252,2505,750
45.Malta400,8751,2501,3751,5000,7505,750
46.Island401,1251,0001,1251,5000,6255,375
47.Wales401,5001,0000,5001,0001,0005,000
ANTAL HOLD
● Champions League: 1   /   Europa League: 3
INDTRÆDEN
● Champions League: Mester i 1. kvalifikationsrunde
● Europa League: Pokalvinder og nummer 2 i 1. kvalifikationsrunde, nummer 3 i indledende runde
#LAND2015/162016/172017/182018/192019/20TOTAL
48.Nordirland400,7500,5000,7500,5002,3754,875
ANTAL HOLD
● Champions League: 1   /   Europa League: 3
INDTRÆDEN
● Champions League: Mester i 1. kvalifikationsrunde
● Europa League: Pokalvinder i 1. kvalifikationsrunde, nummer 2 og 3 i indledende runde
#LAND2015/162016/172017/182018/192019/20TOTAL
49.Gibraltar300,7501,5000,5001,0001,0004,750
ANTAL HOLD
● Champions League: 1   /   Europa League: 3
INDTRÆDEN
● Champions League: Mester i 1. kvalifikationsrunde
● Europa League: Pokalvinder, nummer 2 og 3 i indledende runde
#LAND2015/162016/172017/182018/192019/20TOTAL
50.Montenegro401,0000,8751,1250,3751,0004,375
51.Estland401,0001,3750,6250,5000,8754,375
ANTAL HOLD
● Champions League: 1   /   Europa League: 2
INDTRÆDEN
● Champions League: Mester i indledende runde
● Europa League: Pokalvinder og nummer 2 i indledende runde
#LAND2015/162016/172017/182018/192019/20TOTAL
52.Kosovo200,0000,0000,0002,5001,5004,000
53.Færøerne400,3750,3750,7501,1251,1253,750
54.Andorra300,1660,1660,1660,8331,5002,831
ANTAL HOLD
● Champions League: 1   /   Europa League: 1
INDTRÆDEN
● Champions League: Mester i indledende runde
● Europa League: Pokalvinder i indledende runde
#LAND2015/162016/172017/182018/192019/20TOTAL
55.San Marino300,0000,0000,1660,5000,0000,666
Kolonne 3 og 4 viser, hvor mange hold landet i sæsonen 2019/2020 har med samt hvor mange hold, der stadig er med i turneringerne.
Der er givet 4 bonuspoints pr hold der er med i gruppespillet i Champions League.
Ranglisten bruges til at afgøre landets antal af klubber i Champions League og UEFA-cup for 2021/2022 samt på hvilket tidspunkt holdet træder ind i turnerin-gen.

Endvidere bruges ranglisten til seedning i turneringerne 2020/2021

  Klub-koefficienter

  2014/2015 - 2018/2019
Deltagere 2020/21 / Seedning 2019/20
  2016/2017 - 2020/2021
Deltagere 2022/23 / Seedning 2021/22

  Forside