Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Søndag 26. september 2021 kl. 23:14
WWW.HASLUND.INFO
 
EUROPACUP
2021/2022
DELTAGERE
  Oversigt over de deltagende klubber med angivelse af, hvor langt de nåede i turneringen
CHAMPIONS LEAGUE
  FC Midtjylland trådte ind i 2. kvalrunde ikke-mester, hvor de besejrede Celtic fra Skotland
  FC Midtjylland blev slået ud i 3. kvalrunde ikke-mester af PSV Eindhoven fra Holland, og overført til Europa League gruppespil
  FC Midtjylland trådte ind i 2. kvalrunde ikke-mester, hvor de besejrede Celtic fra Skotland
  Brøndby trådte ind i 4. kvalrunde, hvor de blev slået ud af FC Salzburg fra Østrig og overført til Europa League gruppespil
GRUPPESPIL
  Gruppe A:   Manchester City - Paris SG - RB Leipzig - Club Brugge
  Gruppe B:   Atletico Madrid - Liverpool - FC Porto - Milan
  Gruppe C:   Sporting Lissabon - Dortmund - Ajax - Besiktas
  Gruppe D:   Inter - Real Madrid - Shakhtar Donetsk - Sheriff Tiraspol
  Gruppe E:   Bayern München - FC Barcelona - Benfica - Dynamo Kiew
  Gruppe F:   Villarreal - Manchester United - Atalanta - Young Boys
  Gruppe G:   Lille - Sevilla - FC Salzburg - Wolfsburg
  Gruppe H:   Chelsea - Juventus - Zenit - Malmö FF
EUROPA LEAGUE
  Randers FC trådte ind i 4. kvalrunde, hvor de blev slået ud af Galatasaray fra Tyrkiet og overført til Europa Conference League gruppespil
GRUPPESPIL
  Gruppe A:   Lyon - Glasgow Rangers - Sparta Prag - Brøndby
  Gruppe B:   Monaco - PSV Eindhoven - Real Sociedad - Sturm Graz
  Gruppe C:   Napoli - Leicester - Spartak Moskva - Legia Warszawa
  Gruppe D:   Olympiakos Piræus - Frankfurt - Fenerbahce - Antwerpen
  Gruppe E:   Lazio - Lokomotiv Moskva - Marseille - Galatasaray
  Gruppe F:   Sporting Braga - Røde Stjerne Beograd - Ludogorets - FC Midtjylland
  Gruppe G:   Leverkusen - Celtic - Real Betis - Ferencvaros
  Gruppe H:   Dinamo Zagreb - Genk - West Ham - Rapid Wien
EUROPA CONFERENCE LEAGUE
  AGF trådte ind i 2. kvalrunde, hvor de blev besejret af Larne fra Nordirland
  FC København trådte ind i 2. kvalrunde, hvor de besejrede Torpedo Zhodino fra Belarus
  FC København besejrede Lokomotive Plovdiv fra Bulgarien i 3. kvalrunde
  FC København besejrede Sivasspor fra Tyrkiet i 4. kvalrunde
GRUPPESPIL
  Gruppe A:   LASK Linz - Maccabi Tel-Aviv - Alashkert FC - HJK Helsinki
  Gruppe B:   Gent - Partisan Beograd - FC Flora - Anorthosis
  Gruppe C:   Roma - Zorya Luhansk - CSKA Sofia - Bodø/Glimt
  Gruppe D:   AZ Alkmaar - CFR Cluj - NK Jablonec - Randers FC
  Gruppe E:   Slavia Prag - Feyenoord - Union Berlin - Maccabi Haifa
  Gruppe F:   FC København - PAOK Saloniki - Slovan Bratislava - Lincoln Red Imps
  Gruppe G:   Tottenham - Rennes - Vitesse - NK Mura
  Gruppe H:   FC Basel - Qarabag - FC Kayrat - Omonia Nicosia
OVERSIGT
  Forside
  Deltageroversigt
CHAMPIONS LEAGUE
  Indledende kvalifikationsrunder
  1. kvalifikationsrunde
  2. kvalifikationsrunde
  2. kvalifikationsrunde (ikke-mester) 
  3. kvalifikationsrunde
  3. kvalifikationsrunde (ikke-mester) 
  4. kvalifikationsrunde 
  4. kvalifikationsrunde (ikke-mester)
  Gruppe A
  Gruppe B
  Gruppe C
  Gruppe D
  Gruppe E
  Gruppe F
  Gruppe G
  Gruppe H
  1/8-finaler
  Kvartfinaler
  Semifinaler
  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
EUROPA LEAGUE
  3. kvaifikationsrunde
  3. kvalifikationsrunde (mester)
  4. kvalifikationsrunde 
  Gruppe A
  Gruppe B
  Gruppe C
  Gruppe D
  Gruppe E
  Gruppe F
  Gruppe G
  Gruppe H
  1/16-finaler
  1/8-finaler
  Kvartfinaler
  Semifinaler
  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
EUROPA CONFERENCE LEAGUE
  1. kvalifikationsrunde
  2. kvalifikationsrunde
  2. kvalifikationsrunde (mester)
  3. kvaifikationslrunde 
  3. kvalifikationsrunde (mester)
  4. kvalifikationsrunde 
  4. kvalifikationsrunde (mester)
  Gruppe A
  Gruppe B
  Gruppe C
  Gruppe D
  Gruppe E
  Gruppe F
  Gruppe G
  Gruppe H
  1/16-finaler
  1/8-finaler
  Kvartfinaler
  Semifinaler
  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  2020/2021
  Øvrige år