Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Tirsdag 19. november 2019 kl. 14:59
WWW.HASLUND.INFO
 
EUROPACUP 2019/2020
EUROPA LEAGUE, KLUB-SEEDNING
INDLEDENDE KVALIFIKATIONSRUNDE (14)
SEEDET
La FioritaSan Marino3,000
Progres NiederkornLuxembourg 2,750
CliftonvilleNordirland2,500
Europa FCGibraltar2,000
RunavikFærøerne1,750
KlaksvikFærøerne1,250
FC PrishtinaKosovo1,250
IKKE SEEDET
Sant JuliaAndorra1,250
EngordanyAndorra 1,000
Tre FioriSan Marino1,000
Barry TownWales0,825
Cardiff Metropolitan UniversityWales0,825
St. Joseph's FCGibraltar 0,800
BallymenaNordirland0,775
1. KVALIFIKATIONSRUNDE (87+7)
Useedede hold fra indledende kvalifikationsrunde, der kvalificerede sig til denne runde overtog det seedede holds koefficient
SEEDET
Legia WarszawaPolen24,500
Steaua BukarestRumænien23,000
Malmö FFSverige20,000
MoldeNorge13,500
Apollon LimassolCypern12,000
Hapoel Be'er ShevaIsrael12,000
Fehervar FCUngarn9,000
Dinamo MinskHviderusland9,000
Spartak TrnavaSlovakiet8,500
AEK LarnacaCypern8,000
Hajduk SplitKroatien 8,000
Brøndby  Danmark 7,500
ZalgirisLitauen6,000
AberdeenSkotland5,500
Glasgow RangersSkotland5,250
Zrinjski MostarBosnien5,250
FC KairatKasakhstan5,000
FK KukësiAlbanien 4,750
Alashkert FCArmenien4,500
Radnicki NisSerbien4,450
CukarickiSerbien4,450
KilmarnockSkotland4,425
Shakhtyor SoligorskHviderusland4,375
FC VitebskHviderusland4,375
NK DomzaleSlovenien4,250
CrusadersNordirland4,250
VentspilsLetland4,250
StjarnanIsland4,250
IFK NorrköpingSverige4,180
HaugesundNorge4,040
BrannNorge4,040
Fola EschLuxembourg4,000
FC VaduzLiechtenstein4,000
FC TobolKasakhstan3,850
FC OrdabasyKasakhstan3,850
KS CracoviaPolen3,850
Neftchi BakuAserbajdsjan3,800
Sabail FKAserbajdsjan3,800
Olimpija LjubljanaSlovenien3,750
Cork CityIrland3,750
Dinamo TbilisiGeorgien3,750
FC PyunikArmenien3,750
Maccabi HaifaIsrael3,725
CSKA SofiaBulgarien3,500
Levski SofiaBulgarien 3,500
FK RiteriaiLitauen3,250
BuducnostMontenegro3,250
IKKE SEEDET
FCI LevadiaEstland3,250
Universitatea CraiovaRumænien3,190
Dunajska StredaSlovakiet3,125
RuzomberokSlovakiet3,125
EngordanyAndorra 3,000 (1,000)
B36Færøerne3,000
ChikhuraGeorgien3,000
DebrecenUngarn3,000
OFK TitogradMontenegro 3,000
NK MuraSlovenien3,000
Torpedo KutaisiGeorgien2,750
Progres NiederkornLuxembourg 2,750
MilsamiMoldova2,750
Honved BudapestUngarn2,500
FC FloraEstland2,500
FK LiepajaLetland2,500
CliftonvilleNordirland2,500
HiberniansMalta2,500
KR ReykjavikIsland2,500
Balzan FCMalta2,250
LaciAlbanien 2,250
Shamrock RoversIrland2,250
Siroki BrijegBosnien2,250
Europa FCGibraltar2,000
Connah's Quay NomadsWales1,750
BallymenaNordirland1,750 (0,775)
FC BanantsArmenien1,750
St. Patrick'sIrland1,750
ShkupiNordmakedonien 1,600
Akademija PandevNordmakedonien1,600
Makedonija GPNordmakedonien 1,600
Petrocub HincestiMoldova1,550
Speranta NisporeniMoldova 1,550
Teuta DurrësAlbanien 1,500
Kuopio PSFinland1,455
Rovaniemi PSFinland1,455
Inter TurkuFinland1,455
BreidablikIsland1,450
Radnik BijeljinaBosnien1,425
Kauno ZalgirisLitauen1,350
KlaksvikFærøerne1,250
St. Joseph's FCGibraltar 1,250 (0,800)
Riga FSLetland1,125
Jeunesse d'EschLuxembourg 1,100
Gzira UnitedMalta1,020
Narva TransEstland1,000
FK ZetaMontenegro0,825
2. KVALIFIKATIONSRUNDE (27+47)
Useedede hold fra 1. kvalifikationsrunde, der kvalificerede sig til denne runde overtog det seedede holds koefficient
SEEDET
GentBelgien 29,500
Legia WarszawaPolen24,500
FrankfurtTyskland24,000
Steaua BukarestRumænien23,000
EspanyolSpanien20,713
Malmö FFSverige20,000
Partizan BeogradSerbien18,000
WolverhamptonEngland 17,092
TorinoItalien 14,945
MoldeNorge13,500
Apollon LimassolCypern12,000
Hapoel Be'er ShevaIsrael12,000
RC StrasbourgFrankrig11,699
Zorya LuhanskUkraine 11,500
AZ AlkmaarHolland10,500
Arsenal TulaRusland10,109
GuimaraesPortugal9,646
Fehervar FCUngarn9,000
FK LiepajaLetland9,000 (2,500)
Spartak TrnavaSlovakiet8,500
AEK LarnacaCypern8,000
Gzira UnitedMalta8,000 (1,020)
Brøndby  Danmark 7,500
MalatyasporTyrkiet 6,920
FC UtrechtHolland 6,486
Sturm GrazØstrig 6,250
GabalaAserbajdsjan6,250
Honved BudapestUngarn6,000 (2,500)
FK JablonecTjekkiet5,735
Mlada BoleslavTjekkiet 5,735
AtromitosGrækenland5,520
Aris SalonikiGrækenland5,520
AberdeenSkotland5,500
OsijekKroatien 5,475
Esbjerg  Danmark5,405
FC LuzernSchweiz5,380
Glasgow RangersSkotland5,250
IKKE SEEDET
Zrinjski MostarBosnien5,250
FC KairatKasakhstan5,000
AEL LimassolCypern4,985
DebrecenUngarn4,750 (3,000)
Alashkert FCArmenien4,500
FC FloraEstland4,450 (2,500)
CukarickiSerbien4,450
Connah's Quay NomadsWales4,425 (1,750)
Shakhtyor SoligorskHviderusland4,375
Kuopio PSFinland4,375 (1,455)
NK DomzaleSlovenien4,250
CrusadersNordirland4,250
VentspilsLetland4,250
StjarnanIsland4,250
HäckenSverige 4,180
IFK NorrköpingSverige4,180
HaugesundNorge4,040
Shamrock RoversIrland4,040 (2,250)
Viitorul ConstantaRumænien4,000
ChikhuraGeorgien4,000 (3,000)
FC VaduzLiechtenstein4,000
Jeunesse d'EschLuxembourg 3,850 (1,100)
FC OrdabasyKasakhstan3,850
Dunajska StredaSlovakiet3,850 (3,125)
Lechia GdanskPolen3,850
Neftchi BakuAserbajdsjan3,800
Universitatea CraiovaRumænien3,800 (3,190)
Olimpija LjubljanaSlovenien3,750
Progres NiederkornLuxembourg 3,750 (2,750)
Dinamo TbilisiGeorgien3,750
FC PyunikArmenien3,750
Maccabi HaifaIsrael3,725
CSKA SofiaBulgarien3,500
Levski SofiaBulgarien 3,500
Lokomotiv PlovdivBulgarien3,500
KlaksvikFærøerne3,250 (1,250)
BuducnostMontenegro3,250
2. KVALIFIKATIONSRUNDE, MESTER (3+16)
Deltagerne er taberne fra de indledende kvalifikationsrunder og 1. kvalifikationsrunde i Champions League. Hold, der røg ud i 1. kvalifikationsrunde vil være seedet, mens hold, der røg ud i indledende kvalifikationsrunder vil være useedet
Når der ikke er flere useedede hold tilbage, vil de seedede blive trukket mod hinanden
SEEDET
FC AstanaKasakhstan 27,500
LudogoretsBulgarien 27,000
Sheriff TiraspolMoldova 12,250
F91 DudelangeLuxembourg 6,250
KF ShkëndijaNordmakedonien 6,000
Slovan BratislavaSlovakiet 6,000
SuduvaLitauen4,250
FK SarajevoBosnien4,250
Piast GliwicePolen3,850
FK PartizaniAlbanien3,000
ValurIsland2,750
LinfieldNordirland2,250
HBFærøerne1,500
Riga FCLetland1,125
Ararat-ArmeniaArmenien 1,050
KF FeronikeliKosovo0,500
IKKE SEEDET
FC Santa ColomaAndorra4,000
Tre PenneSan Marino0,750
Lincoln Red ImpsGibraltar 0,500 (4,250)
3. KVALIFIKATIONSRUNDE (13+2+37)
Useedede hold fra 2. kvalifikationsrunde (ikke-mester), der kvalificerer sig til denne runde overtager det seedede holds koefficient. 2 deltagere fra Champions League er taberne fra 2. kvalifikationsrunde (ikke-mester)
SEEDET
PSV EindhovenHolland37,000
Sparta PragTjekkiet35,500
Viktoria PlzenTjekkiet33,000
Sporting BragaPortugal31,000
GentBelgien 29,500
Legia WarszawaPolen24,500
FrankfurtTyskland24,000
Steaua BukarestRumænien23,000
FeyenoordHolland22,000
EspanyolSpanien20,713
Malmö FFSverige20,000
Partizan BeogradSerbien18,000
WolverhamptonEngland 17,092
Spartak MoskvaRusland16,000
TorinoItalien 14,945
AEK AthenGrækenland14,000
FC Midtjylland  Danmark14,000
MoldeNorge13,500
RijekaKroatien13,500
Apollon LimassolCypern12,000
Hapoel Be'er ShevaIsrael12,000
RC StrasbourgFrankrig11,699
Zorya LuhanskUkraine 11,500
AZ AlkmaarHolland10,500
Neftchi BakuAserbajdsjan10,109 (3,800)
GuimaraesPortugal9,646
IKKE SEEDET
FC VaduzLiechtenstein9,000 (4,000)
Lokomotiv PlovdivBulgarien8,500 (3,500)
AEK LarnacaCypern8,000
Austria WienØstrig 8,000
TrabzonsporTyrkiet8,000
Royal AntwerpenBelgien7,980
FC MariupolUkraine 7,780
Brøndby  Danmark 7,500
MalatyasporTyrkiet 6,920
Zrinjski MostarBosnien6,486 (5,250)
HaugesundNorge6,250 (4,040)
Dinamo TbilisiGeorgien6,250 (3,750)
FC PyunikArmenien5,735 (3,750)
FC OrdabasyKasakhstan5,735 (3,850)
AtromitosGrækenland5,520
Aris SalonikiGrækenland5,520
AberdeenSkotland5,500
CSKA SofiaBulgarien5,475 (3,500)
Shakhtyor SoligorskHviderusland5,405 (4,375)
FC LuzernSchweiz5,380
FC ThunSchweiz5,380
Glasgow RangersSkotland5,250
VentspilsLetland4,250
IFK NorrköpingSverige4,180
Bnei YehudaIsrael3,725
Universitatea CraiovaRumænien3,190
3. KVALIFIKATIONSRUNDE, MESTER (10+10)
Deltagerne fra Champions League er taberne fra 2. kvalifikationsrunde. Hold, der røg ud i Champions League, 2. kvalifikationsrunde vil være seedet, mens hold, der røg ud i Champions League, 1. kvalifikationsrunde vil være useedet.
SEEDET
BATE BorisovHviderusland 27,500
Maccabi Tel-AvivIsrael16,000
FC SaburtaloGeorgien 12,250 (0,950)
HJK HelsinkiFinland9,000
DundalkIrland7,000
VallettaMalta 6,250 (4,250)
The New SaintsWales6,000
Nomme KaljuEstland 6,000 (3,500)
AIK StockholmSverige5,500
FK SutjeskaMontenegro 3,000
IKKE SEEDET
FC AstanaKasakhstan 27,500
LudogoretsBulgarien 27,000
Sheriff TiraspolMoldova 12,250
F91 DudelangeLuxembourg 6,250
Slovan BratislavaSlovakiet 6,000
SuduvaLitauen4,250
FK SarajevoBosnien4,250
Riga FCLetland1,125
LinfieldNordirland2,250
Ararat-ArmeniaArmenien 1,050
4. KVALIFIKATIONSRUNDE (26)
Useedede hold fra 3. kvalifikationsrunde, der kvalificerer sig til denne runde overtager det seedede holds koefficient.
SEEDET
PSV EindhovenHolland37,000
TrabzonsporTyrkiet35,500 (8,000)
Royal AntwerpenBelgien33,000 (7,980)
Sporting BragaPortugal31,000
GentBelgien 29,500
Legia WarszawaPolen24,500
FrankfurtTyskland24,000
Steaua BukarestRumænien23,000
FeyenoordHolland22,000
EspanyolSpanien20,713
Malmö FFSverige20,000
Partizan BeogradSerbien18,000
WolverhamptonEngland 17,092
IKKE SEEDET
Spartak MoskvaRusland16,000
TorinoItalien 14,945
AEK AthenGrækenland14,000
Glasgow RangersSkotland14,000 (5,250)
MoldeNorge13,500
RijekaKroatien13,500
Apollon LimassolCypern12,000
Hapoel Be'er ShevaIsrael12,000
RC StrasbourgFrankrig11,699
Zorya LuhanskUkraine 11,500
AZ AlkmaarHolland10,500
GuimaraesPortugal9,646
Bnei YehudaIsrael3,725
4. KVALIFIKATIONSRUNDE, MESTER (10+6)
Deltagerne fra Champions League er taberne fra 3. kvalifikationsrunde. Hold, der røg ud i Champions League, 3. kvalifikationsrunde vil være seedet, mens hold, der røg ud i Champions League, 2. kvalifikationsrunde vil være useedet.
Når der ikke er flere seedede hold tilbage, vil de useedede hold blive trukket mod hinanden.
SEEDET
CelticSkotland 31,000
FC København  Danmark 31,000
PAOK SalonikiGrækenland23,500
QarabagAserbajdsjan22,000
NK MariborSlovenien18,500
FerencvarosUngarn 3,500
IKKE SEEDET
BATE BorisovHviderusland 27,500
FC AstanaKasakhstan 27,500
LudogoretsBulgarien 27,000
F91 DudelangeLuxembourg 6,250
Slovan BratislavaSlovakiet 6,000
AIK StockholmSverige5,500
SuduvaLitauen4,250
LinfieldNordirland2,250
Riga FCLetland1,125
Ararat-ArmeniaArmenien 1,050
GRUPPESPIL (17+13+8+4+4+2)
Holdene deles i 4 lag á 12 hold. Hold fra samme land kan ikke komme i gruppe sammen
Deltagerne fra Champions League er taberne fra 3. kvalifikationsrunde (ikke-mester), 4. kvalifikationsrunde og 4. kvalifikationsrunde (ikke-mester)
1. LAG
SevillaSpanien104,000
ArsenalEngland 101,000
FC PortoPortugal 93,000
RomaItalien 81,000
Manchester UnitedEngland78,000
Dynamo KievUkraine 65,000
BesiktasTyrkiet62,000
FC BaselSchweiz54,500
Sporting LissabonPortugal50,000
CSKA MoskvaRusland48,000
WolfsburgTyskland40,000
LazioItalien37,000
2. LAG
PSV EindhovenHolland37,000
KrasnodarRusland34,500
CelticSkotland 31,000
Sporting BragaPortugal31,000
FC København  Danmark 31,000
GentBelgien 29,500
MönchengladbachTyskland29,000
Young BoysSchweiz27,500
FC AstanaKasakhstan 27,500
LudogoretsBulgarien 27,000
APOEL NicosiaCypern 25,500
FrankfurtTyskland24,000
3. LAG
St. EtienneFrankrig23,000
QarabagAserbajdsjan22,000
FeyenoordHolland22,000
GetafeSpanien20,713
EspanyolSpanien20,713
Malmö FFSverige20,000
Partizan BeogradSerbien18,000
Standard LiégeBelgien17,500
WolverhamptonEngland 17,092
RennesFrankrig11,699
RosenborgNorge11,500
AZ AlkmaarHolland10,500
4. LAG
Istanbul BasaksehirTyrkiet10,500
GuimaraesPortugal9,646
TrabzonsporTyrkiet8,000
FC OleksandriyaUkraine7,780
WolfsbergerØstrig 6,250
F91 DudelangeLuxembourg 6,250
LASK LinzØstrig6,250
Slovan BratislavaSlovakiet 6,000
FC LuganoSchweiz6,000
Glasgow RangersSkotland5,250
CFR ClujRumænien3,500
FerencvarosUngarn 3,500
1/16-FINALER (24+8)
De 12 gruppevindere samt de 4 bedste 3'ere fra Champions League, gruppespil trækkes mod de 12 2'ere samt de 4 dårligste 3 fra Champions League, gruppespil (hold fra samme pulje samt samme land kan ikke møde hinanden)
GRUPPE-VINDERE + 4 BEDSTE 3'ERE FRA GRUPPESPILLET I CHAMPIONS LEAGUE
Gruppe A
Gruppe B
Gruppe C
Gruppe D
Gruppe E
Gruppe F
Gruppe G
Gruppe H
Gruppe I
Gruppe J
Gruppe K
Gruppe L
Champions League
Champions League
Champions League
Champions League
GRUPPE-TOERE + 4 DÅRLIGSTE 3'ERE FRA GRUPPESPILLET I CHAMPIONS LEAGUE
Gruppe A
Gruppe B
Gruppe C
Gruppe D
Gruppe E
Gruppe F
Gruppe G
Gruppe H
Gruppe I
Gruppe J
Gruppe K
Gruppe L
Champions League
Champions League
Champions League
Champions League
Klubbernes koefficient er fundet ved at sammentælle antal point opnået i turneringerne 2014/2015-2018/2019 (point i kvalifikationsrunderne tæller ikke med).

Hvis klubbens koefficient er højere end landets koeffcient, så er førstnævnte gældende i seedningen.

Hvis klubbens koefficient er lavere end landets koefficient, så er sidstnævnte gældende i seedningen.

Hvis to klubber har samme koefficient, er det klubbens koefficient fra sæsonen 2018/19, der er gældende.

  Koeff. pr land (2014/15-2018/19)
  Koeff. pr klub (2014/15-2018/19)

  Indledende kvalifikationsrunde
  1. kvalifikationsrunde 
  2. kvalifikationsrunde) 
  2. kvalifikationsrunde (mester)
  3. kvalifikationsrunde 
  3. kvalifikationsrunde (mester)
  4. kvalifikationsrunde 
  4. kvalifikationsrunde (mester) 
  Gruppespil 
  1/16-finaler

  Forside

  Deltager-oversigt

CHAMPIONS LEAGUE
  Indledende kvalrunder
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde 
  2. kvalrunde (ikke-mester)
  3. kvalrunde
  3. kvalrunde (ikke-mester)
  4. kvalrunde
  4. kvalrunde (ikke-mester)
  Gruppe A  Gruppe E
  Gruppe B  Gruppe F
  Gruppe C  Gruppe G
  Gruppe D  Gruppe H
  1/8-finaler  Semifinaler
  Kvartfinaler  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

EUROPA LEAGUE
  Indledende kvalrunde
  1. kvalrunde 
  2. kvalrunde 
  2. kvalrunde (mester)
  3. kvalrunde 
  3. kvalrunde (mester)
  4. kvalrunde
  4. kvalrunde (mester)
  Gruppe A  Gruppe G
  Gruppe B    Gruppe H
  Gruppe C  Gruppe I
  Gruppe D  Gruppe J
  Gruppe E  Gruppe K
  Gruppe F  Gruppe L
  1/16-finaler  Semifinaler
  1/8-finaler  Finale
  Kvartfinaler
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

  Europacup forside