Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Onsdag 28. oktober 2020 kl. 15:40
WWW.HASLUND.INFO
 
EUROPACUP 2019/2020
DELTAGERE
DELTAGEROVERSIGT PR LAND
ALBANIEN
Champions LeagueFK Partizani1. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Europa LeagueFK Kukësi1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueLaci1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueTeuta Durrës1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFK Partizani2. kvalifikationsrunde
ANDORRA
Champions LeagueFC Santa ColomaIndl. kvalrunder (til Europa League)
Europa LeagueSant JuliaIndl. kvalrunde
Europa LeagueEngordany1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFC Santa Coloma2. kvalifikationsrunde
ARMENIEN
Champions LeagueArarat-Armenia1. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Europa LeagueFC Banants1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueAlashkert FC2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFC Pyunik3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueArarat-Armenia4. kvalifikationsrunde
ASERBAJDSJAN
Champions LeagueQarabag3. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Europa LeagueSabail FK1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueGabala2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueNeftchi Baku3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueQarabagGruppespil
BELGIEN
Champions LeagueGenkGruppespil
Champions LeagueClub BruggeGruppespil (til Europa League)
Europa LeagueRoyal Antwerpen4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueStandard LiégeGruppespil
Europa LeagueGent1/16-finaler
Europa LeagueClub Brugge1/16-finaler
BOSNIEN
Champions LeagueFK Sarajevo1. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Europa LeagueRadnik Bijeljina1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueSiroki Brijeg1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFK Sarajevo3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueZrinjski Mostar3. kvalifikationsrunde
BULGARIEN
Champions LeagueLudogorets1. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Europa LeagueLevski Sofia2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueCSKA Sofia3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueLokomotiv Plovdiv3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueLudogorets1/16-finaler
CYPERN
Champions LeagueAPOEL Nicosia4. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Europa LeagueAEL Limassol2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueAEK Larnaca3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueApollon Limassol4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueAPOEL Nicosia1/16-finaler
DANMARK
Champions LeagueFC København3. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Europa LeagueEsbjerg2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueBrøndby3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFC Midtjylland3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFC KøbenhavnKvartfinaler
ENGLAND
Champions LeagueLiverpoolOttendedelsfinaler
Champions LeagueChelseaOttendedelsfinaler
Champions LeagueTottenhamOttendedelsfinaler
Champions LeagueManchester CityKvartfinaler
Europa LeagueArsenal1/16-finaler
Europa LeagueWolverhamptonKvartfinaler
Europa LeagueManchester UnitedSemifinaler
ESTLAND
Champions LeagueNomme Kalju2. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Europa LeagueFCI Levadia1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueNarva Trans1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFC Flora2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueNomme Kalju3. kvalifikationsrunde
FINLAND
Champions LeagueHJK Helsinki2. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Europa LeagueInter Turku1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueRovaniemi PS1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueKuopio PS2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueHJK Helsinki3. kvalifikationsrunde
FRANKRIG
Champions LeagueLilleGruppespil
Champions LeagueLyonSemifinale
Champions LeagueParis SGFinale, taber
Europa LeagueRC Strasbourg4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueRennesGruppespil
Europa LeagueSt. EtienneGruppespil
FÆRØERNE
Champions LeagueHB1, kvalifikationsrunde (til Europa League)
Europa LeagueRunavikIndl. kvalrunde
Europa LeagueB361. kvalifikationsrunde
Europa LeagueHB2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueKlaksvik2. kvalifikationsrunde
GEORGIEN
Champions LeagueFC Saburtalo2. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Europa LeagueTorpedo Kutaisi1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueChikhura2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueDinamo Tbilisi3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFC Saburtalo3. kvalifikationsrunde
GIBRALTAR
Champions LeagueLincoln Red ImpsIndl. kvalrunder (til Europa League)
Europa LeagueEuropa FC1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueSt. Joseph's FC1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueLincoln Red Imps2. kvalifikationsrunde
GRÆKENLAND
Champions LeaguePAOK Saloniki3. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Champions LeagueOlympiakos PiræusGruppespil (til Europa League)
Europa LeagueAris Saloniki3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueAtromitos3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueAEK Athen4. kvalifikationsrunde
Europa LeaguePAOK Saloniki4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueOlympiakos PiræusOttendedelsfinaler
HOLLAND
Champions LeaguePSV Eindhoven2. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Champions LeagueAjaxGruppespil (til Europa League)
Europa LeagueFC Utrecht2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFeyenoordGruppespil
Europa LeaguePSV EindhovenGruppespil
Europa LeagueAZ Alkmaar1/16-finaler
Europa LeagueAjax1/16-finaler
HVIDERUSLAND
Champions LeagueBATE Borisov2. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Europa LeagueDinamo Minsk1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFC Vitebsk1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueShakhtyor Soligorsk3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueBATE Borisov4. kvalifikationsrunde
IRLAND
Champions LeagueDundalk2. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Europa LeagueCork City1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueSt. Patrick's1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueShamrock Rovers2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueDundalk3. kvalifikationsrunde
ISLAND
Champions LeagueValur1. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Europa LeagueKR Reykjavik1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueBreidablik1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueStjarnan2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueValur2. kvalifikationsrunde
ISRAEL
Champions LeagueMaccabi Tel-Aviv2. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Europa LeagueMaccabi Haifa2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueMaccabi Tel-Aviv3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueBnei Yehuda4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueHapoel Be'er Sheva4. kvalifikationsrunde
ITALIEN
Champions LeagueInterGruppespil
Champions LeagueJuventusOttendedelsfinaler
Champions LeagueNapoliOttendedelsfinaler
Champions LeagueAtalantaKvartfinaler
Europa LeagueLazioGruppespil
Europa LeagueTorino4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueRomaOttendedelsfinaler
Europa LeagueInterFinale, taber
KASAKHSTAN
Champions LeagueFC Astana1. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Europa LeagueFC Tobol1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFC Kairat2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFC Ordabasy2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFC AstanaGruppespil
KOSOVO
Champions LeagueKF Feronikeli1. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Europa LeagueFC PrishtinaIndl. kvalrunde
Europa LeagueKF Feronikeli2. kvalifikationsrunde
KROATIEN
Champions LeagueDinamo ZagrebGruppespil
Europa LeagueHajduk Split1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueOsijek2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueRijeka4. kvalifikationsrunde
LETLAND
Champions LeagueRiga FC1. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Europa LeagueRiga FS1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFK Liepaja2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueVentspils3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueRiga FC4. kvalifikationsrunde
LIECHTENSTEIN
Europa LeagueFC Vaduz3. kvalifikationsrunde
LITAUEN
Champions LeagueSuduva1. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Europa LeagueFK Riteriai1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueKauno Zalgiris1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueZalgiris1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueSuduva4. kvalifikationsrunde
LUXEMBOURG
Champions LeagueF91 Dudelange1. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Europa LeagueFola Esch1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueJeunesse d'Esch2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueProgres Niederkorn2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueF91 DudelangeGruppespil
MALTA
Champions LeagueValletta2. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Europa LeagueBalzan FC1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueHibernians1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueGzira United2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueValletta3. kvalifikationsrunde
MOLDOVA
Champions LeagueSheriff Tiraspol1. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Europa LeagueMilsami1. kvalifikationsrunde
Europa LeaguePetrocub Hincesti1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueSperanta Nisporeni1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueSheriff Tiraspol3. kvalifikationsrunde
MONTENEGRO
Champions LeagueFK Sutjeska2. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Europa LeagueFK Zeta1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueOFK Titograd1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueBuducnost2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFK Sutjeska3. kvalifikationsrunde
NORDIRLAND
Champions LeagueLinfield1. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Europa LeagueBallymena1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueCliftonville1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueCrusaders2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueLinfield4. kvalifikationsrunde
NORDMAKEDONIEN
Champions LeagueKF Shkëndija1. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Europa LeagueAkademija Pandev1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueMakedonija GP1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueShkupi1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueKF Shkëndija2. kvalifikationsrunde
NORGE
Champions LeagueRosenborg4. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Europa LeagueBrann1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueHaugesund3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueMolde4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueRosenborgGruppespil
POLEN
Champions LeaguePiast Gliwice1. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Europa LeagueKS Cracovia1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueLechia Gdansk2. kvalifikationsrunde
Europa LeaguePiast Gliwice2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueLegia Warszawa4. kvalifikationsrunde
PORTUGAL
Champions LeagueFC Porto3. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Champions LeagueBenficaGruppespil (til Europa League)
Europa LeagueGuimaraesGruppespil
Europa LeagueSporting Braga1/16-finaler
Europa LeagueSporting Lissabon1/16-finaler
Europa LeagueFC Porto1/16-finaler
Europa LeagueBenfica1/16-finaler
RUMÆNIEN
Champions LeagueCFR Cluj4. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Europa LeagueViitorul Constanta2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueUniversitatea Craiova3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueSteaua Bukarest4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueCFR Cluj1/16-finaler
RUSLAND
Champions LeagueKrasnodar4. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Champions LeagueLokomotiv MoskvaGruppespil
Champions LeagueZenitGruppespil
Europa LeagueArsenal Tula2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueSpartak Moskva4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueCSKA MoskvaGruppespil
Europa LeagueKrasnodarGruppespil
SAN MARINO
Champions LeagueTre PenneIndl. kvalrunder (til Europa League)
Europa LeagueLa FioritaIndl. kvalrunde
Europa LeagueTre FioriIndl. kvalrunde
Europa LeagueTre Penne2. kvalrunde
SCHWEIZ
Champions LeagueFC Basel3. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Champions LeagueYoung Boys4. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Europa LeagueFC Luzern3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFC Thun3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFC LuganoGruppespil
Europa LeagueYoung BoysGruppespil
Europa LeagueFC BaselKvartfinaler
SERBIEN
Champions LeagueRøde Stjerne BeogradGruppespil
Europa LeagueRadnicki Nis1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueCukaricki2. kvalifikationsrunde
Europa LeaguePartizan BeogradGruppespil
SKOTLAND
Champions LeagueCeltic3. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Europa LeagueKilmarnock1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueAberdeen3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueCeltic1/16-finaler
Europa LeagueGlasgow RangersOttendedelsfinaler
SLOVAKIET
Champions LeagueSlovan Bratislava1. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Europa LeagueRuzomberok1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueDunajska Streda2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueSpartak Trnava2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueSlovan BratislavaGruppespil
SLOVENIEN
Champions LeagueNK Maribor3. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Europa LeagueNK Mura1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueNK Domzale2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueOlimpija Ljubljana2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueNK Maribor4. kvalifikationsrunde
SPANIEN
Champions LeagueReal MadridOttendedelsfinaler
Champions LeagueValenciaOttendedelsfinaler
Champions LeagueAtletico MadridKvartfinaler
Champions LeagueFC BarcelonaKvartfinaler
Europa LeagueEspanyol1/16-finaler
Europa LeagueGetafeottendedelsfinaler
Europa LeagueSevillaFinale, vinder
SVERIGE
Champions LeagueAIK Stockholm2. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Europa LeagueHäcken2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueIFK Norrköping3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueAIK Stockholm4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueMalmö FF1/16-finaler
TJEKKIET
Champions LeagueViktoria Plzen2. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Champions LeagueSlavia PragGruppespil
Europa LeagueFK Jablonec2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueMlada Boleslav3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueSparta Prag3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueViktoria Plzen3. kvalifikationsrunde
TYRKIET
Champions LeagueIstanbul Basaksehir3. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Champions LeagueGalatasarayGruppespil
Europa LeagueMalatyaspor3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueBesiktasGruppespil
Europa LeagueTrabzonsporGruppespil
Europa LeagueIstanbul BasaksehirOttendedelsfinaler
TYSKLAND
Champions LeagueLeverkusenGruppespil (til Europa League)
Champions LeagueDortmundOttendedelsfinaler
Champions LeagueRB LeipzigSemifinale
Champions LeagueBayern MünchenFinale, vinder
Europa LeagueMönchengladbachGruppespil
Europa LeagueFrankfurtottendedelsfinaler
Europa LeagueWolfsburgOttendedelsfinaler
Europa LeagueLeverkusenKvartfinaler
UKRAINE
Champions LeagueDynamo Kiev3. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Champions LeagueShakhtar DonetskGruppespil (til Europa League)
Europa LeagueFC Mariupol3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueZorya Luhansk4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueDynamo KievGruppespil
Europa LeagueFC OleksandriyaGruppespil
Europa LeagueShakhtar DonetskSemifinaler
UNGARN
Champions LeagueFerencvaros3. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Europa LeagueDebrecen2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFehervar FC2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueHonved Budapest2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFerencvarosGruppespil
WALES
Champions LeagueThe New Saints2. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Europa LeagueBarry TownIndl. kvalrunde
Europa LeagueCardiff Metropolitan UniversityIndl. kvalrunde
Europa LeagueConnah's Quay Nomads2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueThe New Saints3. kvalifikationsrunde
ØSTRIG
Champions LeagueLASK Linz4. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Champions LeagueFC SalzburgGruppespil (til Europa League)
Europa LeagueSturm Graz2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueAustria Wien3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueWolfsbergerGruppespil
Europa LeagueFC Salzburg1/16-finaler
Europa LeagueLASK LinzOttendedelsfinaler
  Forside

DELTAGERE
  Albanien   Litauen
  Andorra   Luxembourg
  Armenien   Malta
  Aserbajdsjan   Moldova
  Belgien   Montenegro
  Bosnien   Nordirland
  Bulgarien   Nordmakedonien
  Cypern   Norge
  Danmark   Polen
  England   Portugal
  Estland   Rumænien
  Finland   Rusland
  Frankrig   San Marino
  Færøerne   Schweiz
  Georgien   Serbien
  Gibraltar   Skotland
  Grækenland   Slovakiet
  Holland   Slovenien
  Hviderusland   Spanien
  Irland   Sverige
  Island   Tjekkiet
  Israel   Tyrkiet
  Italien   Tyskland
  Kasakhstan   Ukraine
  Kosovo   Ungarn
  Kroatien   Wales
  Letland   Østrig
  Liechtenstein

CHAMPIONS LEAGUE
  Indledende kvalrunder
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde 
  2. kvalrunde (ikke-mester)
  3. kvalrunde 
  3. kvalrunde (ikke-mester)
  4. kvalrunde
  4. kvalrunde (ikke-mester)
  Gruppe A   Gruppe E
  Gruppe B   Gruppe F
  Gruppe C   Gruppe G
  Gruppe D   Gruppe H
  1/8-finaler   Semifinaler
  Kvartfinaler   Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

EUROPA LEAGUE
  Indledende kvalrunde
  1. kvalrunde 
  2. kvalrunde 
  2. kvalrunde (mester)
  3. kvalrunde 
  3. kvalrunde (mester)
  4. kvalrunde
  4. kvalrunde (mester) 
  Gruppe A   Gruppe G
  Gruppe B    Gruppe H
  Gruppe C   Gruppe I
  Gruppe D   Gruppe J
  Gruppe E   Gruppe K
  Gruppe F   Gruppe L
  1/16-finaler    Semifinaler
  1/8-finaler    Finale
  Kvartfinaler 
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

  2018/2019
  Øvrige år