Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Tirsdag 26. juli 2016 kl. 18:04

WWW.HASLUND.INFO
FORSIDE DANSK FODBOLD INTERNATIONAL FODBOLD KALENDER

 
 
SENESTE OPDATERINGER
 
24. JULI 2016
  DANMARKSTURNERINGEN 2016/2017
  ALKA SUPERLIGAEN, GRUNDSPIL
● AC Horsens - SønderjyskE  1-1● Lyngby - OB  2-2
● Randers FC - AaB  ● Silkeborg - Brøndby  0-2
● FC Nordsjælland - FC Midtjylland  0-4
  1. DIVISION
● FC Helsingør - AB  1-0● Vendsyssel FF - HB Køge  0-1
● Vejle - Fremad Amager  1-1● Skive - FC Fredericia  2-1
● Næstved - Nykøbing FC  0-1
23. JULI 2016
  DANMARKSTURNERINGEN 2016/2017
  ALKA SUPERLIGAEN, GRUNDSPIL
● Esbjerg - FC København  0-4
22. JULI 2016
  DANMARKSTURNERINGEN 2016/2017
  ALKA SUPERLIGAEN, GRUNDSPIL
● AGF - Viborg  2-1
21. JULI 2016
  DANMARKSTURNERINGEN 2016/2017
  1. DIVISION
● FC Roskilde - Hobro  3-1
  EUROPACUP 2016/2017
  EUROPA LEAGUE, 2. KVALIFIKATIONSRUNDE 2. KAMP: 
● Brøndby (Dan) - Hibernian (Sko)  0-1● Strømsgodset (Nor) - SønderjyskE (Dan)  2-2
● FC Vaduz (Lie) - FC Midtjylland (Dan)  2-2● Levski Sofia (Bul) - NK Maribor (Slo)  1-1
● AEK Larnaca (Cyp) - Cliftonville (Nir)  2-0● Lokomotiva Zagreb (Kro) - Rovaniemi PS (Fin)  3-0
● Birkirkara (Mal) - Birkirkara (Mal)  1-2● Maccabi Tel-Aviv (Isr) - FC Kairat (Kas)  2-1
● Buducnost (Mon) - Genk (Bel)  2-0● Nomme Kalju (Est) - Maccabi Haifa (Isr)  1-1
● College Europa (Gib) - AIK Stockholm (Sve)  0-1● Odd Grenland (Nor) - PAS Giannina (Græ)  3-1
● Connah's Quay Nomads (Wal) - SD Vojvodina (Ser)  1-2● Omonia Nicosia (Cyp) - Beitar Jerusalem (Isr)  3-2
● Cork City (Irl) - Häcken (Sve)  1-0● Osmanlispor (Tyr) - Zimbru Chisinau (Mol)  5-0
● Cukaricki (Ser) - Videoton (Ung)  1-1● Shkëndija Tetovo (Mak) - Neftchi Baku (Ase)  1-0
● FK Jelgava (Let) - Slovan Bratislava (Svk)  3-0● NK Domzale (Slo) - Shakhtyor Soligorsk (Hvi)  2-1
● FK Kukësi (Alb) - Austria Wien (Øst)  1-4● Slavia Prag (Tje) - Levadia (Est)  2-0
● Gabala (Ase) - MTK Budapest (Ung)  2-0● Spartak Trnava (Svk) - FC Shirak (Arm)  2-0
● Grasshoppers (Sch) - KR Reykjavik (Isl)  2-1● St. Patrick's (Irl) - Dinamo Minsk (Hvi)  0-1
● Hajduk Split (Kro) - CSMS Iasi (Rum)  2-1● Torpedo Zhodino (Hvi) - Debrecen (Ung)  1-0
● HJK Helsinki (Fin) - Beroe (Bul)  1-0● Ventspils (Let) - Aberdeen (Sko)  0-1
● IFK Göteborg (Sve) - Piast Gliwice (Pol)  0-0● Zaglebie Lubin (Pol) - Partizan Beograd (Ser)  0-0
UEFA KOEFFICIENTER
 Klub-koefficienter 2012/2013 - 2016/2017 (seedning 2017/2018)
 Lande-koefficienter 2012/2013 - 2016/2017 (deltagere og indtræden 2018/2019)
SEEDNING
 Champions League 2016/2017, 3. kvalifikationsrunde
  Europa League 2016/2017, 3. kvalifikationsrunde
20. JULI 2016
  EUROPACUP 2016/2017
  CHAMPIONS LEAGUE, 2. KVALIFIKATIONSRUNDE 2. KAMP:
● Celtic (Sko) - Lincoln Red Imps (Gib)  3-0● Ferencvaros (Ung) - FK Partizani (Alb)  1-1
● Dinamo Zagreb (Kro) - Vardar (Mak)  3-2● Hafnarfjordur (Isl) - Dundalk (Irl)  2-2
● F91 Dudelange (Lux) - Qarabag (Ase)  1-1● IFK Norrköping (Sve) - Rosenborg (Nor)  3-2
● FC Astana (Kas) - Zalgiris (Lit)  2-1● Trencin (Svk) - Olimpija Ljubljana (Slo)  2-3
  EUROPA LEAGUE, 2. KVALIFIKATIONSRUNDE 2. KAMP:
● Kapaz (Ase) - Admira Wacker (Øst)  0-2
19. JULI 2016
  EUROPACUP 2016/2017
  CHAMPIONS LEAGUE, 2. KVALIFIKATIONSRUNDE 2. KAMP: 
● FC København (Dan) - Crusaders (Nir)  6-0● Mladost Podgorica (Mon) - Ludogorets (Bul)  0-3
● Alashkert FC (Arm) - Dinamo Tbilisi (Geo)  1-1● Røde Stjerne Beograd (Ser) - Valletta (Mal)  2-1
● APOEL Nicosia (Cyp) - The New Saints (Wal)  3-0● Sheriff Tiraspol (Mol) - Hapoel Be'er Sheva (Isr)  0-0
● FK Liepaja (Let) - FC Salzburg (Øst)  0-2● SJK Seinäjoki (Fin) - BATE Borisov (Hvi)  2-2
● Legia Warszawa (Pol) - Zrinjski Mostar (Bos)  2-0
18. JULI 2016
  DANMARKSTURNERINGEN 2016/2017
  ALKA SUPERLIGAEN, GRUNDSPIL
● FC Midtjylland - Randers FC  2-2
17. JULI 2016
  DANMARKSTURNERINGEN 2016/2017
  ALKA SUPERLIGAEN, GRUNDSPIL
● SønderjyskE - AGF  1-2● Brøndby - Esbjerg  4-0
● AaB - AC Horsens  1-1
16. JULI 2016
  DANMARKSTURNERINGEN 2016/2017
  ALKA SUPERLIGAEN, GRUNDSPIL
● FC København - Lyngby  3-0
15. JULI 2016
  DANMARKSTURNERINGEN 2016/2017
  ALKA SUPERLIGAEN, GRUNDSPIL
● Viborg - FC Nordsjælland  0-4● OB - Silkeborg  0-0
 
  EUROPACUP 2016/2017
  CHAMPIONS LEAGUE, 3. KVALIFIKATIONSRUNDE (MESTER) LODTRÆKNING: 
● Astra Giurgiu (Rum) - Crusaders (Nir)/FC København (Dan) 
● Olympiakos Piræus (Græ) - Hapoel Be'er Sheva (Isr)/Sheriff Tiraspol (Mol) 
● BATE Borisov (Hvi)/SJK Seinäjoki (Fin) - Dundalk (Irl)/Hafnarfjordur (Isl) 
● Rosenborg (Nor)/IFK Norrköping (Sve) - The New Saints (Wal)/APOEL Nicosia (Cyp) 
● FK Partizani (Alb)/Ferencvaros (Ung) - FC Salzburg (Øst)/FK Liepaja (Let) 
● Vardar (Mak)/Dinamo Zagreb (Kro) - Dinamo Tbilisi (Geo)/Alashkert FC (Arm) 
● Ludogorets (Bul)/Mladost Podgorica (Mon) - Valletta (Mal)/Røde Stjerne Beograd (Ser) 
● Viktoria Plzen (Tje) - Qarabag (Ase)/F91 Dudelange (Lux) 
● Olimpija Ljubljana (Slo)/Trencin (Svk) - Zrinjski Mostar (Bos)/Legia Warszawa (Pol) 
● Zalgiris (Lit)/FC Astana (Kas) - Lincoln Red Imps (Gib)/Celtic (Sko) 
  CHAMPIONS LEAGUE, 3. KVALIFIKATIONSRUNDE (IKKE-MESTER) LODTRÆKNING:
● Ajax (Hol) - PAOK Saloniki (Græ)  ● Shakhtar Donetsk (Ukr) - Young Boys (Sch) 
● FC Rostov (Rus) - Anderlecht (Bel)  ● Sparta Prag (Tje) - Steaua Bukarest (Rum) 
● Fenerbahce (Tyr) - Monaco (Fra) 
  EUROPA LEAGUE, 3. KVALIFIKATIONSRUNDE LODTRÆKNING: 
● Hertha Berlin (Tys) - Brøndby (Dan)/Hibernian (Sko) 
● Partizan Beograd (Ser)/Zaglebie Lubin (Pol) - Strømsgodset (Nor)/SønderjyskE (Dan) 
● Videoton (Ung)/Cukaricki (Ser) - FC Midtjylland (Dan)/FC Vaduz (Lie) 
● Admira Wacker (Øst)/Kapaz (Ase) - Slovan Liberec (Tje) 
● AIK Stockholm (Sve)/College Europa (Gib) - Panathinaikos (Græ) 
● Austria Wien (Øst)/FK Kukësi (Alb) - Spartak Trnava (Svk)/FC Shirak (Arm) 
● AZ Alkmaar (Hol) - PAS Giannina (Græ)/Odd Grenland (Nor) 
● Cliftonville (Nir)/AEK Larnaca (Cyp) - Spartak Moskva (Rus) 
● Debrecen (Ung)/Torpedo Zhodino (Hvi) - Rapid Wien (Øst) 
● FC Luzern (Sch) - Sassuolo (Ita) 
● FC Oleksandriya (Ukr) - Hajduk Split (Kro)/CSMS Iasi (Rum) 
● Genk (Bel)/Buducnost (Mon) - Häcken (Sve)/Cork City (Irl) 
● Gent (Bel) - FC Viitorul Constanta (Rum) 
● Grasshoppers (Sch)/KR Reykjavik (Isl) - Apollon Limassol (Cyp) 
● Hearts (Sko)/Birkirkara (Mal) - Krasnodar (Rus) 
● Heracles (Hol) - Arouca (Por) 
● IFK Göteborg (Sve)/Piast Gliwice (Pol) - HJK Helsinki (Fin)/Beroe (Bul) 
● Istanbul Basaksehir (Tyr) - Rijeka (Kro) 
● Lille (Fra) - Gabala (Ase)/MTK Budapest (Ung) 
● Neftchi Baku (Ase)/Shkëndija Tetovo (Mak) - Mlada Boleslav (Tje) 
● Osmanlispor (Tyr)/Zimbru Chisinau (Mol) - Maccabi Haifa (Isr)/Nomme Kalju (Est) 
● Pandurii (Rum) - FC Kairat (Kas)/Maccabi Tel-Aviv (Isr) 
● Rovaniemi PS (Fin)/Lokomotiva Zagreb (Kro) - Vorskla Poltava (Ukr) 
● SD Vojvodina (Ser)/Connah's Quay Nomads (Wal) - Dinamo Minsk (Hvi)/St. Patrick's (Irl) 
● Slavia Prag (Tje)/Levadia (Est) - Rio Ave (Por) 
● Slovan Bratislava (Svk)/FK Jelgava (Let) - Omonia Nicosia (Cyp)/Beitar Jerusalem (Isr) 
● St. Etienne (Fra) - AEK Athen (Græ) 
● Ventspils (Let)/Aberdeen (Sko) - NK Maribor (Slo)/Levski Sofia (Bul) 
● West Ham (Eng) - Shakhtyor Soligorsk (Hvi)/NK Domzale (Slo) 
14. JULI 2016
  EUROPACUP 2016/2017
  EUROPA LEAGUE, 2. KVALIFIKATIONSRUNDE 1. KAMP: 
● FC Midtjylland (Dan) - FC Vaduz (Lie)  3-0● SønderjyskE (Dan) - Strømsgodset (Nor)  2-1
● Hibernian (Sko) - Brøndby (Dan)  0-1● KR Reykjavik (Isl) - Grasshoppers (Sch)  3-3
● Aberdeen (Sko) - Ventspils (Let)  3-0● Levadia (Est) - Slavia Prag (Tje)  3-1
● Admira Wacker (Øst) - Kapaz (Ase)  1-0● Maccabi Haifa (Isr) - Nomme Kalju (Est)  1-1
● AIK Stockholm (Sve) - College Europa (Gib)  1-0● MTK Budapest (Ung) - Gabala (Ase)  1-2
● Austria Wien (Øst) - FK Kukësi (Alb)  1-0● Neftchi Baku (Ase) - Shkëndija Tetovo (Mak)  0-0
● Beitar Jerusalem (Isr) - Omonia Nicosia (Cyp)  1-0● NK Maribor (Slo) - Levski Sofia (Bul)  0-0
● Beroe (Bul) - HJK Helsinki (Fin)  1-1● Partizan Beograd (Ser) - Zaglebie Lubin (Pol)  0-0
● Birkirkara (Mal) - Hearts (Sko)  0-0● PAS Giannina (Græ) - Odd Grenland (Nor)  3-0
● Cliftonville (Nir) - AEK Larnaca (Cyp)  2-3● Piast Gliwice (Pol) - IFK Göteborg (Sve)  0-3
● CSMS Iasi (Rum) - Hajduk Split (Kro)  2-2● Rovaniemi PS (Fin) - Lokomotiva Zagreb (Kro)  1-1
● Debrecen (Ung) - Torpedo Zhodino (Hvi)  1-2● SD Vojvodina (Ser) - Connah's Quay Nomads (Wal)  1-0
● Dinamo Minsk (Hvi) - St. Patrick's (Irl)  1-1● Shakhtyor Soligorsk (Hvi) - NK Domzale (Slo)  1-1
● FC Kairat (Kas) - Maccabi Tel-Aviv (Isr)  1-1● Slovan Bratislava (Svk) - FK Jelgava (Let)  0-0
● FC Shirak (Arm) - Spartak Trnava (Svk)  1-1● Videoton (Ung) - Cukaricki (Ser)  2-0
● Genk (Bel) - Buducnost (Mon)  2-0● Zimbru Chisinau (Mol) - Osmanlispor (Tyr)  2-2
● Häcken (Sve) - Cork City (Irl)  1-1
13. JULI 2016
  EUROPACUP 2016/2017
  CHAMPIONS LEAGUE, 2. KVALIFIKATIONSRUNDE 1. KAMP: 
● Crusaders (Nir) - FC København (Dan)  0-3● Olimpija Ljubljana (Slo) - Trencin (Svk)  3-4
● Dundalk (Irl) - Hafnarfjordur (Isl)  1-1● Rosenborg (Nor) - IFK Norrköping (Sve)  3-1
● FK Partizani (Alb) - Ferencvaros (Ung)  1-1● Zalgiris (Lit) - FC Astana (Kas)  0-0
● Ludogorets (Bul) - Mladost Podgorica (Mon)  2-0
12. JULI 2016
  EUROPACUP 2016/2017
  CHAMPIONS LEAGUE, 2. KVALIFIKATIONSRUNDE 1. KAMP:
● BATE Borisov (Hvi) - SJK Seinäjoki (Fin)  2-0● Qarabag (Ase) - F91 Dudelange (Lux)  2-0
● Dinamo Tbilisi (Geo) - Alashkert FC (Arm)  2-0● The New Saints (Wal) - APOEL Nicosia (Cyp)  0-0
● FC Salzburg (Øst) - FK Liepaja (Let)  1-0● Valletta (Mal) - Røde Stjerne Beograd (Ser)  1-2
● Hapoel Be'er Sheva (Isr) - Sheriff Tiraspol (Mol)  3-2● Vardar (Mak) - Dinamo Zagreb (Kro)  1-2
● Lincoln Red Imps (Gib) - Celtic (Sko)  1-0● Zrinjski Mostar (Bos) - Legia Warszawa (Pol)  1-1
10. JULI 2016
  EM 2016
  EM 2016 FINALE
● Portugal - Frankrig  1-0
7. JULI 2016
  EUROPACUP 2016/2017
  EUROPA LEAGUE, 1. KVALIFIKATIONSRUNDE 2. KAMP: 
● Brøndby (Danmark) - Valur (Island)  6-0● Suduva (Litauen) - FC Midtjylland (Danmark)  0-1
● Bala Town (Wales) - AIK Stockholm (Sverige)  0-2● KS Cracovia (Polen) - Shkëndija Tetovo (Makendonien)  1-2
● Beitar Jerusalem (Israel) - Sloboda Tuzla (Bosnien)  1-0● Llandudno (Wales) - IFK Göteborg (Sverige)  1-2
● Buducnost (Montenegro) - Rabotnicki (Makedonien)  1-0● Lokomotiva Zagreb (Kroatien) - UE Santa Coloma (Andorra)  4-1
● Cliftonville (Nordirland) - Differdange (Luxembourg)  2-0● Mariehamn (Finland) - Odd Grenland (Norge)  1-1
● Cork City (Irland) - Linfield (Nordirland)  1-1● MTK Budapest (Ungarn) - FC Aktobe (Kasakhstan)  2-0
● Dacia Chisinau (Moldova) - Kapaz (Aserbajdsjan)  0-1● ND Gorica (Slovenien) - Maccabi Tel-Aviv (Israel)  0-1
● Debrecen (Ungarn) - La Fiorita (San Marino)  2-0● Neftchi Baku (Aserbajdsjan) - Balzan FC (Malta)  1-2
● FC Kairat (Kasakhstan) - Teuta Durrës (Albanien)  5-0● Nomme Kalju (Estland) - FK Trakai (Litauen)  4-1
● FC Lusitanos (Andorra) - NK Domzale (Slovenien)  1-2● Omonia Nicosia (Cypern) - FC Banants (Armenien)  4-1
● FC Ordabasy (Kasakhstan) - Cukaricki (Serbien)  3-3  ● Radnik Bijeljina (Bosnien) - Beroe (Bulgarien)  0-2
● FC Pyunik (Armenien) - College Europa (Gibraltar)  2-1● Rovaniemi PS (Finland) - Shamrock Rovers (Irland)  1-1
● FC Shirak (Armenien) - Dila Gori (Georgien)  1-0● Rudar (Montenegro) - FK Kukësi (Albanien)  0-1
● FC Zaria Balti (Moldova) - Videoton (Ungarn)  2-0● Samtredia (Georgien) - Gabala (Aserbajdsjan)  2-1
● FK Jelgava (Letland) - Breidablik (Island)  2-2● SD Vojvodina (Serbien) - FK Bokelj Kotor (Montenegro)  5-0
● FK Spartaks (Letland) - Dinamo Minsk (Hviderusland)  0-2● Shakhtyor Soligorsk (Hviderusland) - Runavik (Færøerne)  5-0
● Fola Esch (Luxembourg) - Aberdeen (Skotland)  1-0● Sileks (Makedonien) - FC Vaduz (Liechtenstein)  1-2
● Folgore (San Marino) - AEK Larnaca (Cypern)  1-3● Spartak Myjava (Slovakiet) - Admira Wacker (Østrig)  2-3
● Glenavon (Nordirland) - KR Reykjavik (Island)  0-6● Stabæk (Norge) - Connah's Quay Nomads (Wales)  0-1
● HB (Færøerne) - Levadia (Estland)  0-2● Vikingur Gøta (Færøerne) - Ventspils (Letland)  0-2
● Hibernians (Malta) - Spartak Trnava (Slovakiet)  0-3● Zaglebie Lubin (Polen) - Slavia Sofia (Bulgarien)  3-0
● HJK Helsinki (Finland) - Atlantas (Litauen)  1-1
 
  EM 2016
  EM 2016 SEMIFINALER
● Tyskland - Frankrig  0-2
6. JULI 2016
  EUROPACUP 2016/2017
  CHAMPIONS LEAGUE, 1. KVALIFIKATIONSRUNDE 2. KAMP:
● Lincoln Red Imps (Gibraltar) - FC Flora (Estland)  2-0
  EUROPA LEAGUE, 1. KVALIFIKATIONSRUNDE 2. KAMP:
● FC Infonet (Estland) - Hearts (Skotland)  2-4
 
  EM 2016
  EM 2016 SEMIFINALER
● Portugal - Wales  2-0
5. JULI 2016
  EUROPACUP 2016/2017
  CHAMPIONS LEAGUE, 1. KVALIFIKATIONSRUNDE 2. KAMP:
● Alashkert FC (Armenien) - FC Santa Coloma (Andorra)  3-0● B36 (Færøerne) - Valletta (Malta)  2-1
● Tre Penne (San Marino) - The New Saints (Wales)  0-3
  EUROPA LEAGUE, 1. KVALIFIKATIONSRUNDE 2. KAMP:
● Chikhura (Georgien) - Zimbru Chisinau (Moldova)  2-3● Birkirkara (Malta) - Siroki Brijeg (Bosnien)  2-0
● Jeunesse d'Esch (Luxembourg) - St. Patrick's (Irland)  2-1
3. JULI 2016
  EM 2016
  EM 2016 KVARTFINALER
● Frankrig - Island  5-2
VELKOMMEN
www.haslund.info er primært udarbejdet af

- Henrik Haslund
- Christian Haslund
- Palle 'Banks' Jørgensen

Har du kommentarer til indholdet på disse sider, foreslag til nye ting eller har du fundet fejl, er du meget velkommen til at skrive til os.

Venlig hilsen
Henrik Haslund
 

 
Avisen for alle med interesse for Brønshøj-Husum
 

 
Er du til gamle
landskamp-magasiner?
www.kampprogrammer.dk
 

 
RUNDE FØDSELSDAGE 2016
05.08Kurt Grønning80 år
29.08Jon Dahl Tomasson40 år
01.09Marc Nygaard40 år
10.09Henrik Agerbeck60 år
18.09Tobias Mikkelsen30 år
30.09Frank Arnesen60 år
06.10Erik Sørensen70 år
08.10Ivan Lykke70 år
09.10Ivan Nielsen60 år
17.10Jørn Sørensen80 år
02.11Michael Christensen60 år
05.11Kasper Schmeichel30 år
25.11Leif Raaby70 år
27.11Erling Sørensen80 år
28.11Per Friis75 år
03.12Flemming Povlsen50 år
12.12Jørgen Kristensen70 år
23.12Flemming Ahlberg70 år

HAR RUNDET I ÅR
02.01Michael Jakobsen30 år
26.02Bent Løfqvist80 år
28.02Ulrik Laursen40 år
11.03Thomas Gravesen40 år
15.03Vagn Birkeland90 år
25.03Thomas Frandsen40 år
31.03Carsten Pedersen50 år
01.04Nicolai Stokholm40 år
12.04Mogens Hansen60 år
21.04Allan Hansen60 år
03.05Egon Rasmussen80 år
07.05Jes Høgh50 år
15.05Søren Berg40 år
17.05Henrik Larsen50 år
19.05Valdemar Hansen70 år
19.05Henrik Eigenbrod60 år
20.05Carsten Fredgaard40 år
27.05Lasse Schöne30 år
11.06Leon Jessen30 år
12.06Thomas Sørensen40 år
25.06Ulrik le Fevre70 år
08.07Søren Lyng50 år
11.07Johnny Hansen50 år
14.07Heine Fernandez50 år
19.07Ulrich Thychosen60 år