Kommentarer eller fejl? Kontakt
Webmaster
Link til fodboldsider
Fredag 29. marts 2024 kl. 07:05
WWW.HÅNDBOLD.INFO
FORSIDE
HERRE A-KAMPE
HERRE A-SPILLERE
KVINDE A-KAMPE
KVINDE A-SPILLERE
KVINDE A-LANDSKAMPSMÅL
RANGLISTE 1947 - 2020
Opdateret med landskampen 17. december 2023 mod Sverige
Scoret i 2023
RANGLISTE
#
NAVN
KLUB
KAMPE
1.
Camilla Andersen
FIF *
846
2.
Janne Kolling
Slagelse FH *
756
3.
Anja Andersen
Bækkelaget *
725
4.
Anette Hoffmann Møberg
Kolding IF *
641
5.
Katrine Fruelund
Randers HK *
570
6.
Ann Grete Nørgaard
Viborg HK *
549
7.
Mette Vestergaard
FCK Håndbold *
519
8.
Stine Jørgensen
Odense Håndbold *
488
9.
Anne Mette Hansen
Metz *
451
10.
Lotte Kiærskou
Viborg HK *
414
11.
Rikke Skov
Viborg HK
384
12.
Josephine Touray
SK Aarhus *
383
13.
Kristina Kristiansen
Nykøbing Falster HK *
378
14.
Birte Carlsen
Helsingør IF *
375
15.
Trine Østergaard
CSM Bukarest *
358
16.
Louise Burgaard
Metz *
355
17.
Line Jørgensen
CSM Bukarest
352
18.
Henriette Mikkelsen
Viborg HK *
346
19.
Tonje Kjærgaard
Ikast-Bording EH *
342
20.
Vibeke Merete Nielsen
AIA/Tranbjerg *
341
Trine Troelsen
FC Midtjylland *
341
22.
Helle Petersen
Helsingør IF *
310
23.
Line Daugaard
Ikast-Bording EH *
307
24.
Kristine Andersen
Ikast-Bording EH *
305
25.
Camilla Dalby
Randers HK *
303
26.
Anne-Marie Nielsen
FIF
301
27.
Kristina Jørgensen
Metz *
299
Christina Roslyng
Kolding IF *
299
29.
Gitte Madsen
Bækkelaget SK *
288
Karen Brødsgaard
Ikast-Bording EH *
288
31.
Heidi Bruun
GOG
284
32.
Kathrine Heindahl
Team Esbjerg *
277
33.
Heidi Holme Astrup
Viborg HK
268
34.
Mette Sjøberg
Ikast Brande EH *
262
Mie Augustesen
Thüringen HC *
262
36.
Mette Tranborg
Team Esbjerg *
257
37.
Maria Fisker
Viborg HK *
250
Tina Bøttzau
Skovbakken
250
39.
Bente Thomsen
Lyngså HK
236
40.
Rikke Hørlykke
Slagelse DT
234
41.
Maibritt Kviesgaard
Team Esbjerg
225
42.
Astrid Friis Larsen
Nordstrand IF
223
43.
Susan Thorsgård
FC Midtjylland
214
44.
Louise Mortensen
Aalborg DH
205
45.
Tove Okkerstrøm
Holstebro KFUM
191
46.
Helle Pedersen
FIF
185
Rikke Solberg
GOG
185
48.
Lene Lund Nielsen
Viborg HK
181
49.
Anne Dorthe Tanderup
Viborg HK
180
50.
Ingelise Mortensen
Buxtehuder SV
175
51.
Mie Højlund
Odense Håndbold
174
52.
Marianne Florman
BK Ydun
170
Lise Jensen
Viby IF
170
54.
Lotte Grigel
Nantes
161
55.
Anette Rytter
Stjernen
158
Conny Hamann-Boeriths
GOG
158
57.
Mette Gravholt
NFH
157
58.
Emma Friis
Ikast Håndbold *
156
59.
Kristina Bille-Hansen
Larvik HK
155
60.
Christina Krogshede
FIF
153
61.
Ann Stengaard
Svendborg HK
150
62.
Karen Frandsen
HG
146
63.
Lærke Winther Møller
Team Tvis Holstebro
139
64.
Joan Johnsen
Helsingør IF
137
65.
Lise-Lotte Lauridsen
Lyngså HK
134
66.
Susanne Møller Andersen
Rødovre HK
131
67.
Lærke Nolsøe Pedersen
Viborg HK *
130
Line Haugsted
Györi KC *
130
69.
Hanne Lagerborn
Glostrup IC
128
70.
Sarah Iversen
Ikast Håndbold *
126
71.
Jenny Yde
Gladsaxe/HG
124
Pernille Holst Holmsgaard
København Håndbold
124
73.
Anja Byrial Hansen
GOG
122
74.
Tine Mortensen
Lyngså HK
120
75.
Käte Kock
Greve IF
119
Louise Pedersen
Vipers Kristiansand
119
77.
Jytte Møller Nielsen
AIA/Tranbjerg
116
78.
Yrsa Nielsen
FIF
115
79.
Lene Nielsen
Skovbakken
114
80.
Fie Woller
SG Bietigheim
113
81.
Bente Lauridsen
AIA/Tranbjerg
110
82.
Else Birkmose Gunnarsson
HG
109
Rikke Iversen
Team Esbjerg *
109
84.
Ditte Andersen
Horsens HK
108
85.
Kamilla Kristensen
Odense Håndbold
107
86.
Stine Bodholt Nielsen
Viborg HK
105
87.
Conni Pedersen
Frederikshavn fI
104
88.
Gitte Aaen
Randers HK
101
89.
Birgitte Volck
Helsingør IF
99
90.
Kirsten Nilsson
HG
95
Helle Simonsen
Viborg HK
95
Pia Andersson
FIF
95
93.
Ruth Thygesen
Allingåbro IF
94
Vivi Kjærsgaard
Skovbakken
94
95.
Jette Jensen
FIF
92
Anette Bonde Christensen
Randers HK
92
97.
Annette Jacobsen
Lynge/Uggerløse IF
91
Merete Møller
Larvik HK
91
99.
Gerda Krogshede
Nørlem/Nr.Nissum fH
90
100.
Camilla Thomsen
FCK Håndbold
89
101.
Berit Kristensen
Randers HK
88
Mette Melgaard
Randers HK
88
103.
Mia Rej Bidstrup
Odense Håndbold
87
Trine Jensen
GOG/Svendborg TGI
87
105.
Winnie Ravn
GOG
84
106.
Karen Schultz
Ribe HK
83
107.
Maibritt Benda
Viborg HK
82
108.
Tina Madsen
Viby IF
81
109.
Simone Petersen
Ikast Håndbold *
80
Lise Knudsen
GOG/Svendborg TGI
80
Louise Svalastog
København Håndbold
80
112.
Anja Nielsen
Ikast-Bording EH
78
Susanne Kastrup
KIF/Vejen
78
114.
Lene Thomsen
Viborg HK
77
115.
Aase Jensen
Glostrup IC
73
116.
Tine Ladefoged
Horsens HK
71
117.
Pernille Hansen
Kolding IF
70
118.
Toni Røseler Andersen
FIF
68
Rikke Nielsen
HC Leipzig
68
Jette Madsen
Næstved IF
68
Susan Olsen
Viborg HK
68
122.
Heidi Johansen
Randers HK
67
Ann-Mari Winther
FIF
67
124.
Sisse Bruun Jørgensen
Virum/Sorgenfri HK
65
125.
Simone Böhme
Siofok KC
59
126.
Birthe Hansen
FIF
58
127.
Jane Wangsøe
Horsens HK
57
128.
Anna Sophie Okkels
SK Aarhus
54
129.
Vibeke Jensen
Ålborg 1919
53
130.
Freja Cohrt Kyndbøl
Odense Håndbold
52
131.
Agnes Østergaard
FIF
51
Louise Lyksborg
Viborg HK
51
133.
Ruth Patuel
Fredericia KFUM
50
Marianne Bonde
København Håndbold
50
135.
Anne-Lise Corneliussen
HG
49
136.
Anne Petersen Waage
Tertnes IL
48
137.
Elma Halilcevic
Odense Håndbold *
47
Kathrine Munch
Randers HK
47
139.
Annette Mogensen
Stouby GIF
46
140.
Maybrit Nielsen
FIF
45
Jane Schumacher
Randers HK
45
142.
Kirsten Boel
Viborg HK
44
Malene Dalgaard
Ikast Brande EH
44
144.
Anne Cecilie Dornonville
København Håndbold
42
145.
Hanne Lassen
AIA/Tranbjerg
40
Hanna Green
Nørlem/Nr.Nissum fH
40
147.
Ingrid Olsen
Hørsholm/Usserød IF
39
Gitte Winckler Nielsen
FCK Håndbold
39
149.
Gun-Maj Kirkeløkke
MH Risøhøj
38
Maja Grønbæk
Skovbakken
38
151.
Lone Mathiesen
Skovbakken
37
152.
Cecilie Brandt
Ikast Håndbold *
36
Andrea Hansen
Odense Håndbold
36
154.
Karina Jespersen
FIF
35
155.
Nadia Offendal
Odense Håndbold
34
Betina Nørager
GOG
34
157.
Tove Hansen
Glostrup IC
33
158.
Lone Orby Christensen
Rødovre HK
32
159.
Anne Christiansen
HG
31
Conni Olesen
Nørlem/Nr.Nissum fH
31
161.
Tove Lorenzen
Skovbakken
30
Lise Mikkelsen
Skovbakken
30
Marianne Riis
Varde HK
30
164.
Anne Mette Rosenfalck
FIF
29
Gitte Brøgger Led
SK Aarhus
29
Anne Mette Pedersen
København Håndbold
29
Gitte Hansen
Stjernen
29
168.
Birgitte Wilbek
FIF
28
Lise Kock
FIF
28
Esther Hansen
Helsingør IF
28
171.
Mona Christensen
HG
27
Mia Falk
FCK Håndbold
27
Jette Hansen
Team Tvis Holstebro
27
174.
Jytte Skøtt Mikkelsen
Hjallelse GF
26
Tina Pedersen
Rødovre HK
26
Pernille Riisbøl Jørgensen
Horsens HK
26
Helle Christiansen
Glostrup/Efterslægten
26
178.
Bessie Lindqvist
SKS
25
Birgit Rasmussen
Aalborg 1919
25
Lene Torp Pedersen
Skovbakken
25
Anja Kristensen
Fox Team Nord
25
Anette Juul Mikkelsen
Hvide Sande KFUM
25
183.
Maja Piil
Nykøbing F. HK
24
184.
Pernille Rode
USG
23
Majken Larsen
Viborg HK
23
Yvette Schandorf Sørensen
GOG
23
Line Uno Jensen
Viborg HK
23
188.
Anna Hansen
KSG
22
Michala Møller
Team Esbjerg
22
Laura Danielsen
Randers HK
22
191.
Lene Christiansen
HG
21
Ruth Kjeldsen
Skovbakken
21
193.
Julie Scaglione
Ikast Håndbold
20
Mette Hjortshøj
Stouby GIF
20
195.
Olivera Jurisic
Skive fH
19
196.
Helena Elver Hagesø
Odense Håndbold
17
Marlene Jensen
GOG
17
Vibeke Nielsen
Vorup FB
17
199.
Aase Rasmussen
HG
16
Frida Jensen
FIF
16
Lene Hansen
FIF
16
Randi Hansen
FIF
16
Anne-Kathrine Bruun
Ikast Brande EH
16
Lene Tobiasen
FCK Håndbold
16
Gitte Andersen
Randers HK
16
206.
Elisa Ludvigsen
HG
15
Heidi Søndergaard
Horsens HK
15
Anette Jensen
Lyngså HK
15
Pia Petersen
Rødovre HK
15
Berit Bogetoft
GOG
15
211.
Lena Jensen
Team Esbjerg
14
212.
Verny Jensen
HG
13
Dorrit Pedersen
Helsingør IF
13
Linda Sørensen
HG
13
Gitte Koch-Hansen
FIF
13
Laura Damgaard
Viborg HK
13
Kirsten Frandsen
Ikast f.S.
13
Mathilde Hylleberg
Team Tvis Holstebro
13
219.
Trine Bay Nielsen
FIF
12
220.
Pia L. Madsen
Randers Freja
11
Dorthe Nielsen
Holstebro KFUM
11
Nikoline Lindquist Nielsen
Odense GOG
11
223.
Henny Marstrand Nielsen
AGF
10
Annette Jensen
Team Esbjerg
10
Bolette van Ingen
Lyngså HK
10
Christina Markussen
Vestar
10
Malene Andersen
FIF
10
228.
Stine Frandsen
SK Aarhus
9
Anne Pandrup Christensen
FIF
9
Gigi Larsen
Rødovre HK
9
Maja Green
Nørlem/Nr.Nissum fH
9
Line Mai Hougaard
Randers HK
9
233.
Ida-Marie Dahl
Viborg HK
8
Lise Binger
KIF/Vejen
8
Pernille Hegelund
Brabrand IF
8
Mia Møldrup
Nykøbing Falster HK
8
237.
Anna Marie Didriksen
VRI
7
Ingeborg Brøste
Langkastrup GF
7
Majbritt Toft Hansen
Viborg HK
7
Bettina Jensen
Ikast fS
7
Merethe Hansen
Viborg HK
7
Camilla Frederiksen
FIF
7
Anette Olesen
Kolding IF
7
Susanne Boilesen
Ikast fS
7
245.
Susanne Fischer
Helsingør IF
6
Amalie Grøn Hansen
Viborg HK
6
Karina Bjørn
Vorup FB
6
Melanie Bak
Gjerpen
6
Celine Lundbye Kristiansen
Aarhus United
6
Anne Jensen
Randers HK
6
Rikke Edelboe
Ålborg KFUM
6
252.
Bente Krammager
Svendborg HK
5
Trine Mortensen
Ikast Håndbold
5
Rikke Zachariassen
Team Esbjerg
5
Sofie Bloch-Sørensen
FIF
5
Amalie Grav Sørensen
Roskilde Håndbold
5
Mette Klit
Viborg HK
5
Pauline Bøgelund
Team Tvis Holstebro
5
259.
Lisbeth Jensen
Frederikshavn fI
4
Jytte Jensen
Ringsted IF
4
Lisa Pedersen
Helsingør IF
4
Birgit Mikkelsen
Svendborg HK
4
Maria Lykkegaard
København Håndbold
4
Karin Mortensen (M)
FIF
4
Sandra Kjær
Tårs/Sindal
4
Thea Hovgesen
Randers HK
4
Birgitte Hansen
Ikast fS
4
Dorte Johansen
Roar
4
Lotte Haandbæk
Team Esbjerg
4
Ronja Hjortshøj
København Håndbold
4
Lærke Christensen
Team Tvis Holstebro
4
272.
Bodil "Frank" Jensen
Holbæk HK
3
Margrethe Bæk
Kragelund IF
3
Birgitte Cramer
Helsingør IF
3
Pia Carlsen
Hørsholm/Usserød IF
3
Lisbeth Galle
HG
3
Ingelise Been
Stjernen
3
Sofie Steffensen
Helsingør IF
3
Sabina Rasmussen
Horsens HK
3
Anne Sofie Hjort Nielsen
Team Tvis Holstebro
3
Anette Møller
Ikast f.S.
3
Jette Kjærgaard
Nørlem/Nr.Nissum fH
3
Kristina Jørgensen
Skovbakken
3
Elsa Christensen
Lyngså HK
3
Stine Andersen
Team Tvis Holstebro
3
Annette Olsen
AIA/Tranbjerg
3
Camilla Hornbech Mikkelsen
Viborg HK
3
Stina Madsen
Slagelse FH
3
Pia Leutenberger (M)
Rødovre HK
3
Susanne Munk Lauritsen (M)
Viborg HK
3
Ditte Krogh
Frederikshavn fI
3
Mia Biltoft
SG Beitigheim
3
293.
Gerda Frandsen
VRI
2
Annemarie Schwartz
USG
2
Karen Mohr Nielsen
Nykøbing F. HK
2
Ulla Behrend
Holte IF
2
Anne Christiansen
FIF
2
Birte Harder
DHG
2
Lise Andersen
Glostrup IC
2
Mona Jørgensen
AIA/Tranbjerg
2
Sandra Toft
Györi KC *
2
Annelise Wang Jensen
Viborg HK
2
Malene Outzen
Horsens HK
2
Annette Knudsen
Team Esbjerg
2
Lise-Lotte Jørgensen
GOG
2
Camilla Fangel
Nykøbing Falster HK
2
Alice Bach
Viby IF
2
Maria Skovgaard
Virum Sorgenfri HK
2
Janni Rejkjær
Taastrup IK
2
Berit Larsen
Greve IF
2
Mai Kragballe
København Håndbold
2
Lene Bendixen
SK Aarhus
2
Kirsten Balle
Horsens HK
2
314.
Birthe Lemberg
KI
1
Gudrun Hansen
KI
1
Ulla Bentzen
AGF
1
Birthe Zimling
KKG
1
Ellen Vadgaard
HG
1
Ellen Ganneskov
USG
1
Yrsa Danielsson
FIF
1
Anny Petersen
Korsør BK
1
Karen Jensen
Gentofte-Vangede IF
1
Inge-Lise Tøttrup
Glostrup IC
1
Ingelise Beuschel
FIF
1
Birgit Madsen
Næstved IF
1
Birthe Mortensen
Helsingør IF
1
Anette Jensen
Svendborg HK
1
Jette Maymann
HG
1
Margit Rasmussen
Stjernen
1
Anni Rasmussen
Helsingør IF
1
Gitte Sunesen Vilhelmsen (M)
GOG
1
Rikke Poulsen (M)
Viborg HK
1
Jette Pedersen
Viby IF
1
Christina Nimand Pedersen (M)
Viborg HK
1
Ea Lahn Jensen (M)
Rødovre HK
1
Joan Glintborg
Ikast fS
1
Lene Simonsen
Brabrand IF
1
Tina Norske
Greve IF
1
Louise Bager Due (M)
Viborg HK
1
Sofie Stangholt Johansen
Randers HK
1
Natasja Dybmose (M)
Ikast Bording EH
1
ØVRIGE
*
Spilleren har repræsenteret flere klubber. Dette er den seneste
Antal landskampe
Antal landskampmål
Længst tid på landsholdet
Ældst på landsholdet