Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Torsdag 18. april 2024 kl. 18:34
WWW.HÅNDBOLD.INFO
 
HERRE A-LANDSKAMPE
13. JANUAR 2024: GRÆKENLAND
KAMPFACTS
SPILLESTEDANLEDNING
Olympia Halle, MünchenEM, indledende
RESULTATMÅLSCORERE
40-28 (13-20)Michael Damgaard10 mål
12.128 tilskuereEmil wernsdorf Madsen7 mål
Hans Aaron Mensing5 mål
Mathias Gidsel5 mål
Lukas Jørgensen4 mål
Simon Pytlick4 mål
Emil Jakobsen2 mål
Niclas Kirkeløkke1 mål
Magnus Landin1 mål
Magnus Saugstrup Jensen1 mål
DANMARK
SPILLERKLUBALDERKMPMÅLBEMÆRKNINGER
  Niklas Landin (M)Aalborg Håndbold3526611
  Emil Nielsen (M)FC Barcelona26302
  Niclas KirkeløkkeRhein-Neckar Löwen2969128
  Magnus LandinTHW Kiel28125232
  Emil JakobsenFlensburg-Handewitt2560207
  Rasmus LaugeBjerringbro/Silkeborg32156398
  Magnus Saugstrup JensenSC Magdeburg2774165
  Mathias GidselFüchse Berlin2460301
  Henrik Møllgaard JensenAalborg Håndbold39209182
  Lukas JørgensenFlensburg-Handewitt242374
  Johan P. HansenFlensburg-Handewitt2988162
  Michael DamgaardSC Magdeburg3396258
  Hans Aaron MensingGOG262152
  Simon Hald JensenAalborg Håndbold298691
  Simon PytlickFlensburg-Handewitt2327105
  Emil Wernsdorf MadsenGOG23923
LANDSKAMP 1559
LANDSTRÆNER
Nikolaj Jacobsen (117. kamp)
JUBILARER
  Magnus Landin er 50. spiller, som opnår 125 landskampe
  Landskampe mod Grækenland