Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Lørdag 4. februar 2023 kl. 09:46
WWW.HÅNDBOLD.INFO
 
HERRE A-LANDSKAMPE
21. JANUAR 2023: USA
KAMPFACTS
SPILLESTEDANLEDNING
Malmö Arena, MalmöVM mellemrunde
RESULTATMÅLSCORERE
33-24 (18-10)Lukas Jørgensen8 mål
Magnus Landin5 mål
Mathias Gidsel4 mål
Michael Damgaard4 mål
Jacob Holm4 mål
Emil Jacobsen2 mål
Hans Lindberg2 mål
Mads Hoxer2 mål
Mads Mensah Larsen1 mål
Simon Hald Jensen1 mål
DANMARK
SPILLERKLUBALDERKMPMÅLBEMÆRKNINGER
  Niklas Landin (M)THW Kiel3425211
  Kevin Møller (M)Flensburg-Handewitt33757
  Magnus LandinTHW Kiel27109218
  Emil JakobsenFlensburg-Handewitt2444160
  Hans LindbergFüchse Berlin41286782
  Mathias GidselFüchse Berlin2344218
  Henrik Møllgaard JensenAalborg Håndbold38196182
  Mads Mensah LarsenFlensburg-Handewitt31179310
  Mikkel HansenAalborg Håndbold352481287
  Lukas JørgensenGOG23730
  Johan P. HansenFlensburg-Handewitt2876156
  Michael DamgaardSC Magdeburg3290232
  Jacob HolmFüchse Berlin2774201
  Simon Hald JensenFlensburg-Handewitt287085
  Mads HoxerAalborg Håndbold22712
  Simon PytlickGOG221548
LANDSKAMP 1543
LANDSTRÆNER
Nikolaj Jacobsen (101. kamp)
JUBILARER
  Kevin Møller er 98. spiller, som opnår 75 landskampe
  Landskampe mod USA