Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Søndag 4. december 2022 kl. 00:46
WWW.HÅNDBOLD.INFO
 
HERRE A-LANDSKAMPE
5. AUGUST 2021: SPANIEN
KAMPFACTS
SPILLESTEDANLEDNING
Yoyogi Arena, TokyoOL, semifinale
RESULTATTILSKUERE
27-23 (14-10)
MÅLSCORERE
Mikkel Hansen12 mål
Mathias Gidsel5 mål
Mads Mensah Larsen4 mål
Henrik Toft Hansen2 mål
Magnus Landin1 mål
Lasse Svan Hansen1 mål
Johan P. Hansen1 mål
Jakob Holm1 mål
DANMARK
SPILLERKLUBALDERKMPMÅLBEMÆRKNINGER
  Niklas Landin (M)THW Kiel3223210
  Kevin Møller (M)FC Barcelona32486
  Magnus LandinTHW Kiel2586177
  Magnus Saugstrup JensenAalborg Håndbold253774
  Lasse Svan HansenFlensburg-Handewitt37234553
  Henrik Møllgaard JensenAalborg Håndbold36179182
  Mads Mensah LarsenFlensburg-Handewitt29157297
  Henrik Toft HansenParis St. Germain34139250
  Mikkel HansenParis St. Germain332301181
  Morten OlsenGOG36117217
  Johan P. HansenTSV Hannover-Burgdorf 2852110
  Lasse B. AnderssonFüchse Berlin275060
  Jacob HolmFüchse Berlin2547136
  Mathias GidselGOG2224110
LANDSKAMP 1515
LANDSTRÆNER
Nikolaj Jacobsen (73. kamp)
JUBILARER
  Lasse B. Andersson er 131. spiller, som opnår 50 landskampe
  Landskampe mod Spanien