Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Søndag 19. maj 2019 kl. 17:39
WWW.HASLUND.INFO
FORSIDE                 HERRE A-LANDSKAMPE                 HERRE A-SPILLERE                 DAME A-LANDSKAMPE                 DAME A-SPILLERE
 
DAME A-LANDSKAMPSMÅL
RANGLISTE 1947 - 2018
 
Opdateret med landskampen 24. marts 2019 mod Rumænien
 
RANGLISTE
#NAVNKLUBMÅL
1.   Camilla Andersen FIF 846
2.   Janne Kolling Slagelse FH 756
3.   Anja Andersen Bækkelaget 725
4.   Anette Hoffmann Møberg Kolding IF 641
5.   Katrine Fruelund Randers HK 570
6.   Ann Grete Nørgaard Viborg HK 549
7.   Mette Vestergaard FCK Håndbold 519
8.   Stine Jørgensen Odense Håndbold 448
9.   Lotte Kiærskou Viborg HK 414
10.   Rikke Skov Viborg HK 384
11.   Josephine Touray SK Aarhus 383
12.   Kristina Kristiansen Nykøbing Falster HK 378
13.   Birte Carlsen Helsingør IF 375
14.   Line Jørgensen CSM Bukarest 352
15.   Henriette Mikkelsen Viborg HK 346
16.   Tonje Kjærgaard Ikast-Bording EH 342
17.   Vibeke Merete Nielsen AIA/Tranbjerg 341
  Trine Troelsen FC Midtjylland 341
19.   Helle Petersen Helsingør IF 310
20.   Line Daugaard Ikast-Bording EH 307
21.   Kristine Andersen Ikast-Bording EH 305
22.   Camilla Dalby Randers HK 303
23.   Anne-Marie Nielsen FIF 301
24.   Christina Roslyng Kolding IF 299
25.   Gitte Madsen Bækkelaget SK 288
  Karen Brødsgaard Ikast-Bording EH 288
27.   Heidi Bruun GOG 284
28.   Heidi Holme Astrup Viborg HK 268
29.   Mette Sjøberg Ikast Brande EH 262
  Mie Augustesen Thüringen HC 262
31.   Tina Bøttzau Skovbakken 250
32.   Bente Thomsen Lyngså HK 236
33.   Rikke Hørlykke Slagelse DT 234
34.   Maria Fisker Randers HK 231
35.   Maibritt Kviesgaard Team Esbjerg 225
36.   Astrid Friis Larsen Nordstrand IF 223
37.   Louise Burgaard Herning-Ikast Håndbold 217
38.   Anne Mette Hansen Györi KC 215
39.   Susan Thorsgård FC Midtjylland 214
40.   Louise Mortensen Aalborg DH 205
41.   Tove Okkerstrøm Holstebro KFUM 191
42.   Helle Pedersen FIF 185
  Rikke Solberg GOG 185
44.   Lene Lund Nielsen Viborg HK 181
45.   Anne Dorthe Tanderup Viborg HK 180
46.   Ingelise Mortensen Buxtehuder SV 175
47.   Trine Østergaard Odense Håndbold 174
48.   Lise Jensen Viby IF 170
  Marianne Florman BK Ydun 170
50.   Anette Rytter Stjernen 158
  Conny Hamann-Boeriths GOG 158
52.   Mette Gravholt NFH 157
53.   Kristina Bille-Hansen Larvik HK 155
54.   Christina Krogshede FIF 153
  Mette Tranborg Odense Håndbold 153
56.   Ann Stengaard Svendborg HK 150
57.   Karen Frandsen HG 146
58.   Lotte Grigel Rostov-Don 143
59.   Lærke Winther Møller Team Tvis Holstebro 139
60.   Joan Johnsen Helsingør IF 137
61.   Lise-Lotte Lauridsen Lyngså HK 134
62.   Susanne Møller Andersen Rødovre HK 131
63.   Hanne Lagerborn Glostrup IC 128
64.   Jenny Yde Gladsaxe/HG 124
  Pernille Holst Holmsgaard København Håndbold 124
66.   Anja Byrial Hansen GOG 122
67.   Tine Mortensen Lyngså HK 120
68.   Käte Kock Greve IF 119
  Louise Pedersen Vipers Kristiansand 119
  Kathrine Heindahl Odense Håndbold 119
71.   Jytte Møller Nielsen AIA/Tranbjerg 116
72.   Yrsa Nielsen FIF 115
73.   Lene Nielsen Skovbakken 114
74.   Fie Woller SG Bietigheim 113
75.   Bente Lauridsen AIA/Tranbjerg 110
76.   Else Birkmose Gunnarsson HG 109
77.   Ditte Andersen Horsens HK 108
78.   Kamilla Kristensen Odense Håndbold 107
79.   Conni Pedersen Frederikshavn fI 104
80.   Stine Bodholt Nielsen Viborg HK 103
81.   Gitte Aaen Randers HK 101
82.   Birgitte Volck Helsingør IF 99
83.   Kirsten Nilsson HG 95
  Pia Andersson FIF 95
  Helle Simonsen Viborg HK 95
86.   Ruth Thygesen Allingåbro IF 94
  Vivi Kjærsgaard Skovbakken 94
88.   Jette Jensen FIF 92
  Anette Bonde Christensen Randers HK 92
90.   Annette Jacobsen Lynge/Uggerløse IF 91
  Merete Møller Larvik HK 91
92.   Gerda Krogshede Nørlem/Nr.Nissum fH 90
93.   Camilla Thomsen FCK Håndbold 89
94.   Mette Melgaard Randers HK 88
  Berit Kristensen Randers HK 88
96.   Trine Jensen GOG/Svendborg TGI 87
97.   Winnie Ravn GOG 84
98.   Karen Schultz Ribe HK 83
99.   Maibritt Benda Viborg HK 82
100.   Tina Madsen Viby IF 81
101.   Lise Knudsen GOG/Svendborg TGI 80
  Louise Svalastog København Håndbold 80
103.   Anja Nielsen Ikast-Bording EH 78
  Susanne Kastrup KIF/Vejen 78
105.   Lene Thomsen Viborg HK 77
106.   Aase Jensen Glostrup IC 73
107.   Tine Ladefoged Horsens HK 71
108.   Pernille Hansen Kolding IF 70
109.   Toni Røseler Andersen FIF 68
  Jette Madsen Næstved IF 68
  Susan Olsen Viborg HK 68
  Rikke Nielsen HC Leipzig 68
113.   Ann-Mari Winther FIF 67
  Heidi Johansen Randers HK 67
115.   Sisse Bruun Jørgensen Virum/Sorgenfri HK 65
116.   Birthe Hansen FIF 58
117.   Jane Wangsøe Horsens HK 57
118.   Anna Sophie Okkels SK Aarhus 54
119.   Vibeke Jensen Ålborg 1919 53
  Sarah Iversen Nykøbing Falster HK 53
  Line Haugsted Viborg HK 53
122.   Agnes Østergaard FIF 51
  Louise Lyksborg Viborg HK 51
124.   Ruth Patuel Fredericia KFUM 50
  Marianne Bonde København Håndbold 50
126.   Anne-Lise Corneliussen HG 49
127.   Anne Petersen Waage Tertnes IL 48
128.   Kathrine Munch Randers HK 47
129.   Annette Mogensen Stouby GIF 46
130.   Maybrit Nielsen FIF 45
  Jane Schumacher Randers HK 45
132.   Kirsten Boel Viborg HK 44
  Malene Dalgaard Ikast Brande EH 44
134.   Anne Cecilie Dornonville København Håndbold 42
135.   Hanne Lassen AIA/Tranbjerg 40
  Hanna Green Nørlem/Nr.Nissum fH 40
137.   Ingrid Olsen Hørsholm/Usserød IF 39
  Gitte Winckler Nielsen FCK Håndbold 39
139.   Gun-Maj Kirkeløkke MH Risøhøj 38
  Maja Grønbæk Skovbakken 38
141.   Lone Mathiesen Skovbakken 37
142.   Karina Jespersen FIF 35
  Freja Cohrt Kyndbøl Silkeborg-Voel KFUM 35
144.   Betina Nørager GOG 34
  Kristina Jørgensen Viborg HK 34
146.   Tove Hansen Glostrup IC 33
147.   Lone Orby Christensen Rødovre HK 32
148.   Anne Christiansen HG 31
  Conni Olesen Nørlem/Nr.Nissum fH 31
150.   Tove Lorenzen Skovbakken 30
  Lise Mikkelsen Skovbakken 30
  Marianne Riis Varde HK 30
153.   Anne Mette Rosenfalck FIF 29
  Gitte Hansen Stjernen 29
  Gitte Brøgger Led SK Aarhus 29
  Anne Mette Pedersen København Håndbold 29
157.   Birgitte Wilbek FIF 28
  Lise Kock FIF 28
  Esther Hansen Helsingør IF 28
  Nadia Offendal Odense Håndbold 28
161.   Mona Christensen HG 27
  Mia Falk FCK Håndbold 27
  Jette Hansen Team Tvis Holstebro 27
  Simone Böhme Siofok KC 27
165.   Jytte Skøtt Mikkelsen Hjallelse GF 26
  Helle Christiansen Glostrup/Efterslægten 26
  Tina Pedersen Rødovre HK 26
  Pernille Riisbøl Jørgensen Horsens HK 26
  Lærke Nolsøe Pedersen Nykøbing Falster HK 26
170.   Bessie Lindqvist SKS 25
  Birgit Rasmussen Aalborg 1919 25
  Lene Torp Pedersen Skovbakken 25
  Anette Juul Mikkelsen Hvide Sande KFUM 25
  Anja Kristensen Fox Team Nord 25
175.   Maja Piil Nykøbing F. HK 24
  Mie Højlund Randers HK 24
177.   Pernille Rode USG 23
  Yvette Schandorf Sørensen GOG 23
  Majken Larsen Viborg HK 23
  Line Uno Jensen Viborg HK 23
181.   Anna Hansen KSG 22
  Laura Danielsen Randers HK 22
183.   Lene Christiansen HG 21
  Ruth Kjeldsen Skovbakken 21
185.   Mette Hjortshøj Stouby GIF 20
186.   Olivera Jurisic Skive fH 19
  Mia Rej Bidstrup København Håndbold 19
188.   Vibeke Nielsen Vorup FB 17
  Marlene Jensen GOG 17
190.   Aase Rasmussen HG 16
  Frida Jensen FIF 16
  Lene Hansen FIF 16
  Randi Hansen FIF 16
  Lene Tobiasen FCK Håndbold 16
  Anne-Kathrine Bruun Ikast Brande EH 16
  Gitte Andersen Randers HK 16
197.   Elisa Ludvigsen HG 15
  Pia Petersen Rødovre HK 15
  Anette Jensen Lyngså HK 15
  Berit Bogetoft GOG 15
  Heidi Søndergaard Horsens HK 15
202.   Lena Jensen Team Esbjerg 14
203.   Verny Jensen HG 13
  Dorrit Pedersen Helsingør IF 13
  Linda Sørensen HG 13
  Gitte Koch-Hansen FIF 13
  Kirsten Frandsen Ikast f.S. 13
  Mathilde Hylleberg Team Tvis Holstebro 13
209.   Trine Bay Nielsen FIF 12
210.   Dorthe Nielsen Holstebro KFUM 11
  Pia L. Madsen Randers Freja 11
  Nikoline Lindquist Nielsen Odense GOG 11
213.   Henny Marstrand Nielsen AGF 10
  Christina Markussen Vestar 10
  Bolette van Ingen Lyngså HK 10
  Malene Andersen FIF 10
  Annette Jensen Team Esbjerg 10
218.   Gigi Larsen Rødovre HK 9
  Anne Pandrup Christensen FIF 9
  Maja Green Nørlem/Nr.Nissum fH 9
  Stine Frandsen SK Aarhus 9
222.   Pernille Hegelund Brabrand IF 8
  Lise Binger KIF/Vejen 8
  Mia Møldrup Nykøbing Falster HK 8
225.   Anna Marie Didriksen VRI 7
  Ingeborg Brøste Langkastrup GF 7
  Bettina Jensen Ikast fS 7
  Susanne Boilesen Ikast fS 7
  Camilla Frederiksen FIF 7
  Anette Olesen Kolding IF 7
  Merethe Hansen Viborg HK 7
  Rikke Iversen Silkeborg-Voel KFUM 7
233.   Susanne Fischer Helsingør IF 6
  Rikke Edelboe Ålborg KFUM 6
  Karina Bjørn Vorup FB 6
  Anne Jensen Randers HK 6
  Amalie Grøn Hansen Viborg HK 6
  Line Mai Hougaard Randers HK 6
  Melanie Bak Gjerpen 6
240.   Bente Krammager Svendborg HK 5
  Mette Klit Viborg HK 5
  Rikke Zachariassen Team Esbjerg 5
  Amalie Grav Sørensen Roskilde Håndbold 5
  Sofie Bloch-Sørensen FIF 5
  Pauline Bøgelund Team Tvis Holstebro 5
246.   Lisbeth Jensen Frederikshavn fI 4
  Lisa Pedersen Helsingør IF 4
  Jytte Jensen Ringsted IF 4
  Birgit Mikkelsen Svendborg HK 4
  Birgitte Hansen Ikast fS 4
  Dorte Johansen Roar 4
  Thea Hovgesen Randers HK 4
  Lotte Haandbæk Team Esbjerg 4
  Sandra Kjær Tårs/Sindal 4
  Ronja Hjortshøj København Håndbold 4
  Karin Mortensen (M) FIF 4
  Lærke Christensen Team Tvis Holstebro 4
  Emma Friis Herning-Ikast Håndbold 4
259.   Bodil "Frank" Jensen Holbæk HK 3
  Margrethe Bæk Kragelund IF 3
  Birgitte Cramer Helsingør IF 3
  Pia Carlsen Hørsholm/Usserød IF 3
  Ingelise Been Stjernen 3
  Jette Kjærgaard Nørlem/Nr.Nissum fH 3
  Pia Leutenberger (M) Rødovre HK 3
  Elsa Christensen Lyngså HK 3
  Annette Olsen AIA/Tranbjerg 3
  Anette Møller Ikast f.S. 3
  Ditte Krogh Frederikshavn fI 3
  Kristina Jørgensen Skovbakken 3
  Susanne Munk Lauritsen (M) Viborg HK 3
  Sofie Steffensen Helsingør IF 3
  Stina Madsen Slagelse FH 3
  Sabina Rasmussen Horsens HK 3
  Camilla Hornbech Mikkelsen Viborg HK 3
  Anne Sofie Hjort Nielsen Team Tvis Holstebro 3
  Mia Biltoft SG Beitigheim 3
  Stine Andersen Team Tvis Holstebro 3
  Maria Lykkegaard København Håndbold 3
  Celine Lundbye Kristiansen Aarhus United 3
281.   Gerda Frandsen VRI 2
  Annemarie Schwartz USG 2
  Karen Mohr Nielsen Nykøbing F. HK 2
  Ulla Behrend Holte IF 2
  Anne Christiansen FIF 2
  Birte Harder DHG 2
  Lise Andersen Glostrup IC 2
  Mona Jørgensen AIA/Tranbjerg 2
  Lise-Lotte Jørgensen GOG 2
  Berit Larsen Greve IF 2
  Alice Bach Viby IF 2
  Janni Rejkjær Taastrup IK 2
  Annelise Wang Jensen Viborg HK 2
  Maria Skovgaard Virum Sorgenfri HK 2
  Malene Outzen Horsens HK 2
  Kirsten Balle Horsens HK 2
  Annette Knudsen Team Esbjerg 2
  Lene Bendixen SK Aarhus 2
  Camilla Fangel Nykøbing Falster HK 2
  Mai Krogballe København Håndbold 2
301.   Birthe Lemberg KI 1
  Birthe Zimling KKG 1
  Ulla Bentzen AGF 1
  Ellen Vadgaard HG 1
  Gudrun Hansen KI 1
  Yrsa Danielsson FIF 1
  Ellen Ganneskov USG 1
  Anny Petersen Korsør BK 1
  Karen Jensen Gentofte-Vangede IF 1
  Ingelise Beuschel FIF 1
  Inge-Lise Tøttrup Glostrup IC 1
  Birgit Madsen Næstved IF 1
  Birthe Mortensen Helsingør IF 1
  Lisbeth Galle HG 1
  Anette Jensen Svendborg HK 1
  Jette Maymann HG 1
  Margit Rasmussen Stjernen 1
  Anni Rasmussen Helsingør IF 1
  Jette Pedersen Viby IF 1
  Tina Norske Greve IF 1
  Ea Lahn Jensen (M) Rødovre HK 1
  Lene Simonsen Brabrand IF 1
  Joan Glintborg Ikast fS 1
  Natasja Dybmose (M) Ikast Bording EH 1
  Gitte Sunesen Vilhelmsen (M) GOG 1
  Louise Bager Due (M) Viborg HK 1
  Christina Nimand Pedersen (M) Viborg HK 1
  Sofie Stangholt Johansen Randers HK 1
  Rikke Poulsen (M) Viborg HK 1
  Ida-Marie Dahl Viborg HK 1
  Sandra Toft Team Esbjerg 1
 
 
    
Spilleren har spillet i 2019

  Antal landskampe
  Antal landskampmål
  Længst tid på landsholdet
  Ældst på landsholdet