www.haslund.info
 
Torsdag 11. marts 2010 kl. 20:17
 
DANMARKSTURNERINGEN
1944/1945

STILLINGER OG RESULTATER
  Kreds 1AGF - B1909 - B1913 - Esbjerg - OB - Randers Freja - Vejen - Vejle - AaB - Aalborg Chang
  Kreds 1, distrikt 1AGF - Randers Freja - AaB - Aalborg Chang
  Kreds 1, distrikt 2Esbjerg - Vejen - Vejle
  Kreds 1, distrikt 3B1909 - B1913 - OB
  Kreds 1, 1. mellemrunde
  • B1913-Esbjerg
  • Vejen-B1909
  •   Kreds 1, 2. mellemrunde
  • AGF-B1909
  • Esbjerg-Randers Freja
  •   Kreds 2B1901 - Brønshøj - Dragør - Haslev - Helsingør - HIK - Korsør - Nakskov - Næstved - Slagelse
      Kreds 3AB - B93 - B1903 - Frem - Fremad Amager - KB - KFUM - Køge - ØB
      Kvartfinaler
  • Randers Freja - AB
  • AGF - KB
  • Frem - HIK
  • B93 - Helsingør
  •   Semifinaler
  • AB - Frem
  • Helsingør - AGF
  •   Finale
  • AB - AGF

  • BEMÆRKNINGER (KREDS 1)
    Turneringen i Kreds 1 var oprindelig påtænkt som en dobbeltturnering hvor de 2 bedste ville kvalificere sig til Kvartfinalerne (sammen med 2 fra Kreds 2 og 4 fra Kreds 1).

    Ikke alle efterårskampene kunne gennemføres, men blev (i første omgang) udsat til foråret 1945. Som følge af de af krigen skabte trafikvanskeligheder blev forårsturneringen i Kreds 1 suspenderet og i stedet for blev fastsat en Puljeturnering, gennem hvilken de to klubber til Danmarksturneringenss kvartfinale skulle findes.

    Kreds 1 blev delt op i 3 distrikter (geografisk), der spillede en dobbeltturnering hver for sig. De erhvervede point i efteråret 1944 fik i første omgang ingen betydning. Ved pointlighed var pointkvotienten afgørende.

    I 1. mellemrunde spillede vinderen af distrikt 2 mod vinderen af distrikt 3 og tilsvarende spillede nummer 2 i distrikt 2 mod nummer 2 i distrikt 3 (noget ulogisk, men sådan var det vedtaget). Ved pointlighed mellem de to hold var det nu den klub der havde fået højest pointgennemsnit i efteråret 1944.

    I mellemrunde 2 spillede de vindere fra mellemrunde 1 (Esbjerg og B1909) mod nummer 1 og 2 fra distrikt 1 (AGF og Randers Freja). Ved pointlighed var samme regler som i 1. mellemrunde. Vinderne af disse to indbyrdes opgør var kvalificeret til kvartfinalen.

    OVERSIGT
       Turneringen blev på grund af 2. verdens-
       krig spillet i 3 geografisk inddelte kredse
       med efterfølgende kvartfinaler, semifinaler
       og finale

         1943/1944
         1945/1946
         Øvrige år

    Siderne vises bedst i Microsoft Internet Explorer. Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster