Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Søndag 19. maj 2019 kl. 17:38
WWW.HASLUND.INFO
FORSIDE                        DANSK FODBOLD                         INTERNATIONAL FODBOLD                         KALENDER
 
EUROPACUP
2019/2020
BEMÆRKNINGER
Da Champions League-mestrene har kvalificeret sig til Champions League-gruppespil via deres hjemlige ligaer betyder det følgende ændringer i Champions League:
●  Mesteren fra Østrig (Nummer 11) træder ind i gruppespil i stedet for 4. kvalrunde (mester)
●  Mesteren fra Tjekkiet (Nummer 13) træder ind i 4. kvalrunde (mester) i stedet for 3. kvalrunde (mester)
●  Mesteren fra Grækenland (Nummer 15) træder ind i 3. kvalrunde (mester) i stedet for 2. kvalrunde (mester)
●  Mesteren fra Israel (Nummer 18) træder ind i 2. kvalrunde (mester) i stedet for 1. kvalrunde
●  Mesteren fra Cypern (Nummer 19) træder ind i 2. kvalrunde (mester) i stedet for 1. kvalrunde
Ovenstående ændringer i Champions League betyder følgende ændringer i Europa League:
●  Pokalvinderen fra Israel (Nummer 18) træder ind i 3. kvalrunde (ikke-mester) i stedet for 2. kvalrunde (ikke-mester)
●  Pokalvinderen fra Serbien (Nummer 25) træder ind i 2. kvalrunde (ikke-mester) i stedet for 1. kvalrunde
●  Pokalvinderne fra Wales (Nummer 50) træder ind 1. kvalrunde i stedet for indl. kvalrunde
●  Pokalvinderen fra Færøerne (Nummer 51) træder ind 1. kvalrunde i stedet for indl. kvalrunde
Alle disse ændringer betyder, at en af taberne fra 1. kvalifikationsrunde i Champions League vil springe Europa League, 2. kvalifikationsrunde (mester) over og gå direkte til Europa League, 3. kvalifikationsrunde (mester).
SENESTE HOLD, DER HAR KVALIFICERET SIG
17. maj 2019
●  Balzan FC (Malta) indtræder i Europa League, 1. kvalrunde
●  Benfica (Portugal) indtræder i Champions League, gruppespil
●  Besiktas (Tyrkiet) indtræder i Europa League, gruppespil eller 3. kvalrunde (ikke-mester)
●  Espanyol (Spanien) indtræder i Europa League, 2. kvalrunde (ikke-mester)
●  FC Porto (Portugal) indtræder i Champions League, 3. kvalrunde (ikke-mester)
●  FK Sarajevo (Bosnien) indtræder i Champions League, 1. kvalrunde
●  Frankfurt (Tyskland) indtræder i Europa League, 2. kvalrunde (ikke-mester)
●  Galatasaray (Tyrkiet) indtræder i Champions League, gruppespil eller 2. kvalrunde (ikke-mester)
●  Getafe (Spanien) indtræder i Europa League, gruppespil
●  Istanbul Basaksehir (Tyrkiet) indtræder i Champions League, gruppespil eller 2. kvalrunde (ikke-mester)
●  Leverkusen (Tyskland) indtræder i Champions League, gruppespil
●  Lille (Frankrig) indtræder i Champions League, gruppespil
●  Lyon (Frankrig) indtræder i Champions League, 3. kvalrunde (ikke-mester)
●  Manchester United (England) indtræder i Europa League, gruppespil
●  Mönchengladbach (Tyskland) indtræder i Europa League, gruppespil
●  NK Domzale (Slovenien) indtræder i Europa League, 1. kvalrunde
●  Rijeka (Kroatien) indtræder i Europa League, 3. kvalrunde (ikke-mester)
●  Ruzomberok (Slovakiet) indtræder i Europa League, 1. kvalrunde
●  Sevilla (Spanien) indtræder i Europa League, gruppespil
●  St. Etienne (Frankrig) indtræder i Europa League, gruppespil
●  Tre Fiori (San Marino) indtræder i Europa League, indl. kvalrunde
●  Valencia (Spanien) indtræder i Champions League, gruppespil
●  Viitorul Constanta (Rumænien) indtræder i Europa League, 2. kvalrunde (ikke-mester) eller 1. kvalrunde
●  Wolfsburg (Tyskland) indtræder i Europa League, gruppespil
●  Wolverhampton (England) indtræder i Europa League, 2. kvalrunde (ikke-mester)
●  Zeljeznicar (Bosnien) indtræder i Europa League, 1. kvalrunde
●  Zrinjski Mostar (Bosnien) indtræder i Europa League, 1. kvalrunde
16. maj 2019
●  FC Midtjylland (Danmark) indtræder i Europa League, 3. kvalrunde (ikke-mester)
●  Genk (Belgien) indtræder i Champions League, gruppespil
16. maj 2019
●  Club Brugge (Belgien) indtræder i Champions League, 3. kvalrunde (ikke-mester)
●  Genk (Belgien) indtræder i Champions League, gruppespil
15. maj 2019
●  Ajax (Holland) indtræder i Champions League, 3. kvalrunde (mester)
●  Bnei Yehuda (Israel) indtræder i Europa League, 3. kvalrunde (ikke-mester)
●  FC Oleksandriya (Ukraine) indtræder i Europa League, gruppespil, 2. eller 3. kvalrunde (ikke-mester)
●  Lazio (Italien) indtræder i Europa League, gruppespil
●  Lechia Gdansk (Polen) indtræder i Europa League, 2. kvalrunde (ikke-mester)
●  Lokomotiv Plovdiv (Bulgarien) indtræder i Europa League, 2. kvalrunde (ikke-mester)
●  NK Maribor (Slovenien) indtræder i Champions League, 1. kvalrunde
●  Olimpija Ljubljana (Slovenien) indtræder i Europa League, 1. kvalrunde
●  PSV Eindhoven (Holland) indtræder i Champions League, 2. kvalrunde (ikke-mester)
12. maj 2019
●  Arsenal (England) indtræder i Europa League, gruppespil
●  AZ Alkmaar (Holland) indtræder i Europa League, 2. kvalrunde (ikke-mester)
●  CFR Cluj (Rumænien) indtræder i Champions League, 1. kvalrunde
●  F91 Dudelange (Luxembourg) indtræder i Champions League, 1. kvalrunde
●  FC Salzburg (Østrig) indtræder i Champions League, gruppespil
●  FK Partizani (Albanien) indtræder i Champions League, 1. kvalrunde
●  Fola Esch (Luxembourg) indtræder i Europa League, 1. kvalrunde
●  Guimaraes (Portugal) indtræder i Europa League, 2. kvalrunde (ikke-mester)
●  Steaua Bukarest (Rumænien) indtræder i Europa League, 1. kvalrunde
●  St. Patrick's (Irland) indtræder i Europa League, 1. kvalrunde
●  Tottenham (England) indtræder i Champions League, gruppespil
●  Trabzonspor (Tyrkiet) indtræder i Europa League, gruppespil, 2. eller 3. kvalrunde (ikke-mester)
11. maj 2019
●  Cliftonville (Nordirland) indtræder i Europa League, Indl. kvalrunde
●  Dynamo Kiev (Ukraine) indtræder i Champions League, gruppespil eller 3. kvalrunde (ikke-mester)
●  Europa FC (Gibraltar) indtræder i Europa League, Indl. kvalrunde
●  Lincoln Red Imps (Gibraltar) indtræder i Champions League, Indl. kvalrunde
●  Siroki Brijeg (Bosnien) indtræder i Europa League, 1. kvalrunde
●  Sporting Lissabon (Portugal) indtræder i Europa League, gruppespil
10. maj 2019
●  Lille (Frankrig) indtræder i Champions League, gruppespil eller 3. kvalrunde (ikke-mester)
DELTAGERE
  Oversigt over de deltagende klubber med angivelse af, hvor langt de nåede i turneringen
CHAMPIONS LEAGUE
  FC København indtræder i 2. kvalifikationsrunde (mester)
GRUPPESPIL
  Gruppe A:  
  Gruppe B:  
  Gruppe C:  
  Gruppe D:  
  Gruppe E:  
  Gruppe F:  
  Gruppe G:  
  Gruppe H:  
EUROPA LEAGUE
  FC Midtjylland indtræder i 3. kvalifikationsrunde (ikke-mester)
  Den danske nummer 3 indtræder i 2. kvalifikationsrunde (ikke-mester)
  Den danske nummer playoff-vinder indtræder i 1. kvalifikationsrunde
GRUPPESPIL
  Gruppe A:  
  Gruppe B:  
  Gruppe C:  
  Gruppe D:  
  Gruppe E:  
  Gruppe F:  
  Gruppe G:  
  Gruppe H:  
  Gruppe I:  
  Gruppe J:  
  Gruppe K:  
  Gruppe L:  
  Forside
  Deltageroversigt

CHAMPIONS LEAGUE
  Indledende kvalrunder
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde (mester) 
  2. kvalrunde (ikke-mester)
  3. kvalrunde (mester)
  3. kvalrunde (ikke-mester)
  4. kvalrunde (mester)
  4. kvalrunde (ikke-mester)
  Gruppe A  Gruppe E
  Gruppe B  Gruppe F
  Gruppe C  Gruppe G
  Gruppe D  Gruppe H
  1/8-finaler  Semifinaler
  Kvartfinaler  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

EUROPA LEAGUE
  Indledende kvalrunde
  1. kvalrunde 
  2. kvalrunde (ikke-mester) 
  2. kvalrunde (mester)
  3. kvalrunde (ikke-mester) 
  3. kvalrunde (mester)
  4. kvalrunde (ikke-mester)
  4. kvalrunde (mester)
  Gruppe A  Gruppe G
  Gruppe B  Gruppe H
  Gruppe C  Gruppe I
  Gruppe D  Gruppe J
  Gruppe E  Gruppe K
  Gruppe F  Gruppe L
  1/16-finaler  Semifinaler
  1/8-finaler  Finale
  Kvartfinaler
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

  2018/2019
  2020/2021
  Øvrige år