Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Onsdag 20. september 2017 kl. 02:14

WWW.HASLUND.INFO
FORSIDE DANSK FODBOLD INTERNATIONAL FODBOLD KALENDER

 
EUROPACUP
UEFA-KOEFFICIENT 2005/2006 - 2009/2010
 
KOEFFICIENT-LISTE
ANTAL HOLD
● Champions League: 4   /   UEFA-cup: 3
INDTRÆDEN
● Champions League: Mester samt nummer 2 og 3 i gruppespil, nummer 4 i 4. kvalifikationsrunde (ikke mester forløb)
 ● Europa League: Nummer 6 i 3. kvalifikationsrunde, pokalvinder og nummer 5 i 4. kvalifikationsrunde
#LAND2005/062006/072007/082008/092009/10TOTAL
1.England14,42816,62517,87515,00017,92881,856
2.Spanien15,64219,00013,87513,31217,92879,757
3.Italien15,35711,92810,25011,37515,42864,338
ANTAL HOLD
 ● Champions League: 3   /   UEFA-cup: 3
INDTRÆDEN
● Champions League: Mester og nummer 2 i gruppespil, nummer 3 i 4. kvalifikationsrunde (ikke-mester forløb)
 ● Europa League: Nummer 5 i 3. kvalifikationsrunde, pokalvinder og nummer 4 i 4. kvalifikationsrunde
#LAND2005/062006/072007/082008/092009/10TOTAL
4.Tyskland10,4379,50013,50012,68718,08364,207
5.Frankrig10,81210,0006,92811,00015,00053,740
ANTAL HOLD
 ● Champions League: 3   /   UEFA-cup: 3
INDTRÆDEN
● Champions League: Mester og nummer 2 i gruppespil, nummer 3 i 3.kvalifikationsrunde (ikke-mester forløb)
 ● Europa League: Nummer 5 i 3. kvalifikationsrunde, pokalvinder og nummer 4 i 4. kvalifikationsrunde
#LAND2005/062006/072007/082008/092009/10TOTAL
6.Rusland10,0006,62511,2509,7506,16643,791
ANTAL HOLD
 ● Champions League: 2   /   UEFA-cup: 4
INDTRÆDEN
● Champions League: Mester i gruppespil, nummer 2 i 3. kvalifikationsrunde (ikke-mester forløb)
 ● Europa League: Nummer 5 i 2. kvalifikationsrunde, nummer 4 i 3. kvalifikationsrunde, pokalvinder og nummer 3 i 4. kvalifikations-
   runde
#LAND2005/062006/072007/082008/092009/10TOTAL
7.Ukraine5,7506,5004,87516,6255,80039,550
8.Rumænien16,83311,3332,6002,6426,08339,491
9.Portugal5,5008,0837,9286,78510,00038,296
ANTAL HOLD
 ● Champions League: 2   /   UEFA-cup: 3
INDTRÆDEN
● Champions League: Mester i gruppespil, nummer 2 i 3. kvalifikationsrunde (ikke-mester forløb)
 ● Europa League: Nummer 4 i 2. kvalifikationsrunde, nummer 3 i 3. kvalifikationsrunde, pokalvinder i 4. kvalifikationsrunde
#LAND2005/062006/072007/082008/092009/10TOTAL
10.Holland7,5838,2145,0006,3339,41636,546
11.Tyrkiet4,0006,1009,7507,0007,60034,450
12.Grækenland3,3334,6667,5006,5007,90029,899
ANTAL HOLD
 ● Champions League: 2   /   UEFA-cup: 3
INDTRÆDEN
● Champions League: Mester i 3. kvalifikationsrunde (mester forløb), nummer 2 i 3.kvalifikationsrunde (ikke-mester forløb)
 ● Europa League: Nummer 4 i 2. kvalifikationsrunde, nummer 3 i 3. kvalifikationsrunde, pokalvinder i 4. kvalifikationsrunde
#LAND2005/062006/072007/082008/092009/10TOTAL
13.Schweiz9,3754,1006,2502,9005,75028,375
14.Belgien5,5004,7004,5004,5008,70027,900
15.Danmark3,5006,1255,1258,2004,40027,350
ANTAL HOLD
 ● Champions League: 1   /   UEFA-cup: 3
INDTRÆDEN
● Champions League: Mester i 2. kvalifikationsrunde (mester forløb)
 ● Europa League: Nummer 3 i 2. kvalifikationsrunde, pokalvinder og nummer 2 i 3. kvalifikationsrunde
#LAND2005/062006/072007/082008/092009/10TOTAL
16.Skotland4,2506,75010,2501,8752,66625,791
17.Bulgarien8,7505,1252,7502,2503,12522,000
18.Tjekkiet4,6255,7505,1252,3754,10021,975
ANTAL HOLD
 ● Champions League: 1   /   UEFA-cup: 3
INDTRÆDEN
● Champions League: Mester i 2. kvalifikationsrunde (mester forløb)
 ● Europa League: Nummer 2 og 3 i 2. kvalifikationsrunde, pokalvinder i 3. kvalifikationsrunde
#LAND2005/062006/072007/082008/092009/10TOTAL
19.Østrig3,2501,5003,2002,2509,37519,575
20.Israel1,5006,0002,3751,7507,25018,875
21.Cypern3,0001,7502,6666,3334,25017,999
ANTAL HOLD
 ● Champions League: 1   /   UEFA-cup: 3
INDTRÆDEN
● Champions League: Mester i 2. kvalifikationsrunde (mester forløb)
 ● Europa League: Nummer 3 i 1. kvalifikationsrunde, nummer 2 i 2. kvalifikationsrunde, , pokalvinder i 3. kvalifikationsrunde
#LAND2005/062006/072007/082008/092009/10TOTAL
22.Norge5,4002,0005,4002,5002,10017,400
23.Slovakiet4,3332,0002,1664,8332,50015,832
24.Sverige2,6661,1255,4002,5002,50014,191
25.Serbien3,2502,1252,6253,0003,00014,000
26.Polen1,1252,6251,6665,0002,12512,541
27.Kroatien0,3331,0003,6664,3333,00012,332
ANTAL HOLD
 ● Champions League: 1   /   UEFA-cup: 3
INDTRÆDEN
● Champions League: Mester i 2. kvalifikationsrunde (mester forløb)
 ● Europa League: Nummer 3 i 1. kvalifikationsrunde, pokalvinder og nummer 2 i 2. kvalifikationsrunde
#LAND2005/062006/072007/082008/092009/10TOTAL
28.Hviderusland1,3331,0001,8334,0003,37511,541
29.Irland1,8332,8331,0002,5001,3759,541
30.Finland2,3331,3332,6251,8331,3759,499
31.Bosnien1,5001,8331,8331,8331,7508,749
32.Litauen1,3331,8331,5002,5001,2508,416
ANTAL HOLD
 ● Champions League: 1 (ikke Liechtenstein)   /   Europa League: 3
INDTRÆDEN
● Champions League: Mester i 2. kvalifikationsrunde (mester forløb)
 ● Europa League: Nummer 2 og 3 i 1. kvalifikationsrunde, pokalvinder i 2. kvalifikationsrunde
#LAND2005/062006/072007/082008/092009/10TOTAL
33.Letland1,3332,1661,3331,1662,2508,248
34.Moldova1,6661,5001,3330,6662,1257,290
35.Slovenien2,3331,2500,6661,3331,3756,957
36.Ungarn1,0001,0001,0001,0002,7506,750
37.Georgien0,6661,1661,0001,1661,7505,748
38.Aserbajdsjan1,3331,3330,6660,6661,5005,498
39.Island0,8331,0001,1661,1661,2505,415
40.Makedonien1,5001,1661,6660,5000,5005,332
41.Liechtenstein1,0002,0000,5000,0001,0004,500
42.Kasakhstan1,0000,6660,7500,8331,2504,499
43.Estland0,8331,5000,8330,3330,8754,374
44.Albanien1,0000,8330,5000,6661,0003,999
45.Armenien0,6660,5001,3330,0000,5002,999
46.Wales0,6660,6660,6660,3330,2502,581
47.Montenegro--0,5000,5001,1252,125
ANTAL HOLD
 ● Champions League: 1   /   Europa League: 3
INDTRÆDEN
● Champions League: Mester i 1. kvalifikationsrunde (mester forløb)
 ● Europa League: Nummer 2 og 3 i 1. kvalifikationsrunde, pokalvinder i 2. kvalifikationsrunde
#LAND2005/062006/072007/082008/092009/10TOTAL
48.Færøerne0,6660,5000,3330,3330,0001,832
49.Nordirland0,5000,1660,5000,3330,1251,624
50.Luxembourg0,5000,1660,3330,0000,2501,249
51.Malta0,0000,1660,0000,0000,7500,916
ANTAL HOLD
 ● Champions League: 1   /   Europa League: 2
INDTRÆDEN
● Champions League: Mester i 1. kvalifikationsrunde (mester forløb)
 ● Europa League: Nummer 2 og pokalvinder i 1. kvalifikationsrunde
#LAND2004/052005/062006/072007/082008/09TOTAL
52.Andorra0,0000,0000,5000,0000,5001,000
53.San Marino0,0000,0000,2500,0000,5000,750
 
Ranglisten bruges til at afgøre landets antal af klubber i Champions League og UEFA-cup for 2011/2012 samt på hvilket tidspunkt holdet træder ind i turnerin-gen.

OBS!
I Champions League 2011/2012 bruges pladsen til forsvarende mester ikke, da de allerede var kvalificeret.
Dette betyder, at mestrene fra nummer 48 og 49 (Færøerne og Nordirland) begynder i 2. kvalifikationsrunde, mesteren fra nummer 16 (Skotland) begynder i 3. kvalifikationsrunde og at mesteren fra nummer 13 (Schweiz) kvalificerer sig direkte til gruppespillet.

OBSOBS!
I Europa League 2011/2012 er Sporting Braga allerede kvalificeret til tidligst at træde ind i 3. kvalifikationsrunde, men kan kan også få status af forsvarende mester.
Dette betyder foreløbig, at Hvide-ruslands pokalvinder (nr 28 på ranglisten) først træder ind i 3. kvalifikationsrunde, og at Maltas og San Marinos pokal-vindere (nummer 52 og 53 op ranglisten) først træder ind i 2. kvalifikationsrunde.

I tillæg kommer 3 deltagere via Fairplay

Endvidere bruges ranglisten til seedning i turneringerne 2010/2011

  Klub-koefficienter

  2004/2005 - 2008/2009
Deltagere 2010/11 / Seedning 2009/10
  2006/2007 - 2010/2011
Deltagere 2012/13 / Seedning 2011/12

  Forside