Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Onsdag 20. september 2017 kl. 02:08

WWW.HASLUND.INFO
FORSIDE DANSK FODBOLD INTERNATIONAL FODBOLD KALENDER

 
EUROPACUP
UEFA-KOEFFICIENT 2003/2004 - 2007/2008
 
UEFA-cup ændrer fra 2009/2010 navn til Europa League
 
ÆNDRING
30. november 2007 vedtog UEFA et format for sine europæiske klub-turneringer, gældende fra 2009/2010.
CHAMPIONS LEAGUE
Der er ingen ændringer i selve hovedturneringen, der stadig vil bestå af 32 hold inddelt i 8 grupper á 4 hold efterfulgt af knockout-fasen. De otte hold, der ender som nummer 3 i de enkelte puljer overføres til knockout-fasen i Europa League.
22 hold (21 hold + titelholder) kvalificerer sig direkte til gruppespillet. Fra lande placeret som 1-3 kvalificerer 3 hold sig, lande placeret som 4-6 får 2 hold med, mens lande placeret som 7-12 får ét hold med
Resten af holdene findes i 4 kvalifikationsrunder. Der er 2 forløb (mester og ikke-mester).
Mester forløb:
I 1. kvalifikationsrunde deltager mesteren fra lande placeret som 48-53. Ialt 6 hold. De 3 vindere går til 2. kvalifikationsrunde.
I 2. kvalifikationsrunde deltager 3 vindere fra 1. kvalifikationsrunde samt mesteren fra lande placeret som nummer 16-47 (dog ikke Liechtenstein). Ialt 34 hold. De 17 vindere går til 3. kvalifikationsrunde.
I 3. kvalifikationsrunde deltager 17 vindere fra 2. kvalifikationsrunde samt mesteren fra lande placeret som nummer 13-15. Ialt 20 hold. De 10 vindere går til 4. kvalifikationsrunde, mens de 10 tabere overføres til 4. kvalifikationsrunde i Europa League
I 4. kvalifikationsrunde deltager 10 vindere fra 3. kvalifikationsrunde. De 5 vindere går til gruppespil, mens de 5 tabere overføres til gruppespillet i Europa League.
Ikke-mester forløb (begynder i 3. kvalifikationsrunde)
I 3. kvalifikationsrunde deltager nummer 3 fra landet placeret som nummer 6, samt nummer 2 fra lande placeret som nummer 7-15. Ialt 10 hold. De 5 vindere går til 4. kvalifikationsrunde , mens de 5 taberex overføres til 4. kvalifikationsrunde i Europa League.
I 4. kvalifikationsrunde deltager 5 hold fra 3. kvalifikationsrunde, nummer 4 fra lande placeret som nummer 1-3 samt nummer 3 fra lande placeret som 4-5. Ialt 10 hold. De 5 vindere går til gruppespillet, mens de 5 tabere overføres til gruppespillet i Europa League.
EUROPA LEAGUE
Gruppespillet er udvidet til at være på 12 grupper á 4 hold, der møder hinanden hjemme og ude. Nummer 1 og 2 i hver pulje samt 8 3'ere fra gruppespillet i Champions League går videre til 1/16-finalerne.
Titelholder, samt de 10 tabere fra 4. kvalifikationsrunde i Champions League kvalificerer sig direkte til gruppespillet. Ialt 11 hold.
Resten af holdene findes i 4 kvalifikationsrunder
I 1. kvalifikationsrunde deltager pokalvinder fra lande placeret som 52-53, nummer 2 fra lande placeret som nummer 35-51 (ikke Liechtenstein), nummer 3 fra lande placeret som nummer 22-51 (ikke Liechtenstein) samt 3 Fair-play vindere. Ialt 50 hold.
I 2. kvalifikationsrunde deltager 25 vindere fra 1. kvalifikationsrunde, pokalvinder fra lande placeret som nummer 28-51, nummer 2 fra lande placeret som nummer 19-34, nummer 3 fra lande placeret som nummer 16-21, nummer 4 fra lande placeret som nummer 10-15 samt nummer 5 fra lande placeret som nummer 7-9. Ialt 80 hold.
I 3. kvalifikationsrunde deltager 40 vindere fra 2. kvalifikationsrunde, pokalvinder fra lande placeret som nummer 16-27, nummer 2 fra lande placeret som nummer 16-18, nummer 3 fra lande placeret som nummer 10-15, nummer 4 fra lande placeret som nummer 7-9, nummer 5 fra lande placeret som nummer 4-6 samt nummer 6 fra lande placeret som nummer 1-3. Ialt 70 hold.
I 4. kvalifikationsrunde deltager 35 vindere fra 3. kvalifikationsrunde, pokalvinder fra lande placeret som nummer 1-15, nummer 3 fra lande placeret som nummer 7-9, nummer 4 fra lande placeret som nummer 4-6, nummer 5 fra lande placeret som nummer 1-3 samt de 15 tabere fra de 2 3. kvalifikationsrunder i Champions League. Ialt 74 hold. De 37 vindere videre til gruppespillet.

KOEFFICIENT-LISTE
ANTAL HOLD
● Champions League: 4   /   UEFA-cup: 3
INDTRÆDEN
● Champions League: Mester samt nummer 2 og 3 i gruppespil, nummer 4 i 4. kvalifikationsrunde (ikke-mester forløb)
 ● Europa League: Nummer 6 i 3. kvalifikationsrunde, pokalvinder og nummer 5 i 4. kvalifikationsrunde
#LAND2003/042004/052005/062006/072007/08TOTAL
1.England15,50014,31214,42816,62519,00079,865
2.Spanien14,31212,43715,64219,00013,87575,266
3.Italien8,87514,00015,35711,92810,25060,410
ANTAL HOLD
 ● Champions League: 3   /   UEFA-cup: 3
INDTRÆDEN
● Champions League: Mester og nummer 2 i gruppespil, nummer 3 i 4. kvalifikationsrunde (ikke-mester forløb)
 ● Europa League: Nummer 5 i 3. kvalifikationsrunde, pokalvinder og nummer 4 i 4. kvalifikationsrunde
#LAND2003/042004/052005/062006/072007/08TOTAL
4.Frankrig13,50011,42810,81210,0006,92852,668
5.Tyskland4,71410,57110,4379,50013,50048,722
ANTAL HOLD
 ● Champions League: 3   /   UEFA-cup: 3
INDTRÆDEN
● Champions League: Mester og nummer 2 i gruppespil, nummer 3 i 3.kvalifikationsrunde (ikke-mester forløb)
 ● Europa League: Nummer 5 i 3. kvalifikationsrunde, pokalvinder og nummer 4 i 4. kvalifikationsrunde
#LAND2003/042004/052005/062006/072007/08TOTAL
6.Rusland5,87510,00010,0006,62511,25043,750
ANTAL HOLD
 ● Champions League: 2   /   UEFA-cup: 4
INDTRÆDEN
● Champions League: Mester i gruppespil, nummer 2 i 3. kvalifikationsrunde (ikke-mester forløb)
 ● Europa League: Nummer 5 i 2. kvalifikationsrunde, nummer 4 i 3. kvalifikationsrunde, pokalvinder og nummer 3 i 4. kvalifikations-
    runde
#LAND2003/042004/052005/062006/072007/08TOTAL
7.Rumænien4,3335,50016,83311,3332,60040,599
8.Portugal10,2508,1665,5008,0837,92839,927
9.Holland5,41612,0007,5838,2145,00038,213
ANTAL HOLD
 ● Champions League: 2   /   UEFA-cup: 3
INDTRÆDEN
● Champions League: Mester i gruppespil, nummer 2 i 3. kvalifikationsrunde (ikke-mester forløb)
 ● Europa League: Nummer 4 i 2. kvalifikationsrunde, nummer 3 i 3. kvalifikationsrunde, pokalvinder i 4. kvalifikationsrunde
#LAND2003/042004/052005/062006/072007/08TOTAL
10.Skotland7,3754,7504,2506,75010,25033,375
11.Tyrkiet6,5005,3754,0006,1009,75031,725
12.Ukraine4,8758,1005,7506,5004,87530,100
ANTAL HOLD
 ● Champions League: 2   /   UEFA-cup: 3
INDTRÆDEN
● Champions League: Mester i 3. kvalifikationsrunde (mester forløb), nummer 2 i 3.kvalifikationsrunde (ikke-mester forløb)
 ● Europa League: Nummer 4 i 2. kvalifikationsrunde, nummer 3 i 3. kvalifikationsrunde, pokalvinder i 4. kvalifikationsrunde
#LAND2003/042004/052005/062006/072007/08TOTAL
13.Belgien5,8756,1255,5004,7004,50026,700
14.Grækenland4,1666,1663,3334,6667,50025,831
15.Tjekkiet7,3752,8754,6255,7505,12525,750
ANTAL HOLD
 ● Champions League: 1   /   UEFA-cup: 3
INDTRÆDEN
● Champions League: Mester i 2. kvalifikationsrunde (mester forløb)
 ● Europa League: Nummer 3 i 2. kvalifikationsrunde, pokalvinder og nummer 2 i 3. kvalifikationsrunde
#LAND2003/042004/052005/062006/072007/08TOTAL
16.Schweiz1,8752,6259,3754,1006,25024,225
17.Bulgarien4,1662,3758,7505,1252,75023,166
18.Norge6,1253,5005,4002,0005,40022,425
ANTAL HOLD
 ● Champions League: 1   /   UEFA-cup: 3
INDTRÆDEN
● Champions League: Mester i 2. kvalifikationsrunde (mester forløb)
 ● Europa League: Nummer 2 og 3 i 2. kvalifikationsrunde, pokalvinder i 3. kvalifikationsrunde
#LAND2003/042004/052005/062006/072007/08TOTAL
19.Danmark4,2001,5003,5006,1255,12520,450
20.Østrig2,1257,6253,2501,5003,20017,700
21.Serbien4,5004,2503,2502,1252,62516,750
ANTAL HOLD
 ● Champions League: 1   /   UEFA-cup: 3
INDTRÆDEN
● Champions League: Mester i 2. kvalifikationsrunde (mester forløb)
 ● Europa League: Nummer 3 i 1. kvalifikationsrunde, nummer 2 i 2. kvalifikationsrunde, , pokalvinder i 3.
     kvalifikationsrunde
#LAND2003/042004/052005/062006/072007/08TOTAL
22.Israel2,2503,6251,5006,0002,37515,750
23.Sverige1,5003,0002,6661,1255,40013,691
24.Slovakiet2,5001,3334,3332,0002,16612,332
25.Polen4,1252,5001,1252,6251,66612,041
26.Ungarn4,8334,1661,0001,0001,00011,999
27.Kroatien3,6253,0000,3331,0003,66611,624
ANTAL HOLD
 ● Champions League: 1   /   UEFA-cup: 3
INDTRÆDEN
● Champions League: Mester i 2. kvalifikationsrunde (mester forløb)
 ● Europa League: Nummer 3 i 1. kvalifikationsrunde, pokalvinder og nummer 2 i 2. kvalifikationsrunde
#LAND2003/042004/052005/062006/072007/08TOTAL
28.Cypern1,3331,3333,0001,7502,66610,082
29.Slovenien2,1663,5002,3331,2500,6669,915
30.Finland1,6661,6662,3331,3332,6259,623
31.Letland0,8333,1661,3332,1661,3338,831
32.Bosnien1,6661,6661,5001,8331,8338,498
33.Litauen0,8332,5001,3331,8331,5007,999
34.Moldova1,5001,5001,6661,5001,3337,499
ANTAL HOLD
 ● Champions League: 1 (ikke Liechtenstein)   /   Europa League: 3 (Liechtenstein kun 1)
INDTRÆDEN
● Champions League: Mester i 2. kvalifikationsrunde (mester forløb)
 ● Europa League: Nummer 2 og 3 i 1. kvalifikationsrunde, pokalvinder i 2. kvalifikationsrunde
#LAND2003/042004/052005/062006/072007/08TOTAL
35.Irland0,3331,3331,8332,8331,0007,332
36.Makedonien1,6660,3331,5001,1661,6666,331
37.Island0,5002,5000,8331,0001,1665,999
38.Georgien0,3332,6660,6661,1661,0005,831
39.Liechtenstein0,0002,0001,0002,0000,5005,500
40.Hviderusland0,6660,5001,3331,0001,8335,332
41.Estland0,3330,8330,8331,5000,8334,332
42.Aserbajdsjan-0,5001,3331,3330,6663,832
43.Albanien0,3331,0001,0000,8330,5003,666
44.Armenien0,6660,5000,6660,5001,3333,665
45.Kasakhstan0,1660,0001,0000,6660,7502,582
46.Nordirland0,5000,6660,5000,1660,5002,332
47.Wales0,3330,0000,6660,6660,6662,331
ANTAL HOLD
 ● Champions League: 1   /   Europa League: 3
INDTRÆDEN
● Champions League: Mester i 1. kvalifikationsrunde (mester forløb)
 ● Europa League: Nummer 2 og 3 i 1. kvalifikationsrunde, pokalvinder i 2. kvalifikationsrunde
#LAND2003/042004/052005/062006/072007/08TOTAL
48.Færøerne0,0000,3330,6660,5000,3331,832
49.Luxembourg0,1660,3330,5000,1660,3331,498
50.Malta0,3330,3330,0000,1660,0000,832
51.Montenegro----0,5000,500
ANTAL HOLD
 ● Champions League: 1   /   Europa League: 1
INDTRÆDEN
● Champions League: Mester i 1. kvalifikationsrunde (mester forløb)
 ● Europa League: Pokalvinder i 1. kvalifikationsrunde
#LAND2003/042004/052005/062006/072007/08TOTAL
Andorra0,0000,0000,0000,0000,5000,500
53.San Marino0,0000,0000,0000,0000,2500,250
 
Ranglisten bruges til at afgøre landets antal af klubber i Champions League og UEFA-cup for 2009/2010 samt på hvilket tidspunkt holdet træder ind i turnerin-gen.

OBS!
I Champions League 2009/2010 bruges pladsen til forsvarende mester ikke, da vinderen allerede er kvalificeret.
Dette betyder, at mestrene fra nummer 48 og 49 (Færøerne og Luxembourg) begynder i 2. kvalifikationsrunde, mesteren fra nummer 16 (Schweiz) begynder i 3. kvalifikationsrunde og at mesteren fra nummer 13 (Belgien) kvalificerer sig direkte til gruppespillet.

OBSOBS!
I Europa League 2009/2010 bruges pladsen til forsvarende mester ikke, da vinderen allerede er kvalificeret til Champions League.
Dette betyder, at pokalvinderne fra nummer 52 og 53 (Andorra og San Marino) begynder i 2. kvalifikationsrunde, pokalvinderne fra nummer 28 og 29 (Cypern og Slovenien) begynder i 3. kvalifikationsrunde, og at pokalvinderne fra nummer 16 og 17 (Schweiz og Bulgarien) begynder i 4. kvalifikationsrunde

I tillæg kommer 3 deltagere via Fairplay

Endvidere bruges ranglisten til seedning i turneringerne 2008/2009

  Klub-koefficienter

  2002/2003 - 2006/2007
Deltagere 2008/09 / Seedning 2007/08
  2004/2005 - 2008/2009
Deltagere 20010/11 / Seedning 2009/10

  Forside