Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Lørdag 25. november 2017 kl. 08:48
WWW.HASLUND.INFO
FORSIDE                         DANSK FODBOLD                         INTERNATIONAL FODBOLD                         KALENDER
 
EUROPACUP
UEFA-KOEFFICIENT 2002/2003 - 2006/2007
 
KOEFFICIENT-LISTE
ANTAL HOLD
● Champions League: 4   /   UEFA-cup: 2
INDTRÆDEN
● Champions League: 2 hold ind i gruppespillet og 2 hold ind i 3. kvalifikationsrunde
#LAND2001/022002/032003/042004/052005/06TOTAL
1.Spanien15,50014,31212,43715,64219,00076,891
2.England10,66611,25015,57114,42816,62568,540
3.Italien15,9288,87514,00015,35711,92866,088
ANTAL HOLD
 ● Champions League: 3   /   UEFA-cup: 2
INDTRÆDEN
● Champions League: 2 hold ind i gruppespillet og 1 hold ind i 3. kvalifikationsrunde
#LAND2001/022002/032003/042004/052005/06TOTAL
4.Frankrig7,91613,50011,42810,81210,00053,656
5.Tyskland9,1424,71410,57110,4379,50044,364
6.Portugal10,75010,2508,1665,5008,08342,749
ANTAL HOLD
 ● Champions League: 2   /   UEFA-cup: 3
INDTRÆDEN
● Champions League: 1 hold ind i gruppespillet og 1 hold ind i 3. kvalifikationsrunde
#LAND2001/022002/032003/042004/052005/06TOTAL
7.Rumænien2,1664,3335,50016,83311,33340,165
8.Holland6,1665,41612,0007,5838,21439,379
ANTAL HOLD
 ● Champions League: 2   /   UEFA-cup: 1
INDTRÆDEN
● Champions League: 1 hold ind i gruppespillet og 1 hold ind i 3. kvalifikationsrunde
#LAND2001/022002/032003/042004/052005/06TOTAL
9.Rusland3,6255,87510,00010,0006,62536,125
ANTAL HOLD
 ● Champions League: 2   /   UEFA-cup: 1
INDTRÆDEN
● Champions League: 1 hold ind i 3. kvalifikationsrunde og 1 hold ind i 2. kvalifikationsrunde
#LAND2001/022002/032003/042004/052005/06TOTAL
10.Skotland7,3757,3754,7504,2506,75030,500
11.Ukraine4,2504,8758,1005,7506,50029,475
12.Belgien6,8755,8756,1255,5004,70029,075
13.Tjekkiet6,2007,3752,8754,6255,75026,825
14.Tyrkiet4,6666,5005,3754,0006,10026,641
15.Grækenland7,1664,1666,1663,3334,66625,497
ANTAL HOLD
 ● Champions League: 1   /   UEFA-cup: 2
INDTRÆDEN
● Champions League: Ind i 2. kvalifikationsrunde
#LAND2001/022002/032003/042004/052005/06TOTAL
16.Bulgarien4,1664,1662,3758,7505,12524,582
17.Schweiz5,8751,8752,6259,3754,10023,850
18.Norge2,7006,1253,5005,4002,00019,725
19.Israel5,8332,2503,6251,5006,00019,208
20.Serbien4,8334,5004,2503,2502,12518,958
21.Danmark3,2504,2001,5003,5006,12518,575
ANTAL HOLD
 ● Champions League: 1   /   UEFA-cup: 1
INDTRÆDEN
● Champions League: Ind i 2. kvalifikationsrunde
#LAND2001/022002/032003/042004/052005/06TOTAL
22.Østrig4,0002,1257,6253,2501,50018,500
23.Polen6,6254,1252,5001,1252,62517,000
24.Ungarn3,1664,8334,1661,0001,00014,165
25.Slovakiet0,6662,5001,3334,3332,00010,832
ANTAL HOLD
 ● Champions League: 1   /   UEFA-cup: 1
INDTRÆDEN
● Champions League: Ind i 1. kvalifikationsrunde
#LAND2001/022002/032003/042004/052005/06TOTAL
26.Kroatien2,7503,6253,0000,3331,00010,708
27.Cypern3,1661,3331,3333,0001,75010,582
28.Sverige2,2501,5003,0002,6661,12510,541
29.Slovenien0,6662,1663,5002,3331,2509,915
30.Bosnien3,0001,6661,6661,5001,8339,665
31.Letland1,1660,8333,1661,3332,1668,664
32.Litauen0,8330,8332,5001,3331,8337,332
33.Finland0,3331,6661,6662,3331,3337,331
34.Moldova1,0001,5001,5001,6661,5007,166
35.Irland0,1660,3331,3331,8332,8336,498
36.Georgien1,3330,3332,6660,6661,1666,164
37.Liechtenstein1,0000,0002,0001,0002,0006,000
38.Makedonien1,1661,6660,3331,5001,1665,831
39.Island0,1660,5002,5000,8331,0004,999
40.Hviderusland1,1660,6660,5001,3331,0004,665
41.Albanien0,6660,3331,0001,0000,8333,832
42.Estland0,1660,3330,8330,8331,5003,665
43.Armenien1,1660,6660,5000,6660,5003,498
44.Aserbajdsjan--0,5001,3331,3333,166
45.Kasakhstan0,5000,1660,0001,0000,6662,332
46.Nordirland0,3330,5000,6660,5000,1662,165
47.Wales0,3330,3330,0000,6660,6661,998
48.Færøerne0,1660,0000,3330,6660,5001,665
Luxembourg0,5000,1660,3330,5000,1661,665
Malta0,8330,3330,3330,0000,1661,665
IKKE MED I TILDELINGEN AF HOLD
#LAND2001/022002/032003/042004/052005/06TOTAL
51.Andorra0,0000,0000,0000,0000,0000,000
San Marino0,0000,0000,0000,0000,0000,000
 
Ranglisten bruges til at afgøre landets antal af klubber i Champions League og UEFA-cup for 2008/2009 samt på hvilket tidspunkt holdet træder ind i turnerin-gen.
I tillæg kommer pokalvinderne samt deltagere via Fairplay og TOTO-cup.

Endvidere bruges ranglisten til seedning i turneringerne 2007/2008

  2001/2002 - 2005/2006
Deltagere 2007/08 / Seedning 2006/07
  2003/2004 - 2007/2008
Deltagere 2009/10 / Seedning 2008/09

  Forside