Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Torsdag 14. december 2017 kl. 07:13
WWW.HASLUND.INFO
FORSIDE                         DANSK FODBOLD                         INTERNATIONAL FODBOLD                         KALENDER
 
EUROPACUP
UEFA-KOEFFICIENT 2016/2017 - 2020/2021
 
Opdateret med kampe spillet 7. december 2017
RUNDER
I Champions League spilles en Forrunde samt 1., 2., 3. og 4. kvalifikationsrunde for mestrene, mens der spilles 2., 3. og 4. kvalifikationsrunde for ikke-mestrene. Derefter gruppespil
I Europa League spilles en Forrunde samt 1., 2., 3. og 4. kvalifikationsrunde. Derefter gruppespil
KOEFFICIENT-LISTE
ANTAL HOLD
● Champions League: 4   /   Europa League: 3
INDTRÆDEN
● Champions League: Mester samt nummer 2, 3 og 4 i gruppespillet
● Europa League: Pokalvinder og nummer 5 i gruppespil, nummer 6 i 2. kvalifikationsrunde
#LANDHOLD    2016/172017/182018/192019/202021/22TOTAL
1.Spanien7720,14213,14233,284
2.England7614,92815,78530,713
3.Italien6614,25012,50026,750
4.Frankrig6414,4168,33322,749
ANTAL HOLD
 ● Champions League: 3   /   Europa League: 3
INDTRÆDEN
 ● Champions League: Mester og nummer 2 i gruppespil, nummer 3 i 3. kvalifikationsrunde (ikke-mester forløb)
 ● Europa League: Pokalvinder og nummer 4 i gruppespil, nummer 5 i 2. kvalifikationsrunde
Hvis vinder af EL 2017/2018 kvalificerer sig via egen liga begynder Tysklands nummer 3 i gruppespillet gruppespillet
#LANDHOLD    2016/172017/182018/192019/202021/22TOTAL
5.Tyskland7314,5716,71421,285
ANTAL HOLD
 ● Champions League: 3   /   Europa League: 3
INDTRÆDEN
 ● Champions League: Mester og nummer 2 i gruppespil, nummer 3 i 3. kvalifikationsrunde (ikke-mester forløb)
 ● Europa League: Pokalvinder i gruppespil, nummer 4 i 3. kvalifikationsrunde og nummer 5 i 2. kvalifikationsrunde
#LANDHOLD    2016/172017/182018/192019/202021/22TOTAL
6.Rusland549,2009,40018,600
ANTAL HOLD
 ● Champions League: 2   /   Europa League: 3
INDTRÆDEN
 ● Champions League: Mester i gruppespil, nummer 2 i 3. kvalifikationsrunde (ikke-mester forløb)
 ● Europa League: Pokalvinder i gruppespil, nummer 3 i 3. kvalifikationsrunde og nummer 4 2. kvalifikationsrunde
#LANDHOLD    2016/172017/182018/192019/202021/22TOTAL
7.Tyrkiet519,7006,80016,500
8.Portugal638,0837,83315,916
9.Belgien5012,5002,60015,100
ANTAL HOLD
 ● Champions League: 2   /   Europa League: 3
INDTRÆDEN
 ● Champions League: Mester i gruppespil, nummer 2 i 2. kvalifikationsrunde (ikke-mester forløb)
 ● Europa League: Pokalvinder i gruppespil, nummer 3 i 3. kvalifikationsrunde, nummer 4 i 2. kvalifikationsrunde
#LANDHOLD    2016/172017/182018/192019/202021/22TOTAL
10.Østrig417,3756,75014,125
ANTAL HOLD
 ● Champions League: 2   /   Europa League: 3
INDTRÆDEN
 ● Champions League: Mester i 4. kvalifikationsrunde (mester forløb), nummer 2 i 2. kvalifikationsrunde (ikke-mester forløb)
 ● Europa League: Pokalvinder i gruppespil, nummer 3 i 3. kvalifikationsrunde og nummer 4 i 2. kvalifikationsrunde
Hvis vinder af CL 2017/2018 kvalificerer sig via egen liga begynder Østrigs mester i gruppespillet
#LANDHOLD    2016/172017/182018/192019/202021/22TOTAL
11.Danmark418,5005,25013,750
12.Cypern405,5007,00012,500
ANTAL HOLD
 ● Champions League: 2   /   Europa League: 3
INDTRÆDEN
 ● Champions League: Mester i 3. kvalifikationsrunde (mester forløb), nummer 2 i 2. kvalifikationsrunde (ikke-mester forløb)
 ● Europa League: Pokalvinder i 3. kvalifikationsrunde, nummer 3 og 4 i 2. kvalifikationsrunde
#LANDHOLD    2016/172017/182018/192019/202021/22TOTAL
Ukraine525,5007,00012,500
14.Israel406,7505,62512,375
ANTAL HOLD
 ● Champions League: 2   /   Europa League: 3
INDTRÆDEN
 ● Champions League: Mester i 2. kvalifikationsrunde, nummer 2 i 2.kvalifikationsrunde (ikke-mester forløb)
 ● Europa League: Pokalvinder i 3. kvalifikatonsrunde, nummer 3 og 4 i 2. kvalifikationsrunde
#LANDHOLD    2016/172017/182018/192019/202021/22TOTAL
15.Holland509,1002,90012,000
ANTAL HOLD
 ● Champions League: 1   /   Europa League: 3
INDTRÆDEN
 ● Champions League: Mester i 2. kvalifikationsrunde
 ● Europa League: Pokalvinder i 3. kvalifikatonsrunde, nummer 2 i 2. kvalifikationsrunde, nummer 3 i 1. kvalifikationsrunde
#LANDHOLD    2016/172017/182018/192019/202021/22TOTAL
16.Grækenland515,8004,70010,500
17.Schweiz514,3006,10010,400
ANTAL HOLD
 ● Champions League: 1   /   Europa League: 3
INDTRÆDEN
 ● Champions League: Mester i 1. kvalifikationsrunde
 ● Europa League: Pokalvinder i 2. kvalifikationsrunde, nummer 2 og 3 i 1. kvalifikationsrunde
#LANDHOLD    2016/172017/182018/192019/202021/22TOTAL
18.Kroatien405,1255,12510,250
19.Tjekkiet515,5004,50010,000
20.Serbien422,8755,8758,750
21.Aserbajdsjan404,2504,3758,625
22.Bulgarien414,2504,0008,250
23.Skotland414,3753,5007,875
24.Sverige412,7504,8757,625
ANTAL HOLD
 ● Champions League: 1   /   Europa League: 3
INDTRÆDEN
 ● Champions League: Mester i 1. kvalifikationsrunde. Dog ikke Liechtenstein
 ● Europa League: Pokalvinder, nummer 2 og nummer 3 i 1. kvalifikationsrunde. Liechtenstein dog kun Pokalvinder
#LANDHOLD    2016/172017/182018/192019/202021/22TOTAL
25.Slovenien402,2504,6256,875
26.Kasakhstan412,7504,0006,750
Polen403,8752,8756,750
28.Hviderusland403,0003,2506,250
29.Rumænien513,3002,5005,800
30.Norge401,3754,0005,375
31.Liechtenstein102,5002,0004,500
32.Makedonien401,2503,1254,375
33.Slovakiet402,1251,8754,000
34.Irland402,6251,1253,750
35.Moldova400,8752,7503,625
36.Albanien400,8752,6253,500
Ungarn401,8751,6253,500
38.Finland401,7501,2503,000
39.Litauen400,5002,3752,875
40.Malta401,2501,3752,625
41.Island401,0001,1252,125
Letland401,3750,7502,125
43.Montenegro400,8751,1252,000
Estland401,3750,6252,000
Gibraltar301,5000,5002,000
46.Bosnien400,5001,3751,875
47.Armenien401,1250,6251,750
ANTAL HOLD
 ● Champions League: 1   /   Europa League: 3
INDTRÆDEN
 ● Champions League: Mester i 1. kvalifikationsrunde
 ● Europa League: Pokalvinder og nummer 2 i 1. kvalifikationsrunde. Nummer 3 i Forrunde
#LANDHOLD    2016/172017/182018/192019/202021/22TOTAL
48.Luxembourg400,7500,8751,625
ANTAL HOLD
 ● Champions League: 1   /   Europa League: 3
INDTRÆDEN
 ● Champions League: Mester i 1. kvalifikationsrunde
 ● Europa League: Pokalvinder i 1. kvalifikationsrunde. Nummer 2 og 3 i Forrunde
#LANDHOLD    2016/172017/182018/192019/202021/22TOTAL
49.Wales401,0000,5001,500
ANTAL HOLD
 ● Champions League: 1   /   Europa League: 3
INDTRÆDEN
 ● Champions League: Mester i 1. kvalifikationsrunde
 ● Europa League: Pokalvinder, nummer 2 og 3 i Forrunde
#LANDHOLD    2016/172017/182018/192019/202021/22TOTAL
50.Nordirland400,5000,7501,250
Georgien401,1250,1251,250
ANTAL HOLD
 ● Champions League: 1   /   Europa League: 2
INDTRÆDEN
 ● Champions League: Mester i Forrunde
 ● Europa League: Pokalvinder og nummer 2 i Forrunde
#LANDHOLD    2016/172017/182018/192019/202021/22TOTAL
52.Færøerne400,3750,7501,125
53.Andorra300,1660,1660,332
54.San Marino300,0000,1660,166
ANTAL HOLD
 ● Champions League: 1   /   Europa League: 1
INDTRÆDEN
 ● Champions League: Mester i Forrunde
 ● Europa League: Pokalvinder i Forrunde
#LANDHOLD    2016/172017/182018/192019/202021/22TOTAL
55.Kosovo20-0,0000,000
Kolonne 3 og 4 viser, hvor mange hold landet i sæsonen 2017/2018 har med samt hvor mange hold, der stadig er med i turneringerne.
Der er givet 4 bonuspoints pr hold der er med i gruppespillet i Champions League.
Ranglisten bruges til at afgøre landets antal af klubber i Champions League og UEFA-cup for 2022/2023 samt på hvilket tidspunkt holdet træder ind i turnerin-gen.

Endvidere bruges ranglisten til seedning i turneringerne 2021/2022

  2015/2016 - 2019/2020
Deltagere 2021/22 / Seedning 2020/21
  2017/2018 - 2021/2022
Deltagere 2023/24 / Seedning 2022/23

  Forside