Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Onsdag 20. juni 2018 kl. 05:37
WWW.HASLUND.INFO
FORSIDE                         DANSK FODBOLD                         INTERNATIONAL FODBOLD                         KALENDER
 
EUROPACUP 2018/2019
EUROPA LEAGUE, KLUB-SEEDNING
 INDLEDENDE KVALIFIKATIONSRUNDE (14)
 SEEDET
 BirkirkaraMalta2,750
 FK TrakaiLitauen1,750
 B36Færøerne1,500
 Europa FCGibraltar1,500
 FolgoreSan Marino1,250
 Bala TownWales1,000
 Gzira UnitedMalta0,900
 IKKE SEEDET
 Cefn DruidsWales0,775
 Sant JuliaAndorra0,750
 KlaksvikFærøerne0,750
 St. Joseph's FCGibraltar0,600
 EngordanyAndorra0,266
 FC PrishtinaKosovo0,250
 Tre FioriSan Marino0,099
 1. KVALIFIKATIONSRUNDE (87+7)
 Det er forudsat, at seedede hold fra indledende kvalifikationsrunde er gået videre. Useedede hold fra indledende
 kvalifikationsrunde, der kvalificerede sig til denne runde overtog det seedede holds koefficient
 SEEDET
 FC KøbenhavnDanmark34,000
 Maccabi Tel-AvivIsrael22,500
 NK MariborSlovenien22,500
 Partizan BeogradSerbien17,000
 MoldeNorge12,500
 Apollon LimassolCypern10,000
 Dinamo MinskHviderusland8,000
 Lech PoznanPolen7,000
 ZalgirisLitauen5,500
 DundalkIrland5,500
 HafnarfjordurIsland5,500
 GabalaAserbajdsjan5,250
 OsijekKroatien5,200
 FC NordsjællandDanmark5,190
 VardarMakedonien5,000
 Slovan BratislavaSlovakiet5,000
 TrencinSlovakiet5,000
 Beitar JerusalemIsrael4,350
 AnorthosisCypern4,310
 Dinamo TbilisiGeorgien4,250
 Viitorul ConstantaRumænien4,090
 Gornik ZabrzePolen4,025
 Nomme KaljuEstland4,000
 AIK StockholmSverige4,000
 HäckenSverige3,995
 Slavia SofiaBulgarien3,825
 CSKA SofiaBulgarien3,825
 Levski SofiaBulgarien3,825
 Neftchi BakuAserbajdsjan3,825
 Kesla FKAserbajdsjan3,825
 VentspilsLetland3,750
 Radnicki NisSerbien3,750
 Spartak SuboticaSerbien3,750
 Glasgow RangersSkotland3,725
 HibernianSkotland3,725
 Shakhtyor SoligorskHviderusland3,725
 FC KairatKasakhstan3,625
 FC TobolKasakhstan3,625
 Irtysh PavlodarKasakhstan3,625
 Fola EschLuxembourg3,500
 Sarpsborg 08Norge3,485
 FK SarajevoBosnien3,250
 RabotnickiMakedonien3,250
 ZeljeznicarBosnien3,000
 NK DomzaleSlovenien3,000
 Mladost PodgoricaMontenegro3,000
 Rudar VelenjeSlovenien2,900
 IKKE SEEDET
 BirkirkaraMalta2,750
 FCI LevadiaEstland2,750
 StjarnanIsland2,750
 MilsamiMoldova2,750
 FC VaduzLiechtenstein2,750
 CliftonvilleNordirland2,500
 FerencvarosUngarn2,500
 Dunajska StredaSlovakiet2,425
 BuducnostMontenegro2,250
 Siroki BrijegBosnien2,250
 FC PyunikArmenien2,250
 Petrocub HincestiMoldova2,000
 Dacia ChisinauMoldova2,000
 ChikhuraGeorgien2,000
 FK PartizaniAlbanien2,000
 FK TrakaiLitauen1,750
 Luftëtari FCAlbanien1,700
 LaciAlbanien1,700
 VestmannaøerneIsland1,650
 Ujpest FCUngarn1,625
 Honved BudapestUngarn1,625
 B36Færøerne1,500
 Europa FCGibraltar1,500
 FK LiepajaLetland1,500
 ShkupiMakedonien1,500
 Kuopio PSFinland1,380
 FC IlvesFinland1,380
 FC LahtiFinland1,380
 Derry CityIrland1,340
 Shamrock RoversIrland1,340
 SamtrediaGeorgien1,250
 FolgoreSan Marino1,250
 Riga FCLetland1,125
 Narva TransEstland1,100
 StumbrasLitauen1,075
 Bala TownWales1,000
 GrbaljMontenegro1,000
 FC BanantsArmenien0,975
 GandzasarArmenien0,975
 Gzira UnitedMalta0,900
 Balzan FCMalta0,900
 Progras NiederkornLuxembourg0,875
 Racing FCLuxembourg0,875
 GlenavonNordirland0,850
 ColeraineNordirland0,850
 Connah's Quay NomadsWales0,775
 RunavikFærøerne0,750
 2. KVALIFIKATIONSRUNDE, IKKE-MESTER (27+47)
 Det er forudsat, at seedede hold fra 1. kvalifikationsrunde er gået videre. Useedede hold fra 1. kvalifikationsrunde, der
 kvalificerede sig til denne runde overtog det seedede holds koefficient
 SEEDET
 SevillaSpanien113,000
 BesiktasTyrkiet57,000
 Sparta PragTjekkiet34,500
 FC KøbenhavnDanmark34,000
 Steaua BukarestRumænien27,500
 GenkBelgien27,000
 AZ AlkmaarHolland25,000
 Maccabi Tel-AvivIsrael22,500
 NK MariborSlovenien22,500
 Partizan BeogradSerbien17,000
 RB LeipzigTyskland17,000
 BurnleyEngland15,921
 RijekaKroatien15,500
 AtalantaItalien15,249
 MoldeNorge12,500
 BordeauxFrankrig11,283
 FC UfaRusland10,676
 Apollon LimassolCypern10,000
 Rio AvePortugal9,449
 Asteras TripolisGrækenland9,000
 MariupolUkraine8,226
 Dinamo MinskHviderusland8,000
 Lech PoznanPolen7,000
 Admira WackerØstrig6,570
 LASK LinzØstrig6,570
 St. GallenSchweiz6,040
 VitesseHolland6,000
 AtromitosGrækenland5,720
 ZalgirisLitauen5,500
 DundalkIrland5,500
 HafnarfjordurIsland5,500
 GabalaAserbajdsjan5,250
 OsijekKroatien5,200
 FC NordsjællandDanmark5,190
 VardarMakedonien5,000
 Slovan BratislavaSlovakiet5,000
 TrencinSlovakiet5,000
 IKKE SEEDET
 Hapoel HaifaIsrael4,350
 Beitar JerusalemIsrael4,350
 AEK LarnacaCypern4,310
 AnorthosisCypern4,310
 Dinamo TbilisiGeorgien4,250
 Viitorul ConstantaRumænien4,090
 Jagiellonia BialystokPolen4,025
 Gornik ZabrzePolen4,025
 Nomme KaljuEstland4,000
 AIK StockholmSverige4,000
 AberdeenSkotland4,000
 DjurgårdenSverige3,995
 HäckenSverige3,995
 Slavia SofiaBulgarien3,825
 CSKA SofiaBulgarien3,825
 Levski SofiaBulgarien3,825
 Neftchi BakuAserbajdsjan3,825
 Kesla FKAserbajdsjan3,825
 VentspilsLetland3,750
 Radnicki NisSerbien3,750
 Spartak SuboticaSerbien3,750
 Glasgow RangersSkotland3,725
 HibernianSkotland3,725
 Shakhtyor SoligorskHviderusland3,725
 Dinamo BrestHviderusland3,725
 FC KairatKasakhstan3,625
 FC TobolKasakhstan3,625
 Irtysh PavlodarKasakhstan3,625
 Fola EschLuxembourg3,500
 Sarpsborg 08Norge3,485
 LillestrømNorge3,485
 FK SarajevoBosnien3,250
 RabotnickiMakedonien3,250
 ZeljeznicarBosnien3,000
 NK DomzaleSlovenien3,000
 Mladost PodgoricaMontenegro3,000
 Rudar VelenjeSlovenien2,900
 2. KVALIFIKATIONSRUNDE, MESTER (3+16)
 Deltagerne fra Champions League er taberne fra de indledende kvalifikationsrunder og 1. kvalifikationsrunde. Hold, der røg ud i
 Champions League, 1. kvalifikationsrunde vil være seedet, mens hold, der røg ud i Champions League, indledende
 kvalifikationsrunder vil være useedet
 Når der ikke er flere useedede hold tilbage, vil de seedede blive trukket mod hinanden.
 SEEDET
 Spartak TrnavaSlovakiet3,500
 VallettaMalta3,500
 F91 DudelangeLuxemborg3,500
 KF ShkëndijaMakedonien3,500
 Vikingur GøtaFærøerne3,000
 CrusadersNordirland3,000
 Olimpija LjubljanaSlovenien2,900
 FC Santa ColomaAndorra2,750
 FK SutjeskaMontenegro2,500
 Alashkert FCArmenien2,500
 SuduvaLitauen2,000
 Cork CityIrland1,750
 FK SpartaksLetland1,750
 ValurIsland1,650
 FC FloraEstland1,250
 Torpedo KutaisiGeorgien1,000
 IKKE SEEDET
 Lincoln Red ImpsGibraltar2,750
 La FioritaSan Marino1,750
 DritaKosovo0,000
 3. KVALIFIKATIONSRUNDE, IKKE-MESTER (13+2+37)
 Det er forudsat, at seedede hold fra 2. kvalifikationsrunde (ikke-mester) er gået videre. Useedede hold fra 2. kvalifikationsrunde
 (ikke-mester), der kvalificerer sig til denne runde overtager det seedede holds koefficient. Deltagerne fra Champions League er
 taberne fra 2. kvalifikationsrunde (ikke-mester)
 SEEDET
 SevillaSpanien113,000
 ZenitRusland78,000
 BesiktasTyrkiet57,000
 Olympiakos PiræusGrækenland54,000
 Sparta PragTjekkiet34,500
 FC KøbenhavnDanmark34,000
 Sporting BragaPortugal30,500
 PAOK SalonikiGrækenland29,500
 Steaua BukarestRumænien27,500
 GentBelgien27,000
 GenkBelgien27,000
 AZ AlkmaarHolland25,000
 Maccabi Tel-AvivIsrael22,500
 NK MariborSlovenien22,500
 FeyenoordHolland21,500
 Rapid WienØstrig21,500
 Partizan BeogradSerbien17,000
 RB LeipzigTyskland17,000
 BurnleyEngland15,921
 RijekaKroatien15,500
 AtalantaItalien15,249
 MoldeNorge12,500
 BordeauxFrankrig11,283
 FC UfaRusland10,676
 Apollon LimassolCypern10,000
 Rio AvePortugal9,449
 IKKE SEEDET
 Asteras TripolisGrækenland9,000
 Zorya LuhanskUkraine9,000
 Istanbul BasaksehirTyrkiet8,500
 MariupolUkraine8,226
 Dinamo MinskHviderusland8,000
 Lech PoznanPolen7,000
 Hajduk SplitKroatien7,000
 Sturm GrazØstrig6,570
 Admira WackerØstrig6,570
 LASK LinzØstrig6,570
 St. GallenSchweiz6,040
 FC LuzernSchweiz6,040
 Sigma OlomoucTjekkiet6,035
 VitesseHolland6,000
 AtromitosGrækenland5,720
 ZalgirisLitauen5,500
 DundalkIrland5,500
 HafnarfjordurIsland5,500
 GabalaAserbajdsjan5,250
 OsijekKroatien5,200
 FC NordsjællandDanmark5,190
 BrøndbyDanmark5,190
 VardarMakedonien5,000
 Slovan BratislavaSlovakiet5,000
 TrencinSlovakiet5,000
 Universitatea CraiovaRumænien4,090
 3. KVALIFIKATIONSRUNDE, MESTER (10+10)
 Det er forudsat, at de 10 bedste seedede hold, dømt ud fra koefficienten, fra 2. kvalifikationsrunde (mester) er gået videre.
 Deltagerne fra Champions League er taberne fra 2. kvalifikationsrunde (mester). Hold, der røg ud i Champions League, 2.
 kvalifikationsrunde (mester) vil være seedet, mens hold, der røg ud i Champions League, 1. kvalifikationsrunde vil være useedet.
 SEEDET
 FC MidtjyllandDanmark11,500
 Røde Stjerne BeogradSerbien10,750
 Hapoel Be'er ShevaIsrael10,000
 RosenborgNorge9,000
 HJK HelsinkiFinland8,000
 The New SaintsWales5,000
 FK KukësiAlbanien4,250
 CFR ClujRumænien4,090
 Zrinjski MostarBosnien3,750
 VideotonUngarn4,250
 IKKE SEEDET
 Spartak TrnavaSlovakiet3,500
 VallettaMalta3,500
 F91 DudelangeLuxemborg3,500
 KF ShkëndijaMakedonien3,500
 Vikingur GøtaFærøerne3,000
 CrusadersNordirland3,000
 Olimpija LjubljanaSlovenien2,900
 FC Santa ColomaAndorra2,750
 FK SutjeskaMontenegro2,500
 Alashkert FCArmenien2,500
 4. KVALIFIKATIONSRUNDE, IKKE-MESTER (26)
 Det er forudsat, at seedede hold fra 3. kvalifikationsrunde (ikke-mester) er gået videre. Useedede hold fra 3. kvalifikationsrunde (ikke-mester), der kvalificerer sig til denne runde overtager det seedede holds koefficient.
 SEEDET
 SevillaSpanien113,000
 ZenitRusland78,000
 BesiktasTyrkiet57,000
 Olympiakos PiræusGrækenland54,000
 Sparta PragTjekkiet34,500
 FC KøbenhavnDanmark34,000
 Sporting BragaPortugal30,500
 PAOK SalonikiGrækenland29,500
 Steaua BukarestRumænien27,500
 GentBelgien27,000
 GenkBelgien27,000
 AZ AlkmaarHolland25,000
 Maccabi Tel-AvivIsrael22,500
 IKKE SEEDET
 NK MariborSlovenien22,500
 FeyenoordHolland21,500
 Rapid WienØstrig21,500
 Partizan BeogradSerbien17,000
 RB LeipzigTyskland17,000
 BurnleyEngland15,921
 RijekaKroatien15,500
 AtalantaItalien15,249
 MoldeNorge12,500
 BordeauxFrankrig11,283
 FC UfaRusland10,676
 Apollon LimassolCypern10,000
 Rio AvePortugal9,449
 4. KVALIFIKATIONSRUNDE, MESTER (10+6)
 Det er forudsat, at de seedede hold fra 3. kvalifikationsrunde (mester) er gået videre.
 Deltagerne fra Champions League er taberne fra 3. kvalifikationsrunde (mester). Hold, der røg ud i Champions League, 3.
 kvalifikationsrunde (mester) vil være seedet, mens hold, der røg ud i Champions League, 2. kvalifikationsrunde vil være useedet.
 Når der ikke er flere seedede hold tilbage, vil de useedede hold blive trukket mod hinanden.
 SEEDET
 QarabagAserbajdsjan20,500
 BATE BorisovHviderusland20,500
 Dinamo ZagrebKroatien17,500
 Sheriff TiraspolMoldova14,750
 Malmö FFSverige14,000
 AEK AthenGrækenland10,000
 IKKE SEEDET
 FC MidtjyllandDanmark11,500
 Røde Stjerne BeogradSerbien10,750
 Hapoel Be'er ShevaIsrael10,000
 RosenborgNorge9,000
 HJK HelsinkiFinland8,000
 The New SaintsWales5,000
 FK KukësiAlbanien4,250
 VideotonUngarn4,250
 CFR ClujRumænien4,090
 Zrinjski MostarBosnien3,750
 GRUPPESPIL (17+13+8+4+4+2)
 Holdene deles i 4 lag á 12 hold. Hold fra samme land kan ikke komme i gruppe sammen
 Det er forudsat, at seedede hold fra 4. kvalifikationsrunde (ikke-mester) er gået videre.
 Det er forudsat, at seedede hold, samt de fire bedste useedede hold, bedømt ud fra koefficienten, fra 4. kvalifikationsrunde
 (mester) er gået videre. Deltagerne fra Champions League er taberne fra 3. kvalifikationsrunde (ikke-mester) og 4.
 kvalifikationsrunde (mester og ikke-mester)
 1. LAG
 SevillaSpanien113,000
 ArsenalEngland93,000
 ChelseaEngland82,000
 ZenitRusland78,000
 LeverkusenTyskland66,000
 Dynamo KievUkraine62,000
 BesiktasTyrkiet57,000
 Olympiakos PiræusGrækenland54,000
 AjaxHolland53,500
 VillarrealSpanien52,000
 AnderlechtBelgien48,000
 LazioItalien41,000
 2. LAG
 Sporting LissabonPortugal40,000
 Sparta PragTjekkiet34,500
 FC KøbenhavnDanmark34,000
 MarseilleFrankrig32,000
 Sporting BragaPortugal30,500
 PAOK SalonikiGrækenland29,500
 MilanItalien28,000
 Steaua BukarestRumænien27,500
 GentBelgien27,000
 APOEL NicosiaCypern27,000
 GenkBelgien27,000
 AZ AlkmaarHolland25,000
 3. LAG
 Legia WarszawaPolen24,500
 FenerbahceTyrkiet23,500
 KrasnodarRusland23,500
 Maccabi Tel-AvivIsrael22,500
 FC AstanaKasakhstan21,750
 Real BetisSpanien21,399
 QarabagAserbajdsjan20,500
 Young BoysSchweiz20,500
 BATE BorisovHviderusland20,500
 Dinamo ZagrebKroatien17,500
 Sheriff TiraspolMoldova14,750
 FrankfurtTyskland14,285
 4. LAG
 Malmö FFSverige14,000
 Spartak MoskvaRusland13,500
 Standard LiégeBelgien12,500
 FC ZürichSchweiz12,000
 FC MidtjyllandDanmark11,500
 RennesFrankrig11,283
 Røde Stjerne BeogradSerbien10,750
 AEK AthenGrækenland10,000
 Vorskla PoltavaUkraine8,226
 Akhisar BelediyesporTyrkiet7,160
 Slavia PragTjekkiet7,500
 FK JablonecTjekkiet6,035
 1/16-FINALER (24+8)
 De 12 gruppevindere samt de 4 bedste 3'ere fra Champions League, gruppespil trækkes mod de 12 2'ere samt de 4 dårligste 3 fra Champions League, gruppespil (hold fra samme pulje samt samme land kan ikke møde hinanden)
 GRUPPE-VINDERE + 4 BEDSTE 3'ERE FRA GRUPPESPILLET I CHAMPIONS LEAGUE
Gruppe A
Gruppe B
Gruppe C
Gruppe D
Gruppe E
Gruppe F
Gruppe G
Gruppe H
Gruppe I
Gruppe J
Gruppe K
Gruppe L
Champions League
Champions League
Champions League
Champions League
 GRUPPE-TOERE + 4 DÅRLIGSTE 3'ERE FRA GRUPPESPILLET I CHAMPIONS LEAGUE
Gruppe A
Gruppe B
Gruppe C
Gruppe D
Gruppe E
Gruppe F
Gruppe G
Gruppe H
Gruppe I
Gruppe J
Gruppe K
Gruppe L
Champions League
Champions League
Champions League
Champions League
Klubbernes koefficient er fundet ved at sammentælle antal point opnået i turneringerne 2013/2014-2017/2018 (point i kvalifikationsrunderne tæller ikke med).

Hvis klubbens koefficient er højere end landets koeffcient, så er førstnævnte gældende i seedningen.

Hvis klubbens koefficient er lavere end landets koefficient, så er sidstnævnte gældende i seedningen.

Hvis to klubber har samme koefficient, er det klubbens koefficient fra sæsonen 2017/18, der er gældende.

  Koeff. pr land (2013/14-2017/18)
  Koeff. pr klub (2013/14-2017/18)

  Indledende kvalifikationsrunde
  1. kvalifikationsrunde 
  2. kvalifikationsrunde (ikke-mester) 
  2. kvalifikationsrunde (mester)
  3. kvalifikationsrunde (ikke-mester) 
  3. kvalifikationsrunde (mester) 
  4. kvalifikationsrunde (ikke-mester) 
  4. kvalifikationsrunde (mester) 
  Gruppespil 
  1/16-finaler

  Forside

  Deltager-oversigt

CHAMPIONS LEAGUE
  Indledende kvalrunder
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde (mester) 
  2. kvalrunde (ikke-mester)
  3. kvalrunde (mester)
  3. kvalrunde (ikke-mester)
  4. kvalrunde (mester)
  4. kvalrunde (ikke-mester)
  Gruppe A  Gruppe E
  Gruppe B  Gruppe F
  Gruppe C  Gruppe G
  Gruppe D  Gruppe H
  1/8-finaler  Semifinaler
  Kvartfinaler  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

EUROPA LEAGUE
  Indledende kvalrunde
  1. kvalrunde 
  2. kvalrunde (ikke-mester)
  2. kvalrunde (mester)
  3. kvalrunde (ikke-mester) 
  3. kvalrunde (mester)
  4. kvalrunde (ikke-mester)
  4. kvalrunde (mester)
  Gruppe A  Gruppe G
  Gruppe B  Gruppe H
  Gruppe C  Gruppe I
  Gruppe D  Gruppe J
  Gruppe E  Gruppe K
  Gruppe F  Gruppe L
  1/16-finaler  Semifinaler
  1/8-finaler  Finale
  Kvartfinaler
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

  Europacup forside