Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Tirsdag 23. oktober 2018 kl. 15:00
WWW.HASLUND.INFO
FORSIDE                         DANSK FODBOLD                         INTERNATIONAL FODBOLD                         KALENDER
 
EUROPACUP 2018/2019
EUROPA LEAGUE, 2. KVALIFIKATIONSRUNDE (IKKE-MESTER)
1. KAMP2. KAMP
FC Nordsjælland (Danmark) videre til 3. kvalifikationsrunde (ikke-mester) med sammenlagt 2-0
26.07.2018FC Nordsjælland (Danmark)
AIK Stockholm (Sverige)
1 (1)
0 (0)
02.08.2018AIK Stockholm (Sverige)
FC Nordsjælland (Danmark)
0 (0)
1 (1)
11.1-0Magnus Kofod Andersen29.0-1Andreas Skov Olsen
FC København (Danmark) videre til 3. kvalifikationsrunde (ikke-mester) med sammenlagt 7-0
26.07.2018Stjarnan (Island)
FC København (Danmark)
0 (0)
2 (0)
02.08.2018FC København (Danmark)
Stjarnan (Island)
5 (3)
0 (0)
52.0-1Kenan Kodro4.1-0Viktor Fischer
58.0-2Viktor Fischer24.2-0Carlo Holse
39.3-0Kenan Kodro
47.4-0Kenan Kodro
74.5-0Kenan Kodro
Burnley (England) videre til 3. kvalifikationsrunde (ikke-mester) med sammenlagt 4-2
26.07.2018Aberdeen (Skotland)
Burnley (England)
1 (1)
1 (0)
02.08.2018Burnley (England)
Aberdeen (Skotland)
3 (1 ; 1)
1 (1 ; 1)
Efter forlænget spilletid
19.1-0Gary Mackay-Steven, straffe6.1-0Chris Wood
80..1-1Sam Vokes27.1-1Lewis Ferguson
102.2-1Jack Cork
114.3-1Ashley Barnes, straffe
Atalanta (Italien) videre til 3. kvalifikationsrunde (ikke-mester) med sammenlagt 10-2
26.07.2018Atalanta (Italien)
FK Sarajevo (Bosnien)
2 (2)
2 (0)
02.08.2018FK Sarajevo (Bosnien)
Atalanta (Italien)
0 (0)
8 (5)
11.1-0Rafael Toloi4.0-1José Luis Palomino
45.2-0Gianluca Mancini15.0-2Alejandro Gomez
67.2-1Haris Handzic18.0-3Andrea Masiello
72.2-2Aladin Sisic28.0-4Alejandro Gomez
39.0-5Selvmål, Mersudin Ahmetovic
51.0-6Musa Barrow
70.0-7Musa Barrow
87.0-8Musa Barrow
Besiktas (Tyrkiet) videre til 3. kvalifikationsrunde (ikke-mester) med sammenlagt 8-0
26.07.2018B36 (Færøerne)
Besiktas (Tyrkiet)
0 (0)
2 (2)
02.08.2018Besiktas (Tyrkiet)
B36 (Færøerne)
6 (2)
0 (0)
8.0-1Jeremain Lens31.1-0Cyle Larin
26.0-2Gökhan Gönül43.2-0Caner Erkin
61.3-0Cyle Larin
74.4-0Oguzhan Özyakup
79.5-0Cyle Larin
90.6-0Vagner Love, straffe
Slovan Bratislava (Slovakiet) videre til 3. kvalifikationsrunde (ikke-mester) med sammenlagt 4-3
26.07.2018Balzan FC (Malta)
Slovan Bratislava (Slovakiet)
2 (1)
1 (0)
02.08.2018Slovan Bratislava (Slovakiet)
Balzan FC (Malta)
3 (1)
1 (0)
17.1-0Bojan Kaljevic7.1-0Aleksandar Cavric
67.2-0Uros Ljubomirac70.2-0Andraz Sporar
74.2-1Vukan Savicevic71.3-0Andraz Sporar
77.3-1Cadu
NK Maribor (Slovenien) videre til 3. kvalifikationsrunde (ikke-mester) med sammenlagt 2-0
26.07.2018Chikhura (Georgien)
NK Maribor (Slovenien)
0 (0)
0 (0)
02.08.2018NK Maribor (Slovenien)
Chikhura (Georgien)
2 (0)
0 (0)
70.1-0Luka Zahovic
90.2-0Marcos Tavares
CSKA Sofia (Bulgarien) videre til 3. kvalifikationsrunde (ikke-mester) med sammenlagt 6-1
26.07.2018CSKA Sofia (Bulgarien)
Admira Wacker (Østrig)
3 (3)
0 (0)
02.08.2018Admira Wacker (Østrig)
CSKA Sofia (Bulgarien)
1 (0)
3 (1)
29.1-0Kiril Despodov14.0-1Maurides
34.2-0Kiril Despodov53.0-2Maurides
38.3-0Maurides, straffe55.1-2Sinan Bakis
80.1-3Jorge Intima
Dinamo Brest (Hviderusland) videre til 3. kvalifikationsrunde (ikke-mester) med sammenlagt 5-4
26.07.2018Dinamo Brest (Hviderusland)
Atromitos (Grækenland)
4 (2)
3 (0)
02.08.2018Atromitos (Grækenland)
Dinamo Brest (Hviderusland)
1 (0)
1 (0)
5.1-0Zeljko Filipovic63.Armin Mujakic, Atromitos
13.2-0Pavit Savitski, straffe80.1-0George Manoussos
61.3-0Pavit Savitski90.1-1Pavel Nekhaychik
70.4-0Pavit Savitski
74.4-1George Manoussos
80.4-2Selvmål, Oleg Veretilo
88.4-3Efthymis Koulouris
Mariupol (Ukraine) videre til 3. kvalifikationsrunde (ikke-mester) med sammenlagt 3-2
26.07.2018Djurgården (Sverige)
Mariupol (Ukraine)
1 (0)
1 (1)
02.08.2018Mariupol (Ukraine)
Djurgården (Sverige)
2 (0 ; 1)
1 (0 ; 1)
Efter forlænget spilletid
37.0-1Sergiy Yavorskyy63.1-0Oleksandr Pikhalonok
90.1-1Aliou Badji77.1-1Aliou Badji
97.2-1Ruslan Fomin, straffe
Dinamo Minsk (Hviderusland) videre til 3. kvalifikationsrunde (ikke-mester) med sammenlagt 7-2
26.07.2018Dunajska Streda (Slovakiet)
Dinamo Minsk (Hviderusland)
1 (1)
3 (1)
02.08.2018Dinamo Minsk (Hviderusland)
Dunajska Streda (Slovakiet)
4 (1)
1 (0)
24.0-1Roman Begunov19.1-0Uros Nikolic
39.Milan Simcak, Dunajska Streda47.2-0Vladimir Khvaschinski
45.1-1Erik Pacinda, straffe51.3-0Filipp Ivanov, straffe
77.1-2Aleksandr Makas58.4-0Uros Nikolic
90.1-3Uros Nikolic73.4-1Krisztopher Vida
AEK Larnaca (Cypern) videre til 3. kvalifikationsrunde (ikke-mester) med sammenlagt 4-0
26.07.2018Dundalk (Irland)
AEK Larnaca (Cypern)
0 (0)
0 (0)
02.08.2018AEK Larnaca (Cypern)
Dundalk (Irland)
4 (3)
0 (0)
13.1-0Ivan Trickovski
21.2-0Tete
38.3-0Ivan Trickovski
87.4-0Joan Tomas
FC Kairat (Kasakhstan) videre til 3. kvalifikationsrunde (ikke-mester) med sammenlagt 3-2
26.07.2018FC Kairat (Kasakhstan)
AZ Alkmaar (Holland)
2 (1)
0 (0)
02.08.2018AZ Alkmaar (Holland)
FC Kairat (Kasakhstan)
2 (1)
1 (1)
12.1-0Aderinsola Habib Eseola28.0-1Bauyrzhan Islamkhan, straffe
50.2-0Aderinsola Habib Eseola41.1-1Guus Til
90.2-1Teun Koopmeiners, straffe
FC Pyunik (Armenien) videre til 3. kvalifikationsrunde (ikke-mester) med sammenlagt 2-2 (flest udebanemål)
26.07.2018FC Tobol (Kasakhstan)
FC Pyunik (Armenien)
2 (0)
1 (0)
31.07.2018FC Pyunik (Armenien)
FC Tobol (Kasakhstan)
1 (0)
0 (0)
49.1-0Maxim Fedin82.1-0Mohamed Konate
80.2-0Azat Nurgaliyev89.Petros Avetisyan, FC Pyunik
90.2-1Ruslan Koryan
FC Ufa (Rusland) videre til 3. kvalifikationsrunde (ikke-mester) med sammenlagt 1-1 (flest udebanemål)
26.07.2018FC Ufa (Rusland)
NK Domzale (Slovenien)
0 (0)
0 (0)
02.08.2018NK Domzale (Slovenien)
FC Ufa (Rusland)
1 (0)
1 (0)
50.1-0Lovro Bizjak
87.1-1Bojan Jokic
Genk (Belgien) videre til 3. kvalifikationsrunde (ikke-mester) med sammenlagt 9-1
26.07.2018Genk (Belgien)
Fola Esch (Luxembourg)
5 (4)
0 (0)
01.08.2018Fola Esch (Luxembourg)
Genk (Belgien)
1 (0)
4 (2)
4.1-0Ruslan Malinovskiy13.0-1Edon Zhegrova
19.2-0Alejandro Pozuelo16.0-2Brian Heynen
25.3-0Leandro Trossard59.0-3Zinho Gano
28.4-0Sebastien Dewaest61.1-3Stefano Bensi
73.5-0Leandro Trossard, straffe63.1-4Edon Zhegrova
Trencin (Slovakiet) videre til 3. kvalifikationsrunde (ikke-mester) med sammenlagt 5-1
26.07.2018Gornik Zabrze (Polen)
Trencin (Slovakiet)
0 (0)
1 (1)
02.08.2018Trencin (Slovakiet)
Gornik Zabrze (Polen)
4 (2)
1 (0)
39.0-1Philip Azango10.1-0Selvmål, Igor Angulo
20.2-0Hamza Catakovic
59.3-0Philip Azango
60.3-1Daniel Smuga
90.4-1Hamza Catakovic
Hajduk Split (Kroatien) videre til 3. kvalifikationsrunde (ikke-mester) med sammenlagt 4-2
26.07.2018Hajduk Split (Kroatien)
Slavia Sofia (Bulgarien)
1 (0)
0 (0)
02.08.2018Slavia Sofia (Bulgarien)
Hajduk Split (Kroatien)
2 (1)
3 (1)
79.1-0Ahmed Said25.0-1Stanko Juric
84..Sasho Aleksandrov, Slavia Sofia45.1-1Galin Ivanov, straffe
55.1-2Mijo Caktas, straffe
70.2-2Georgi Yomov
87.2-3Mijo Caktas
Hapoel Haifa (Israel) videre til 3. kvalifikationsrunde (ikke-mester) med sammenlagt 2-1
26.07.2018Hapoel Haifa (Israel)
Hafnarfjordur (Island)
1 (0)
1 (0)
02.08.2018Hafnarfjordur (Island)
Hapoel Haifa (Israel)
0 (0)
1 (0)
53.0-1Eddi Gomes68.0-1Eliyahu Elbaz
65.1-1Sakis Papazoglou
Hibernian (Skotland) videre til 3. kvalifikationsrunde (ikke-mester) med sammenlagt 4-3
26.07.2018Hibernian (Skotland)
Asteras Tripolis (Grækenland)
3 (0)
2 (2)
02.08.2018Asteras Tripolis (Grækenland)
Hibernian (Skotland)
1 (0)
1 (1)
12.0-1Giorgos Kiriakopoulos44.0-1John McGinn
35.0-2Giorgos Kiriakopoulos49.Michalis Manias, Asteras Tripolis
64.1-2Efe Ambrose56.1-1Kosmas Tsilianidis
77.2-2David Gray
83.Triantafyllos Pasalidis, Asteras Tripolis
90.3-2Floran Kamberi
Progres Niederkorn (Luxembourg) videre til 3. kvalifikationsrunde (ikke-mester) med sammenlagt 2-1
26.07.2018Honved Budapest (Ungarn)
Progres Niederkorn (Luxembourg)
1 (0)
0 (0)
02.08.2018Progres Niederkorn (Luxembourg)
Honved Budapest (Ungarn)
2 (1)
0 (0)
82.1-0Botond Barath21.1-0Mayron De Almeida
84.2-0Yann Marques
Jagiellonia Bialystok (Polen) videre til 3. kvalifikationsrunde (ikke-mester) med sammenlagt 5-4
26.07.2018Jagiellonia Bialystok (Polen)
Rio Ave (Portugal)
1 (1)
0 (0)
02.08.2018Rio Ave (Portugal)
Jagiellonia Bialystok (Polen)
4 (2)
4 (1)
9.1-0Mateusz Machaj6.0-1Cillian Sheridan
27.1-1Galeno
45.2-1Galeno
56.2-2Taras Romanchuk
63.3-2Gelsin
72.3-3Martin Pospisil
79.3-4Taras Romanchuk
84.4-4Damien Furtado
LASK Linz (Østrig) videre til 3. kvalifikationsrunde (ikke-mester) med sammenlagt 6-1
26.07.2018LASK Linz (Østrig)
Lillestrøm (Norge)
4 (2)
0 (0)
02.08.2018Lillestrøm (Norge)
LASK Linz (Østrig)
1 (0)
2 (1)
6.1-0Thomas Goiginger35.0-1Thomas Goiginger
45.2-0James Holand65.0-2Samuel Tetteh
70.3-0Thomas Goiginger79.1-2Thomas Olsen
90.4-0Dominik Frieser
Maccabi Tel-Aviv (Israel) videre til 3. kvalifikationsrunde (ikke-mester) med sammenlagt 4-2
26.07.2018Maccabi Tel-Aviv (Israel)
Radnicki Nis (Serbien)
2 (0)
0 (0)
02.08.2018Radnicki Nis (Serbien)
Maccabi Tel-Aviv (Israel)
2 (1)
2 (2)
51.1-0Vidar Kjartansson33.0-1Selvmål, Radovan Pankov
69.2-0Vidar Kjartansson, straffe38.0-2Eliran Atar
79.Omer Atzili, Maccabi Tel-Aviv44.1-2Aleksandar Stanisavljevic
58.2-2Aleksandar Stanisavljevic
Molde (Norge) videre til 3. kvalifikationsrunde (ikke-mester) med sammenlagt 5-0
26.07.2018Molde (Norge)
Laci (Albanien)
3 (2)
0 (0)
02.08.2018Laci (Albanien)
Molde (Norge)
0 (0)
2 (2)
6.1-0Erling Braut Håland, straffe41.0-1Fredrik Aursnes, straffe
24.2-0Eirik Hestad45.0-2Petter Strand
79.3-0Leke James
Glasgow Rangers (Skotland) videre til 3. kvalifikationsrunde (ikke-mester) med sammenlagt 2-1
26.07.2018Osijek (Kroatien)
Glasgow Rangers (Skotland)
0 (0)
1 (1)
02.08.2018Glasgow Rangers (Skotland)
Osijek (Kroatien)
1 (0)
1 (0)
18.0-1Alfredo Morelos53.1-0Nikola Katic
89.1-1Selvmål, Connor Goldson
Partizan Beograd (Serbien) videre til 3. kvalifikationsrunde (ikke-mester) med sammenlagt 2-1
26.07.2018Partizan Beograd (Serbien)
FK Trakai (Litauen)
1 (0)
0 (0)
02.08.2018FK Trakai (Litauen)
Partizan Beograd (Serbien)
1 (1)
1 (1)
53.Modestas Vorobjovas, FK Trakai9.1-0Evgeny Osipov
57.1-0Selvmål, Justinas Januseskivs45.1-1Nemanja Miletic
53.Seydouba Soumah, Partizan Beograd
RB Leipzig (Tyskland) videre til 3. kvalifikationsrunde (ikke-mester) med sammenlagt 5-1
26.07.2018RB Leipzig (Tyskland)
Häcken (Sverige)
4 (2)
0 (0)
02.08.2018Häcken (Sverige)
RB Leipzig (Tyskland)
1 (0)
1 (0)
35.1-0Bruma47.0-1Massimo Bruno
39.2-0Matheus Cunha85.1-1Daleho Irandust
50.3-0Kevin Kampl
81.Stefan Ilsanker, RB Leipzig
84.4-0Jean-Kévin Augustin
Steaua Bukarest (Rumænien) videre til 3. kvalifikationsrunde (ikke-mester) med sammenlagt 6-0
26.07.2018Rudar Velenje (Slovenien)
Steaua Bukarest (Rumænien)
0 (0)
2 (1)
02.08.2018Steaua Bukarest (Rumænien)
Rudar Velenje (Slovenien)
4 (1)
0 (0)
5.0-1Dennis Man22.1-0Florin Tanase, straffe
74.0-2Filipe Teixeira49.2-0Olimpiu Morutan
68.3-0Florinel Coman
90.4-0Daniel Benzar
Sevilla (Spanien) videre til 3. kvalifikationsrunde (ikke-mester) med sammenlagt 7-1
26.07.2018Sevilla (Spanien)
Ujpest FC (Ungarn)
4 (3)
0 (0)
02.08.2018Ujpest FC (Ungarn)
Sevilla (Spanien)
1 (0)
3 (1)
7.1-0Jesus Navas36.0-1Pablo Sarabia
31.Branko Pauljevic, Ujpest FC50.0-2Pablo Sarabia
32.2-0Wissam Ben Yedder, straffe77.1-2Donat Zsotér
43.3-0Pablo Sarabia83.1-3Luis Muriel
90.4-0Franco Vazquez
Lech Poznan (Polen) videre til 3. kvalifikationsrunde (ikke-mester) med sammenlagt 4-2
26.07.2018Shakhtyor Soligorsk (Hviderusland)
Lech Poznan (Polen)
1 (0)
1 (0)
02.08.2018Lech Poznan (Polen)
Shakhtyor Soligorsk (Hviderusland)
3 (1 ; 1)
1 (0 ; 1)
Efter forlænget spilletid
53.1-0Elis Bakaj15.1-0Christian Gytkjær
89.1-1Joao Pedro Reis Amaral79.1-1Denis Laptev
94.2-1Christian Gytkjær
117.Sergei Balanovich, Shakhtyor Soligorsk
118.3-1Christian Gytkjær
120.Pavel Rybak, Shakhtyor Soligorsk
120.Denis Laptev, Shakhtyor Soligorsk
Spartak Subotica (Serbien) videre til 3. kvalifikationsrunde (ikke-mester) med sammenlagt 3-2
26.07.2018Spartak Subotica (Serbien)
Sparta Prag (Tjekkiet)
2 (1)
0 (0)
02.08.2018Sparta Prag (Tjekkiet)
Spartak Subotica (Serbien)
2 (1)
1 (0)
8.1-0Nemanja Calasan28.1-0Josef Sural
57.2-0Ognjen Duricin66.2-0Srdjan Plavsic
75.2-1Bojan Cecaric, straffe
82.Milan Marcic, Spartak Subotica
90.Josef Sural, Sparta Prag
Sarpsborg 08 (Norge) videre til 3. kvalifikationsrunde (ikke-mester) med sammenlagt 2-2 (flest udebanemål)
26.07.2018St. Gallen (Schweiz)
Sarpsborg 08 (Norge)
2 (1)
1 (1)
02.08.2018Sarpsborg 08 (Norge)
St. Gallen (Schweiz)
1 (1)
0 (0)
5.Milan Vilotic, St. Gallen31.1-0Patrick Mortensen
6.0-1Tobias Heintz
41.1-1Silvan Hefti
66.2-1Roman Buess
Bordeaux (Frankrig) videre til 3. kvalifikationsrunde (ikke-mester) med sammenlagt 3-1
26.07.2018Ventspils (Letland)
Bordeaux (Frankrig)
0 (0)
1 (1)
02.08.2018Bordeaux (Frankrig)
Ventspils (Letland)
2 (1)
1 (0)
3.0-1Zaydou Youssouf9.1-0Francois Kamano
48.2-0Jules Kounde
66.2-1Adeleke Akinyemi
Vitesse (Holland) videre til 3. kvalifikationsrunde (ikke-mester) med sammenlagt 5-3
26.07.2018Viitorul Constanta (Rumænien)
Vitesse (Holland)
2 (1)
2 (0)
02.08.2018Vitesse (Holland)
Viitorul Constanta (Rumænien)
3 (1)
1 (0)
44.1-0Denis Dragus23.1-0Tim Matavz
49.2-0Denis Dragus48.2-0Bryan Linssen
54.2-1Tim Matavz50.2-1Denis Dragus
72.2-2Bryan Linssen77.3-1Roy Beerens
79.Andrei Artean, Viitorul Constanta
Zalgiris (Litauen) videre til 3. kvalifikationsrunde (ikke-mester) med sammenlagt 2-1
26.07.2018Zalgiris (Litauen)
FC Vaduz (Liechtenstein)
1 (0)
0 (0)
02.08.2018FC Vaduz (Liechtenstein)
Zalgiris (Litauen)
1 (1)
1 (0)
86..1-0Liviu Antal34.1-0Jodel Dossou
66.1-1Tomas Simkovic
Apollon Limassol (Cypern) videre til 3. kvalifikationsrunde (ikke-mester) med sammenlagt 5-2
26.07.2018Zeljeznicar (Bosnien)
Apollon Limassol (Cypern)
1 (0)
2 (1)
02.08.2018Apollon Limassol (Cypern)
Zeljeznicar (Bosnien)
3 (1)
1 (1)
23.0-1Selvmål, Jadranko Bogicevic2.1-0Fotis Papoulis
79.0-2Esteban Sachetti43.1-1Asim Zec
90.1-2Sulejman Krpic57.2-1Fotis Papoulis, straffe
90.3-1Fotis Papoulis
  Forside
  Deltageroversigt

CHAMPIONS LEAGUE
  Indledende kvalrunder
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde (mester) 
  2. kvalrunde (ikke-mester)
  3. kvalrunde (mester)
  3. kvalrunde (ikke-mester)
  4. kvalrunde (mester)
  4. kvalrunde (ikke-mester)
  Gruppe A  Gruppe E
  Gruppe B  Gruppe F
  Gruppe C  Gruppe G
  Gruppe D  Gruppe H
  1/8-finaler  Semifinaler
  Kvartfinaler  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

EUROPA LEAGUE
  Indledende kvalrunde
  1. kvalrunde 
  2. kvalrunde (ikke-mester) 
  2. kvalrunde (mester)
  3. kvalrunde (ikke-mester) 
  3. kvalrunde (mester) 
  4. kvalrunde (ikke-mester) 
  4. kvalrunde (mester) 
  Gruppe A  Gruppe G
  Gruppe B  Gruppe H
  Gruppe C    Gruppe I
  Gruppe D  Gruppe J
  Gruppe E  Gruppe K
  Gruppe F  Gruppe L
  1/16-finaler  Semifinaler
  1/8-finaler  Finale
  Kvartfinaler
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

  2017/2018
  Øvrige år