Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Tirsdag 23. oktober 2018 kl. 14:58
WWW.HASLUND.INFO
FORSIDE                         DANSK FODBOLD                         INTERNATIONAL FODBOLD                         KALENDER
 
EUROPACUP 2018/2019
EUROPA LEAGUE, 1. KVALIFIKATIONSRUNDE
1. KAMP2. KAMP
FC Nordsjælland (Danmark) videre til 2. kvalifikationsrunde (ikke-mester) med sammenlagt 3-1
12.07.2018Cliftonville (Nordirland)
FC Nordsjælland (Danmark)
0 (0)
1 (1)
19.07.2018FC Nordsjælland (Danmark)
Cliftonville (Nordirland)
2 (0)
1 (1)
19.0-1Andreas Skov Olsen6.0-1Joe Gormley, straffe
58.1-1Godsway Donyoh
83.2-1Selvmål, Jamie Harney
FC København (Danmark) videre til 2. kvalifikationsrunde (ikke-mester) med sammenlagt 2-1
12.07.2018Kuopio PS (Finland)
FC København (Danmark)
0 (0)
1 (0)
19.07.2018FC København (Danmark)
Kuopio PS (Finland)
1 (0)
1 (0)
75.0-1Robert Skov75.0-1Rasmus Karjalainen
81.1-1Denis Vavro, straffe
Laci (Albanien) videre til 2. kvalifikationsrunde (ikke-mester) med sammenlagt 2-2 (flest udebanemål)
12.07.2018Anorthosis (Cypern)
Laci (Albanien)
2 (0)
1 (1)
19.07.2018Laci (Albanien)
Anorthosis (Cypern)
1 (0)
0 (0)
21.0-1Erjon Hoxhallari88.1-0Myrto Uzuni
52.1-1Danijel Pranjic, straffe
59.2-1Sekou Cissé
B36 (Færøerne) videre til 2. kvalifikationsrunde (ikke-mester) med sammenlagt 2-1
12.07.2018B36 (Færøerne)
OFK Titograd (Montenegro)
0 (0)
0 (0)
19.07.2018OFK Titograd (Montenegro)
B36 (Færøerne)
1 (1)
2 (0)
4.1-0Zoran Petrovic
51.1-1Benjamin Heinesen
83.1-2Selvmål, Milos B. Radulovic
Balzan FC (Malta) videre til 2. kvalifikationsrunde (ikke-mester) med sammenlagt 5-3
12.07.2018Balzan FC (Malta)
Kesla FK (Aserbajdsjan)
4 (3)
1 (1)
19.07.2018Kesla FK (Aserbajdsjan)
Balzan FC (Malta)
2 (1)
1 (0)
12.1-0Alfred Effiong11.1-0Cesar Meza Colli, straffe
21.2-0Lecao90.2-0Slavik Alkhasov
29.2-1Cesar Meza Colli, straffe90.2-1Andrija Majdevac
34.3-1Bojan Kaljevic90.Andrija Majdevac, Balzan FC
55.4-1Cadu
Trencin (Slovakiet) videre til 2. kvalifikationsrunde (ikke-mester) med sammenlagt 3-1
12.07.2018Buducnost (Montenegro)
Trencin (Slovakiet)
0 (0)
2 (2)
19.07.2018Trencin (Slovakiet)
Buducnost (Montenegro)
1 (0)
1 (0)
27.0-1Hamza Catakovic70.1-0Antonio Mance
30.0-2Antonio Mance90.1-1Mihailo Perovic
Chikhura (Georgien) videre til 2. kvalifikationsrunde (ikke-mester) med sammenlagt 2-1
12.07.2018Chikhura (Georgien)
Beitar Jerusalem (Israel)
0 (0)
0 (0)
19.07.2018Beitar Jerusalem (Israel)
Chikhura (Georgien)
1 (0)
2 (0)
62.1-0Idan Vered
73.1-1Levan Kakubava
83.1-2Giorgi Gabedava, straffe
Shakhtyor Soligorsk (Hviderusland) videre til 2. kvalifikationsrunde (ikke-mester) med sammenlagt 5-1
12.07.2018Connah's Quay Nomads (Wales)
Shakhtyor Soligorsk (Hviderusland)
1 (0)
3 (2)
19.07.2018Shakhtyor Soligorsk (Hviderusland)
Connah's Quay Nomads (Wales)
2 (0)
0 (0)
20.0-1Max Ebong24.1-0Elis Bakaj, straffe
34.0-2Elis Bakaj62.Andrew Owens, Connah's Quay Nomads
75.0-3Mikhail Shibun82.2-0Maksim Bordachev
89.1-3Callum Morris, straffe
CSKA Sofia (Bulgarien) videre til 2. kvalifikationsrunde (ikke-mester) med sammenlagt 1-1 (vandt 5-3 i straffesparkskonkurrencen)
12.07.2018CSKA Sofia (Bulgarien)
Riga FC (Letland)
1 (0)
0 (0)
19.07.2018Riga FC (Letland)
CSKA Sofia (Bulgarien)
1 (1 ; 1)
0 (0 ; 0)
Efter forlænget spilletid
49.1-0Tiago Rodrigues44.1-0Antonijs Cernomordijs
74.Tiago Rodrigues, CSKA Sofia
109.Stefan Panic, Riga FC
Bogdan Vastsuk, Riga FC (efter kampen)
Thiago Primao, Riga FC (efter kampen)
Bozhidar Chorbadzhiyski, CSKA Sofia (efter kampen)
Edwin Gyasi, CSKA Sofia (efter kampen)
Dinamo Minsk (Hviderusland) videre til 2. kvalifikationsrunde (ikke-mester) med sammenlagt 3-2
12.07.2018Derry City (Irland)
Dinamo Minsk (Hviderusland)
0 (0)
2 (1)
19.07.2018Dinamo Minsk (Hviderusland)
Derry City (Irland)
1 (1)
2 (1)
2.0-1Nino Galovic7.0-1Alistair Roy
64.0-2Vladimir Khvaschinski28.1-1Aleksandr Sachivko
81.Conor McDermott, Derry City75.1-2Ronan Hale
Dunajska Streda (Slovakiet) videre til 2. kvalifikationsrunde (ikke-mester) med sammenlagt 3-2
12.07.2018Dunajska Streda (Slovakiet)
Dinamo Tbilisi (Georgien)
1 (1)
1 (1)
19.07.2018Dinamo Tbilisi (Georgien)
Dunajska Streda (Slovakiet)
1 (1)
2 (0)
15.0-1Budu Zivzivadze41.1-0Budu Zivzivadze
30.1-1Vakoun Issouf Bayo86.1-1Vakoun Issouf Bayo
90.1-2Vakoun Issouf Bayo
FC Kairat (Kasakhstan) videre til 2. kvalifikationsrunde (ikke-mester) med sammenlagt 10-1
12.07.2018Engordany (Andorra)
FC Kairat (Kasakhstan)
0 (0)
3 (2)
19.07.2018FC Kairat (Kasakhstan)
Engordany (Andorra)
7 (4)
1 (0)
5.0-1Selvmål, Walter Wagner4.1-0Marton Eppel
25.0-2Bauyrzhan Islamkhan, straffe11.2-0Marton Eppel
90.0-3Marton Eppel42.3-0Marton Eppel
44.4-0Aderionsola Habib Eseola
53.5-0Bauyrzhan Islamkhan
72.5-1Morgan Lafont
75.6-1Marton Eppel
87.7-1Yan Vorogovskiy
FK Sarajevo (Bosnien) videre til 2. kvalifikationsrunde (ikke-mester) med sammenlagt 5-1
12.07.2018FC Banants (Armenien)
FK Sarajevo (Bosnien)
1 (1)
2 (2)
19.07.2018FK Sarajevo (Bosnien)
FC Banants (Armenien)
3 (2)
0 (0)
16.0-1Mersudin Ahmetovic31.1-0Nihad Mujakic
21.0-2Emir Halilovic38.2-0Mersudin Ahmetovic
34.1-2Vahagn Ayvazyan72.3-0Sevkija Resic
Slavia Sofia (Bulgarien) videre til 2. kvalifikationsrunde (ikke-mester) med sammenlagt 3-1
12.07.2018FC Ilves (Finland)
Slavia Sofia (Bulgarien)
0 (0)
1 (0)
19.07.2018Slavia Sofia (Bulgarien)
FC Ilves (Finland)
2 (1)
1 (0)
80.0-1Momchil Tsvetanov36.1-0Galin Ivanov
55.1-1Marius Boubissi
56.2-1Galin Ivanov
Hafnarfjordur (Island) videre til 2. kvalifikationsrunde (ikke-mester) med sammenlagt 3-0 (vandt 5-3 i straffesparkskonkurrencen)
12.07.2018FC Lahti (Finland)
Hafnarfjordur (Island)
0 (0)
3 (2)
19.07.2018Hafnarfjordur (Island)
FC Lahti (Finland)
0 (0)
0 (0)
4.0-1Halldor Orri Björnsson
18.0-2Steven Lennon
90.0-3Robbie Crawford
FC Pyunik (Armenien) videre til 2. kvalifikationsrunde (ikke-mester) med sammenlagt 3-0
12.07.2018FC Pyunik (Armenien)
Vardar (Makedonien)
1 (1)
0 (0)
19.07.2018Vardar (Makedonien)
FC Pyunik (Armenien)
0 (0)
2 (0)
28.1-0Mohamed Konate85.0-1Bacar Balde
89.0-2Bacar Balde
FC Vaduz (Liechtenstein) videre til 2. kvalifikationsrunde (ikke-mester) med sammenlagt 3-3 (flest udebanemål)
12.07.2018FC Vaduz (Liechtenstein)
Levski Sofia (Bulgarien)
1 (1)
0 (0)
19.07.2018Levski Sofia (Bulgarien)
FC Vaduz (Liechtenstein)
3 (1)
2 (1)
14.1-0Mohamed Coulibaly25.0-1Mohamed Coulibaly
35.1-1Sergiu Bus
53.2-1Aimen Belaid
55.2-2Igor Tadic
85.3-2Jerson Cabral
90.Stanislav Kostov, Levski Sofia
Dundalk (Irland) videre til 2. kvalifikationsrunde (ikke-mester) med sammenlagt 3-1
12.07.2018FCI Levadia (Estland)
Dundalk (Irland)
0 (0)
1 (0)
19.07.2018Dundalk (Irland)
FCI Levadia (Estland)
2 (2)
1 (1)
53.0-1Dylan Connolly31.1-0Patrick Hoban
33.2-0Michael Duffy
42.2-1Roman Debelko
Maccabi Tel-Aviv (Israel) videre til 2. kvalifikationsrunde (ikke-mester) med sammenlagt 2-1
12.07.2018Ferencvaros (Ungarn)
Maccabi Tel-Aviv (Israel)
1 (0)
1 (0)
19.07.2018Maccabi Tel-Aviv (Israel)
Ferencvaros (Ungarn)
1 (1)
0 (0)
61.1-0Stefan Spirovski45.1-0Eliran Atar
90.1-1Eliran Atar
Häcken (Sverige) videre til 2. kvalifikationsrunde (ikke-mester) med sammenlagt 4-2
12.07.2018FK Liepaja (Letland)
Häcken (Sverige)
0 (0)
3 (0)
19.07.2018Häcken (Sverige)
FK Liepaja (Letland)
1 (1)
2 (1)
74.0-1Daleho Irandust11.0-1Sady Gueye
77.0-2Paulinho42.1-1Nasiru Mohammed
82.0-3Mervan Celik86.1-2Girts Karlsons
NK Maribor (Slovenien) videre til 2. kvalifikationsrunde (ikke-mester) med sammenlagt 3-0
12.07.2018FK Partizani (Albanien)
NK Maribor (Slovenien)
0 (0)
1 (0)
19.07.2018NK Maribor (Slovenien)
FK Partizani (Albanien)
2 (1)
0 (0)
50.0-1Gregor Bajde31.1-0Amir Dervisevic
90.2-0Marcos Tavares
FK Trakai (Litauen) videre til 2. kvalifikationsrunde (ikke-mester) med sammenlagt 1-0
12.07.2018FK Trakai (Litauen)
Irtysh Pavlodar (Kasakhstan)
0 (0)
0 (0)
19.07.2018Irtysh Pavlodar (Kasakhstan)
FK Trakai (Litauen)
0 (0)
1 (1)
19.0-1Svajunas Cyzas
Fola Esch (Luxembourg) videre til 2. kvalifikationsrunde (ikke-mester) med sammenlagt 0-0 (vandt 5-4 i straffesparkskonkurrencen)
12.07.2018Fola Esch (Luxembourg)
FC Prishtina (Kosovo)
0 (0)
0 (0)
19.07.2018FC Prishtina (Kosovo)
Fola Esch (Luxembourg)
0 (0 ; 0)
0 (0 ; 0)
Efter forlænget spilletid
Progres Niederkorn (Luxembourg) videre til 2. kvalifikationsrunde (ikke-mester) med sammenlagt 2-0
12.07.2018Gabala (Aserbajdsjan)
Progres Niederkorn (Luxembourg)
0 (0)
2 (0)
19.07.2018Progres Niederkorn (Luxembourg)
Gabala (Aserbajdsjan)
0 (0)
1 (1)
Efter forlænget spilletid
51.0-1Mayron De Almeida28.0-1Steven Joseph-Monrose
61.0-2Olivier Thill, straffe79.Tamkin Khalilzade, Gabala
Glasgow Rangers (Skotland) videre til 2. kvalifikationsrunde (ikke-mester) med sammenlagt 2-0 (vandt 5-4 i straffesparkskonkurrencen)
12.07.2018Glasgow Rangers (Skotland)
Shkupi (Makedonien)
2 (1)
0 (0)
19.07.2018Shkupi (Makedonien)
Glasgow Rangers (Skotland)
0 (0)
0 (0)
23.1-0Jamie Murphy
90.2-0James Tavernier, straffe
Molde (Norge) videre til 2. kvalifikationsrunde (ikke-mester) med sammenlagt 6-3
12.07.2018Glenavon (Nordirland)
Molde (Norge)
2 (1)
1 (1)
19.07.2018Molde (Norge)
Glenavon (Nordirland)
5 (2)
1 (0)
36.0-1Eirik Hestad28.1-0Etzaz Hussain, straffe
37.1-1Rhys Marshall34.2-0Eirik Hestad
59.2-1Josh Daniels59.3-0Eirik Hestad
62.3-1Selvmål, Vegard Forren
90.4-1Eirik Hestad
90.5-1Babacarr Sarr
Gornik Zabrze (Polen) videre til 2. kvalifikationsrunde (ikke-mester) med sammenlagt 2-1
12.07.2018Gornik Zabrze (Polen)
FC Zaria Balti (Moldova)
1 (0)
0 (0)
19.07.2018FC Zaria Balti (Moldova)
Gornik Zabrze (Polen)
1 (1)
1 (0)
87.1-0Igor Angulo7.1-0Guilermo
90.Szymon Zurkowski, Gornik Zabrze85.1-1Daniel Smuga
Hibernian (Skotland) videre til 2. kvalifikationsrunde (ikke-mester) med sammenlagt 12-5
12.07.2018Hibernian (Skotland)
Runavik (Færøerne)
6 (4)
1 (0)
19.07.2018Runavik (Færøerne)
Hibernian (Skotland)
4 (3)
6 (3)
3.1-0Floran Kamberi, straffe1.1-0Selvmål, Efe Ambrose
21.2-0Floran Kamberi6.2-0Klæmint Olsen
29.3-0Oliver Shaw10.2-1John McGinn
33.Einar Hansen, Runavik16.2-2Lewis Stevenson
43.4-0Stephen Mallan35.3-2Klæmint Olsen
48.5-0Floran Kamberi45.3-3David Gray
53.5-1Petur Knudsen50.3-4Efe Ambrose
83.6-1Stephen Mallan57.4-4Klæmint Olsen
70.4-5Stephen Malla
77.4-6Stephen Malla
Zalgiris (Litauen) videre til 2. kvalifikationsrunde (ikke-mester) med sammenlagt 3-2
12.07.2018Klaksvik (Færøerne)
Zalgiris (Litauen)
1 (0)
2 (1)
19.07.2018Zalgiris (Litauen)
Klaksvik (Færøerne)
1 (1)
1 (0)
40.0-1Liviu Antal6.1-0Liviu Antal
60.1-1Joannes Bjartalid, straffe66.1-1Ronni Møller-Iversen
90.1-2Mamamou Mbodj
Lech Poznan (Polen) videre til 2. kvalifikationsrunde (ikke-mester) med sammenlagt 3-2
12.07.2018Lech Poznan (Polen)
Gandzasar (Armenien)
2 (2)
0 (0)
19.07.2018Gandzasar (Armenien)
Lech Poznan (Polen)
2 (0)
1 (0)
10.1-0Christian Gytkjær50.1-0Lubambo Musonda
15.2-0Christian Gytkjær, straffe67.2-0Gegham Harutyunyan
90.2-1Lukasz Tralka
Slovan Bratislava (Slovakiet) videre til 2. kvalifikationsrunde (ikke-mester) med sammenlagt 9-2
12.07.2018Milsami (Moldova)
Slovan Bratislava (Slovakiet)
2 (0)
4 (3)
19.07.2018Slovan Bratislava (Slovakiet)
Milsami (Moldova)
5 (3)
0 (0)
10.0-1Mohammad Rharsalla15.1-0Andraz Sporar
22.0-2Andraz Sporar25.2-0Andraz Sporar
41.0-3Mohammad Rharsalla33.3-0Mohammad Rharsalla
59.1-3Igor Bugaev52.4-0Boris Cmiljanic
75.2-3Romeo Surdu77.5-0Mohammad Rharsalla
79.2-4Selvmål, Artur Craciun
Zeljeznicar (Bosnien) videre til 2. kvalifikationsrunde (ikke-mester) med sammenlagt 5-1
12.07.2018Narva Trans (Estland)
Zeljeznicar (Bosnien)
0 (0)
2 (1)
19.07.2018Zeljeznicar (Bosnien)
Narva Trans (Estland)
3 (2)
1 (1)
15.0-1Selvmål, Artur Kotenko5.0-1ViktorPlotnikov
74.0-2Anel Sabanadzovic25.1-1Dzenan Zajmovic
29.2-1Sulejman Krpic
82.3-1Sulejman Krpic
Ujpest FC (Ungarn) videre til 2. kvalifikationsrunde (ikke-mester) med sammenlagt 5-3
12.07.2018Neftchi Baku (Aserbajdsjan)
Ujpest FC (Ungarn)
3 (1)
1 (1)
19.07.2018Ujpest FC (Ungarn)
Neftchi Baku (Aserbajdsjan)
4 (2)
0 (0)
9.0-1Daniel Nagy19.1-0Robert Litauski
23.1-1Begaliy Dabo21.2-0Bojan Sankovic
72.2-1Begaliy Dabo49.3-0Donat Zsoter
90.3-1Emin Makhmudov65.4-0Obinna Emmanuel Nwobodo
Osijek (Kroatien) videre til 2. kvalifikationsrunde (ikke-mester) med sammenlagt 3-2
12.07.2018Petrocub Hincesti (Moldova)
Osijek (Kroatien)
1 (0)
1 (0)
19.07.2018Osijek (Kroatien)
Petrocub Hincesti (Moldova)
2 (1)
1 (1)
52.0-1Mirko Maric15.1-0Robert Mudrazija
65.1-1Vladimir Ambros22.1-1Vladimir Ambros, straffe
61.2-1Borna Barisic
Honved Budapest (Ungarn) videre til 2. kvalifikationsrunde (ikke-mester) med sammenlagt 5-2
12.07.2018Rabotnicki (Makedonien)
Honved Budapest (Ungarn)
2 (1)
1 (1)
19.07.2018Honved Budapest (Ungarn)
Rabotnicki (Makedonien)
4 (2)
0 (0)
34.1-0Petar Petkovski6.1-0Filip Holender
45.1-1Gergo Nagy16.2-0Filip Holender
60.2-1Nikolche Sharkoski62.Sebastian Herrera, Rabotnicki
63.3-0Danilo, straffe
84.4-0Danilo
Viitorul Constanta (Rumænien) videre til 2. kvalifikationsrunde (ikke-mester) med sammenlagt 2-0 (vandt 5-4 i straffesparkskonkurrencen)
12.07.2018Racing FC (Luxembourg)
Viitorul Constanta (Rumænien)
0 (0)
2 (1)
19.07.2018Viitorul Constanta (Rumænien)
Racing FC (Luxembourg)
0 (0)
0 (0)
23.0-1Denis Dragus
82.0-2Ianis Hagi, straffe
Radnicki Nis (Serbien) videre til 2. kvalifikationsrunde (ikke-mester) med sammenlagt 5-0
12.07.2018Radnicki Nis (Serbien)
Gzira United (Malta)
4 (1)
0 (0)
19.07.2018Gzira United (Malta)
Radnicki Nis (Serbien)
0 (0)
1 (1)
14.1-0Radovan Pankov8.0-1Radovan Pankov
53.2-0Nermin Haskic
55.3-0Marko Mrkic
85.4-0Nermin Haskic
Partizan Beograd (Serbien) videre til 2. kvalifikationsrunde (ikke-mester) med sammenlagt 6-0
12.07.2018Rudar (Montenegro)
Partizan Beograd (Serbien)
0 (0)
3 (1)
19.07.2018Partizan Beograd (Serbien)
Rudar (Montenegro)
3 (2)
0 (0)
44.0-1Marko Jevtovic, straffe11.1-0Danilo Pantic
50.0-2Seydouba Soumah44.2-0Ognjen Ozegovic
57.0-3Ricardo83.3-0Ricardo
Rudar Velenje (Slovenien) videre til 2. kvalifikationsrunde (ikke-mester) med sammenlagt 10-0
12.07.2018Rudar Velenje (Slovenien)
Tre Fiori (San Marino)
7 (1)
0 (0)
19.07.2018Tre Fiori (San Marino)
Rudar Velenje (Slovenien)
0 (0)
3 (1)
33.1-0Milan Tucic43.0-1Klemen Bolha
48.2-0Dominik Radic47.0-2Vlatko Simunac
49.3-0Djair Parfitt-Williams71.0-3Abu Kamara
59.4-0Milan Tucic
75.5-0Selvmål, Nicola Della Valle
78.6-0Dominik Radic
84.7-0Ante Solomun
FC Tobol (Kasakhstan) videre til 2. kvalifikationsrunde (ikke-mester) med sammenlagt 3-0
12.07.2018Samtredia (Georgien)
FC Tobol (Kasakhstan)
0 (0)
1 (0)
19.07.2018FC Tobol (Kasakhstan)
Samtredia (Georgien)
2 (1)
0 (0)
90.0-1Maxim Fedin12.1-0Bauyrzhan Turysbek
83.2-0Aslan Darabayev
AIK Stockholm (Sverige) videre til 2. kvalifikationsrunde (ikke-mester) med sammenlagt 2-1
12.07.2018Shamrock Rovers (Irland)
AIK Stockholm (Sverige)
0 (0)
1 (0)
19.07.2018AIK Stockholm (Sverige)
Shamrock Rovers (Irland)
1 (0 ; 0)
1 (1 ; 1)
Efter forlænget spilletid
74.0-1Daniel Sundgren19.0-1Daniel Carr
94.1-1Nicolas Stefanelli
NK Domzale (Slovenien) videre til 2. kvalifikationsrunde (ikke-mester) med sammenlagt 3-3 (flest udebanemål))
12.07.2018Siroki Brijeg (Bosnien)
NK Domzale (Slovenien)
2 (0)
2 (2)
19.07.2018NK Domzale (Slovenien)
Siroki Brijeg (Bosnien)
1 (1)
1 (0)
Efter forlænget spilletid
12.0-1Lovro Bizjak11.1-0Dario Melnjak
26.0-2Dario Melnjak73.1-1Bernardo Matic
47.1-2Tomislav Turcin
83.2-2Stipo Markovic
Spartak Subotica (Serbien) videre til 2. kvalifikationsrunde (ikke-mester) med sammenlagt 3-1
12.07.2018Spartak Subotica (Serbien)
Coleraine (Nordirland)
1 (0)
1 (1)
19.07.2018Coleraine (Nordirland)
Spartak Subotica (Serbien)
0 (0)
2 (1)
23.0-1Darren McCauley33.0-1Mile Savkovic
90.1-1Mile Savkovic, straffe90.0-2Bojan Cecaric
Stjarnan (Island) videre til 2. kvalifikationsrunde (ikke-mester) med sammenlagt 3-1
12.07.2018Stjarnan (Island)
Nomme Kalju (Estland)
3 (1)
0 (0)
19.07.2018Nomme Kalju (Estland)
Stjarnan (Island)
1 (0)
0 (0)
19.1-0Hilmar Arni Halldorsson, straffe88.1-0Alex Matthias Tamm
49.2-0Baldur Sigurdsson
70.3-0Gudjon Baldvinsson
Apollon Limassol (Cypern) videre til 2. kvalifikationsrunde (ikke-mester) med sammenlagt 2-1
12.07.2018Stumbras (Litauen)
Apollon Limassol (Cypern)
1 (0)
0 (0)
19.07.2018Apollon Limassol (Cypern)
Stumbras (Litauen)
2 (1)
0 (0)
90.1-0Levan Matcharashvili7.1-0Héctor Yuste
62.2-0Héctor Yuste
Ventspils (Letland) videre til 2. kvalifikationsrunde (ikke-mester) med sammenlagt 8-3
12.07.2018Ventspils (Letland)
Luftëtari FC (Albanien)
5 (5)
0 (0)
19.07.2018Luftëtari FC (Albanien)
Ventspils (Letland)
3 (1)
3 (2)
8.1-0Adeleke Akinyemi, straffe44.1-0Vasil Shkurtaj, straffe
12.2-0Adeleke Akinyemi45.1-1Adeleke Akinyemi, straffe
24.3-0Adeleke Akinyemi45.1-2Adeleke Akinyemi, straffe
37.4-0Aiyegun Tosin, straffe55.2-2Maldin Ymeraj
43.5-0Adeleke Akinyemi61.3-2Vladan Milosavljev
90.3-3Abdullahi Alfa
Sarpsborg 08 (Norge) videre til 2. kvalifikationsrunde (ikke-mester) med sammenlagt 6-0
12.07.2018Vestmannaøerne (Island)
Sarpsborg 08 (Norge)
0 (0)
4 (0)
19.07.2018Sarpsborg 08 (Norge)
Vestmannaøerne (Island)
2 (1)
0 (0)
59.0-1Rashad Muhammed13.1-0Mikkel Agger
66.0-2Patrick Mortensen82.2-0Mikkel Agger
90.0-3Ole Jørgen Henriksen
90.0-4Armin Askar
  Forside
  Deltageroversigt

CHAMPIONS LEAGUE
  Indledende kvalrunder
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde (mester) 
  2. kvalrunde (ikke-mester)
  3. kvalrunde (mester)
  3. kvalrunde (ikke-mester)
  4. kvalrunde (mester)
  4. kvalrunde (ikke-mester)
  Gruppe A  Gruppe E
  Gruppe B  Gruppe F
  Gruppe C  Gruppe G
  Gruppe D  Gruppe H
  1/8-finaler  Semifinaler
  Kvartfinaler  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

EUROPA LEAGUE
  Indledende kvalrunde
  1. kvalrunde 
  2. kvalrunde (ikke-mester) 
  2. kvalrunde (mester)
  3. kvalrunde (ikke-mester) 
  3. kvalrunde (mester) 
  4. kvalrunde (ikke-mester) 
  4. kvalrunde (mester) 
  Gruppe A  Gruppe G
  Gruppe B  Gruppe H
  Gruppe C    Gruppe I
  Gruppe D  Gruppe J
  Gruppe E  Gruppe K
  Gruppe F  Gruppe L
  1/16-finaler  Semifinaler
  1/8-finaler  Finale
  Kvartfinaler
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

  2017/2018
  Øvrige år