Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Mandag 23. oktober 2017 kl. 11:52
WWW.HASLUND.INFO
FORSIDE                         DANSK FODBOLD                         INTERNATIONAL FODBOLD                         KALENDER
 
EUROPACUP
2017/2018
BEMÆRKNINGER
Birkirkara fra Malta fik ikke licens til at spille europæisk fodbold næste sæson, så Valletta overtager deres plads i Europa Leauge, 1. kvalifikationsrunde
Voluntari fra Rumænien fik ikke licens til at spille europæisk fodbold næste sæson, så Astra Giurgiu overtager deres plads i Europa Leauge, 2. kvalifikationsrunde
CSKA Sofia fra Bulgarien fik ikke licens til at spille europæisk fodbold næste sæson, så Dunav Ruse overtager deres plads i Europa Leauge, 1. kvalifikationsrunde
KF Besa Pejë fra Kosovo fik ikke licens til at spille europæisk fodbold næste sæson, så FC Prishtina overtager deres plads i Europa Leauge, 1. kvalifikationsrunde
Da begge finalister i Champions League 2016/17 har kvalificeret sig til Champions Leagues gruppespil, vil vinderen af Europa League-finalen 2016/17 overtage Champions League-vinderens plads i gruppespillet.
Da begge finalister i Champions League 2016/17 også er sikre på mesterskabet i deres ligaer, og dermed en plads i 1. seedningslag i gruppespillet, betyder det, at den ukrainske mester (Shakhtar Donetsk) vil være seedet i 1. seedningslag i gruppespillet.

Manchester United kvalificerede sig til Europa League, gruppespil via den hjemlige turnering, men da de også vandt Europa League, og dermed sikrede sig en plads i Champions League, giver det følgende rokader i Europa League:
●  Pokalvinderen fra Tjekkiet (FC Fastav Zlin) træder ind i gruppespil i stedet for 3. kvalifikationsrunde
●  Pokalvinderen fra Polen (Arka Gdynia) træder ind i 3. kvalifikationsrunde i stedet for 2. kvalifikationsrunde
●  Pokalvinderne fra Skotland (Aberdeen) og Aserbajdsjan (Gabala) træder ind i 2. kvalfikationsrunde i stedet for 1. kvalifikationsrunde
DELTAGERE
  Oversigt over de deltagende klubber med angivelse af, hvor langt de nåede i turneringen
CHAMPIONS LEAGUE
  FC København indtræder i 2. kvalifikationsrunde (Slået ud i 4. kvalifikationsrunde af Qarabag fra Aserbajdsjan, og overført til gruppespillet i Europa League)
GRUPPESPIL
  Gruppe A:   Benfica - Manchester United - FC Basel - CSKA Moskva
  Gruppe B:   Bayern München - Paris SG - Anderlecht - Celtic
  Gruppe C:   Chelsea - Atletico Madrid - Roma - Qarabag
  Gruppe D:   Juventus - FC Barcelona - Olympiakos Piræus - Sporting Lissabon
  Gruppe E:   Spartak Moskva - Sevilla - Liverpool - NK Maribor
  Gruppe F:   Shakhtar Donetsk - Manchester City - Napoli - Feyenoord
  Gruppe G:   Monaco - FC Porto - Besiktas - RB Leipzig
  Gruppe H:   Real Madrid - Dortmund - Tottenham - APOEL Nicosia
EUROPA LEAGUE
  Lyngby indtræder i 1. kvalifikationsrunde (slået ud i 3. kvalifikationsrunde af Krasnodar fra Rusland)
  FC Midtjylland indtræder i 1. kvalifikationsrunde (slået ud i 4. kvalifikationsrunde af Apollon Limassol fra Cypern)
  Brøndby indtræder i 2. kvalifikationsrunde (slået ud i 3. kvalifikationsrunde af Hajduk Split fra Kroatien)
  FC København indtræder i gruppespillet (overført fra Europa League)
GRUPPESPIL
  Gruppe A:   Villarreal - Maccabi Tel-Aviv - FC Astana - Slavia Prag
  Gruppe B:   Dynamo Kiev - Young Boys - Partizan Beograd - Skënderbeu Korcë
  Gruppe C:   Sporting Braga - Ludogorets - Hoffenheim - Istanbul Basaksehir
  Gruppe D:   Milan - Austria Wien - Rijeka - AEK Athen
  Gruppe E:   Lyon - Everton - Atalanta - Apollon Limassol
  Gruppe F:   FC København - Lokomotiv Moskva - Sheriff Tiraspol - FC Fastav Zlin 
  Gruppe G:   Viktoria Plzen - Steaua Bukarest - Hapoel Be'er Sheva - FC Lugano
  Gruppe H:   Arsenal - BATE Borisov - FC Köln - Røde Stjerne Beograd
  Gruppe I:   FC Salzburg - Marseille - Guimaraes - Konyaspor
  Gruppe J:   Athletic Bilbao - Hertha Berlin - Zorya Luhansk - Östersunds FK
  Gruppe K:   Lazio - Nice - Zulte Waregem - Vitesse
  Gruppe L:   Zenit - Real Sociedad - Rosenborg - Vardar
  Forside
  Deltageroversigt

CHAMPIONS LEAGUE
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde 
  3. kvalrunde (mester) 
  3. kvalrunde (ikke mester)
  4. kvalrunde (mester) 
  4. kvalrunde (ikke-mester)
  Gruppe A  Gruppe E
  Gruppe B  Gruppe F
  Gruppe C  Gruppe G
  Gruppe D  Gruppe H
  1/8-finaler  Semifinaler
  Kvartfinaler  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

EUROPA LEAGUE
  1. kvalrunde 
  2. kvalrunde 
  3. kvalrunde 
  4. kvalrunde 
  Gruppe A  Gruppe G
  Gruppe B  Gruppe H
  Gruppe C  Gruppe I
  Gruppe D  Gruppe J
  Gruppe E  Gruppe K
  Gruppe F    Gruppe L
  1/16-finaler  Semifinaler
  1/8-finaler  Finale
  Kvartfinaler
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

  2016/2017
  2018/2019
  Øvrige år