Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Mandag 22. maj 2017 kl. 19:21

WWW.HASLUND.INFO
FORSIDE DANSK FODBOLD INTERNATIONAL FODBOLD KALENDER

 
EUROPACUP
2017/2018
 
BEMÆRKNINGER
Birkirkara fra Malta fik ikke licens til at spille europæisk fodbold næste sæson, så Valletta overtager deres plads i Europa Leauge, 1. kvalifikationsrunde

Da begge finalister i Champions League 2016/17 har kvalificeret sig til Champions Leagues gruppespil, vil vinderen af Europa League-finalen 2016/17 overtager Champions League-vinderens plads i gruppespillet.

Da begge finalister i Champions League 2016/17 også er sikre på mesterskabet i deres ligaer, og dermed en plads i 1. seedningslag i gruppespillet, betyder det, at den ukrainske mester (Shakhtar Donetsk) vil være seedet i 1. seedningslag i gruppespillet.
SENESTE HOLD, DER HAR KVALIFICERET SIG
21. maj 2017
● Arsenal (England) indtræder i Europa League, gruppespil
● Atalanta (Italien) var allerede kvalificeret, men det ligger nu fast, at de indtræder i Europa League, gruppespil
● Club Brugge (Gent) indtræder i Champions League, 3. kvalifikationsrunde (ikke-mester)
● CSKA Moskva (Rusland) indtræder i Champions League, 3. kvalifikationsrunde (ikke-mester)
● Differdange (Luxembourg) indtræder i Europa League, 1. kvalifikationsrunde
● Dinamo Zagreb (Kroatien) indtræder i Europa League, 3. kvalifikationsrunde
● Europa FC (Gibraltar) indtræder i Champions League, 1. kvalifikationsrunde
● F91 Dudelange (Luxembourg) indtræder i Champions League, 1. kvalifikationsrunde
● FC Lugano (Schweiz) indtræder i Europa League, 2., 3. kvalifikationsrunde eller gruppespil
● FC Sion (Schweiz) indtræder i Europa League, 2., 3. kvalifikationsrunde eller gruppespil
● FC Zaria Balti (Moldova) indtræder i Europa League, 1. kvalifikationsrunde
● Galatasaray (Tyrkiet) indtræder i Europa League, 2., 3. kvalifikationsrunde eller gruppespil
● Gent (Gent) indtræder i Europa League, 3. kvalifikationsrunde
● Hajduk Split (Kroatien) var allerede kvalificeret, men det ligger nu fast, at de indtræder i Europa League, 2. kvalifikationsrunde
● Juventus (Italien) var allerede kvalificeret, men det ligger nu fast, at de indtræder i Champions League, gruppespil
● Krasnodar (Rusland) indtræder i Europa League, 3. kvalifikationsrunde
● Lincoln Red Imps (Gibraltar) indtræder i Europa League, 1. kvalifikationsrunde
● Liverpool (England) indtræder i Champions League, 4. kvalifikationsrunde (ikke-mester)
● Manchester City (England) indtræder i Champions League, gruppespil
● Milan (Italien) indtræder i Europa League, 3. kvalifikationsrunde
● Milsami (Moldova) indtræder i Europa League, 1. kvalifikationsrunde
● ND Gorica (Slovenien) indtræder i Europa League, 1. kvalifikationsrunde
● NK Domzale (Slovenien) indtræder i Europa League, 1. kvalifikationsrunde
● Olimpija Ljubljana (Slovenien) indtræder i Europa League, 1. kvalifikationsrunde
● Osijek (Kroatien) var allerede kvalificeret, men det ligger nu fast, at de indtræder i Europa League, 1. kvalifikationsrunde
● Partizan Beograd (Serbien) indtræder i Champions League, 1. kvalifikationsrunde
● Rabotnicki (Makedonien) indtræder i Europa League, 1. kvalifikationsrunde
● Real Sociedad (Spanien) indtræder i Europa League, 3. kvalifikationsrunde eller gruppespil
● Rijeka (Kroatien) indtræder i Champions League, 2. kvalifikationsrunde
● Røde Stjerne Beograd (Serbien) indtræder i Europa League, 1. kvalifikationsrunde
● Sant Julia (Andorra) indtræder i Europa League, 1. kvalifikationsrunde
● Villarreal (Spanien) indtræder i Europa League, gruppespil
● UE Santa Coloma (Andorra) indtræder i Europa League, 1. kvalifikationsrunde
● Zenit (Rusland) indtræder i Europa League, 3. kvalifikationsrunde
● Zorya Luhansk (Ukraine) indtræder i Europa League, 3. kvalifikationsrunde eller gruppespil
20. maj 2017
● Austria Wien (Østrig) indtræder i Europa League, 1., 2. eller 3. kvalifikationsrunde
● Beitar Jerusalem (Israel) indtræder i Europa League, 1. kvalifikationsrunde
● Dortmund (Tyskland) var allerede kvalificeret, men det ligger nu fast, at de indtræder i Champions League, gruppespil
● FC Köln (Tyskland) indtræder i Europa League, gruppespil
● Ferencvaros (Ungarn) indtræder i Europa League, 1. kvalifikationsrunde
● FK Kukësi (Albanien) indtræder i Champions League, 2. kvalifikationsrunde
● FK Partizani (Albanien) indtræder i Europa League, 1. kvalifikationsrunde
● Floriana (Malta) indtræder i Europa League, 1. kvalifikationsrunde
● Hertha Berlin (Tyskland) indtræder i Europa League, 3. kvalifikationsrunde eller gruppespil
● Hoffenheim (Tyskland) var allerede kvalificeret, men det ligger nu fast, at de indtræder i Champions League, 4. kval. (ikke-mester)
● Istanbul Basaksehir (Tyrkiet) indtræder i Champions League, 3. kvalifikationsrunde (ikke-mester) eller gruppespil
● La Fiorita (San Marino) indtræder i Champions League, 1. kvalifikationsrunde
● Maritimo (Portugal) indtræder i Europa League, 3. kvalifikationsrunde
● Marseille (Frankrig) indtræder i Europa League, 3. kvalifikationsrunde
● Skënderbeu Korcë (Albanien) indtræder i Europa League, 1. kvalifikationsrunde
● Sparta Prag (Tjekkiet) var allerede kvalificeret, men det ligger nu fast, at de indtræder i Europa League, 3. kvalifikationsrunde
● Tre Penne (San Marino) indtræder i Europa League, 1. kvalifikationsrunde
● Vasas Budapest (Ungarn) indtræder i Europa League, 1. kvalifikationsrunde
19. maj 2017
● Ruzomberok (Slovakiet) indtræder i Europa League, 1. kvalifikationsrunde
18. maj 2017
● Anderlecht (Belgien) var allerede kvalificeret, men det ligger nu fast, at de indtræder i Champions League, gruppespil
17. maj 2017
● FC Fastav Zlin (Tjekkiet) indtræder i Europa League, 3. kvalifikationsrunde
● Liepajas Metalurgs (Letland) indtræder i Europa League, 1. kvalifikationsrunde
● Mladost Lucani (Serbien) indtræder i Europa League, 1. kvalifikationsrunde
● Pelister (Makedonien) indtræder i Europa League, 1. kvalifikationsrunde
● SD Vojvodina (Serbien) indtræder i Europa League, 1. kvalifikationsrunde
● Siroki Brijeg (Bosnien) indtræder i Europa League, 1. kvalifikationsrunde
DELTAGERE
  Oversigt over de deltagende klubber med angivelse af, hvor langt de nåede i turneringen
CHAMPIONS LEAGUE
  FC København (indtræder i 2. kvalifikationsrunde)
GRUPPESPIL
  Gruppe A: 
  Gruppe B: 
  Gruppe C: 
  Gruppe D: 
  Gruppe E: 
  Gruppe F: 
  Gruppe G: 
  Gruppe H: 
EUROPA LEAGUE
  Brøndby (indtræder i 2. kvalifikationsrunde)
  Nummer 3 (indtræder i 1. kvalifikationsrunde)
  Vinder af playoff-finale (indtræder i 1. kvalifikationsrunde)
GRUPPESPIL
  Gruppe A: 
  Gruppe B: 
  Gruppe C: 
  Gruppe D: 
  Gruppe E: 
  Gruppe F: 
  Gruppe G: 
  Gruppe H: 
  Gruppe I: 
  Gruppe J: 
  Gruppe K: 
  Gruppe L: 
  Forside
  Deltageroversigt

CHAMPIONS LEAGUE
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde 
  3. kvalrunde (mester)
  3. kvalrunde (ikke mester)
  4. kvalrunde (mester)
  4. kvalrunde (ikke-mester)
  Gruppe A  Gruppe E
  Gruppe B  Gruppe F
  Gruppe C  Gruppe G
  Gruppe D  Gruppe H
  1/8-finaler  Semifinaler
  Kvartfinaler  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

EUROPA LEAGUE
  1. kvalrunde 
  2. kvalrunde 
  3. kvalrunde
  4. kvalrunde
  Gruppe A  Gruppe G
  Gruppe B  Gruppe H
  Gruppe C  Gruppe I
  Gruppe D  Gruppe J
  Gruppe E  Gruppe K
  Gruppe F  Gruppe L
  1/16-finaler  Semifinaler
  1/8-finaler  Finale
  Kvartfinaler
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

  2016/2017
  Øvrige år