Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Tirsdag 19. september 2017 kl. 17:12

WWW.HASLUND.INFO
FORSIDE DANSK FODBOLD INTERNATIONAL FODBOLD KALENDER

 
EUROPACUP 2017/2018
CHAMPIONS LEAGUE, 2. KVALIFIKATIONSRUNDE
1. KAMP2. KAMP
FC København (Dan) videre til 3. kvalifikationsrunde (mester) med sammenlagt 4-3
12.07.2017MSK Zilina (Svk) - FC København (Dan)   1-3 (1-0) 19.07.2017FC København (Dan) - MSK Zilina (Svk)   1-2 (0-1)
39.1-0Nikolas Spalek19.0-1Yusuf Otubanjo
61.Miroslav Kacer, MSK Zilina48.1-1Benjamin Verbic, straffe
68.1-1Andrija Pavlovic57.1-2Filip Kaka
73.1-2Andrija Pavlovic
83.1-3Andrija Pavlovic
APOEL Nicosia (Cyp) videre til 3. kvalifikationsrunde (mester) med sammenlagt 2-0
12.07.2017APOEL Nicosia (Cyp) - F91 Dudelange (Lux)   1-0 (0-0) 19.07.2017F91 Dudelange (Lux) - APOEL Nicosia (Cyp)   0-1 (0-1)
71.1-0Facundo Bertoglio40.0-1Igor De Camargo, straffe
BATE Borisov (Hvi) videre til 3. kvalifikationsrunde (mester) med sammenlagt 4-2
12.07.2017BATE Borisov (Hvi) - Alashkert FC (Arm)   1-1 (1-0) 18.07.2017Alashkert FC (Arm) - BATE Borisov (Hvi)   1-3 (1-2)
43.1-0Aleksei Rios18.1-0Uros Nenadovic
78.1-1Selvmål, Aleksei Rios23.1-1Mikhail Gordeichuk
35.1-2Mikhail Gordeichuk
78.1-3Maksim Volodko
Rosenborg (Nor) videre til 3. kvalifikationsrunde (mester) med sammenlagt 3-2
12.07.2017Dundalk (Irl) - Rosenborg (Nor)   1-1 (1-1) 19.07.2017Rosenborg (Nor) - Dundalk (Irl)   2-1 (1-1 ; 1-1) efs.
18.1-0David McMillan12.0-1Brian Gartland
44.1-1Tore Reginiussen43.1-1Yann-Erik de Lanlay
98.2-1Matthias Vilhjalmsson
FC Astana (Kas) videre til 3. kvalifikationsrunde (mester) med sammenlagt 2-1
12.07.2017FK Spartaks (Let) - FC Astana (Kas)   0-1 (0-0) 18.07.2017FC Astana (Kas) - FK Spartaks (Let)   1-1 (0-0)
73.0-1Patrick Twumasi59.1-0Patrick Twumasi
72.1-1Edgars Vardanjans
Hafnarfjordur (Isl) videre til 3. kvalifikationsrunde (mester) med sammenlagt 2-1
12.07.2017Hafnarfjordur (Isl) - Vikingur Gøta (Fær)   1-1 (0-0) 18.07.2017Vikingur Gøta (Fær) - Hafnarfjordur (Isl)   0-1 (0-0)
49.1-0Emil Palsson78.Andreas Olsen, Vikingur Gøta
73.1-1Adeshina Lawal, straffe79.0-1Steven Lennon, straffe
90.0-2Thorarinn Valdimarsson
Hapoel Be'er Sheva (Isr) videre til 3. kvalifikationsrunde (mester) med sammenlagt 5-3
12.07.2017Hap. Be'er Sheva (Isr) - Honved Buda. (Ung)   2-1 (1-0) 19.07.2017Honved Buda. (Ung) - Hap. Be'er Sheva (Isr)   2-3 (1-2)
35.1-0Miguel Vitor12.0-1John Ogu
52.2-0Daniel Einbinder16.0-2Anthony Nwakaeme
63.2-1Davide Lanzafame45.1-2Davide Lanzafame, straffe
73.2-2Botond Barath
84.2-3Anthony Nwakaeme
FC Salzburg (Øst) videre til 3. kvalifikationsrunde (mester) med sammenlagt 6-0
11.07.2017Hibernians (Mal) - FC Salzburg (Øst)   0-3 (0-2) 19.07.2017FC Salzburg (Øst) - Hibernians (Mal)   3-0 (2-0)
32.0-1Valon Berisha, straffe11.1-0Marc Rzatkowski
35.0-2Hee-Chan Hwang19.2-0Fredrik Gulbrandsen
54.0-3Takumi Minamino85.3-0Amadou Haidara
86.Valon Berisha, FC Salzburg
Celtic (Sko) videre til 3. kvalifikationsrunde (mester) med sammenlagt 6-0
14.07.2017Linfield (Nir) - Celtic (Sko)   0-2 (0-2) 19.07.2017Celtic (Sko) - Linfield (Nir)   4-0 (1-0)
17.0-1Selvmål, Mark Haughey4.1-0Scott Sinclair
23.0-2Tom Rogic47.2-0Tom Rogic
54.3-0Scott Sinclair
90.4-0Stuart Armstrong
Vardar (Mak) videre til 3. kvalifikationsrunde (mester) med sammenlagt 4-2
12.07.2017Malmö FF (Sve) - Vardar (Mak)   1-1 (0-0) 18.07.2017Vardar (Mak) - Malmö FF (Sve)   3-1 (0-1)
63.0-1Boban Nikolov16.0-1Markus Rosenberg, straffe
75.1-1Franz Brorsson55.1-1Boban Grncarov
61.2-1Tigran Barseghyan
90.3-1Boban Nikolov
Legia Warszawa (Pol) videre til 3. kvalifikationsrunde (mester) med sammenlagt 9-0
12.07.2017Mariehamn (Fin) - Legia Warszawa (Pol)   0-3 (0-3) 19.07.2017Legia Warszawa (Pol) - Mariehamn (Fin)   6-0 (3-0)
8.0-1Guilherme, straffe6.1-0Guilherme
40.0-2Dominik Nagy37.2-0Selvmål, Kristian Kojola
44.0-3Kasper Hämäläinen40.3-0Michal Kucharczyk
61.Anthony Dafaa, Mariehamn54.4-0Michal Kucharczyk, straffe
80.5-0Sebastian Szymanski
81.6-0Konrad Michalak
Partizan Beograd (Ser) videre til 3. kvalifikationsrunde (mester) med sammenlagt 2-0 (vandt 4-3 i straffesparkskonkurrencen)
11.07.2017Partizan Beograd (Ser) - Buducnost (Mon)   2-0 (0-0) 18.07.2017Buducnost (Mon) - Partizan Beograd (Ser)   0-0 (0-0)
53.1-0Uros Djurdjevic, straffe
63.2-0Leonardo
Qarabag (Ase) videre til 3. kvalifikationsrunde (mester) med sammenlagt 6-0
11.07.2017Qarabag (Ase) - Samtredia (Geo)   5-0 (3-0) 18.07.2017Samtredia (Geo) - Qarabag (Ase)   0-1 (0-1)
10.1-0Afran Ismayilov, straffe22.0-1Donald Guerrier
37.2-0Dino Ndlovu
45.3-0Dino Ndlovu, straffe
83.4-0Donald Guerrier
90.5-0Michel
Rijeka (Kro) videre til 3. kvalifikationsrunde (mester) med sammenlagt 7-1
11.07.2017Rijeka (Kro) - The New Saints (Wal)   2-0 (1-0) 18.07.2017The New Saints (Wal) - Rijeka (Kro)   1-5 (0-1)
5.1-0Josip Misic41.0-1Florentin Matei
69.2-0Florentin Matei54.0-2Mario Gavranovic
61.0-3Alexander Gorgon
64.0-4Stefan Ristovski
69.1-4Adrian Cieslewicz
79.1-5Mario Gavranovic
Sheriff Tiraspol (Mol) videre til 3. kvalifikationsrunde (mester) med sammenlagt 2-2 (flest udebanemål)
12.07.2017Sheriff Tiraspol (Mol) - FK Kukësi (Alb)   1-0 (0-0) 19.07.2017FK Kukësi (Alb) - Sheriff Tiraspol (Mol)   2-1 (2-0)
79.1-0Ziguy Badibanga, straffe35.1-0Izair Emini
45.2-0Pero Pejic
56.2-1Cyrille Barros Bayala
77.Jeremy De Nooijer, Sheriff Tiraspol
Ludogorets (Bul) videre til 3. kvalifikationsrunde (mester) med sammenlagt 5-3
12.07.2017Zalgiris (Lit) - Ludogorets (Bul)   2-1 (0-1) 19.07.2017Ludogorets (Bul) - Zalgiris (Lit)   4-1 (1-1)
18.0-1Anicet Abel15.0-1Serge Nyuiadzi
78.1-1Serge Nyuiadzi41.1-1Natanael
86.2-1Mantas Kuklys55.2-1Wanderson
56.3-1Claudiu Keserü
74.4-1Claudiu Keserü
NK Maribor (Slo) videre til 3. kvalifikationsrunde (mester) med sammenlagt 3-2
12.07.2017Zrinjski Mostar (Bos) - NK Maribor (Slo)   1-2 (0-1) 19.07.2017NK Maribor (Slo) - Zrinjski Mostar (Bos)   1-1 (1-1)
43.0-1Luka Zahovic7.0-1Ognjen Todorovic
68.Blaz Vrhovec, NK Maribor27.1-1Mitja Viler
89.1-1Ognjen Todorovic
90.1-2Tavares, straffe
  Forside
  Deltageroversigt

CHAMPIONS LEAGUE
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde 
  3. kvalrunde (mester) 
  3. kvalrunde (ikke mester)
  4. kvalrunde (mester) 
  4. kvalrunde (ikke-mester)
  Gruppe A  Gruppe E
  Gruppe B  Gruppe F
  Gruppe C  Gruppe G
  Gruppe D  Gruppe H
  1/8-finaler  Semifinaler
  Kvartfinaler  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

EUROPA LEAGUE
  1. kvalrunde 
  2. kvalrunde 
  3. kvalrunde 
  4. kvalrunde 
  Gruppe A  Gruppe G
  Gruppe B  Gruppe H
  Gruppe C  Gruppe I
  Gruppe D  Gruppe J
  Gruppe E  Gruppe K
  Gruppe F    Gruppe L
  1/16-finaler  Semifinaler
  1/8-finaler  Finale
  Kvartfinaler
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

  2016/2017
  2018/2019
  Øvrige år