Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Søndag 23. juli 2017 kl. 18:35

WWW.HASLUND.INFO
FORSIDE DANSK FODBOLD INTERNATIONAL FODBOLD KALENDER

 
EUROPACUP
2016/2017
 
BEMÆRKNINGER
Da begge finalister i Champions League 2015/16 har kvalificeret sig til Champions Leagues gruppespil, vil vinderen af Europa League-finalen 2015/16 (Sevilla) overtager Champions League-vinderens plads.

Klubberne fra Kosovo fik ikke licens til at deltage i de europæiske turneringer. Dette giver følgende rokader i Champions Leauge og Europa Leauge:
●  Mesteren fra Letland træder ind i 2. kvalifikationsrunde i stedet for 1. kvalifikationsrunde (Champions League)
●  Pokalvinderen fra Slovenien træder ind i 2. kvalifikationsrunde i stedet for 1. kvalifikationsrunde (Europa League)

Sevilla kvalificerede sig til Europa League, 3. kvalifikationsrunde via den hjemlige turnering, men da de også vandt Europa League, og dermed sikrede sig en plads i Champions League, giver det følgende rokader i Europa League:
●  Pokalvinderen fra Cypern træder ind i 3. kvalfikationsrunde i stedet for 2. kvalifikationsrunde
●  Pokalvinderne fra Norge og Serbien træder ind i 2. kvalfikationsrunde i stedet for 1. kvalifikationsrunde

De albanske mestre Skënderbeu Korcë er blevet udelukket Champions League pga. matchfixing. FK Partizani fra Albanien overtager deres plads og flyttes fra Europa League, 1. kvalifikationsrunde til Champions League, 2. kvalifikationsrunde. Dette betyder, at slovakiske Slovan Bratislava går direkte videre til Europa League, 2. kvalifikationsrunde.
DELTAGERE
  Oversigt over de deltagende klubber med angivelse af, hvor langt de nåede i turneringen
CHAMPIONS LEAGUE
  Turneringen blev vundet af Real Madrid fra Spanien
  FC København blev nummer 3 i gruppespillet, og overført til 1/16-finalen i Europa League
GRUPPESPIL
  Gruppe A:   Paris SG - Arsenal - FC Basel - Ludogorets
  Gruppe B:   Benfica - Napoli - Dynamo Kiev - Besiktas
  Gruppe C:   FC Barcelona - Manchester City - Mönchengladbach - Celtic
  Gruppe D:   Bayern München - Atletico Madrid - PSV Eindhoven - FC Rostov
  Gruppe E:   CSKA Moskva - Leverkusen - Tottenham - Monaco
  Gruppe F:   Real Madrid - Dortmund - Sporting Lissabon - Legia Warszawa
  Gruppe G:   Leicester - FC Porto - Club Brugge - FC København 
  Gruppe H:   Juventus - Sevilla - Lyon - Dinamo Zagreb
EUROPA LEAGUE
  Turneringen blev vundet af Manchester United fra England
  Brøndby slået ud i 4. kvalifikationsrunde af Panathinaikos fra Grækenland
  FC Midtjylland slået ud i 4. kvalifikationsrunde af Osmanlispor fra Tyrkiet
  SønderjyskE slået ud i 4. kvalifikationsrunde af Sparta Prag fra Tjekkiet
  FC København slået ud i 1/8-finalen af Ajax fra Holland
GRUPPESPIL
  Gruppe A:   Manchester United - Fenerbahce - Feyenoord - Zorya Luhansk
  Gruppe B:   Olympiakos Piræus - APOEL Nicosia - Young Boys - FC Astana
  Gruppe C:   Anderlecht - St. Etienne - Mainz 05 - Gabala
  Gruppe D:   Zenit - AZ Alkmaar - Maccabi Tel-Aviv - Dundalk
  Gruppe E:   Viktoria Plzen - Roma - Austria Wien - Astra Giurgiu
  Gruppe F:   Athletic Bilbao - Genk - Rapid Wien - Sassuolo
  Gruppe G:   Ajax - Standard Liége - Celta Vigo - Panathinaikos
  Gruppe H:   Shakhtar Donetsk - Sporting Braga - Gent - Konyaspor
  Gruppe I:   Schalke 04 - FC Salzburg - Krasnodar - Nice
  Gruppe J:   Fiorentina - PAOK Saloniki - Slovan Liberec - Qarabag
  Gruppe K:   Inter - Sparta Prag - Southampton - Hapoel Be'er Sheva
  Gruppe L:   Villarreal - Steaua Bukarest - FC Zürich - Osmanlispor
  Forside
  Deltageroversigt

CHAMPIONS LEAGUE
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde 
  3. kvalrunde (mester) 
  3. kvalrunde (ikke mester)
  4. kvalrunde (mester) 
  4. kvalrunde (ikke-mester)
  Gruppe A  Gruppe E
  Gruppe B  Gruppe F
  Gruppe C  Gruppe G 
  Gruppe D  Gruppe H
  1/8-finaler  Semifinaler
  Kvartfinaler  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

EUROPA LEAGUE
  1. kvalrunde 
  2. kvalrunde 
  3. kvalrunde 
  4. kvalrunde 
  Gruppe A  Gruppe G
  Gruppe B  Gruppe H
  Gruppe C  Gruppe I
  Gruppe D  Gruppe J
  Gruppe E  Gruppe K
  Gruppe F  Gruppe L
  1/16-finaler    Semifinaler
  1/8-finaler    Finale
  Kvartfinaler
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

  2015/2016
  2017/2018
  Øvrige år