Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Torsdag 23. februar 2017 kl. 12:32

WWW.HASLUND.INFO
FORSIDE DANSK FODBOLD INTERNATIONAL FODBOLD KALENDER

 
EUROPACUP
2016/2017
 
BEMÆRKNINGER
Da begge finalister i Champions League 2015/16 har kvalificeret sig til Champions Leagues gruppespil, vil vinderen af Europa League-finalen 2015/16 (Sevilla) overtager Champions League-vinderens plads.

Klubberne fra Kosovo fik ikke licens til at deltage i de europæiske turneringer. Dette giver følgende rokader i Champions Leauge og Europa Leauge:
  • Mesteren fra Letland træder ind i 2. kvalifikationsrunde i stedet for 1. kvalifikationsrunde (Champions League)
  • Pokalvinderen fra Slovenien træder ind i 2. kvalifikationsrunde i stedet for 1. kvalifikationsrunde (Europa League)

    Sevilla kvalificerede sig til Europa League, 3. kvalifikationsrunde via den hjemlige turnering, men da de også vandt Europa League, og dermed sikrede sig en plads i Champions League, giver det følgende rokader i Europa League:
  • Pokalvinderen fra Cypern træder ind i 3. kvalfikationsrunde i stedet for 2. kvalifikationsrunde
  • Pokalvinderne fra Norge og Serbien træder ind i 2. kvalfikationsrunde i stedet for 1. kvalifikationsrunde

    De albanske mestre Skënderbeu Korcë er blevet udelukket Champions League pga. matchfixing. FK Partizani fra Albanien overtager deres plads og flyttes fra Europa League, 1. kvalifikationsrunde til Champions League, 2. kvalifikationsrunde. Dette betyder, at slovakiske Slovan Bratislava går direkte videre til Europa League, 2. kvalifikationsrunde.
  • DELTAGERE
      Oversigt over de deltagende klubber med angivelse af, hvor langt de nåede i turneringen
    CHAMPIONS LEAGUE
      FC København (Endte som 3'er i gruppespillet, og overført til 1/16-finalen i Europa League)
    GRUPPESPIL
      Gruppe A:  Paris SG - Arsenal - FC Basel - Ludogorets
      Gruppe B:  Benfica - Napoli - Dynamo Kiev - Besiktas
      Gruppe C:  FC Barcelona - Manchester City - Mönchengladbach - Celtic
      Gruppe D:  Bayern München - Atletico Madrid - PSV Eindhoven - FC Rostov
      Gruppe E:  CSKA Moskva - Leverkusen - Tottenham - Monaco
      Gruppe F:  Real Madrid - Dortmund - Sporting Lissabon - Legia Warszawa
      Gruppe G:  Leicester - FC Porto - Club Brugge - FC København 
      Gruppe H:  Juventus - Sevilla - Lyon - Dinamo Zagreb
    EUROPA LEAGUE
      FC København (overført fra Champions League, indtræder i 1/16-finalen)
      Brøndby (slået ud i 4. kvalifikationsrunde af Panathinaikos fra Grækenland)
      FC Midtjylland (slået ud i 4. kvalifikationsrunde af Osmanlispor fra Tyrkiet)
      SønderjyskE (slået ud i 4. kvalifikationsrunde af Sparta Prag fra Tjekkiet)
    GRUPPESPIL
      Gruppe A:  Manchester United - Fenerbahce - Feyenoord - Zorya Luhansk
      Gruppe B:  Olympiakos Piræus - APOEL Nicosia - Young Boys - FC Astana
      Gruppe C:  Anderlecht - St. Etienne - Mainz 05 - Gabala
      Gruppe D:  Zenit - AZ Alkmaar - Maccabi Tel-Aviv - Dundalk
      Gruppe E:  Viktoria Plzen - Roma - Austria Wien - Astra Giurgiu
      Gruppe F:  Athletic Bilbao - Genk - Rapid Wien - Sassuolo
      Gruppe G:  Ajax - Standard Liége - Celta Vigo - Panathinaikos
      Gruppe H:  Shakhtar Donetsk - Sporting Braga - Gent - Konyaspor
      Gruppe I:  Schalke 04 - FC Salzburg - Krasnodar - Nice
      Gruppe J:  Fiorentina - PAOK Saloniki - Slovan Liberec - Qarabag
      Gruppe K:  Inter - Sparta Prag - Southampton - Hapoel Be'er Sheva
      Gruppe L:  Villarreal - Steaua Bukarest - FC Zürich - Osmanlispor
      Forside
      Deltageroversigt

    CHAMPIONS LEAGUE
      1. kvalrunde
      2. kvalrunde 
      3. kvalrunde (mester) 
      3. kvalrunde (ikke mester)
      4. kvalrunde (mester) 
      4. kvalrunde (ikke-mester)
      Gruppe A  Gruppe E
      Gruppe B  Gruppe F
      Gruppe C  Gruppe G 
      Gruppe D  Gruppe H
      1/8-finaler  Semifinaler
      Kvartfinaler  Finale
      Turneringsregler
      Kvalificerede hold
      Seedning i de enkelte runder

    EUROPA LEAGUE
      1. kvalrunde 
      2. kvalrunde 
      3. kvalrunde 
      4. kvalrunde 
      Gruppe A  Gruppe G
      Gruppe B  Gruppe H
      Gruppe C  Gruppe I
      Gruppe D  Gruppe J
      Gruppe E  Gruppe K
      Gruppe F  Gruppe L
      1/16-finaler    Semifinaler
      1/8-finaler  Finale
      Kvartfinaler
      Turneringsregler
      Kvalificerede hold
      Seedning i de enkelte runder

      2015/2016
      Øvrige år