Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Fredag 19. oktober 2018 kl. 08:07
WWW.HASLUND.INFO
FORSIDE                         DANSK FODBOLD                         INTERNATIONAL FODBOLD                         KALENDER
 
EUROPACUP
2012/2013
DELTAGERE
  Oversigt over de deltagende klubber med angivelse af, hvor langt de nåede i turneringen
CHAMPIONS LEAGUE
  Turneringen blev vundet af Bayern München fra Tyskland
  FC København slået ud i 4. kvalifikationsrunde af Lille fra Frankrig, og overført til gruppespillet i Europa League
  FC Nordsjælland blev nummer 4 i gruppe E i gruppespillet
GRUPPESPIL
  Gruppe A:   FC Porto - Dynamo Kiev - Paris St. Germain - Dinamo Zagreb
  Gruppe B:   Arsenal - Schalke 04 - Olympiakos Piræus - Montpellier
  Gruppe C:   AC Milan - Zenit - Anderlecht - Malaga
  Gruppe D:   Real Madrid - Manchester City - Ajax - Dortmund
  Gruppe E:   Chelsea - Shakhtar Donetsk - Juventus - FC Nordsjælland 
  Gruppe F:   Bayern München - Valencia - Lille - BATE Borisov
  Gruppe G:   FC Barcelona - Benfica - Spartak Moskva - Celtic
  Gruppe H:   Manchester United - Sporting Braga - Galatasaray - CFR Cluj
EUROPA LEAGUE
  Turneringen blev vundet af Chelsea fra England
  AGF slået ud i 2. kvalifikationsrunde af Dila Gori fra Georgien
  AC Horsens slået ud i 4. kvalifikationsrunde af Sporting Lissabon fra Portugal
  FC Midtjylland slået ud af 4. kvalifikationsrunde af Young Boys fra Schweiz
  FC København blev nummer 3 i gruppe E i gruppespillet
GRUPPESPIL
  Gruppe A:   Liverpool - Udinese - Young Boys - Anzhi Makhachkala
  Gruppe B:   Atletico Madrid - Hapoel Tel-Aviv - Viktoria Plzen - Academica Coimbra
  Gruppe C:   Olympique Marseille - Fenerbahce - Mönchengladbach - AEL Limassol
  Gruppe D:   Bordeaux - Club Brugge - Newcastle - Maritimo Funchal
  Gruppe E:   Stuttgart - FC København - Steaua Bukarest - Molde 
  Gruppe F:   PSV Eindhoven - Napoli - Dnipro AIK Stockholm
  Gruppe G:   Sporting Lissabon - FC Basel - Genk - Fehervar
  Gruppe H:   Inter - Rubin Kazan - Partizan Beograd - Neftchi Baku
  Gruppe I:   Olympique Lyon - Athletic Bilbao - Sparta Prag - Hapoel Kiryat Shmona
  Gruppe J:   Tottenham - Panathinaikos - Lazio - NK Maribor
  Gruppe K:   Leverkusen - Metalist Kharkiv - Rosenborg - Rapid Wien
  Gruppe L:   Twente - Hannover 96 - Levante - Helsingborg
  Forside
  Deltageroversigt

CHAMPIONS LEAGUE
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde
  3. kvalrunde (mester)
  3. kvalrunde (ikke mester) 
  4. kvalrunde (mester)
  4. kvalrunde (ikke-mester) 
  Gruppe A  Gruppe E 
  Gruppe B  Gruppe F
  Gruppe C  Gruppe G
  Gruppe D  Gruppe H
  1/8-finaler  Semifinaler
  Kvartfinaler  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

   EUROPA LEAGUE
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde 
  3. kvalrunde 
  4. kvalrunde 
  Gruppe A  Gruppe G
  Gruppe B  Gruppe H
  Gruppe C  Gruppe I
  Gruppe D  Gruppe J
  Gruppe E    Gruppe K
  Gruppe F  Gruppe L
  1/16-finaler  Semifinaler
  1/8-finaler  Finale
  Kvartfinaler
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

  2011/2012
  2013/2014
  Øvrige år