Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Fredag 19. oktober 2018 kl. 08:08
WWW.HASLUND.INFO
FORSIDE                         DANSK FODBOLD                         INTERNATIONAL FODBOLD                         KALENDER
 
EUROPACUP
2010/2011
DELTAGERE
  Oversigt over de deltagende klubber med angivelse af, hvor langt de nåede i turneringen
CHAMPIONS LEAGUE
  FC Barcelona fra Spanien
  FC København slået ud i ottendedelsfinalerne af Chelsea fra England
GRUPPESPIL
  Gruppe A:  Inter - Werder Bremen - Tottenham - Twente
  Gruppe B:  Olympique Lyon - Benfica - Schalke 04 - Hapoel Tel Aviv
  Gruppe C:  Manchester United - Valencia - Glasgow Rangers - Bursaspor
  Gruppe D:  FC Barcelona - Panathinaikos - FC København - Rubin Kazan  
  Gruppe E:  Bayern München - AS Roma - FC Basel - CFR Cluj
  Gruppe F:  Chelsea - Olympique Marseille - Spartak Moskva - MZK Zilina
  Gruppe G:  AC Milan - Real Madrid - Ajax - Auxerre
  Gruppe H:  Arsenal - Shakhtar Donetsk - Sporting Braga - Partizan Beograd
EUROPA LEAGUE
  Turneringen blev vundet af FC Porto fra Portugal
  FC Nordsjælland slået ud i 3. kvalifikationsrunde af Sporting Lissabon fra Portugal
  Randers FC slået ud i 3. kvalifikationsrunde af Lausanne Sports fra Schweiz
  Brøndby slået ud i 4. kvalifikationsrunde af Sporting Lissabon fra Portugal
  OB blev nummer 4 i gruppe H i gruppespillet
GRUPPESPIL
  Gruppe A:  Juventus - Manchester City - FC Salzburg - Lech Poznan
  Gruppe B:  Atletico Madrid - Leverkusen - Rosenborg - Aris Saloniki
  Gruppe C:  Sporting Lissabon - Lille - Levski Sofia - AA Gent
  Gruppe D:  Villarreal - Club Brugge - Dinamo Zagreb - PAOK Saloniki
  Gruppe E:  AZ Alkmaar - Dynamo Kiev - BATE Borisov - Sheriff Tiraspol
  Gruppe F:  CSKA Moskva - Palermo - Sparta Prag - Lausanne Sports
  Gruppe G:  Zenit - Anderlecht - AEK Athen - Hajduk Split
  Gruppe H:  Stuttgart - Getafe - OB - Young Boys  
  Gruppe I:  PSV Eindhoven - Sampdoria - Metalist Kharkiv - Debrecen
  Gruppe J:  Sevilla - Paris SG - Dortmund - Karpaty Lviv
  Gruppe K:  Liverpool - Steaua Bukarest - Napoli - FC Utrecht
  Gruppe L:  FC Porto - Besiktas - CSKA Sofia - Rapid Wien
  Forside
  Deltageroversigt

CHAMPIONS LEAGUE
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde
  3. kvalrunde (mester) 
  3. kvalrunde (ikke mester)
  4. kvalrunde (mester) 
  4. kvalrunde (ikke mester)
  Gruppe A  Gruppe E
  Gruppe B  Gruppe F
  Gruppe C  Gruppe G
  Gruppe D    Gruppe H
  1/8-finale 
  Kvartfinale
  Semifinale
  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

EUROPA LEAGUE
  1. kvalrunde 
  2. kvalrunde 
  3. kvalrunde 
  4. kvalrunde 
  Gruppe A  Gruppe G
  Gruppe B  Gruppe H 
  Gruppe C  Gruppe I
  Gruppe D  Gruppe J
  Gruppe E  Gruppe K
  Gruppe F  Gruppe L
  1/16-finaler
  1/8-finaler
  Kvartfinaler
  Semifinaler
  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

  2009/2010
  2011/2012
  Øvrige år