Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Fredag 19. oktober 2018 kl. 08:05
WWW.HASLUND.INFO
FORSIDE                         DANSK FODBOLD                         INTERNATIONAL FODBOLD                         KALENDER
 
EUROPACUP
2008/2009
DELTAGERE
  Oversigt over de deltagende klubber med angivelse af, hvor langt de nåede i turneringen
CHAMPIONS LEAGUE
  Turneringen blev vundet af FC Barcelona fra Spanien
  AaB blev nummer 3 i gruppe E i gruppespillet, og overført til 3. runde i UEFA-cup
GRUPPESPIL
  Gruppe A:   Chelsea - AS Roma - Bordeaux - CFR Cluj
  Gruppe B:   Inter - Werder Bremen - Panathinaikos - Anorthosis
  Gruppe C:   FC Barcelona - Sporting Lissabon - FC Basel - Shakhtar Donetsk
  Gruppe D:   Liverpool - PSV Eindhoven - Olympique Marseille - Atletico Madrid
  Gruppe E:   Manchester United - Villarreal - Celtic - AaB  
  Gruppe F:   Olympique Lyon - Bayern München - Steaua Bukarest - Fiorentina
  Gruppe G:   Arsenal - FC Porto - Fenerbahce - Dinamo Kiev
  Gruppe H:   Real Madrid - Juventus - Zenit - BATE Borisov
UEFA-CUP
  Turneringen blev vundet af Shakhtar Donetsk fra Ukraine
  FC Midtjylland slået ud i 2. kvalifikationsrunde af Manchester City fra England
  Brøndby slået ud i 1. runde af Rosenborg fra Norge
  FC Nordsjælland slået ud i 1. runde af Olympiakos Piræus fra Grækenland
  FC København slået ud i 3. runde af Manchester City fra England
  AaB slået ud i 4. runde af Manchester City fra England
GRUPPESPIL
  Gruppe A:   Schalke 04 - Paris St. Germain - Manchester City - Santander - Twente
  Gruppe B:   Benfica - Olympiakos Piræus - Galatasaray - Hertha Berlin - Metalist Kharkiv
  Gruppe C:   Sevilla - Stuttgart - Sampdoria - Partizan Beograd - Standard Liége
  Gruppe D:   Tottenham - Spartak Moskva - Udinese - Dinamo Zagreb - Nijmegen
  Gruppe E:   AC Milan - Heerenveen - Sporting Brage - Portsmouth - Wolfsburg
  Gruppe F:   Hamburger SV - Ajax - Slavia Prag - Aston Villa - MSK Zilina
  Gruppe G:   Valencia - Club Brugge - Rosenborg - FC København - St. Etienne  
  Gruppe H:   CSKA Moskva - La Coruna - Feyenorrd - AS Nancy - Lech Poznan
  Forside
  Deltageroversigt

CHAMPIONS LEAGUE
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde 
  3. kvalrunde 
  Gruppe A  Gruppe E 
  Gruppe B  Gruppe F
  Gruppe C  Gruppe G
  Gruppe D  Gruppe H
  1/8-finale
  Kvartfinale
  Semifinale
  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

UEFA-CUP
  1. kvalrunde 
  2. kvalrunde 
  1. runde 
  Gruppe A  Gruppe E
  Gruppe B  Gruppe F
  Gruppe C  Gruppe G 
  Gruppe D  Gruppe H
  3. runde 
  4. runde 
  Kvartfinaler
  Semifinaler
  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

  2007/2008
  2009/2010
  Øvrige år