Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Lørdag 21. juli 2018 kl. 05:59
WWW.HASLUND.INFO
FORSIDE                         DANSK FODBOLD                         INTERNATIONAL FODBOLD                         KALENDER
 
EUROPACUP 2003/2004
UEFA-CUP, KLUB-SEEDNING
KVALIFIKATIONSRUNDE (82)
GRUPPE 1, SEEDET
VarteksKroatien22,312
Dundee FCSkotland15,187
AIK StockholmSverige12,795
EsbjergDanmark8,687
GRUPPE 1, IKKE SEEDET
FylkirIsland1,749
VllazniaAlbanien0,915
LevadiaEstland0,832
Santa ColomaAndorra0,000
GRUPPE 2, SEEDET
Hapoel Tel AvivIsrael29,999
BrøndbyDanmark21,687
AnorthosisCypern9,082
Malmö FFSverige8,795
GRUPPE 2, IKKE SEEDET
ZeljeznicarBosnien3,166
Dynamo MinskHviderusland1,708
BanantsArmenien1,082
PortadownNordirland0,749
GRUPPE 3, SEEDET
Viktoria ZizkovTjekkiet16,975
KärntenØstrig14,687
XamaxSchweiz13,125
Dinamo BukarestRumænien8,478
GRUPPE 3, IKKE SEEDET
MetalurgsLetland4,332
GrindavikIsland1,749
VallettaMalta1,499
Zhenis AstanaKasakhstan0,250
GRUPPE 4, SEEDET
LitexBulgarien16,332
Steaua BukarestRumænien15,478
Sartid SmederevoSerbien10,915
Apoel NicosiaCypern8,082
GRUPPE 4, IKKE SEEDET
Zimbru ChisinauMoldova3,916
FK SarajevoBosnien3,166
Neman GrodnoHviderusland1,708
Derry CityIrland1,665
GRUPPE 5, SEEDET
Manchester CityEngland29,170
MoldeNorge13,787
OBDanmark10,687
Kamen IngradKroatien9,312
GRUPPE 5, IKKE SEEDET
LlansantffraidWales1,082
TVMK TallinnEstland0,832
EtzellaLuxembourg0,666
KIFærøerne0,582
GRUPPE 6, SEEDET
LeiriaPortugal17,791
DneprUkraine13,291
Young BoysSchweiz13,125
Wisla PlockPolen10,812
GRUPPE 6, IKKE SEEDET
MyPaFinland3,604
VentspilsLetland3,332
VaduzLiechtenstein1,000
ColeraineNordirland0,749
GRUPPE 7, SEEDET
Maccabi HaifaIsrael25,999
LokerenBelgien14,250
GroclinPolen10,812
PublikumSlovenien4,666
GRUPPE 7, IKKE SEEDET
AtlantasLitauen1,999
BelasicaMakedonien1,748
CwmbranWales1,082
Dinamo TiranaAlbanien0,915
GRUPPE 8, SEEDET
Røde Stjerne BeogradSerbien22,915
GKS KatowicePolen10,812
DebreceniUngarn10,395
PuchovSlovakiet7,832
GRUPPE 8, IKKE SEEDET
OtaciMoldova2,916
Sioni BolnisiGeorgien2,833
EkranasLitauen1,999
CementarnicaMakedonien1,748
GRUPPE 9, SEEDET
Levski SofiaBulgarien18,332
Hajduk SplitKroatien13,312
FerencvarosUngarn12,395
Torpedo MoskvaRusland11,520
GRUPPE 9, IKKE SEEDET
Haka ValkeakoskiFinland4,604
BirkirkaraMalta2,499
AtyrauKasakhstan0,250
DomagnanoSan Marino0,000
GRUPPE 10, SEEDET
LensFrankrig53,734
Lyn OsloNorge9,787
FC NordsjællandDanmark8,687
Olimpija LjubljanaSlovenien7,666
PetrzalkaSlovakiet6,832
GRUPPE 10, IKKE SEEDET
Torpedo KutaisiGeorgien2,833
ShelbourneIrland1,665
ShirakArmenien1,082
F91Luxembourg0,666
NSIFærøerne0,582
 
1. RUNDE (41+55)
GRUPPE 1, SEEDET
ValenciaSpanien131,769
LensFrankrig53,734
NewcastleEngland51,170
PerugiaItalien31,155
BenficaPortugal30,791
Maccabi HaifaIsrael25,999
Shakhtar DonetskUkraine22,291
CSKA SofiaBulgarien18,332
GRUPPE 1, IKKE SEEDET
NAC BredaHolland16,749
Dundee FCSkotland15,187
LouviereBelgien14,250
AIK StockholmSverige12,795
Torpedo MoskvaRusland11,520
Dinamo BukarestRumænien8,478
PublikumSlovenien4,666
CementarnicaMakedonien1,748
GRUPPE 2, SEEDET
FC BarcelonaSpanien140,769
KaiserslauternTyskland59,566
UdineseItalien49,155
Dinamo ZagrebKroatien32,312
Blackburn RoversEngland32,170
PanioniosGrækenland27,391
Levski SofiaBulgarien18,332
HeartsSkotland18,187
GRUPPE 2, IKKE SEEDET
FK TepliceTjekkiet16,975
GenclerbirligiTyrkiet15,495
MTK BudapestUngarn13,395
Hapoel Ramat GanIsrael11,999
Austria SalzburgØstrig11,687
FC NordsjællandDanmark8,687
PuchovSlovakiet7,832
ZeljeznicarBosnien3,166
GRUPPE 3, SEEDET
LiverpoolEngland94,170
Hertha BerlinTyskland63,566
Slavia PragTjekkiet48,975
VillarrealSpanien37,769
GrasshoppersSchweiz33,125
Grazer AKØstrig26,687
Aris SalonikiGrækenland22,391
FC KøbenhavnDanmark20,687
GRUPPE 3, IKKE SEEDET
VålerengaNorge15,787
TrabzonsporTyrkiet14,495
Hajduk SplitKroatien13,312
FerencvarosUngarn12,395
Sartid SmederevoSerbien10,915
GroclinPolen10,812
Olimpija LjubljanaSlovenien7,666
Zimbru ChisinauMoldova3,916
GRUPPE 4, SEEDET
AS RomaItalien91,155
BordeauxFrankrig71,734
Spartak MoskvaRusland40,520
Wisla KrakowPolen33,812
Hamburger SVTyskland31,566
Manchester CityEngland29,170
VarteksKroatien22,312
LeiriaPortugal17,791
GRUPPE 4, IKKE SEEDET
NijmegenHolland16,749
LokerenBelgien14,250
MoldeNorge13,787
DneprUkraine13,291
DebreceniUngarn10,395
EsbjergDanmark8,687
PetrzalkaSlovakiet6,832
Vardar SkopjeMakedonien1,748
GRUPPE 5, SEEDET
ParmaItalien90,155
DortmundTyskland70,566
RosenborgNorge42,787
Sporting LissabonPortugal32,791
Hapoel Tel AvivIsrael29,999
AuxerreFrankrig29,734
Røde Stjerne BeogradSerbien22,915
DOS UtrechtHolland20,749
GRUPPE 5, IKKE SEEDET
GaziantepsporTyrkiet16,495
Austria WienØstrig13,687
Metalurh DonetskUkraine13,291
XamaxSchweiz13,125
OBDanmark10,687
Malmö FFSverige8,795
MSK ZilinaSlovakiet6,832
VentspilsLetland3,332
GRUPPE 6, SEEDET
MallorcaSpanien72,769
FeyenoordHolland67,749
PAOK SalonikiGrækenland44,391
Schalke 04Tyskland40,566
SouthamptonEngland29,170
FC BaselSchweiz29,125
SochauxFrankrig21,734
BrøndbyDanmark21,687
GRUPPE 6, IKKE SEEDET
Viktoria ZizkovTjekkiet16,975
Steaua BukarestRumænien15,478
KärntenØstrig14,687
MalatyasporTyrkiet14,495
Lyn OsloNorge9,787
Kamen IngradKroatien9,312
Apoel NicosiaCypern8,082
MyPaFinland3,604
 
2. RUNDE (48+0)
GRUPPE 1, SEEDET
FC BarcelonaSpanien140,769
DortmundTyskland70,566
Slavia PragTjekkiet48,975
Dinamo ZagrebKroatien32,312
BenficaPortugal30,791
Manchester CityEngland29,170
GRUPPE 1, IKKE SEEDET
PanioniosGrækenland27,391
SochauxFrankrig21,734
Levski SofiaBulgarien18,332
MoldeNorge13,787
DneprUkraine13,291
GroclinPolen10,812
GRUPPE 2, SEEDET
ValenciaSpanien131,769
LensFrankrig53,734
RosenborgNorge42,787
Schalke 04Tyskland40,566
Spartak MoskvaRusland40,520
PerugiaItalien31,155
GRUPPE 2, IKKE SEEDET
Maccabi HaifaIsrael25,999
Røde Stjerne BeogradSerbien22,915
Aris SalonikiGrækenland22,391
BrøndbyDanmark21,687
GaziantepsporTyrkiet16,495
Dinamo BukarestRumænien8,478
GRUPPE 3, SEEDET
LiverpoolEngland94,170
ParmaItalien90,155
MallorcaSpanien72,769
PAOK SalonikiGrækenland44,391
Wisla KrakowPolen33,812
AuxerreFrankrig29,734
GRUPPE 3, IKKE SEEDET
DOS UtrechtHolland20,749
FC KøbenhavnDanmark20,687
VålerengaNorge15,787
Steaua BukarestRumænien15,478
Austria SalzburgØstrig11,687
DebreceniUngarn10,395
GRUPPE 4, SEEDET
AS RomaItalien91,155
BordeauxFrankrig71,734
FeyenoordHolland67,749
NewcastleEngland51,170
VillarrealSpanien37,769
Sporting LissabonPortugal32,791
GRUPPE 4, IKKE SEEDET
FC BaselSchweiz29,125
HeartsSkotland18,187
FK TepliceTjekkiet16,975
GenclerbirligiTyrkiet15,495
Hajduk SplitKroatien13,312
Torpedo MoskvaRusland11,520
 
3. RUNDE (24+8)
GRUPPE 1, SEEDET
FC BarcelonaSpanien140,769
ParmaItalien90,155
Olympique MarseilleFrankrig49,734
RosenborgNorge42,787
GRUPPE 1, IKKE SEEDET
BenficaPortugal30,791
BrøndbyDanmark21,687
GenclerbirligiTyrkiet15,495
DneprUkraine13,291
GRUPPE 2, SEEDET
ValenciaSpanien131,769
BordeauxFrankrig71,734
PSV EindhovenHolland60,749
CelticSkotland57,187
GRUPPE 2, IKKE SEEDET
BesiktasTyrkiet33,495
PerugiaItalien31,155
FK TepliceTjekkiet16,975
GroclinPolen10,812
GRUPPE 3, SEEDET
LiverpoolEngland94,170
InterItalien93,155
GalatasarayTyrkiet78,495
Club BruggeBelgien44,250
GRUPPE 3, IKKE SEEDET
VillarrealSpanien37,769
SochauxFrankrig21,734
Levski SofiaBulgarien18,332
DebreceniUngarn10,395
GRUPPE 4, SEEDET
AS RomaItalien91,155
MallorcaSpanien72,769
PanathinaikosGrækenland72,391
NewcastleEngland51,170
GRUPPE 4, IKKE SEEDET
Spartak MoskvaRusland40,520
AuxerreFrankrig29,734
GaziantepsporTyrkiet16,495
VålerengaNorge15,787
 
4. RUNDE
GRUPPE 1, SEEDET
FC BarcelonaSpanien140,769
ValenciaSpanien131,769
MallorcaSpanien72,769
BordeauxFrankrig71,734
GRUPPE 1, IKKE SEEDET
CelticSkotland57,187
NewcastleEngland51,170
Club BruggeBelgien44,250
GenclerbirligiTyrkiet15,495
GRUPPE 2, SEEDET
LiverpoolEngland94,170
InterItalien93,155
AS RomaItalien91,155
PSV EindhovenHolland60,749
GRUPPE 2, IKKE SEEDET
Olympique MarseilleFrankrig49,734
VillarrealSpanien37,769
BenficaPortugal30,791
AuxerreFrankrig29,734

Klubbernes koefficient er fundet ved at sammentælle antal point opnået i turneringerne 1998/1999-2002/2003 (point i kvalifikationsrunderne tæller ikke med).
Dertil lægges 50% af klubbens lands koefficient for samme periode (her tæller point i kvalifikationsrunderne med).
Koeff. pr land (1998/99-2002/03)
Kvalifikationsrunde 
1. runde 
2. runde 
3. runde 
4. runde

  Forside

Deltager-oversigt

CHAMPIONS LEAGUE
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde 
3. kvalifikationsrunde 
Gruppe AGruppe E
Gruppe BGruppe F
Gruppe CGruppe G
Gruppe DGruppe H
1/8-finale
Kvartfinale
Semifinale
  Finale
Turneringsregler
Kvalificerede hold
Seedning i de enkelte runder

UEFA-CUP
Kvalifikationsrunde 
  1. runde 
  2. runde 
3. runde 
4. runde
  Kvartfinaler
  Semifinaler
  Finale
Turneringsregler
Kvalificerede hold
Seedning i de enkelte runder

2002/2003
2004/2005
Øvrige år