Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Lørdag 21. juli 2018 kl. 05:58
WWW.HASLUND.INFO
FORSIDE                         DANSK FODBOLD                         INTERNATIONAL FODBOLD                         KALENDER
 
EUROPACUP 2003/2004
CHAMPIONS LEAGUE, KLUB-SEEDNING
1. KVALIFIKATIONSRUNDE (20)
SEEDET
HJK HelsinkiFinland10,604
Skonto RigaLetland6,332
Omonia NicosiaCypern5,082
BohemiansIrland3,665
Sheriff TiraspolMoldova2,916
Dinamo TbilisiGeorgien2,833
FK LeotarBosnien2,166
FBK KaunasLitauen1,999
KR ReykjavikIsland1,749
Vardar SkopjeMakedonien1,748
IKKE SEEDET
Bate BorisovHviderusland1,708
Sliema WanderersMalta1,499
Barry TownWales1,082
FC PyunikArmenien1,082
KF TiranaAlbanien0,915
FloraEstland0,832
GlentoranNordirland0,749
GrevenmacherLuxembourg0,666
HBFærøerne0,583
Irtysh PavlodarKasakhstan0,250
 
2. KVALIFIKATIONSRUNDE (10+18)
Useedede hold fra 1. kvalifikationsrunde, der kvalificerede sig til denne runde overtog det seedede holds koefficient
SEEDET
CelticSkotland57,187
AnderlechtBelgien49,250
Slavia PragTjekkiet48,975
RosenborgNorge42,787
Wisla KrakowPolen33,812
Dinamo ZagrebKroatien32,312
Grazer AKØstrig26,687
Shakhtar DonetskUkraine22,291
Partisan BeogradSerbien20,915
FC KøbenhavnDanmark20,687
Maccabi Tel AvivIsrael18,999
CSKA SofiaBulgarien18,332
MTK BudapestUngarn13,395
CSKA MoskvaRusland12,520
IKKE SEEDET
DjurgårdenSverige11,795
Rapid BukarestRumænien11,478
HJK HelsinkiFinland10,604
Maribor BranikSlovenien8,666
MSK ZilinaSlovakiet6,832
Sliema WanderersMalta6,332
Omonia NicosiaCypern5,082
BohemiansIrland3,665
Sheriff TiraspolMoldova2,916
KF TiranaAlbanien2,833
FK LeotarBosnien2,166
FBK KaunasLitauen1,999
FC PyunikArmenien1,749
Vardar SkopjeMakedonien1,748
 
3. KVALIFIKATIONSRUNDE (14+18)
Useedede hold fra 2. kvalifikationsrunde, der kvalificerede sig til denne runde overtog det seedede holds koefficient. Hold fra samme land kunne ikke møde hinanden
SEEDET
LazioItalien106,155
La CorunaSpanien98,769
CeltaSpanien86,769
GalatasarayTyrkiet78,495
DortmundTyskland70,566
ChelseaEngland70,170
CelticSkotland57,187
AEK AthenGrækenland56,391
Dinamo KievUkraine55,291
AjaxHolland54,749
NewcastleEngland51,170
Glasgow RangersSkotland50,187
Sparta PragTjekkiet49,975
Olympique MarseilleFrankrig49,734
Lokomotiv MoskvaRusland49,520
AnderlechtBelgien49,250
IKKE SEEDET
Slavia PragTjekkiet48,975
Club BruggeBelgien44,250
RosenborgNorge42,787
Wisla KrakowPolen33,812
GrasshoppersSchweiz33,125
Dinamo ZagrebKroatien32,312
BenficaPortugal30,791
Grazer AKØstrig26,687
Shakhtar DonetskUkraine22,291
Partisan BeogradSerbien20,915
FC KøbenhavnDanmark20,687
MSK ZilinaSlovakiet18,999
CSKA SofiaBulgarien18,332
Austria WienØstrig13,687
MTK BudapestUngarn13,395
Vardar SkopjeRusland12,520
 
GRUPPESPIL (16+16)
Holdene deles i 4 lag á 8 hold (forsvarende mester i lag 1). Hold fra samme land kan ikke komme i gruppe sammen
1. LAG
AC Milan (forsvarende mester)Italien97,155
Real MadridSpanien151,769
Manchester UnitedEngland136,170
Bayern MünchenTyskland124,566
LazioItalien106,155
ArsenalEngland105,170
JuventusItalien100,155
La CorunaSpanien98,769
2. LAG
InterItalien93,155
FC PortoPortugal86,791
CeltaSpanien86,769
GalatasarayTyrkiet78,495
Olympique LyonFrankrig77,734
PanathinaikosGrækenland72,391
ChelseaEngland70,170
PSV EindhovenHolland60,749
3. LAG
CelticSkotland57,187
AEK AthenGrækenland56,391
Dinamo KievUkraine55,291
AjaxHolland54,749
Olympiakos PiræusGrækenland54,391
Glasgow RangersSkotland50,187
Sparta PragTjekkiet49,975
Olympique MarseilleFrankrig49,734
4. LAG
StuttgartTyskland49,566
Lokomotiv MoskvaRusland49,520
AnderlechtBelgien49,250
SociedadSpanien47,769
AS MonacoFrankrig45,734
Club BruggeBelgien44,250
BesiktasTyrkiet33,495
Partisan BeogradSerbien20,915
 
OTTENDEDELSFINALER
De 8 gruppevindere trækkes mod de 8 2'ere (hold fra samme pulje kan ikke møde hinanden)
GRUPPEVINDERE
Manchester UnitedEngland
Real MadridSpanien
ArsenalEngland
JuventusItalien
AC MilanItalien
Olympique LyonFrankrig
ChelseaEngland
AS MonacoFrankrig
TO'ERE
Bayern MünchenTyskland
La CorunaSpanien
FC PortoPortugal
CeltaSpanien
Sparta PragTjekkiet
StuttgartTyskland
Lokomotiv MoskvaRusland
SociedadSpanien

Klubbernes koefficient er fundet ved at sammentælle antal point opnået i turneringerne 1998/1999-2002/2003 (point i kvalifikationsrunderne tæller ikke med).
Dertil lægges 50% af klubbens lands koefficient for samme periode (her tæller point i kvalifikationsrunderne med).
Koeff. pr land (1998/99-2002/03)
1. kvalifikationsrunde
2. kvalifikationsrunde 
3. kvalifikationsrunde 
Gruppespil
Ottendedelsfinaler

  Forside

Deltager-oversigt

CHAMPIONS LEAGUE
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde 
3. kvalifikationsrunde 
Gruppe AGruppe E
Gruppe BGruppe F
Gruppe CGruppe G
Gruppe DGruppe H
1/8-finale
Kvartfinale
Semifinale
  Finale
Turneringsregler
Kvalificerede hold
Seedning i de enkelte runder

UEFA-CUP
Kvalifikationsrunde 
  1. runde 
  2. runde 
3. runde 
4. runde
  Kvartfinaler
  Semifinaler
  Finale
Turneringsregler
Kvalificerede hold
Seedning i de enkelte runder

2002/2003
2004/2005
Øvrige år